ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 14.07.10
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 an / 7 ani

Perfect pentru familii cu copii mici

Locul perfect pentru cei cu copii mici!!!

Dupa nenumarate studii a recenziilor de pe net, cu inima indoita de intrebarea “cum va fi! ?” am ales ca si destinatie pentru vacanta din vara 2010 Bulgaria. Mai précis 12 nopti la Duni – Hotel Belville la inceputul lunii iulie.

Am ales acest hotel deoarece se afla amplasat cel mai bine din punctul nostru de vedere - cel mai aproape de toate punctele de interes: restaurant, amfiteatru, locuri de plimbare pe alei impadurite, piscina, plaja, medic, loc de joaca pentru copii, terenuri de tenis si fotbal, parcare.

Hotelurile pe pe malul marii aveau dejavantajul soselei care trece pe langa ele, a lipsei locurilor pentru plimbare sau a amfiteatrului dar aveau avantajul plajei foarte aproape.

Pentru o familie cu copii mici consider ca este mult mai bine de ales Hotel Belville.

Am facut rezervarea prin ******, iar voucher-ul de calatorie l-am primit din Germania - touroperator Neckermann (stiam acest lucru deoarece cu un an inainte fusesem in Grecia si de la aceasi agentie am primit voucher de la TUI). Un voucher de la un touroperator de nivelul TUI sau Neckermann te scuteste de multe probleme la receptie.

Calatoria am facut-o cu masina; cu dese halte datorate copiilor. Am dormit la Giurgiu – Hotel Prietenia – desi este aproape de celebrul pod al Prieteniei eu nu recomand acest hotel deoarece este mult prea mare galagia facuta de tirurile care trec continuu prin fata hotelului. A doua zi am trecut Dunarea spre Ruse... am ramas deceptionat de mizeria si lipsa de ingrijire din punctul de trecere … atat la noi dar mai ales la bulgari. Vigneta pentru Bulgaria am luat-o dintr-o benzinarie la indicatiile unui militian de-al lor. Probabil a fost mai scumpa decat de la ghiseul din vama (!!).

Cu toate analizele facute de acasa, despre calea de urmat prin Bulgaria pana la Burgas, cu GPS-ul pe bord … tot am dat-o in bara. Si nu am fost singurul!!! Evitati drumul de la Sumen la Ajtos prin Veselinovo si Karnobat deoarece a fost bombardat de curand. Recomand sa mergeti prin Razgrad – Targovishte – Kotel si apoi pe autostrada spre Burgas. Este un drum mult mai frumos si mai bun.

Am ajuns la poarta de la Duni la ora 12.30. Prima impresie a fost senzationala … dupa ce am traversat o tara agrara, cu sate prapadite, cu drumuri vai de ele … zidurile si poarta de acces de la Duni, hotelurile care se vad in statiune mi-au dat impresia ca am fost teleportat in alta tara.

La poarta am aratat voucher-ul si paznicul a apasat butonul de trecere si mi-a aratat ca trebuie sa merg pe putin in fata si gasesc o parcare la dreapta. In parcare un alt paznic mi-a indicat unde sa parchez masina.

La receptie am stat 10 minute cat a durat sa completez formularele. Personalul de la receptie vorbeste bulgareste si o limba amestecata formata din romana, rusa, engleza si germana. Dar important este ca te intelegi cu ei. Desi am achizitionat biletele “cu vedere spre mare” citind despre unele neplaceri care se pot ivi la cazare, am pus prevazator in voucher 10 euro. Din zambetul larg, plecaciunea din cap a receptionerei si multumirile adresate in 3 limbi am inteles ca nu vor fi probleme. Am primit imediat o camera in corpul principal, aproape de lift, la etajul 3 cu vedere cu spre mare.

Totodata am primit o hartie din partea Neckermann Reissen prin care eram rugat sa merg la biroul lor care se afla la hotel Pelican si sa le confirm ca totul este ok. De aceea spun ca multe probleme nu mai apar atunci cand beneficiezi de serviciile unui tour operator de renume.

Hotelul este clasificat drept 4 stele … in camere pe jos este mocheta, balconul este foarte mare, baia este bine utilata si suficient de mare, lifturile usor subdimensionate iar camera putin cam mica pentru 2 adulti si 2 copii. Asa cum am cerut am primit in camera si pat suplimentar si pat pentru bebelus. Avand in vedere curatenia care se facea zilnic, schimbatul prosoapelor, modul cum aranjau camera, dotarea, vederea spre mare, linistea nu pot sa spun ca am gasit vreun cusur acesteia. Acelasi lucru pot s ail spun si despre hotel. Atat la receptie, la barul hotelului pe coridoare se facea curatenie si personalul era amabil.

Mancarea a fost buna, clasica pentru un sistem all inclusive, cu nimic mai jos fata de hotelurile de cinci stele din Antalya sau Halkidiki. La capitolul bauturi a fost la fel de bine: Pepsi, Mirinda si 7Up la capitolul bauturi racoritoare, Apa plata ambalata la 1, 5L la discretie in frigidere amplasate in orice restaurant sau bar, bauturi alcoolice bulgaresti (cam medii dupa parerea mea), bere Kamenitza si Burgaskya (un fel de Bergenbier de-al lor), cocktailuri atat alcoolice cat si nealcoolice. Cine accepta sistemul all inclusive turcesc nu are de ce sa se teama. Este la fel de bine si aici.

Ca si distractie, ziua se poate merge la tenis, fotbal, tennis de masa, sala de forta, piscina (gratis), tras cu arcul, minigolf, masaj, sauna (cu plata) iar seara la programul de animatie pentru copii, la specacol in amfiteatru, sau la discoteca pana pe la ora 1:00. Exista mai multe locuri de joaca pentru copii frumos amenajate.

Si bineinteles se poate merge la plaja/mare … o plaja foarte buna, nisip ok, intrare lina in mare, sezlonguri, saltele, prosoape gratuite. Pentru prosop se cere un card de la receptie (care il veti primi dupa noroc cu depozit sau fara 10 euro/ prosop – banii ii primiti inapoi cand predati cardul la finalul sejurului). Prospoul se ridica in schimbul cardului de la un ghiseu si se poate schimba de cate ori se doreste. Pe plaja exista un bar precum si se aduc gustari, mancare, prajituri etc. Mai exista si niste baieti cu rol de salvamari. Eu unul nu i-am vazut intrand in apa niciodata.

La aspecte negative trebuie sa punctez doar faptul ca se grabeau uneori sa faca mancarea pe gratare si se intampla sa dai peste o bucata mai cruda, faptul ca desi au locuri de joaca pentru copii le lipseste ceva gen aquapark, tobogane de apa cat si faptul ca nu au reusit sa impuna anumite regului de minima civilizatie pentru unii conationali de-ai nostrii care obisnuiau sa puna cate o piatra sau un prosop pe sezlong ca sa le fie rezervat pana la ora 10 cand ajungeau la plaja.

Avand in vedere scopul concediului “vacanta la mare cu copiii” noua ne-a placut suficient de mult ca sa revenim aici la anul, probabil tot la hotelul Belville. Am fost placut impresionati de curatenie, de imprejurimile hotelului, de aleile si parcurile. linistite, de toate facilitatile oferite.

Pentru cei care doresc distractie gen discoteca, manele, cluburi nici sa nu se gandeasca sa mearga la Duni. Locul acesta este perfect pentru cei care vor odihna, plaja, plimbari sau cei care merg la mare cu copii mici.

Cam asa a fost vacanta la Duni Royal Resorts!

Numai bine!

Trimis de FS in 14.07.10 16:46:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 de pe plaja

Admin [14.07.10 16:55:54] »

foarte bun review-ul, complet, cu absolut orice are vrea sa stie alti turisti cu preferinte similare (tip familistic u copii). Felicitari si bun venit in comunitatea AmFostAcolo @FS

popai [14.07.10 16:56:51] »

multumim tare mult; mi-a mai venit inima la loc dupa ultimul comentariu citit pt hotel pelican, aflat in acelasi resort; ma apucase groaza;

noi plecam pe 24 si am inima cat un purice; pt cat m-am stresat pana cum, cred ca merit o super vacanta si sper s-o gasesc la bellvile!!!

yry78* [14.07.10 17:05:17] »

Foarte corecta descrierea resortului. In privinta rezervarii iar iti dau dreptate 100% din cele patite de mine,o rezervare facuta prin un touroperator serios ai asigurat un concediu sigur.La anu stiu si eu cum sa-mi fac rezervarea.

yry78* [14.07.10 17:16:36] »

Ai un vot de la mine.

webmasterXY* [14.07.10 18:00:13] »

Ma alatur si eu impresiilor pozitive referitoare la calitatea review-ului, totusi imi permit sa-ti atrag atentia asupra reclamei agentiei de turism. Citeste te rog ce scrie cu rosu mai jos, sunt convins ca n-a fost in mod intentionat.

mihhha [14.07.10 18:33:09] »

Va rog, sa mi trimiteti (pe PM) numele agentiei !

Va multumesc!

roana71 [14.07.10 20:05:28] »

Si eu te rog mult sa-mi trimiti numele agentiei ( eu sunt patita cu sejur achitat in aprilie ptr intrare in 1 iulie si anulat pe 29 iunie)

Visan125 [14.07.10 22:44:23] »

Se poate numele agentiei si pentru mine pe pm? Multumiri anticipate. De votat am votat deoarece consider ca este relatat cu simt analitic ce se intampla la Belville.

FS [15.07.10 12:34:13] »

yry78 ... si eu am apreciat reviewul tau... de fapt din cauza acestuia am si scris unul

FS [15.07.10 12:35:41] »

roana71... nu pot sa iti trimit nimic deoarce nu ai activa optiunea de primire mesaje

roana71 [15.07.10 13:36:30] »

Gata, am activat.

bobyrodin [15.07.10 14:04:23] »

trimite-mi ,te rog numele agentiei de turism cu care ai fost.cu multumiri.

doctorul45 [20.07.10 15:29:26] »

salut

de ce consideri ca drumul prin veselinovo ajitos-burgas e mai prost decit celalalt. Pt varianta kotel am observat ca nu ajungi in shoumen. Sunt bine semnalizate intersectia spre kotel. merci

FS [20.07.10 20:35:19] »

eu am folosit acel drum la dus ... are o portiune de vreo 40 km cu cratere (gropi foarte mari, multe si dese - trebuie sa alegi de multe ori prin care dintre ele dai) ... la intoarcere am mers prin kotel ... este mult mai bun drumul (si mai frumos) ... si in plus se poate merge pe autostrada fara a mai intra prin Karnobat si Ajtos ...

nu stiu cum sunt indicatoarele caci am mers dupa GPS

doctorul45 [21.07.10 12:12:11] »

merci FS cred ca o sa aleg si eu drumul prin kotel.Cu bine...

mrpop21 [23.07.10 15:29:07] »

te rog sa imi trimiti si mie numele agentiei cu care ai colaborat. multumesc!

anema* [21.02.11 10:01:21] »

Te rog trimite-mi si mie pe privat numele agentiei cu care ai colaborat. Multumesc!

FS [22.02.11 09:06:25] »

anema

mi-ai trimis si PM ai scris si ecou, dar nu ai deschis optiunea de a receptiona mesaje... asa ca nu am cum sa iti trimit

Dupa ce rezolvi problema cu mesajele te rog sa imi spui!

anema* [22.02.11 09:21:33] »

Cred ca am rezolvat. Incearca acum. Multumesc

radu_catalin [04.03.11 01:19:19] »

Servus,

Foarte bun review. Complet si echilibrat.

Trimite-mi si mie, te rog, numele agentiei. Am si eu o experienta similara pe Saint Tropez. A contat enorm faptul ca veneam printr-o agentie din Germania, chiar daca eram romani. Multumesc.

mlupi [04.03.11 19:39:06] »

Si eu ti-as fi recunoscator daca mi-ai trimite numele agentiei. Multumesc!

luiza22ok [05.03.11 14:11:03] »

buna, as dori si eu te rog numele agentie pe privat, multumesc

yry78* [06.03.11 09:56:10] »

Cred ca si anul acesta incerc tot Duni, din cauza copiilor prea mici pt un drum in Turcia. Daca nu plictisesc as dori si eu numele agentiei pe privat pt a nu mai avea problemele pe care le-am avut anul trecut.

Multumesc!

valis [12.03.11 18:50:08] »

Felicitari pentru review-ul tau de anul trecut. F util. As dori si eu, daca se poate, numele agentiei. Multumesc! Pe privat bineinteles.

gattasalvaje [22.03.11 12:37:36] »

Cred ca potzi sa soliciti comision de la agentia asta, la cati clienti ai trimis! - sper ca imi este acceptata gluma.

Bravo lor, daca sunt seriosi si isi respecta angajamentele!

In aceeasi nota, si pe mine ma intereseaza numele lor, daca se poate sa-mi trimiti PM.

Te-as mai ruga sa-mi zici cat faceati pana la plaja, daca au miniclub indoor, daca exista beach-bar si intra in all-inclusive?

anema* [22.03.11 15:05:58] »

Fara sa fac vre-o reclama am gasit si eu in Bucuresti o agentie care lucreaza cu Nekerman si de la care noi am cumparat biletele pentru anul acesta la acest hotel (erau putin mai ieftine decat agentia prin care a fost FS). Daca intereseaza pe cineva sa-mi dea PM.

mirmicu [22.03.11 20:43:08] »

luiza22ok [28.03.11 11:26:31] »

FS as mai avea si eu cateva intrebari dc ma poti ajuta, nu stiu ce sa aleg h belleville sau pelican, am inteles ca h belleville nu are rest propriu, voi unde ati mancat, era aproape? piscina proprie are? h pelican l-as alege mai mult pt rest din interior cu toate ca belleville m-a atras mai mult. multumesc

mickylaur [13.02.12 15:55:50] »

te rog si la mine un PM cu numele agentiei cu care ai mer in Bulgaria. multumesc frumos!

FS [15.02.12 21:47:37] »

@mickylaur: ti-as raspunde, dar trebuie sa setezi ceva ca sa poti primi mesaje. Oricum, eu recomand orice agentie care poate oferi bilete de la touroperatori germani.

17 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    anema*, bobyrodin, doctorul45, FS, gattasalvaje, luiza22ok, mickylaur, mihhha, mirmicu, mlupi, mrpop21, popai, radu_catalin, roana71, valis, Visan125, yry78*
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Belleville Hotel: