ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2022

Extrem de nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Nu recomand Pansion Limanaki

Pensiunea Limanaki

Pentru ultima parte a concediului din luna iunie am hotărât să mergem în Amouliani.

Multă lume ne-a recomandat această insulă, că este superb, că nu vom regreta... etc. etc. Ei bine, după rezervarea făcută pentru Koronisia (care apropo a fost superbă - vezi impresii) am zis că dacă tot era în drum către casă să mai stăm două nopți și în Amouliani.

În urmă cu 3 ani am avut cazare în Stavros la Calma Beach (am scris review) și am vrut să vizităm insulița dar ghinion, exact când parcam mașina ferry a ridicat ancora și dus a fost... Altul era peste câteva ore dar nu am fi avut timp să „explorăm” insula. Nu am fi avut cu ce să ne întoarcem și asta însemna să înnoptăm acolo.

În fine, în 2019 am zis pas, în 2022 am zis hai;)

Dar există o vorbă:” la pomul lăudat să nu te duci cu sacul” . Fix asta am simțit cu două zile înainte de rezervare. V-am mai spus, noi preferăm să facem rezervare pe Booking cu plata la destinație, fix așa scria și la Pansion Limanaki - plata la destinație.

Ei bine cu două zile înainte de a ajunge am primit o înștiințare că trebuie să achităm o parte din bani, altfel ne este anulată rezervarea :(what!!! Am sunat la Booking să le spunem despre situația apărută iar răspunsul a fost că da, ei pot să ceară acest lucru pentru siguranță. Am încercat să le explicăm că nu este normal, din moment ce scrie clar plata la destinație de ce cu două zile înainte de a ajunge mă condiționezi? Pe principiul „take it or leave it” . Cum se apropia ziua stabilită pentru cazare și prețurile deja săriseră cu mult am plătit. Ok, fie.

La Ferry am plătit 3,5€ / pers / sens ×2 = 7€ și pentru auto 10€. Pe sait scria că este 2,5€ / pers / sens. Probabil au scumpit că tot începea perioada concediilor plus că și prețul carburantului a urcat.

Ajunși la destinație ne-am dat seama de unde această schimbare bruscă a gazdelor. În primul rând, înainte de a ne da cheia camerei a trebuit să achităm diferența de bani, cu doamna discutând doar (sau decât :)) ) prin semne neștiind nici o altă limbă străină. În al 2-lea rând imaginile de pe Booking erau mult îmbunătățite, pe scurt camera nici măcar 12mp nu avea, cu indulgență abia dacă avea 10mp cu tot cu balcon, cum intrai dacă nu erai atent dădeai cu capul în hotă, în baie un miros de hoit, dulapul cu o ușă ruptă, dacă nu erai atent rămâneai cu ea în brațe, ușile dulapului aveau doar orificiul unde ar fi trebuit să fie mâner pentru a le deschide, a trebuit să improvizăm cu un cui pe post de mâner, noptierele de lângă pat descentrate și ca bonus - un mușuroi de furnici cu tot cu matcă, măcar să fi plătit și ele dacă tot ne-au invadat.

I-am anunțat de acești musafiri nepoftiți și aici este cu cântec... doamna cu care am „discutat” cum vă spuneam, nu știa o boabă de engleză, a chemat o nepoată (cam de vârsta noastră) care chipurile știa engleză. După ce ne-a lăsat să-i explicăm ce și cum, cu nonșalanță ne-a replicat :” in ingliș” Pfuuuaiii, păi și eu în ce limbă crezi că ți-am vorbit duduie??? Dar ne-am dumirit repede, nici ea nu știa engleza, doar repeta „in ingliș” și atât. Noroc cu translate-ul că am tradus în greacă și în sfârșit au înțeles. Au venit să constate și după câteva ore au revenit cu un șpray împotriva furnicilor și au dat în cămăruță. Nu vreți să știți cum mirosea acolo :((am întrebat noi cum dormim în aceste condiții iar răspunsul a fost să plecăm pentru câteva ore apoi să aerisim și GATA! Sa rezolvat! Pe bune???

Prețul plătit NU merită pentru condițiile în care am stat. În concluzie NU recomand sub nici o formă această locație.

despre SERVICII

Off, păi ce să scriu eu aici?

Amabilitate - nu!

Ospitalitate - nu!

Promptitudine- mmmm nu!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Deci, așa cum am scris mai sus camera nu era nici pe departe ca în pozele de pe Booking, foarte mică, patul cu saltea murdară, dulapul nu avea mânere, a trebuit să improvizăm, una dintre uși avea o balama ruptă, noptierele descentrate și pline de furnici.

Baia foarte mică și cu un puternic miros de hoit (scuzați dar exact acesta era mirosul-greu de suportat), la consumabile doar două recipiente teoretic cu gel de duș, practic apă cu iz de gel de duș, aveam totuși uscător de păr și prosoape albe, curate. Apa caldă doar dacă prindeai înaintea altor turtiști.

Chicineta cu doar câteva ustensile, pentru cine dorește să gătească trebuie să-și cumpere cratiță, farfurii și tacâmuri :(. Noi nu am avut nevoie.

Cazarea nu a fost cu MD, pentru cafeaua de dimineață noi am luat preventiv de acasă aparatul cu pastiluțe și nu ne-a interesat dacă aveam ibric sau nu. Iar un sandviș îl făceam imediat.

Curățenia - ei bine, care curățenie? Sper că este destul de explicit.

Ce este drept, a avut un plus - AC-ul care funcționa bine.

Balconul cu priveliște la golfuleț era singurul atú al locației

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Ca și amplasament și cadru natural este superb, dotările sunt problema...

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Din păcate, nouă Amouliani ne-a lăsat un gust amar. Plecând de la cazare și continuând la locurile de vizitat și restaurantele... aproape tot ceea ce era frumos și aveam pe listă... era închis! Muzeu, biserică, un faimos restaurant...

Singurul loc cu adevărat frumos dar foarte aglomerat - plaja Alykes :)

Trimis de diana2015 in 05.10.22 15:29:26
Validat / Publicat: 05.10.22 17:12:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Sravros - Calma Beach

VIZUALIZĂRI: 2188 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana2015); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 De la balcon
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 52000 PMA (din 39 voturi)

[05.10.22 17:10:10]

Mutat în rubrica "Limanaki Pansion, AMOULIANI, insula [Athos]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
[05.10.22 17:14:43]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[05.10.22 20:41:24]

@webmasterX: da, poziționarea este exactă

krisstinnaPHONE
[05.10.22 22:09:09]

@diana2015: Eu am renunțat la o cazare in Muntenegru, nu mi-a plăcut, nu era ca in pozele de pe Booking, am renunțat la 50 de euro, nu m-am stresat și nu m-am certat cu nimeni.

M-au întrebat cei de la Booking de ce nu am fost acolo, gazda îi anunțase că nu mă prezentasem la destinație

Le-am spus adevarul și... ce?

Mi-am căutat cazare la fața locului, la un centru de informații turistice, mi-a recomandat tipa aia o super cazare, un basm, o poveste.

In vacanță pot exista și pierderi, țepe sau nemulțumiri. Treci peste și totul va fi bine, eu așa am făcut.

Ce înseamnă 50 euro? Mai nimic sau un cartuș de țigări

Chestiile astea cu chicinetă sunt la noroc, eu le evit cât pot de mult. Nu știu cine a inventat camerele cu bucătarii sau apartamentele de vacanță, eu când văd aragaz/plită, chiuvetă și bureți de vase mă simt ca acasă, Isaura.

Bine că totul s-a terminat cu bine și sunteți sănătoși

[06.10.22 07:47:06]

@krisstinna: mulțumesc frumos pentru vizită, vot și ecou.

Și noi avem fix același principiu ca și voi - în vacanță NU gătim că altfel nu mai este vacanță, ar fi doar o schimbare temporară de domiciliu deci pe noi chicineta chiar nu ne interesează, am spus doar pentru cei interesați despre acest aspect

Acum, despre condiții ce să zic, am plecat de la foarte frumos-Mouson Melathron, la extraordinar de frumos-Koronisia și am terminat dezastruos-Limanaki. Asta a fost.

Dar în curând o să scriu despre concediul din septembrie unde am pățit cam la fel, ultima cazare dar din România a fost execrabilă.

