ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2022
DEC-2014

încărcat de pe telefon!

Timisoara partea III - Parcul Rozelor si Parcul Copiilor

Parcul Rozelor

Este un parc situat tot in centrul Timisoarei, pe malul raului Bega.

"Parcul a fost realizat în stil franțuzesc și englezesc și a fost inaugurat la 19 iulie 1891, cu ocazia Expoziției Universale pentru Industrie și Agricultură din Timișoara.

La 16 septembrie 1891, însuși împăratul Franz Joseph vizitează această Grădină Regală de Trandafiri a Timișoarei, ceea ce atrage faima acesteia de „oraș al trandafirilor” .

De-a lungul timpului, parcul a purtat denumiri diferite: Parcul Franz-Joseph (Franz Joseph Park), Rozariul Regina Maria (Königin-Maria-Rosarium), Grădina Trandafirilor (Rosengarten), Parcul Trandafirilor, Parcul de Cultură și Odihnă, Parcul Ștefan Plăvăț, în prezent având numele de Parcul Rozelor.

Parcul Rozelor a fost reamenajat de mai multe ori, fiind complet distrus atât în primul, cât și în al doilea război mondial.

În anul 1934, parcul se întindea pe o suprafață de 25.000 mp, fiind cel mai mare rozariu al Europei de sud-est la acea vreme. Rozariul cuprindea peste 1.200 de soiuri și specii de trandafiri, dintre care unele erau considerate rarități sau noutăți pe plan mondial.

În perioada interbelică s-a construit în parc și teatrul de vară al Timișoarei.

În anul 1965 s-a realizat catalogul soiurilor de trandafiri din Parcul Rozelor.

O modernizare amplă a cunoscut parcul în perioada 2011-2012, când s-au plantat trandafiri noi, numărul soiurilor ajungând din nou la peste 1.200. În prezent parcul este întins pe o suprafață de 37.000 mp și este mărginit pe latura sa sudică de numeroase sălcii. "

Este un parc frumos, cu multa vegetatie, mult verde asa cum imi place mie, are niste bancute albe, frumos amenajate, o scena mare unde se tin festivaluri si foarte multe scaune in fata scenei pentru spectatori.

Ce mi-a mai atras atentia in parc au fost acei brazi gri superbi, care se vedeau extraordinar de frumos in lumina soarelui.

Vis a vis de Parcul Rozelor se afla Parcul Copiilor Ion Creanga, un alt parc foarte mare din Timisoara. Se afla tot pe malul Begai. Se poate trece si direct din Parcul Rozelor in cel al Copiilor pe sub podul care trece peste Bega.

Dupa cum îi spune si numele este un parc deatinat copiilor, cu locuri de joaca, niste statuete frumoase la marginea parcului spre soseaua care trece peste Bega.

Parcul se afla intre canalul Bega, pasajul și podul Michelangelo, ansamblul de cladiri istorice de pe Blvd. C. D. Loga și strada Martir Leontina Banciu. Parcul Copiilor are două intrari principale, cea principală pe Blvd. Michelangelo, iar cea de-a doua de pe Blvd. Revoluției Române din 1989.

"Conform anumitor date istorice, amenajarea acestui parc a început în urmă cu aproximativ 160 de ani, mai exact, în anul 1858. Lucrările au fost finalizate abia 33 de ani mai târziu, în 1891. Parcul a fost amenajat în scopuri recreative, fapt arătat de distanța foarte scurtă față de cartierul Cetate, dar și de denumirea primită inițial, după numele împăratului Franz Joseph. Denumirea inițială a parcului a fost „Parcul Franz Joseph” , denumire păstrată până în anul 1919 când a fost numit Parcul „Mihai Eminescu” , ulterior, după anul 1950 s-a numit „Parcul Pionierilor” , iar după Revoluție până astăzi poartă denumirea actuală, Parcul Copiilor „Ion Creangă” . "

Suprafata parcului este de 66500 m².

Este la fel un parc cu vegetatie superba, care cuprinde tot felul de arbori care îl infrumuseteaza: stejari, molizi, pini, salcii, salcami, tei etc si flori ornamentale: trandafiri, lavanda, crizanteme, narcise etc.

Recomand vizitarea ambelor parcuri, sunt o solutie buna de relaxare in aer liber.

Exact asta mi-a placut la Timisora, unde te uiti in jurul tau vezi numai verdeata, foarte multe parcuri. Cel putin in centrul orasului sunt foarte foarte multe parcuri asezate pe suprafete destul de mari. Fiecare cu frumusetea si specificul lui.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Situate in cenrtul orasului.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Solutie buna pentru relaxare.

Trimis de deeutza in 12.10.22 19:19:31
Validat / Publicat: 12.10.22 19:50:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TIMIȘOARA

VIZUALIZĂRI: 282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deeutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Alee din Parcul Rozelor
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

[14.10.22 22:54:54]

@deeutza: Frumos intradevar si cum sa nu fie mandri timisorenii de orasul lor. Eu ca sa fiu cinstita, in afara de vizitarea orasului, cred ca repet dar ignora acest lucru, imi doresc o plimbare cu vaporasul pe Bega dar si sa stau la o terasa pe malul apei, asta binenteles vara.

Frumos parcul, recunsosc ca mi-au placut mult si brazii argintii dar si cum este organiza parcul din cate am vazut aici.

Felicitari, votat cu mare drag.

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Timișoara și împrejurimile: