ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2022
ÎNSCRIS: 30.08.14
SEP-2022
Solo
REZONABIL

Super mirobolantă vacanță... dar hotelul merge :)

Am găsit hotelul Pantheon cu ocazia unei "super mirobolante vacanțe" (o expresie mai potrivită nu cred că există) în Creta - care trebuia să fie în Rodos, și să înceapă cu o zi mai devreme, dacă nu era Blue Air (charter, turoperatorul alegandu-și de bunăvoie partenerul, eu cu ei nu am călătorit vreodată).

Deci să începem cu începutul: marți 6 septembrie seara, după ce am făcut bagajele, aflu brusc (ca toată lumea de altfel) că zborul de a doua zi de la ora 7:50 este anulat. Despachetez. După câteva ore, aflu că popririle se suspendă, mi se recomandă să mă prezint dimineață la aeroport (bineînțeles cu un sporit grad de incertitudine din partea mea în ce privește zborul). Reîmpachetez.

Miercuri, 7 septembrie dimineață: zborul anulat (mă așteptam, pentru că apărea anulat pe site-urile ambelor aeroporturi încă din cursul nopții). Evident, niciun fel de informație de nicăieri, câțiva oameni zgribuliți care nu știau exact dacă să mai aștepte ceva sau nu, că între timp afară ploua puternic și rece. Așadar, frumușel cu coada între picioare, la ora 6 m-am întors acasa, ca și mulți alții. Aici se pare că nu pasă nimănui de vorba "proști, dar mulți". Tocmai am văzut cum s-a rezolvat tristul caz "Omnia", despăgubiri de 1% din valoarea pagubei. Sarind de la una la alta, ghiciți cine opera in data de 8 zborul spre Chania: fugi de incornorat, si dai de mă-sa (zbor HelloJets, cu avionul lui Air Bucharest).

Din cursul nopții făcusem un plan: nu am cu ce zbura, dar cazare am, deci să căutăm zbor. Cea mai "convenabilă" variantă Cluj - Rodos la dus un drum de 18 ore, cu o escală, și un drum asemănător la întoarcere, evident prima zi de cazare se pierdea pe drum. Am comunicat cu agenția, oamenii dornici să ajute, să le dau timp o oră, cu convingerea că trebuie să se găsească și o variantă de transport mai bună. Din păcate, alta mai bună nu era. Dar au găsit sejurul ăsta în Creta, zona Rethymno, cu plecare în ziua următoare, și aproximativ același preț cu sejurul din Rodos. Despachetăm haine și încălțăminte de oraș (Rodos Town) și punem haine mai "sport" (Violí Haráki, Atsipopoulo).

Si ca sa va fie macar putin simpatic, legenda locului spune ca pe vremuri, un cantaret la lira (sau un fel de vioara, asta se pare a insemna violí) cantand de pe stanca, din locul acesta situat la inaltime (asta ar fi charáki) dădea semnalul pentru orasul Rethymno, aflat la doar cativa kilometri distanta, ca se apropie invadatorii otomani. Deci Violi Haraki ar fi un fel de "dealul viorii".

Ajungem dimineata in Atsipopoulo, soare, cald (lasasem in urma un Cluj ploios si rece). Zona linistita, dar departe de mare.

Hotelul frumusel in felul lui, cu o planta mare de bougainvillea la intrare, curat, in lobby un mobilier putin "obosit" la prima vedere, iar pe holuri o evidenta economie de energie electrica in timpul zilei.

despre SERVICII

Angajații sunt amabili (majoritatea străini, est europeni). Personalul de la recepție e ok. Doamnele care fac curațenie își fac treaba foarte bine.

Personalul de la restaurant (un băiat și o fată, probabil ruși? asta părea a fi limba în care comunicau între ei) - ușor plictisit. Într-una dintre dimineți, cam cu jumatate de oră înainte de încheierea programului de mic dejun, băiatul era foarte ocupat cu coptul unor clătite. Într-o jumătate de oră a făcut vreo 5, și era în plin proces de producție când am plecat, evident niciuna nu a ajuns la clienți/turiști.

Nu am reușit sa identific proprietarii, probabil locatari ai vilei din fața hotelului, cea cu florile de bougainvillea, suficient de discreti.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera a fost foarte curată, fără un fir de praf (adevărat că zona în sine e liniștită, departe de trafic), lenjeria foarte curată, impecabila. Din păcate al doilea rând de prosoape (schimbate o dată pe sejur, în cea de-a patra zi) cam învechite, dar curate.

Aerul condiționat - ok, temperatura minimă la care se poate regla: 22 grade. Mobilierul din camera in conditie buna. O multime de modalitati de iluminare a camerei, si de intrerupatoare. Balconul - suficient de mare, cu masa si doua scaune.

Camera la parter, cu orientare spre nord-est, cu mult soare dimineata, iar incepand de la amiaza umbra. Exista si camere cu un nivel mai jos, care sunt chiar la nivelul solului si nu au balcon ci un fel de terasa, si camere la un nivel superior care probabil au (foarte) putina vedere spre mare.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Masa: mic dejun tip bufet. Sortimente: un mic dejun mai degrabă continental (deși în fiecare zi erau și câte unul sau două preparate calde modeste). Varietate oarecum redusă.

Impresia generală este aceea a unui hotel care nu vrea să risipească nici măcar o felie de șuncă, de cașcaval sau de pâine, nici o lingură de iaurt, nici măcar o bucățică de ardei, de roșie, de avocado sau vreun fruct. Totul felii (din ce se poate tăia mic, mai mic), dar mai ales în cantități foarte mici pe platouri. Este foarte adevărat că fata avea mare grijă să umple din nou platourile, dar nu înainte de a se termina complet, până la ultima felie (puteai foarte bine să ai de ales între două felii de pâine si trei grisine). Cu siguranță nu plecai flămând de la masă, dar îți crea un sentiment de cumplită zgârcenie, să simți că te saturi din sărăcia cuiva.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotelul este situat în partea de sus a suburbiei Violi Haraki. Este o zonă frumoasă, liniștită, cu vile frumoase. Priveliștea spre mare este și ea frumoasă. E o placere sa cobori dimineata spre oras. E drept, la intoarcere e mai greu, fiind de urcat. Ca pieton, e destul de dificil de traversat intersecția de la Lidl, unde se face comunicarea între drumul național vechi și (un fel de) autostradă. Probabil și pentru mașini e o intersecție dificilă, prost semnalizată.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Violi Haraki este o suburbie a orașului Rethymno, și aparține administrativ de satul Atsipopoulo. Se află la aproximativ 4 km spre vest de centrul vechi al orașului Rethymno și este sus, pe deal. E o zonă de vile și case de vacanță. De mare ajutor e să ai mașină la dispoziție. Până la prima plajă (Koumbes) sunt 2 km, și respectiv 4,5 km pana la locul unde începe lunga plajă din Rethymno. Alte posibilități de distracție în apropiere nu sunt. Shopping în Violi Haraki: supermarket Lidl la aproximativ 800 m (pe deal în jos, în drum spre Rethymno), supermarket Kritikos la aproximativ 300 m pe deal în sus, la 50 m de hotel este o farmacie.

Hotelul are piscina cu bar. In luna septembrie piscina nu avea cautare, nici apa nu parea sa fie foarte curata, barul nu functiona. In orice caz, piscina in curte descoperita zi si noapte (frecventa in Grecia la genul asta de hoteluri intretinute de cate o familie) nu e ok in sine.

Trimis de emp in 27.09.22 02:23:53
Validat / Publicat: 27.09.22 08:32:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Hotel Pantheon

[27.09.22 08:31:03]

Mutat în rubrica "Pantheon Hotel [Violi Charaki, Atsipopoulo î, RETHYMNON" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

ANILUPHONE
[27.09.22 10:29:01]

Wow... mi-a plăcut că nu ai renunțat... Uite zborul... nu e zborul, cazare era în Rhodos dar ați ajuns în Creta... vacanță să fie... iar tu zici că ați avut o vacanță mirobolantă!!!

Și hotelul arată bine și cred că singurul dezavantaj a fost că era cam departe de mare, de plajă... de oraș... că trebuie să urci la întoarcere...

Știi cum se spune, ai grijă ce-ți dorești... vacanță ai vrut, vacanță ai avut!!!

Felicitări pentru opțiunea de a schimba destinația de vacanță și că ne-ai povestit și nouă!

empAUTOR REVIEW
[27.09.22 11:51:26]

@webmasterX: Poziționarea pe hartă este ok. Mulțumesc!

empAUTOR REVIEW
[27.09.22 12:16:07]

@ANILU: Mulțumesc! Înainte de a mă hotarî pentru Rodos oscilasem între Rodos si Creta, lăsând Creta pentru data viitoare... În mod surprinzător exact Creta a fost să fie, agenția nu avea de unde să știe că la un moment dat mi-am dorit Rethymno...

Da, hotelul arată bine și e foarte curat, cel mai important lucru. Din păcate, este foarte evident că se luptă din greu cu criza. Am mai văzut în Grecia hoteluri care o duc destul de greu și a trebuit să scadă standardele din multe puncte de vedere. Faptul că nu scot multă mâncare deodată pe platouri are și un avantaj, cel puțin ai convingerea că nu mănânci azi ceva ce a stat pe masă o dimineață întreagă ieri.

Zona este una foarte liniștită, departe de forfota turiștilor sau mașinilor, departe de neobositele cicade, cu vile în general închiriate la turiști, poate majoritar greci sau oameni care au mai fost în Creta, care închiriază o mașină, și preferă o cazare liniștită mai mult decât apropierea mării sau a zonei turistice din oraș. Sus pe deal era și puțin curent de aer, făcând ceva mai suportabilă căldura comparativ cu zona de jos.

Într-adevăr nu prea îți venea să urci dealul mai mult de o dată pe zi, seara. Hotelul punea la dispoziție gratuit un microbus cu 8 locuri spre oraș (care ar fi făcut maxim 3 drumuri dus-întors pe zi, ultimul în jur de ora 18 deci cam devreme), dar trebuia să fie minim 3 persoane care să-l solicite. La început de septembrie aveau puțini turiști, majoritatea cu mașini, eventual motociclete, și nu s-a solicitat microbusul. În plin sezon înțeleg că era exact invers, prea mulți clienți pentru cele 8 locuri.

webmasterPHONE
[27.09.22 13:36:39]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

ANILU, emp

• pagină generată în 0.068692207336426 sec