ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2022
ÎNSCRIS: 19.08.10
JUN-2022

încărcat de pe telefon!

Plajele chic din Santorini

Sunt mult insule in Grecia, dar nici una ca Santorini, este cu totul deosebita, incepand cu relieful si terminand cu apusul – unul din cele mai frumoase apusuri vreodata vazute. Mai multe impresii despre insula o sa va dau in urmatorul review, insa in acest articol vreau sa va scriu despre locurile in care am fost noi sa facem plaja.

In primul rand, pentru cei care vor sa vina in Santorini special pentru plaja (desi nu este cea mai recomandata insula pentru plaja), recomand o cazare in zona Perissa-Perivoros, intrucat pe partea de caldera nu exista plaja.

Majoritatea plajelor din Santorini sunt acoperite de un amestec de nisip şi pietriş negru, o combinaţie mai puţin întâlnită pe alte plaje, care a luat naştere în urma activităţii vulcanice din zonă. Pentru cei pretenţioşi, există totuşi şi câteva plaje unde predomină nisipul, situate în sudul insulei.

In prima zi de soare, am ajuns la WET STORIES Santorini – un beach club situat in zona Perivolos, pe celebra plaja cu nisip negru. Intrarea in apa este lina, apa fiind curata si cristalina. Este o plaja mai boho, cu paturi tip pufuri si umbrele de paie – recomand sa faceti rezervare cu 1 zi inainte sau sa mergeti inca de dimineata pentru ca este o plaja destul de aglomerata (pretul unui set pt 2 persoane fiind de 30 EUR, cu prosop inclus; au online sistemul de rezervari este foarte usor de accesat). Este recunoscuta si pentru faptul ca exista muzica si o atmosfera foarte relaxanta (nu este neaparat un loc pe care sa il recomand pentru familii cu copii, ci mai degraba pentru tineri), exista si un bar/restaurant cu mancare destul de buna (nu este foarte mare meniul, iar preturile sunt maricele).

O alta zona foarte frecventata de turisti este Kamari –este cea mai mare dintre plajele insulei, de aproape 5 km lungime, cu nisip, marcata cu Blue Flag. Nu lipsesc, desigur, tavernele, barurile și terasele, cu meniuri atât de spectaculoase încât pot fi o destinație de sine stătătoare. Aici ne-am pus prosopul pe nisip si ne-am bucurat de liniste, iar la amiaza am mancat un peste delicios de la o taverna din apropiere (Summer Time tavern).

Un alt loc fain, l-am descoperit in zona Akrotiri/Vlyhada, se numeste THEROS WAVE bar, este situat cu un peisaj de vis – avand in fata marea si in spate un perete de roci vulcanice (mai este numita si plaja rosie). Aici nu a fost nevoie de rezervare in avans, fiind destul de multe locuri libere, pretul pentru 2 persoane a fost tot 30 EUR (pare un pret standard pt insula). Diferit fata de Perivolos, aici marea este mult mai agitata, cu valuri si curenti. Mancarea si aici a fost destul de buna, noi am servit un mic dejun/brunch cu cafea pe care am platit aproximativ 40 EUR/2 persoane.

In imediata apropiere a aeroportului, am gasit si plaja YALOS, situata in EXO Gialos; este cea mai apropiata plaja de zona Fira. O plaja tot asa boho, cu nisip negru insa destul de linistita; noi am descoperit-o la sfarsitul sejurului si nu am stat la plaja, ci doar pe terasa, admirand marea – este un loc foarte romantic, diferit de vederea din caldera. Mancarea este foarte gustoasa, de tipul from farm to table, si la preturi destul de prietenoase ????

Amplasată pe coasta de est a insulei, în partea de nord a localităţii Kamari şi în apropierea aeroportului, MONOLITHOS reprezintă una dintre cele mai liniştite plaje din Santorini, cu nisip fin şi ape mai puţin adânci. Este o plajă ideală pentru familiile cu copii.

Cam astea sunt descoperirile noastre, desi sunt locuri interesante, nu cred ca Santorini e genul de destinatie pentru plaja, cu adevarat spectaculoasa si frumoasa este vederea la caldera. De asemenea, preturile pentru plaja sunt destul de mari (daca alegi sa rezervi un sezlong) iar apa nu este wow.

Trimis de ailynuka in 19.09.22 16:25:07
Validat / Publicat: 19.09.22 16:58:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1012 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Wet stories beach

[19.09.22 17:05:45]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[19.09.22 19:13:22]

@ailynuka:

daca nu ai fi fost acolo te-ai fi intrebat cum ar fi fost daca as fi mers acolo, acum ti-ai facut o parere si ne-ai povestit si noua.

Intradevar, mi se par si mie pentru tineret, dar in categoria asta esti si tu.

Felicitari, votat cu mare drag.

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[19.09.22 20:58:08]

@ailynuka: Pe câteva dintre plajele amintite de tine în review am fost şi eu acum doi ani, pe când eram în vacanţă în Santorini. Am rămas cu regretul că nu am ajuns la plajele Monolithos şi Yalos, deşi am intenţionat, dar Oia ne-a schimbat planurile. În ziua în care urma să vizităm partea mai sus de aeroport, ultima în care mai aveam maşina închiriată, ne-am proptit în Oia şi acolo am rămas, vrăjiţi de atâta frumuseţe.

Sunt de acord cu tine în privinţa plajei Theros şi a barului elegant de pe aceasta, şi nouă ne-a plăcut mult ce am văzut. De asemenea, subscriu ideii că Santorini nu excelează în plaje, ci în peisaje.

Felicitări pentru articol şi vacanţă!

ANILUPHONE
[19.09.22 22:20:12]

Nu am ajuns în Santorini dar am văzut multe foto și am citit mult despre insulă... și îmi doreac tare mult să ajung...

Citind review-ul tău îmi vin 2 întrebări:

1. Cum traduci sau fă-mă să înțeleg ce este o "plajă boho"... din poze am dedus că este așa mai nonconformista...

2. De ce nu recomanzi plajele chic din Santorini? Așa ai scris în caseta tehnică, poate este o greșeală?!

În rest numai de bine!

[19.09.22 22:42:27]

@ANILU: buna!

plajele boho, asa cum se vede in poze, sunt mai pe stilul boem, cu un design modern si neutru, "in nuante de gri-bej"

plajele "testate" de mine sunt ok, dar am bifat NU recomand ca feedback overall - in sensul ca nu recomand sa mergi in Santorini pentru plaja

alinafulg
[21.09.22 10:52:57]

Am fost in Santorini anul acesta la sfarșit de iunie, faceam plaja in apropierea Muntelui Mesa Vouno, in nordul Perrisei pe sezlongurile apartinand tavernei Aquarius, pretul a fost de 10 Eur pentru două sezlonguri si o umbrela, daca doreai si al treilea sezlong trebuia sa platesti inca 10 euro cu umbrela inclusa. Santorini mi-a rămas in suflet, o să scriu impresii despre insulă.

Vacante frumoase!

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[21.09.22 18:04:31]

@ANILU:

Nu o contrazic pe autoare, este părerea ei, dar e bine de știut că plajele cele mai accesibile din Santorini pentru ideea de plajă sunt cele din sud-est, Kamari, Perissa, Perivolos. Nu cred că se duce cineva în Santorini doar pentru plajă.

Santorini este unic în peisaje, am fost acolo în 2017 și am scris destule despre insulă. Noi am făcut și plajă, am stat în Perivolos, dar am stat și în Perissa la plajă, lângă muntele Mesa Vouno, pe care de altfel am și urcat pentru Ancient Thira. Nouă ne-a plăcut plaja, a fost bine pentru noi

Vă doresc să ajungeți și acolo, este din categoria „măcar o dată în viață” !

[21.09.22 19:21:53]

@maryka: buna! Fix despre acele plaje din Perissa, Kamari, Perivolos am scris si eu in articol... citeste cu atentie, te rog

merci!

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[22.09.22 08:42:59]

@ailynuka :

Sub nici o formă nu vreau să nasc discuții inutile, însă, tocmai pentru că am citit articolul și mi-a plăcut ce ai scris, sunt de acord. Apoi am citit ecoul colegei @anilu și am remarcat și eu faptul că nu recomanzi. Recunosc, aici nu am înțeles-cum poate fi ceva chic, dar nerecomandat? am înțeles contextul, așa cum ai scris colegei în ecou, dar totuși, pentru adevăr, cineva care nu a fost acolo și citește articolul, sau mai mult, nici nu-l citește ci doar vede faptul că nu se recomandă- își zice că tocmai aceste plaje nu sunt ok. Cred că aici este „buba” .

[22.09.22 08:47:53]

@maryka: ok, ca sa fie clar pentru toata lumea: acele plaje despre care am scris sunt foarte ok, dragute/chic insa personal nu recomand insula Santorini pentru plaja - exista multe alte insule in Grecia unde plaja este mai frumoasa, apa mai cristalina.

in concluzie, Santorini este superb, once in a lifetime trebuie vazut, insa pentru alte lucruri: apusul in Oia, albul perfect din Imerovigli, forma de relief incredibila (caldera) ❤️

ailynuka, alinafulg, ANILU, irinad, maryka, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Santorini: