ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2022
ÎNSCRIS: 24.03.21
SEP-2022

încărcat de pe telefon!

White and blue holiday ⛵????⛱

Fiecare calatorie este o experienta care ne colorează viata și ne umple de bucurie. Este un amalgam de cunoaștere, curiozitate, bucurie și frumusețe. Când merg intr un loc frumos simt o mare bucurie și fericire. Asa am simțit când am ales Bodrum și am mers în excursiile opționale sau în vizitele efectuate. Pentru mine este o experienta de la alegerea locației, a hotelului precum și a locurilor sau obiectivelor de vizitat. De fiecare data când aleg un obiectiv ma gândesc și ce pot vizita și ce activități pot face astfel incat vacanta sa fie mai interesanta, mai frumoasa și sa ma simt mai bine și sa ma bucur de experiente noi și frumoase.

În acest context planificasem din România sa vizitez orașul Bodrum și insula Kos din Grecia.

Mi s a părut interesat sa iti petreci vacanta intr o tara, dar sa ai posibilitatea și șansa de a vizita alta tara la care ajungi cu ferry boatul. Este o experienta pe care nu o ai în fiecare zi sau în fiecare an sau locație aleasa.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Asa cum am menționat aveam pe TO DO list vizita în insula Kos care a fost și prima excursie efectuata, vizita în orașul Bodrum, insa adițional, am mai achiziționat și croaziera pe mare care a fost neplanificata.

Cele doua opționale la insula Kos si croaziera au fost organizate prin intermediul unei agenții de travel locale aleasa la întâmplare pe strada din Gumbet, strada cu magazine și a costat 25 eur excursia la insula Kos cu deplasare cu ferryboat-ul și croaziera pe mare a costat 20 eur. Pentru ca am achiziționat doua excursii ne au făcut o reducere modica de câțiva eur. Excursiile le am achiziționat in prima zi când am ajuns în stațiune sa ne putem face planul de vacanta adica ce facem în fiecare zi, astfel incat sa avem timp și de plaja și de excursii și de shopping. Am avut ceva emoții deoarece angajatii de la agentie, nu vorbeau foarte bine engleza și nu ne au oferit prea multe detalii, insa surprinzător, totul a decurs foarte bine. Ne au dat vouchers pe care scria hotelul, numele de familie, excursia, data și ora de preluare de la hotel.

Am fost preluati de la hotel la ora indicata fără nici o problema. Oamenii au fost foarte serioși și totul a decurs foarte bine chiar dacă nu stăpâneau engleza foarte bine.

La insula Kos am plecat la ora 7.20 de la hotel și ne au lăsat la casa de bilete unde în schimbul voucherului am primit ambele bilete dus întors. Pe bilet scria ruta, data si ora de imbarcare și de plecare a ferryboatului. La 8.30 s a efectuat îmbarcarea și la 9 a plecat ferryboatul. Călătoria pe mare durează cam 50 min. Recomand sa aveți cu voi ceva de băut. Mi a plăcut călătoria cu ferry boat ul ca poți vedea peisajul din zona portuara din Bodrum dar și din Gumbet de pe mare, iar apoi la sosirea în Kos, ai parte de alt peisaj cu portul din Kos și ambarcațiunile din port. Cei pasionați de fotografie vor avea multe poze de făcut cu peisaje minunate. Exista o alta posibilitate de a călătorii cu cataramanul insa costa un pic mai mult și călătoria dureaza mai puțin ca timp 20 min, insa conditiile erau mai bune pe vas fata de ferry boat care era cam vechiut și troncanea.

La ora 10 am ajuns pe insula Kos unde am făcut formalitățile de intrare in spațiul Schengen care nu au durat mai mult de 10 min. Spre surprinderea mea, capitala insulei Kos arata foarte bine și ceea ce mi a plăcut foarte mult ca era multa verdeata si foarte mulți palmieri care ii dadeau un aer exotic. Fiind septembrie am putut sa ne plimbam în voie ca nu era foarte cald insa era soare. În Kos am luat micul dejun pe o terasa în port care ne a costat 7.5 eur un greek breakfast inclusiv cafea și juice si 8.5 eur un english breakfast inclusiv cafea și juice. Am fost la platanul lui Hipocrate în centrul vechi, la vechile bai termale și la o piață veche Agora din centru și ne am plimbat pe străduțe care sunt superbe cu terase cochete, cu clădirile albe și ferestre albastre, cu flori și palmieri pe străduțe. Kos este o insula cu mulți palmieri și are un farmec aparte. Cine iubește natura și frumosul va avea parte de o experienta minunata. Exact asta am simțit și noi, o mare bucurie și am mulțumit in gândul nostru, ca am ajuns într un asemenea loc minunat unde acum sute de ani Hipocrate ținea prelegeri despre medicina catre studenți, elevi și făcea studii în domeniu.

Noi nu am avut timp de plaja ca ne am plimbat prea mult pe străduțe și am făcut și ceva shopping insa in parte dreapta cum ieșeai din port era plaja cu șezlonguri si cu multe terase amenajate.

Cu siguranță vom reveni cu alta ocazie și probabil vom face și plaja și baie în insula Kos.

La ora 16 ne am prezentat la imbarcare și la 16.30 am plecat spre Bodrum. Experienta a fost foarte frumoasa și a meritat toți banii. Când am ajuns în port ne așteptau cei de la agenție pentru preluare către hotel. Overall a fost o experienta plăcută și recomand o astfel de excursie. De menționat ca atât la plecare cât și la întoarcere se trece prin duty free și dacă doreai iti puteau cumpăra ceva de acolo.

În alta zi am mers în croaziera prin agenție cu transfer de la hotel pana la barca. Bărcile de unde se pleca erau în apropiere de hotelul Jasmin și cred ca dacă mergeai pe jos puteai sa iti cumperi bilet direct de la barca. Noi nu am știut acest aspect și ne am cumpărat prin agenție.

Se pleacă la ora 10 insa barca pleacă din port pe la 11. Călătoria cu barca a costat 20 eur și a constat în opriri în 3 golfulețe și staționare pe Camel Island. In pretul plătit includea și pranzul care continea salata, șnițel și paste cu sos tomate. Călătoria pe mare este relaxanta si o recomand. Ce mi a plăcut ca la ultimul nivel pe vas puteai sa faci plaja sau sa dormi sau sa te relaxezi pe niște saltelute foarte confortabile.

Vasul arata foarte bine și era foarte curat. Pe durata călătoriei am stat fără încălțăminte și nimeni de pe vas nu stătea încălțat. Din motive de securitate sa nu te împiedici sau sa aluneci toată lumea stătea desculță, ceea ce îți dă o stare de libertate, relaxare dar și siguranță. Este prima calatorie de acest gen desi am făcut multe croaziere prin Grecia dar nu am avut o asemenea experienta. Ce mi a mai plăcut ca la prânz au adus farfuria cu mâncare la fiecare persoana și nu ne am îngrămădit cu toții la bar cum se mai practica în unele excursii.

În insula Camel unde au efectuat o oprire de 45 de min am băut o cafea turceasca la o terasa și am făcut baie în mare. Am văzut doar doua cămile deși ma așteptăm sa fie mai multe. Preturile au fost acceptabile cam 15-20 tl o cafea și cam la fel o inghetata.

Apoi am mers cu barca intr un golf și am luat masa în liniște. Superb, sa fii pe mare intr un golf cu multe ambarcațiuni și sa iei pranzul de vis și parca și mancarea a fost mai gustoasa. Alimentele au fost proaspete inclusiv salata care surprinzător nu era ofilita sau vestejita de la căldură. Băuturile nu erau incluse în prețul excursiei și se plăteau separat.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Intr una din zile după cele doua opționale efectuate în insula Kos si boat trip ne am hotărât sa mergem în Bodrum pentru a l vizita.

Pentru a ajunge în Bodrum am luat dolmusul din fata hotelului și am ajuns în 10 min în centrul Bodrumului. Pretul călătoriei pe sens a fost de 10 TL care se puteau plăti cash sau cu cardul. Din autogara unde opresc toate microbuzele am pornit plimbarea prin stațiune pe străduțe și prin port. Orașul este de vis insa aglomerat cu mulți turiști. Preturile sunt mai mari decât în Gumbet. Am mers la Mado în port si am baut o cafea care costa 55 TL iar un desert costa cam 50-60 tl în funcție de desert. Recomand o terasa cu preturi mai mici care donează profitul către asociația marinarilor. Ea este chiar în port si este aglomerata insa preturile sunt mai mici decât la restul teraselor.

Pe străduțele din Bodrum te poți plimba, poți face cumpărături sau te poți opri la o terasa. Mare atenție la cei care nu au preturi afișate, întrebați înainte de a cumpăra ca puteți fi ușor păcăliți. Am comandat o banala inghetata la cornet și m a costat 80 tl deoarece nu am întrebat, deși peste tot costa 25-40 tl.

În Bodrum se poate vizita cetatea din Bodrum insa noi nu am vizitat o ca eram deja obosiți de la plimbarea din centru și nu numai. Ne am hotărât sa mergem la mall-ul din Bodrum Oasis și evident ca am luat o la pas pe străduțe pana la mall. Am făcut cam 30 min de urcat o panta. Mall-ul arata foarte bine aerisit și cu terase afara pentru cafenele și restaurante. Recomand dacă doriți sa faceți cumpărători. Noi am mers pentru magazinul US Polo. Preturile sunt foarte bune. Cam aceasi marfa ca în România insa la preturi de 5-6 ori mai mici. Mai sunt și alte magazine.

Pentru suveniruri puteți cumpăra din Bodrum sau Gumbet. Asa cum am menționat și în articolul cu cazarea de la Hotel Jasmin Beach, recomand fakes pe care le vând turcii deoarece bumbacul este de calitate și sunt foarte bine făcute iar prețul este foarte bun. Cu siguranță aceleași fakes sau produse le găsiți în România pe sites de renume insa sunt considerate produse de firma. In Bodrum în centru produsele erau mai scumpe în comparație cu Gumbet.

Overall recomand Bodrum și excursiile opționale la Kos, boat trip și Bodrum city.

Din Bodrum, agentiile organizau excursii către Effes și Pamukkale insa eu nu am fost interesata deoarece am vizitat deja Pamukkale de doua ori. O excursie la Effes sau Pamukkale costa 55-65 eur din ce am observat la oferta agenției.

Trimis de Mirinda in 27.09.22 23:51:05
Validat / Publicat: 28.09.22 09:48:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum, Antalya, Istanbul, Side, Kemer, Lara, Turkey

VIZUALIZĂRI: 2283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirinda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Palms and ruins

[28.09.22 09:47:11]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opţionale din Bodrum, BODRUM" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[28.09.22 09:53:05]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

ANILUPHONE
[30.09.22 17:11:34]

Ce frumos!!! Mi-a plăcut că am văzut cum mai arată Kos-ul!!!

Noi am fost în Kos, în 2014 și am fost în excursie în Bodrum...

Curios lucru că s-au reluat excursiile în Grecia... în insule și probabil și în sens invers... de ce mă mir?!?! Pentru că în 2020 am fost în Rhodos și nu s-au mai făcut excursii în Marmaris... era o perioadă de conflict între cele două țări... măcar turistic s-au refăcut relațiile...

Felicitări pentru plimbare!

MirindaPHONEAUTOR REVIEW
[30.09.22 17:29:13]

@ANILU: Multumesc și mie mi a placut! Nu ma așteptam sa fie asa frumos în Kos. Ce mi a plăcut ca am primit ambele tichete dus-intors din Bodrum și nu am pierdut vremea. Am observat ca erau mulți oameni cu bagaje care plecau din Turcia în Grecia și invers. Probabil au stat o săptămână în Bodrum și una în Kos.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[01.10.22 11:28:19]

@Mirinda:

Mi-au plăcut excursiile făcute de tine din şi prin Bodrum.

În legătură cu excursia în insula Kos, pot spune doar că ai fost tare norocoasă că s-au reluat cursele dintre Turcia şi cele mai apropiate insule greceşti, după o pauză de doi ani.

În plus, ajungând în Turcia cu autocarul, nu ai avut formalităţi suplimentare de făcut la ieşirea din Turcia spre Kos, cum se întâmplă în cazul celor veniţi cu maşina personală.

Eu am încercat fără succes şi în 2020 din Bodrum şi din Marmaris şi în 2021 din Bodrum şi Turgutreis să ajung în Kos sau Rhodos. Nicio şansă. Oficial au dat vina pe pandemie. Neoficial, explicaţiile ar fi mai multe .

Într-adevăr, este interesant. Am experimentat această variantă în două din vacanţele petrecute în Spania în urmă cu mai mulţi ani, când de pe Costa Brava am plecat pentru o zi în Andorra şi de pe Costa del Sol am vizitat alte două ţări de pe două continente, Gibraltar şi Tanger (Maroc).

MirindaPHONEAUTOR REVIEW
[01.10.22 11:43:47]

@nicole33: Multumesc pentru aprecieri! La anul dorim sa mergem în Marmaris prin iunie cu avionul sa vedem dacă ne iese și poate reușim sa vizitam Rhodos ul de acolo. Am fost foarte încântați de serviciile din Turcia și raportul calitate pret și vrem sa mai mergem.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[01.10.22 11:56:38]

@Mirinda:

O idee foarte bună!

Singurul inconvenient ar fi legat de faptul că Marmaris nu are aeroport şi, cel mai probabil, vei ateriza pe aeroportul Milas de lângă Bodrum şi va urma un transfer lung şi destul de obositor până în Marmaris. Dar tot mai bine şi mai comod cu avionul decât cu autocarul

Chiar dacă preţurile resorturilor turceşti au tot crescut, raportul calitate preţ încă este mai bun sau mult mai bun decât în Grecia, de exemplu.

În plus, Turcia, prin serviciile şi facilităţile oferite, produce dependenţă!

ANILU, Mirinda
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale din Bodrum: