ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2022
SEP-2022
Prieteni
EXCELENT

Mitologia greacă de la Thalassa Hotel Boutique Ammouliani

Insulele grecești ascund numeroase legende si povești fascinante cu zei având puteri supranaturale si creaturi mitologice care ne-au încântat de mici copii citind Legendele Olimpului. Paradisul elen este de o frumusețe aparte, înconjurat de ape turcoaz, creste înalte, împădurite și o mulțime de plaje cu nisip auriu, foarte fin.

Dar care este legătura dintre mitologia greacă si Thalassa, un boutique hotel cochet din Ammouliani?

Este aproape un muzeu, un loc în care pe lângă cazare si un mic dejun fabulos beneficiezi de o expoziție handmade, lucrate în ultimii zeci de ani de proprietara hotelului, doamna Pashalia Martygaki, de pe vremea când era copil.

Motivele sunt din mitologia antică, au o inspitrație divină, prezintă Medusa, cu serpi în loc de păr, care aveau puterea de a transforma pe oricine în piatră. O altă lucrare înfățișează porumbelul trimis de Noe în urma potopului pentru a găsi pământ. Acesta s-a întors cu o ramură de măslin, semn că apele s-au retras și a văzut pâmânt. Majoritatea lucrărilor au o poveste în spate, la fel ca majoritatea locurilor din Ammouliani, care vând foarte bine. Culorile care abundă în lucrările doamnei Martygaki sunt alb, verde si albastru cu influențe florale, marine în contrast cu elemente mitologice. Lucrările doamnei Martygaki sunt prezente peste tot în pensiune, de la livingul generos unde te pierzi printre culori și exponate, până la holuri, terase și camere, punând o amprentă autentică și de valoare peste acest boutique hotel unic în Ammouliani.

O parte dintre exponate pot fi cumpărate, am achiziționat și eu un peștișor auriu, poate îmi va aduce noroc să revin din nou pe insula de care m-am îndrăgostit.

Dar pentru că am vorbit mai mult despre lucrările doamnei Martygaki si mai puțin despre hotelul care le găzduiește, am să vă povestesc aproape totul într-o frază: Thalassa Boutique Hotel, este una dintre cele mai bune variante de cazare din Ammouliani, cazare cu un mic dejun preparat pe loc de Lina si Pashalia Martigaki, camere decorate în culori marine, cu picturi si exponate lucrate manual, o terasă cu multe plante exotice cu acces din balcoanele camerelor, flori, dar mai ales multă liniște. Toate la un loc cu zâmbetul gazdelor și interesul lor pentru a avea un sejur minunat.

Info utile:

- În 7 zile lenjeria si prosoapele mi-au fost schimbate de 2 ori. Prosoapele se schimbă chiar si la 2 zile dacă este nevoie. În plus, mi s-a dat un prosop pentru plajă, schimbat la fel de des.

- există papuci de baie, fără halat

- micul dejun este a la carte, in fiecare zi ceva diferit, gemul de smochine cu iaurt este bestial.

- cosul de gunoi se golește in fiecare zi din cameră

- există un minifrigider perfect funcțional

- canalele tv, de bună calitate, dar în limba greacă, filmele în engleză

- ușa de la terasă a rămas deschisă, fără frică de intruși

- față de anul trecut, acum am văzut un echipaj de poliție. Pe insulă nu există post de poliție, vine dimineață si pleacă seara cu ferry.

- Tarifele față de sezon scad cu 30-40%, poți găsi acum cazare de la 50 la 80 euro.

- Temperatura săptămâna trecută a oscilat între 27-30 de grade, iar apa mării 25-26 grade, in unele golfulețe chiar mai caldă.

Pentru alte întrebări vă stau cu drag la dispoziție

Ammouliani este un mic paradis elen, unde pe lângă numeroasele plaje, taverne și hoteluri, te poți bucura de liniștea din apropierea muntelui Athos, poți găsi echilibrul între tine și divinitate. O vacanță în Ammouliani, este o vacanță pentru suflet! Am revenit în Ammouliani, al doilea an la rând și îmi doresc să revin din nou. Pentru că este greu să explic de unde vine liniștea interioară și pacea sufletească când sunt acolo. Pot doar specula, pentru a face așteptarea pentru anul viitor mai ușoară.

Trimis de pepsi70ro in 24.09.22 21:51:53
Validat / Publicat: 25.09.22 09:29:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4800 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[25.09.22 08:44:04]

pepsi70roAUTOR REVIEW
    [25.09.22 09:06:43]

@webmasterX: poziționarea este ok!

[25.09.22 10:08:12]

@pepsi70ro: Locul este minunat, iar lucrarile gazdei mi-au incantat ochii. Si este perfect adevarat, fiecare lucrare are o poveste, care in afara de faptul ca vinde bine, rerezinta buchetul de amintiri.

Un loc minunat de unde parca nu ai mai vrea sa pleci. Restul, sunt amanunte care fac un tablou complet.

Felicitari, votat cu mare drag.

resita2009
    [25.09.22 10:11:56]

Am fost si eu, anul acesta intr-o excursie de cateva ore pe Ammouliani, doar pe plaja Banana Beach si pot confirma ca, ne-am simtit extraordinar de bine cat am stat acolo.

pepsi70roAUTOR REVIEW
    [25.09.22 20:23:46]

Web, rog

[25.09.22 20:27:14]

ADIGHETU1
    [30.01.23 11:15:36]

buna ziua

la plaje sezlongurile se platesc?

cand este ultimul ferry?

ce restaurante recomandati?