Încă odată mulțumesc Cristinica , vacanțe frumoase și fără peripeții

[06.10.22 22:47:12]

@diana2015: De obicei articolele negative nu le prea citesc, pentru ca majoritatea celor ce scriu astfel de articole, numai pe acestea le comenteaza, in rest nimic, in cazul tau te cunosc insa ca sa fiu convinsa ca ati patit-o, si acest articole este genul de articol pe care eu l-as folosi ca argument pentru a pune poze in articolele de cazare. Am avut nenumarate exemple in care pozele de pe booking sau alte motoare de cautare, FB etc sunt super artistice, pentru ca realitatea sa fie alta.

Ce pot spune decat ca exista aceasta consolare, a peisajului minunat de care ati avut parte.

As fi curioasa insa sa stii daca exista comentarii negative si pe Booking, sau acolo nu apar decat cele pozitive? .

Sa va fie de bine, felicitari, votat cu mare drag.

nicole33
[07.10.22 00:28:09]

@diana2015:

Ei bine cu două zile înainte de a ajunge am primit o înștiințare că trebuie să achităm o parte din bani, altfel ne este anulată rezervarea what!!!

Chestia cu cerutul banilor înainte chiar dacă rezervarea era cu plata la cazare ar fi trebuit să fie primul semnal de alarmă.

Nu mi-a plăcut nici abordarea celor de la booking când au fost sesizaţi că proprietarul a schimbat practic condiţiile rezervării.

Eu aş fi refuzat categoric să plătesc diferenţa înainte de a vedea camera. Dacă vedeai camera primită, poate că renunţai să mai plăteşti şi căutai altceva şi măcar înjumătăţeai paguba.

Din acest motiv, eu apreciez mult mai mult fotografiile de amatori, reale, postate de turişti faţă de cele oficiale de prezentare.

M-am tot uitat pe pozele tale, încercând să înţeleg dacă ai avut cameră la etaj sau la parter. După "view" aş crede că a fost la etaj şi atunci prezenţa musafirilor nepoftiţi îmi pare şi mai surprinzătoare şi mai greu de explicat.

Pentru mine şi simpla existenţă a acestei chicinete ar fi suficientă pentru a mă enerva . Nu-i văd rostul şi mi se pare complicat de găsit în Grecia o cazare fără, poate cu excepţia hotelurilor all inclusive.

Îmi pare rău pentru experienţa dezamăgitoare avută. Data viitoare sigur va fi mult mai bine

[07.10.22 10:12:17]

@mishu: mulțumesc frumos mișhulică pentru vizită și ecou. Cred că de-a lungul timpului ai constatat că scriu atât despre locuri/cazări care mi-au plăcut cât și despre cele care m-au dezamăgit. Crede-mă, pozele și comentariile ne-au făcut să alegem această locație, nici măcar un comentariu negativ sau nemulțumire. Probabil au mers pe principiul "noi ne-am ars, să o mai facă și alții". Atunci când citesc și păreri negative ok, îmi asum decizia dar... pe bune? Chiar așa? Doar noi am constatat aceste lucruri? Adică mirosul greu de suportat, dulapul fără mâner, salteaua cu arcurile sărite, mărimea camerei (am măsurat-o și avea 8,3mp). Furnicile hai că s-au refugiat de furtună să zicem, deci aici au circumstanțe dar... urât!

Cum i-am scris și @Krisstinnei la întoarcerea în țară în septembrie am avut o altă experiență urâtă, o să scriu și despre aceasta, așa mi se pare corect, să știe omul la ce să se aștepte.

Mulțumesc frumos pentru vot pupici și vacanțe frumoase

[07.10.22 10:21:18]

@nicole33: mulțumesc frumos nicole

Am vrut să căutăm altă locație dar... crede-mă erau niște prețuri cu două zile înainte pe care nu ni le permiteam. Singura posibilitate era să plecăm acasă, dar parcă mi-ar fi părut rău. Asta e, a lăsat un gust amar dar a compensat cu Koronisia și Mouson Melathron care au fost superbe.

Mulțumesc frumos pentru apreciere și vot vacanțe frumoase

diana2015, mishu, Zoazore