ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2010
ÎNSCRIS: 19.10.08
JUL-2010

Muntele Mic, vara

Continuare din Poiana Marului:

Pornim din Poiana Marului pe drumul forestier spre Saua Jigoriei, 13 km de drum pietruit cu mici obstacole. Drumul este foarte frumos, mergi de-a lungul raului, padure in stanga si dreapta, liniste, rar intalnesti vreo masina.

Ajungem in Saua Jigoriei (1215m), drumul ne leaga de cel principal Borlova-Muntele Mic... Aici intalnim primul traseu marcat ce duce pe vf. Tarcu (2190m), 4-5 ore, este prea tarziu si renuntam (deocamdata), schimbam directia si ne indreptam spre Muntele Mic (1806m).

Drumul este asfaltat si foarte bun pana in statiune. Venim pentru prima data aici si abea asteptam sa o vedem dar ne izbesc niste imagini dezolante de statiune parasita.

Ici si colo mai intalnesti 3-4 pensiuni care functioneaza, cu putini turisti. Totul este inceput si neterminat, geamuri sparte, tencuieli cazute, balarii cat mine de mari si multa mizerie. Telescaunul nu functiona. Biserica se renova...

Facem o plimbare pana la Cruce, admiram peisajul facem cateva fotografii si ne intoarcem tristi spre casa. Imi vine in gand o melodie: {Doamne, vino Doamne, sa vezi ce-a mai ramas... }

Revenim la drum si pornim spre Caransebes, pana la statia de pornire telescaun drumul este asfaltat, foarte bun mai departe situatia se schimba cu 360 grade intram pe drumul oaselor rupte, jaleeeeeeeeeeee

Concluzie: nu am fost pana acum, nu am pierdut nimic, nu vom mai reveni in veci. Poate sunt dura sau rea, poate iarna statiunea arata altfel, poate ma insel sau poate am tras concluzii prea repede???

Trimis de mariana in 14.07.10 16:43:10

VIZUALIZĂRI: 8108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vf. Tarcu ...in drum spre Muntele Mic

mariana [14.07.10 17:01:58] »

Am o intrbare pt un webmaster daca ma poate lumina.

La satisfactie, cadru natural figureaza si infrastructura si imprejurimile si amplasament. Eu nu am treaba cu imprejurimile pt. ca sunt frumoase si amplasamentul dar infrastructura lasa de dorit. Este corect cum am notat?

webmasterXY* [14.07.10 17:29:25] »

@mariana Da, este corect, atat timp cat iti justifici notele acordate. (ceea ce ai si facut).

PS poate era bine sa fi dat o nota si la Relaxare, pentru 'compensarea' dezastrului in care e infrastructura prin gradul de satisfactie oferit de cadrul natural existent?!

pepsi70ro [14.07.10 19:22:24] »

Daca elimini infrastructura din ecuatie, ramane peisajul care sunt convins, este absolut incantator.

Cum se vede de pe Muntele Mic, de la cruce?

Avem o Romanie frumoasa, nu? Felicitari!

mariana [14.07.10 19:40:23] »

Da Ovidiu se vede frumos dar restul iti lasa asa un gust amar. Muntele Mic are un varf destul de golas si mai domol ca sa nu zic si nu foarte spectaculos.

Am reusit sa vedem traseul spre vf. Tarcu si ne bate gandul de o tura mai in toamna dar o buna bucata de drum din Caransebes este groaznica. Vii cu noi?

georgiana [14.07.10 23:44:13] »

Foarte util, deci nu mai fac eu experiente proprii, deocamdata imi ajunge cea de la Baile Calacea!

@Mariana, sincer, imi pare rau pentru voi!

abbilbal* [19.09.10 01:21:52] »

Informarea ca informarea, dar fotografiile mi-au plăcut şi de aceea am acordat un FB

abbilbal*, chelie_d, georgiana, mariana
Alte impresii din această RUBRICĂO zi la Muntele Mic: