ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2022
SEP-2022
Prieteni
REZONABIL

Secret Garden Hotel - Dănești

Mai înainte de a pleca în circuitul "Maramureș și bisericile de lemn" din această toamnă, am încercat să aflu câte ceva despre Secret Garden Hotel - Dănești care urma să ne găzduiască în cele 4 nopți ale periplului nostru maramureșean. Bineînțeles, am apelat mai întâi la AFA. Asta doar pentru a-mi face o idee. Chiar dacă nu mi-ar fi plăcut, nu puteam schimba nimic, alegerea locației de cazare în Maramureș nefiind opțiunea mea, ci a agenției organizatoare a acestui circuit.

N-am avut timp să citesc toate impresiile postate, dar titlurile m-au edificat. Deși pe AFA sunt multe impresii despre Secret Garden Hotel - Dănești, cea mai mare parte dintre ele (28 din cele 29) sunt vechi, arhivate sau de arhivat în curând, aprecierile autorilor nefiind incluse în calculul mediei. Citind doar titlurile celor 29 de review-uri am remarcat faptul că părerile celor care au fost acolo sunt în general bune (excepție făcând @vio 68 care a fost dezamăgit și @pamela* al cărei articol nici nu trebuie luat în seamă). Așadar, e timpul să împrospătăm impresiile legate de acest hotel.

Secret Garden Hotel este un complex modern, cotat la 4*, care a apărut pe harta turistică a României în anul 2007. Este situat la hotarele Maramureșului istoric, la 17 km de Baia Mare, pe drumul care leagă Baia Sprie de Cavnic, în localitatea Dănești. Este un loc ideal pentru sejururi, dar și un bun punct de plecare spre diverse destinații turistice din zona Maramureșului - Baia Mare, Sighetul Marmației, Săpânța, Bârsana, Vișeu, Borșa, etc...

despre SERVICII

Hotelul dispune de 20 camere duble și 4 apartamente, un restaurant cu două săli - una cu o capacitate de 100 de locuri, iar cealaltă, care dă înspre grădină, denumită terasă, complet închisă cu geamuri, cu o capacitate de 150 de locuri. Pentru mese festive, nunți, botezuri și alte petreceri private cu o participare mai mare (până la 500 de persoane), la Secret Garden Hotel există o clădire specială, în curte, alături de marea parcare și de grădină. Complexul turistic mai dispune de cramă, piscină interioară cu apă încălzită și 3 piscine exterioare, funcționale din iunie până în septembrie (cu adâncimi de 0,5 m, 1,2 m și 2,1 m). Am aflat că cei interesați pot beneficia aici de hidroterapie, electroterapie, masaj și chiar de tratamente cosmetice. Noi, sosiți la Secret Garden Hotel cu alte interese, nu am testat nici una dintre aceste facilități.

De asemenea, complexul dispune de saună, sală de fitness și teren de sport cu gazon artificial, multifuncțional (fotbal, tenis, baschet) cu nocturnă, precum și de o sală de conferințe cu 30 de locuri, dotată cu tot ceea ce este necesar, oferind condiții bune pentru organizarea de ședințe, seminarii, traininguri, prezentări...

Mai trebuie spus că Secret Garden Hotel - Dănești acceptă plata serviciilor cu tichete de vacanță, că animalele de companie nu sunt acceptate și că pe toată raza hotelului oaspeții beneficiază de internet wireless gratuit.

Tarifele practicate la Secret Garden Hotel - Dănești includ, pe lângă cazare, mic dejun stil bufet suedez, acces gratuit la piscine, sala de fitness și terenul de sport. Din informațiile găsite în cameră, pot spune că tarifele sunt următoarele: camera single - 290 lei/noapte, camera dublă - 320 lei/noapte, apartament - 400 lei/noapte, apartament VIP - 560 lei/noapte.

Curtea și grădina hotelului alcătuiesc un adevărat parc bine îngrijit, cu multe flori viu colorate și inspirate aranjamente de diferite specii de rășinoase, arbuști cu frunziș ornamental, plante curgătoare, cățărătoare, trandafiri de diverse culori..., un adevărat rai cu alei, leagăne, mese și scaune bine plasate în iarbă, la umbră de copaci, un foișor, două iazuri cu vegetație specifică.

Pentru a ajunge la hotel, din drumul național trebuie urmat sensul indicatorului, pe o străduță din sat (îngustă, asfaltată) până la râu. Dincolo de podeț (și el încărcat cu flori) deja ai pătruns în curtea hotelului. Trebuie spus că intrarea este totuși cam dificilă. Mai ales pentru mașinile mai mari.

Recepția este la parter, la fel ca și barul. Mai multe fotolii confortabile fac mai plăcute momentele de așteptare. La parter, alături de intrarea în restaurant, sunt toaletele. Deși foarte curate, moderne și dotate cu tot ceea ce este necesar, nu poți să nu remarci faptul că toate cabinele sunt prea strâmte, o persoană de talie normală abia având loc să mai și manevreze ușa.

Secret Garden Hotel are trei etaje, doar camerele de la nivelul 2 și 3 având balcoane. Accesul la etaje se face pe scări sau cu liftul.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Ne-a fost repartizată camera 208, twin, cu balcon. Încăperea este largă. Pe lângă cele două paturi cu noptiere, mobilierul mai include un birou cu un scaun capitonat, un fotoliu, o măsuță joasă, cuier, șifonier cu rafturi și bară cu umerașe. În șifonier așteptau două halate de baie, două perechi de papuci de unică folosință, precum și o perie pentru haine. La cuier, pe lângă încălțător, mai erau două perechi de papuci de plastic și două prosoape pentru SPA.

Frigiderul sau minibarul care nu prea răcea, era aprovizionat la limită - doar două peturi a câte 0,5 l cu apă plată și altele două, de aceeași capacitate, cu apă minerală.

Televizorul, în general nu este un obiect necesar în călătoriile noastre. Totuși, pentru a-mi completa informațiile, îl verific de fiecare dată. Așezat pe birou, cu ecran plat, dar de mici dimensiuni, televizorul camerei 208 de la Secret Garden Hotel, nu a avut semnal în prima seară a șederii noastre acolo (19 septembrie 2022). În următoarele seri am reușit să prindem niște posturi locale, cu folclor, nimic din posturile naționale. N-am regretat.

Pe una dintre noptiere tronau două telefoane, de asemenea obiecte inutile pentru noi. Și tot un obiect inutil pentru noi a fost caseta de valori existentă în cameră.

La fiecare pat existau veioză, priză și întrerupătoare. Pe birou, în afară de o cană și două pahare, se afla și un serviciu pentru ceai în cameră (cană fierbător, plicuri cu ceai, zahăr și cești). În unul dintre sertare am găsit o mapă cu informații de strictă necesitate pentru turiști, un Ghid de călătorii cu cele mai frumoase atracții turistice din România, precum și Pagini Aurii.

Nu trebuie să uit a menționa caloriferele din cameră și din baie care chiar și-au dovedit utilitatea în acest septembrie cu nopți brusc prea friguroase.

Curățenie în cameră s-a făcut zilnic, s-au golit coșurile de gunoi și s-au suplimentat cosmeticele consumabile, iar la două zile s-a aspirat și s-au schimbat prosoapele.

Balconul camerei 208, destul de mare, oferă o largă priveliște către sat și către cele două biserici. Dangătul de clopot, același în fiecare dimineață și seară, precum și cântatul cocoșilor în zori de zi, au fost nu doar un fapt divers, ci și o încântare pentru noi. Două scaune capitonate și o scrumieră erau singurele dotări ale balconului.

Baia, și ea destul de largă, cu gresie și faianță, este dotată cu tot ceea ce este necesar - cabină de duș, oglindă, chiuvetă, un dulăpior, uscător de păr (nefuncțional în camera noastră), toaletă, coș pentru gunoi, covoraș, calorifer. Consumabile - două plicuri cu șampon, altele două cu gel de duș, două săpunele tip turist, cască de baie, trusă cu ac și ațe, burețel pentu încălțăminte. Cele care se consumau erau înlocuite a doua zi.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Regimul nostru de masa la Secret Garden Hotel - Dănești a fost cu mic dejun și cina incluse în pachetul turistic. Mesele de dimineață (cu excepția zilei în care am plecat devreme la Vișeul de Sus pentru plimbarea cu mocănița, zi în care ni s-a oferit un pachet), au fost servite pe terasa acoperită, iar mesele de seară, cu serviciu la masă, au fost servite în restaurantul situat la parter, în stânga receptiei.

Micul dejun servit între orele 7.00-10.00 este oferit în regim bufet. Linia de servire era încărcată cu cârnăciori, mușchi file și alte mezeluri, ouă (fierte, omletă sau ochiuri), brânzeturi (cașcaval și telemea), legume feliate (roșii și castraveți), salată de varză, măsline de mai multe feluri, zacuscă, salată de icre, unt, miere, gem de afine, cereale, iaurturi, chec, turte de mălai (pe care le asezonai cu dulceață sau cu smântână, după preferință), prăjituri cu mere sau cu brânză de vaci și stafide, fructe proaspete (mere, struguri și banane), pâine feliată albă și intermediară… Ca băuturi, ceai la plic diverse sortimente, lapte, cafea la aparat, precum și - aflate pe fiecare masă - peturi cu apă și carafe cu sucuri.

Nu stiu dacă am epuizat toată lista. Este dificil de reținut totul mai ales dacă nu te înfrupți din toate, dar ideea pe care am vrut sa o transmit este aceea că micul dejun a fost îndestulător și variat în același timp. Nu cred că cineva s-ar fi putut plânge că nu a găsit ceva pe placul său.

Și ca o mențiune, conținutul pachetului oferit pentru micul dejun servit în deplasare: două sandwich-uri (unt, cașcaval, mușchi file și ardei), un iaurt cu fructe, un măr și o apă plată. La bar, înainte de plecare, ni s-a oferit cafea și ceai pe care unii dintre noi le-au pus în sticluțe și le-au luat la drum.

Cina servită începând cu ora 19.00, a avut un regim mai special. Nu am comandat noi nimic, ci a trebuit să ne mulțumim cu ceea ce ni s-a oferit. Dar, a fost belșug în toate.

Totul începea cu afinată sau palincă, după preferință, care erau puse în pahare de cineva din personalul restaurantului. Vinul - o seară vin roșu, o seară vin alb și tot astfel în următoarele, în funcție și de mâncarea oferită - era, de asemenea turnat în pahare de ospătar. Peturile cu apă - plată și minerală - așteptau pe mese și erau în regim de autoservire.

În două dintre cele 4 seri în care am servit cina la Secret Garden Hotel - Dănești, ni s-a oferit ciorbă (de legume cu afumătură și de pui cu smântână și ardei iute), iar în celelalte două, în deschidere, ca aperitiv, salată de vinete cu roșii cherry și mămăligă cu brânză și smântână. Și felul de bază a fost variat - carne cu garnitură de orez și murături, pui cu sos de smântână și mămăligă, piure cu carne de pui și cârnați în sos de piper și salată de varză, sarmale cu smântână și ardei iute. Deserturi - clătită cu gem de căpșuni, prăjitură cu cremă, cremă de zahăr ars, gogoși cu dulceață de afine.

Îmi dau seama că poate am exagerat înșiruind cam tot ceea ce ni s-a adus la masă, dar am făcut-o pentru a ilustra varietatea preparatelor și nu în ultimul rând pentru faptul că am avut grijă să le notez și uneori să le fotografiez pe toate. Mie mi-a plăcut totul. Apreciez varietatea, cantitatea și calitatea preparatelor, ca și ospitalitatea personalului.

Mai trebuie să spun că atmosfera în restaurant - o încăpere frumoasă, decorată modern, cu tablouri și plante, cu corpuri de iluminat deosebite și cu geamuri în acoperiș - a fost relaxantă, cu muzică maramureșeană, potrivită locului și momentului, cu ospătari deosebit de amabili și de atenți.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Situat la hotarele Maramureșului istoric, la 17 km de Baia Mare, pe drumul care leagă Baia Sprie de Cavnic, în localitatea Dănești, Secret Garden Hotel este un loc ideal pentru sejururi (mai ales în anotimpul cald), dar și un bun punct de plecare spre diverse destinații turistice din zona Maramureșului - Baia Mare, Sighetul Marmației, Săpânța, Bârsana, Vișeu, Borșa, etc...

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Cazați 4 nopți la Secret Garden Hotel, în Dănești, nu ne-am așteptat decât la odihnă și relaxare, ceea ce a fost din belșug. Totuși, în ultima zi, gazdele noastre ne-au surprins cu o seară folclorică maramureșeană, cu cântece și cu dansuri la care au fost antrenați și doritorii din grupul nostru.

Trimis de iulianic in 25.09.22 19:00:57
Validat / Publicat: 25.09.22 19:47:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BAIA SPRIE

VIZUALIZĂRI: 1105 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Dănești - Secret Garden Hotel. Intrarea principală.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

resita2009
    [25.09.22 20:12:33]

Bun hotel, de tinut minte pt. cand ajungem prin zona. Asta-vara am deschis o solicitare cu, cazare in Baia-Mare si imprejmuiri pt ca trebuia sa fac un RMN la Baia-Mare, din fericire am rezolvat la Timisoara.

Oricum, un hotel la hotarul atatoara orase e de tinut minte.

[25.09.22 20:48:29]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂSecret Garden Hotel [Dănești]: