ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2022
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
SEP-2022

Cluj – Napoca - Parfum de toamna, parfum de Ardeal

Cluj Napoca (Klausenburg în German, Kolozsvár in Hungarian) este capitala neoficiala a Transivaniei. Hai sa incepem prin a mentiona cateva cuvinte ce ne vin in minte cand spunem Cluj-Napoca:

- Silicon Valley -ul Europei

- TIFF, Untold, Electric Castle, Jazz in the Park (in fine, nu toate au loc in Cluj, dar sunt pe aproape)

Tot vedem la TV sau auzim la radio despre programatorii din Cluj, totodata si despre cei ce vin din afara sa lucreze la noi pentru internet de buna calitate, cafenele bune si fete frumoase ????.

Daca vreti sa va planificati o vacanta/ minivacanta in Cluj, nu veti regreta, veti regreta doar timpul putin si faptul ca nu puteti vedea tot. Ce puteam vedea in doua zile? In primul rand am sa mentionez ca nu m-am informat deloc despre ce se poate vedea in Cluj si imprejurimi avand in vedere ca depindeam de colegi, asa ca am bifat cate ceva prin jurul hotelului.

V-am povestit deja ce am facut in prima zi (consider Cheile Turenilor si Cheile Turzii le-as fi trecut si eu in planificarea mea daca ajungeam acolo cu masina), seara la ora 19 ne-am intalnit cu colegii la restaurant, o sa va povestesc, a fost chiar frumos, am fost o gasca de 32 de persoane.

Dimineata urmatoare unii dintre colegi au ramas in camera, se resimteau inca dupa noaptea trecuta (povestile despre mancatorii si beuturi in articolul urmator), altii au mai ramas sa lucreze si sa ii lase si pe colegii din Cluj sa lucreze, asa ca eu si inca o colega am iesit sa ne plimbam putin prin centru, aveam vreo 2 ore la dispoziie pana la intalnirea cu ceilalti. Asa ca am pornit de la hotel pe la Bdul 21 decembrie 1989 pana in Piata Unirii, si apoi prin strada Avram Iancu inapoi spre hotel.

V-am spus ca pozitionarea hotelului este perfecta pentru a studia zona de centru, asa incat pornind la pas am putut admira casele si eventalle decoratiuni, am trecut pe langa Biserica Unitariana si am ajuns in Piata Unirii, un loc plin de istorie. Aici in orice directie priveai puteai vedea un amestec de stiluri diferite de arhitectura, o strada interesanta (strada in oglinda), o sa o vedeti in poze, iar clujenii chiar se mandresc cu ea. Aici gasim si Biserica Romano-Catolica Sf. Mihail precum si statuia lui Matei Corvin. Aicia ar fi trebuit sa vad si Muzeul Farmaciei, dar mi-a scapat, nu mi-a scapat insa Muzeul de arta care se gaseste in Palatul Banffy, Casa de cultura cu niste statui interesante la intrare. Ne-am plimbat putin prin zona si am luat-o inspre hotel pe strada Avram Iancu pana in capat acesta fiind exact in dreptul Bastionului Croitorilor, unde se gaseste si statuia lui Baba Novac.

Aici am vazut si Catedrala Martirilor si Marturisitorilor secolului XX, spre care nu ne-am indreptat deoarece se vedea ca este in constructie si in final am ajuns in Piata Avram Iancu. Aici se poate vedea cladirea care adaposteste Opera Nationala/ Teatrul National “Lucian Blaga” , Catedrala Mitropolitană Ortodoxă „Adormirea Maicii Domnului” dar si statuia lui Avram Iancu. Aceasta este foarte interesanta, este strajuita pe toate laturile de niste tulnice.

De asemenea putem completa cu cele 2 statui care se afla la intrarea in catedrala si care ii reprezinta pe episcopul Nicolae Ivan si mitropolitul Bartolomeu Anania, iar in spatele catedralei gasim un monument pe care scrie: Glorie Ostasului Roman. In schimb am ratat sa ocolesc biserica pe partea corecta si am ratat pe una dintre laturile bisericii Muzeul Mitropoliei Clujului.

Am revenit la hotel, si la ora 12:00 asa cum era convenit ne-am intalnit cu colegii nostri. Facusem si decazarea dar lasasem bagajele la receptie.

Pentru ca totusi nu aveam foarte mult timp la dispozitie decat de o plimbare prin zona, am decis sa vizitam Turnul Croitorilor care face parte din vechiul zid de aparare al orașului, ce inconjura cetatea de demult. Acesta (normal si cu niste imbunatatiri) este unul dintre turnurile ce s-au pastrat intr-o stare foarte buna. Nu se percepe taxa pentru vizitarea turnului si pe parcursul celor cateva etaje (2-3 nu mai stiu) aveti parte de prezentarea istoriei. Pe scurt, orasul Cluj a avut in Evul Mediu doua incinte fortificate, cea mai veche ridicata in perioada 1260-1270, iar cea de-a doua inceputa in anul 1405. Turnul Croitorilor face parte din a doua incinta medievala, a fost construit in cea mai vulnerabila parte a cetatii sim ai putem mentiona ca in secolul XVIII orasul avea in jur de 20 de turnuri si bastioane. Am mai citit si cateva informatii despre puternica breasla a croitorilor, lucruri foarte interesante insa le putei gasi si pe internet. Mai gasiti de asemenea poze in care sunt ilustrate: cheia lazii breslei croitorilor din Cluj dar si sigiliul lor, tiparul de sigiliu dar si paharul breslei.

La unul dintre etaje este amenajat un spatiu unde se pot organiza si mici conferinte dar poate fi si un spatiu de lectura.

Ar mai trebui sa mentionez ca la data vizitei noastre Turnul Croitorilor gazduia o expozitie numita Apollonia, expozitia artistilor plastici din Herzliya, Israel. Este prezentat si un scurt istoric, Apollonia se refera la localitatea antica pe locul careia s-a dezvoltat orasul modern Herzliya si sunt prezentate date istorice chiar foarte interesante despre aceasta localitate, daca vreti sa stiti mai multe, am atasat si o poza.

In fata turnului se gaseste statuia lui Baba Novac, despre care in turnul croitorilor am citit urmatoarele: Langa Turnul Croitorilor a fost ridicata statuia lui Baba Novac, mercenarul sarb, capitan al ostii de haiduci din armata lui Mihai Viteazul, ars de viu in piata centrala a orasului. Trupul lui a fost ridicat in teapa in afara zidurilor cetatii, in apropierea Turnului Croitorilor. Statuia din bronz, opera artistului Virgil Fulica are inaltimea de 1.80 m si este amplasata pe un soclu de 2.2 m. Inscriptia originala de pe postament a fost: “Baba Novac, capitan al lu Mhai Viteazul, ucis la data de 5 februarie 1601. S-a ridicat acest monument spre cinstirea memoriei sale in anul 1975.”

Ce mi-as fi dorit sa vad (am inteles ca au vazut colegii data trecuta) ar fi fost Gradina Botanica, acum doar am trecut cu masinile pe langa ea. Despre Gradina Botanica, fondata in 1872, am citit ca este unsa dintre cele mai mari si mai complexe astfel de gradini din sud-estul Europei. Se intinde pe o suprafata de 14 hectare, si aici gasim gradina japoneza, gradina romana, serele cu lante tropicale si ecuatoriale, si u am sa spun mai mult deoarece sper sa ajung sa o si vizitez.

Daca am prezentat insa partea istorica, arta, hai sa mai revenim si in zilele noastre, ce mai mi-a placut (insa am ratat), exista in Piata Unirii un magazin de ceaiuri Deemers Teahouse pe care am regretat ca nu am intrat in el, imi era ca o sa imi tin colegii in loc, dar data viitoare acest magazin va fi un “must see” si am vazut ca colegii mei si-au cumparat ceva ceaiuri de acolo.

Insa in timp ce colegii mei cautau intr-o librarie carticele de copii, eu am intrat alaturi intr-un magazin turcesc numit interesant “Tramvay” , de fapt am remarcat afara faptul ca vindeau castane coapte, asa am intrat, si asta a fost tot, daca aveam loc in bagaje cred ca luam jumatate de magazin cel putin. Am luat mai intai niste fructe uscate pentru mama si care sa nu aiba zahar, apoi si unele confiate pentru mine ????, si anume…. ghimbir, apoi niste rahat cu fistic si diverse altele prin el dar diversitatea o dadea fatul ca unul era cu petale de trandafiri iar celalalt cu merisoare, asa ca multmita, am iesit afara la colegi. Cum colegii din librarie nu iesisera, mi-am adus aminte ca mai aveam ceva de luat, si am intra iar in magazine, am mai luat ce voiam, iar domnisoara m-a servit cu un desert pe baza de pasta tahini si acoperit cu o crusta lipicioasa dulce… ???? nu ma pricep sa le descriu dulciurile, dar ma pricep sa le gust, era grozava asa ca am mai luat ceva, si am platit, apoi mi-am adus aminte ca voiam sa iau si niste sare cu lamaie, nu stiu la ce foloseste ????, domnisoara mi-a spus ca s-ar pune la dulciuri, nu conteaza, vad eu la ce o sa o folosesc. In final am iesit cu o punga generoasa pe care mai apoi m-am chinuit sa o bag in rucsac.

Trebuie sa mentionez si un loc cu tarte, numit: “À la tarte” o casuta aparent modesta, insa foarte apreciat de clujeni, daca aveam loc, cred ca plecam si de aici cu o multime de tarte, mai ales sarate, dar nici cu cele dulci nu mi-era rusine.

Ce am ratat de asemenea sa mananc sunt celebrele “palanet” care din cate am inteles pot fi cu diferite umpluri, nu vreau sa stiu mai mult pana nu mai ajung din nou acolo, altfel ma vedeti ca iau primul avion spre Cluj. Si am ratat sa mananc o inghetata in Piata Unirii, asta deoarece gelateria respectiva se deschidea de abia la ora 11:00 ori noi nu mai eram in zona la acea ora ☹.

Si poate ca unul dintre cele mai amuzante momente a fost cand am trecut pe langa un loc ce purta sigla “Joben” (peste drum de cum mergeam noi), ori noi stiam ca la “Joben” fusesera colegii sa manace cu o zi in urma de pranz si locul cum era micut cam semana cu ce spuneau ei, insa la intrare erau 2 sigle (o sa vedeti in poze), una sub cealalta. Pe cea de jos scria: Joben – mobilier SRL, iar pe cea de deasupra scria: Carpe Diem, servicii funerare complete. Putin nedumerite dar amuzate pe deplin de combinatie am spus, asta e, se rezolva totul intr-un singur loc ???? mergem mai departe. Nu am mai parcurs mai mult de cateva case si am dat peste restaurantul - Joben (o sa-l vedeti si pe acesta in poze) asa ca ne-am linistit.

Dupa ce am considerat ca timpul nu mai este de partea noastra, am mers sa mancam de pranz (urmeaza si mancatoriile), apoi la hotel, ne-am luat bagajele si am mers catre statia de autobuz. De ce spun asta? Transportul este ok, statia este aproape de hotel, biletele de autobuz se pot lua de la un aparat din statie sau de la sofer, o calatorie este 3 lei, asa ca a fost perfect. Se pare ca orasului si colegilor le parea rau ca plecam, inspre aeroport plouase deja asa ca ne-am bucurat de un frumos curcubeu, iar in urma noastra o ploaie cu pietre ataca orasul, asa incat colegii au fost draguti si ne-au spus ca mai bine ne mai plateau ei o noapte la hotel, doar sa nu ploua.

Si ca totul sa fie si mai impotriva plecarii, dupa ce am trecut de controlul de securitate si ne instalasem si noi pe niste scaune in asteptarea anuntului mirific, un alt anunt nu la fel de mirific avea sa ne spuna ca avionul va pleca cu o intarziere de o ora si 50 de minute. Srategic asta, deoarece daca intarzierea era de minim 2 ora, aveam dreptul la compensatii partiale, asa ca totul este facut inteligent ????

Sper ca v-a placut orasul asa cum mi-a placut si mie, atat cat am putut sa il descopar, va invit sa vedeti filmuletele si pozele sis per sa vi se faca pofta sa vedeti orasul. Eu imi doresc sa revin insa pana atunci pot sa spun: No, fain ii Clujul si faini oameni are!

Web, am rugamintea de a atasa acest filmulet de prezentare a orasului si putin din imprejurimi youtube

Trimis de mishu in 29.09.22 17:37:48
Validat / Publicat: 29.09.22 18:10:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 1236 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Cluj - La pas prin oras

[29.09.22 18:04:06]

[29.09.22 18:13:05]

@webmasterX: Multumesc frumos, o seara linistita!

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.09.22 19:00:31]

@mishu: Clujul e un oraș ofertant din punct de vedere turistic, are muzee, biserici, monumente, arhitectură frumoasă, oameni și mai frumoși, mâncare bună. Ai reușit să vizitezi/vezi câteva repere importante din istoria orașului transilvan, dar probabil trebuie să mai revii.

Mie Clujul mi-a plăcut mult, în 2014 am ajuns acolo pentru prima dată și am expus într-un articol părerile despre oraș (vezi impresii). Am mai fost apoi de câteva ori la Cluj și în general mi-am păstrat părerea bună despre oraș.

Am mâncat și palaneț, delicioasă plăcintă! ???? E deosebit și Muzeul Farmaciei (vezi impresii), interesant și Muzeul Mitropoliei Cluj (vezi impresii). Și multe altele! Ai ce face data viitoare...

Numai bine!

P.S. În august 2022 s-a putut urca în turnul Bisericii „Sf. Mihail” din Piața Unirii, cu programare. Sper ca în viitor turnul să fie deschis permanent vizitatorilor.

webmasterPHONE
[29.09.22 19:04:13]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[29.09.22 19:22:11]

@tata123 ????:

exact acesta a fost si motivul pentru care nu am vrut sa ma uit pe ce se poate vedea, pentru ca stiam clar ca nu pot sa imi fac propriul program decat cand voi ajunge acolo doar cu familia.

Chiar si vizita de dimineata a fost cronometrata in adevaratul sens al cuvantului, si cu ajutorul dat de maps. me stiam cam ce perimeru pot parcurge in timpul avut la dispozitie. In orice caz ma bucur ca am avut parte de colegi dispusi sa umble si asa incat am vazut cate ceva. Noi cei din Bucuresti ne-am luat 2 zile libere, insa si in situatia asta in prima zi unul dintre colegi a trebuit sa ramana in strada in parcare sa participe la o intalnire, alti doi au ramas in camera sa lucreze vreo 2 ore pentru ca erau proiecte la care prezenta lor era necesara. In ceea ce priveste colegii din Cluj, si ei si-au luat liber zile sau ore in functie ot de proiecte. Asa ca putem spune ca am imbinat utilul cu placutul si ce bine a fost.

Multumesc de vizita, ecou si aprecieri si ma bucur ca ti-a placut si tie orasul. Nu cred ca ai cum sa nu iti placa acest oras.

[29.09.22 19:24:12]

@webmaster: Multumesc frumos, o seara frumoasa!

crismisPHONE
[30.09.22 10:41:34]

@mishu: Cluj este orașul în care revin mereu cu mare bucurie; cu siguranță, principalul motiv e unul subiectiv, anume că am copiii aici. Dar mai sunt și alte motive întemeiate, pe unele le-ai descoperit și tu sau cel puțin le-ai întrezărit în scurta vizită pe care ai făcut-o.

Cât despre obiectivele turistice... Le-am luat pe rând, cu simț de răspundere, dar cu siguranță tot mi-a mai rămas câte ceva de văzut și făcut, Clujul e un oraș de un dinamism extraordinar, mereu se întâmplă lucruri noi pe aici... Probabil că lucrul care-mi place cel mai mult este că de fiecare dată când vin, tot mai descopăr câte un colțișor frumos, câte un magazinaș inedit, câte un restaurant mai deosebit...

Ce să zic?! Îmi place să citesc despre lucrurile pe care le iubesc, mi-a plăcut să revăd Clujul prin ochii tăi! Îți doresc să ai experiențe cel puțin la fel de frumoase pretutindeni pe unde te poartă pașii!

Și... Abia aștept să citesc despre mâncătorii!... Și... Salutări de la căsuța cu arici!

[30.09.22 10:54:26]

@crismis: Da, Clujul iti ofera multe de vazut, daca ai timp si te informezi, asa ca m-am bucurat de cat a fost.

Pentru tine orasul stiu ca are o insemnatate aparte, insa este genul de oras de care nu se poate sa nu te indragostesti, are un sarm al lui si cred ca daca mergeam dupa ce incepeau si facultatile era si mai frumos, sa vezi toti acei tineri, e minunat.

Cat despre mancatorii urmeaza... cred ca maine, pentru ca apoi sa mai spun o poveste despre Cluj si un loc interesant.

Multumesc de vizita, ecou si aprecieri, sa ne auzim de bine.

ionyde
[30.09.22 11:49:24]

@mishu: super review. Eu sunt clujean si ma bucur cand vine lumea in vizita pe la noi si permanent se modernizeaza orasul si va fi un Zurich al Romaniei. Am observat ca nu ai fost pe Dealul Cetatuiei, recomand data viitoare sa urci sa vezi ce frumos se vede tot clujul de acolo. Si o plimbare prin Parcul Mare de asemenea, ca are un lac frumos.

Si niste review-uri la restaurante la care ai mancat ar fi interesante.

[30.09.22 12:18:28]

@ionyde: Avand in vedere prima zi si cele 2 locuri vazute despre care am povestit aici (Cheile Turenilor si Cheile Turzii), in prima zi clar nu a mai incaput nimic, iar a doua zi a fost destul de scurta si a fost loco. O sa povestesc maine despre mancatorii , si mai am o poveste despre un loc interesant, am vrut sa il povestesc separat.

Mi-a placut orasul, si doar asa in fuga ma gandesc ca este un loc unde poti petrece linistit o saptamana si tot nu apuci sa vezi tot in zona. Eu imi doresc sa mai ajung pe acolo.

Multumesc de vizita, ecou si aprecieri.

Michi
[03.10.22 12:01:40]

@mishu: Şi cum îţi sugeram la ultimul tău review despre Cluj, scris mai încolo, nu uita de Vărzărie, localul cu cea mai grozavă varză a la Cluj de pe mapamond. De turul pe care l-ai făcut prin acest oraş occidental, ai prins esenţialul. Ai ochi, pană de scris şi deja experienţă. Ţine-o tot aşa!

[03.10.22 13:39:20]

@Michi:

am sa il tin minte .

Multumesc frumos de vizita, ecou si aprecieri.

crismis, ionyde, Michi, mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Clujul şi împrejurimile: