ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2022
AUG-2022
Familie
3 AD. + 1 COPII -- v: 14 ani
EXCELENT

Super vacanta, impresionant resort!

Nu am lasat niciodata impresii pe AFA, desi ma informez intotdeauna cand vreau sa merg in vacanta de la voi, dar acum m-am hotarat sa scriu cateva detalii despre acest hotel fiindca sunt profund impresionata.

M-am hotarat sa vizitez Egiptul dupa citirea multor impresii, dar aveam temeri privind curatenia si mancarea (multi cunoscuti cu probleme stomacale), asa ca m-am indreptat spre un hotel de 5 stele UAI si destul de scump (pentru noi). Insa nu regret si, sper, sa mai ajung inca o data la ei fiindca a fost de vis.

Vacanta am rezervat-o din ianuarie pentru sfarsitul lunii august 28.08-04.09.2022, desi stiam ca va fi foarte cald, dar avand copil care incepea liceul, trebuia sa fim acasa pe 05 septembrie. Si chiar au fost temperaturi foarte mari: 42-44 grade ziua si 33-34 grade noaptea, insa nu se simtea foarte rau decat cand ieseai la plimbare.

Am avut ceva emotii cu zborul dar nu am avut probleme, decat ca s-a schimbat operatorul din Tarom in Hysky si orele, insa a fost spre beneficiul nostru, fiindca am ajuns la mijlocul zilei la hotel si am plecat la fel, dupa ora 12.00 (bucuria mea - am mai facut o baie de dimineata in piscina ????)

despre SERVICII

Despre servici numai de bine, chiar impresionant! De la faptul ca toti sunt vorbitori de lb. engleza (deh... fosta colonie britanica), desi nu ma asteptam ca si gradinarii sa vorbeasca asa de bine, dar majoritatea vorbesc si germana, franceza, italiana (nemaivorbind de rusa), la faptul ca tot personalul de la curatenie erau barbati... dar foarte tipicari-curatenie impecabila. Baiatul pe care l-am avut noi pe etaj, foarte dragut, ne punea flori in fiecare zi si animalute din prosoape.

Toti angajatii foarte draguti, incepand de la receptie si sfarsind cu gradinarii (care desi roboteau toata zie in plin soare la 40 de grade) aveau timp sa te intrebe, tu fiind la balcon cu o bere rece in mana, daca este totul OK si esti multumit.

La restaurante la fel, foarte atenti, iti cautau masa daca era aglomerat, veneau rapid sa te intrebe ce bei si mai ales incercau sa faca conversatie ca sa te simti bine.

Nu stiu daca in sinea lor ne bombaneau ???? dar nu am intalnit pe nimeni din tot personalul (si sunt sute de oameni care deservesc acest resort) care sa nu aiba zambetul pe buze non-stop.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Despre cazare, noi am fost 4 persoane si am avut un apartament de 2 dormitoare (family suite cum zic ei) in vila 12, resortul avand multe astfel de vilute de 2 etaje, cred ca vreo 30 in parte de la mare si altele, nu stiu cate, vis-a vis langa parcul acvatic. Intre cele doua circulau masinute tot timpul (desi ei scriau de 15 minute). Mai au si niste vile private cu piscine dar nu le-am vazut.

Apartamentul destul de micut dar foarte frumos amenajat, paturile foarte comode, baie mare cu dus, 2 chiuvete, wc, articole sanitare care se improspatau zilnic, papuci, halate, etc... si minibar cu apa, sucuri la doze cola, fanta, schweppes si la cutie de fructe, vinuri, bere, dulciuri si snacks-uri, tot asa umplut zilnic. Deasemenea sticle cu apa plata, inclusiv la baie, pentru spalat pe dinti - fiindca apa nu este potabila si, probabil, din aceasta cauza sunt multe probleme cu stomacul.

Am avut 2 balcoane micute, pentru cate 2 persoane, cu masuta si 2 scaune, dar nu puteam sta decat seara tarziu dupa ora 6.00 cand se facea intuneric, fiindca altfel era foarte cald.

Singura noastra problema a fost aerul conditionat (sistem centralizat cu guri de ventilare in fiecare camera) care era montat destul de ciudat si te batea direct in cap (fara el nu am reusit sa stam nici macar o ora, doar noapte l-am dat pe 25 de grade desi se facea o mare umezeala) dar i-am pus niste paravane si am reusit sa ne odihnim fara sa facem otita ????.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Despre mancare nu am ce sa spun, fiindca mancarea a fost multa, foarte gustoasa si diversificata: mancare internationala dar si specific arabesc, nu are sens sa detaliez dar gaseai aproape orice ti-ai fi dorit de la peste si fructe de mare, carne de toate felurile (chiar si porc) pana la deserturi si fructe exotice, curatate si feliate in fata ta. Bautura, la fel, cam orice iti doreai doar ca la barurile de la piscine era servita in pahare de plastic si nu de sticla (de altfel normal sa nu le spargi si sa te tai la picioare).

Nu a fost masa la care sa nu mancam mai mult decat de obicei, fiindca toate iti fac cu ochiul si sunt foarte bune. Fiica mea care este foarte mofturoasa, m-a uimit cat de mult a mancat. Nu ne-am cantarit dar sigur am venit putin mai grei decat cand am ajuns! ????????

Este un restaurant principal Turqoise, foarte mare care avea si terasa si mai au vreo 9 restaurante a-la-carte (cu diverse specifice: asiatic, italian, frnacez, etc) la care poti face rezervare pentru seara (noi asa am avut in oferta) dar nu am reusit decat la 3 dintre ele (Salt, Mangal si Peoples) dar nu au mancare asa diversificata ca la cel principal. Oricum am fost f. multumiti si acolo.

Si baruri au foarte multe, nu le stiu exact numarul dar oriunde te duceai aveai ce sa bei, alcoolic sau nu.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Despre plaja, noi am avut ghinion, fiindca in jur de ora 10 dimineata, apa se retragea foarte mult. Oricum apa este foarte mica la mal - cam 20 de cm pe 20-300 de metri si mergi destul de mult sa poti face baie.

Au un ponton destul de lung, cred ca are in jur de 800 de metri, pe care circula si masinuta sa nu te obosesti prea mult. La mijlocul lui este scara sa poti cobora in apa - aici apa este pana la brau iar in capatul lui poti face baie, apa are peste 2 metrii (au veste cu care poti intra daca nu stii sa inoti)

Plaja are un nisip ciudatel, rosu si nu foarte fin, iar in mare este musai sa ai papuci de apa, fiindca este piatra gen coral si inteapa rau la picioare.

In schimb au recif foarte frumos daca iti place sa faci scufundari - am vazut niste pestisori tare frumosi, crebi de toate marimile si multe alte vietati despre care nici nu stiam.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Ca si ocuparea timpului, pe langa cele 3 piscine mari plus una de copii si una interioara la SPA (vorbesc despre parte principala nu cea de la aqua parc unde nu am fost decat sa ne dam pe topoganele cu apa), exista sala de fitness si loc exterior, langa plaja pentru antrenamente in aer liber, club pentru copii cu activitati in fiecare seara, mini disco, cinema si locuri de joaca, renumitul aqua parc cu muuulte topogane pentru toate gusturile si varstele, sala foarte mare pentru evenimente si locul pentru spectacole, cu barul aferent, unde aveau cate un spectacol tematic in fiecare seara si apoi disco pena la 12 noaptea.

In Lobby au si vreo 2 magazine, de unde poti cumpara cate ceva dar la poarta exista mai multe magazine.

In final, nu stiu daca am reusit sa va prezint tot ce m-a incantat in acest sejur dar, sigur, voi reveni si poate voi reusi sa stau mai mult de o saptamana. Merita din toate punctele de vedere!

Trimis de lumi1987 in 15.09.22 13:49:54
Validat / Publicat: 15.09.22 14:37:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3832 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lumi1987); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Aqua parc

webmasterX [15.09.22 14:36:52] »

Excelent review de debut, merită remarcat

@ux127238: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux127238 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

webmasterX [15.09.22 14:45:16] »

@lumi1987: Mulțumiri pentru schimbarea username.

mishu [15.09.22 15:02:44] »

@lumi1987: Bun venit spun si eu si succes in continuare. Daca ai inceput cu

de acum incolo vei spune ca te-ai inspirat de la noi, si sper sa ne povestesti cat mai multe din calatoriile tale.

Frumos povestit totul, se vede entuziasmul tau, dar totodata si modul obiectiv in care ai povestit.

Felicitari pentru alegere dar si pentru articol, votat cu mare drag.

lumi1987 [16.09.22 08:33:47] »

@mishu: Multumesc frumos, @mishu! Chiar am fost impresionata de tot ceea ce fac egiptenii pentru turismul lor, chiar daca sunt mult mai saraci decat altii! Am mai fost la hoteluri de 5 stele UAI si pe la altii dar, sincer, nu ma asteptam ca acest resort sa le egaleze.

Sigur, pe viitor, voi mai scrie si despre alte calatorii, fiindca este tare bine cand gasesti pareri obiective despre locurile pe care vrei sa le vizitezi.

Calatorii minunate va doresc!

⭐ValentinB_88⭐ [16.09.22 12:14:14] »

Foarte frumos. Bine ai venit, ai spart gheata in mod original cu aceasta recenzie. Te asteptam si cu altele.

Votat cu drag.

nicole33 [17.09.22 23:15:17] »

@lumi1987:

Pentru o primă vacanţă în Egipt ai făcut o alegere excelentă cu acest hotel. Dezavantajul este că greu vei mai găsi ceva comparabil pentru viitoarele vacanţe .

Probleme cu stomacul poţi avea în Egipt cel mai adesea din cauza apei şi mai rar din cauza mâncării, posibil doar în cazul hotelurilor foarte modeste.

A fost un risc asumat. Totuşi pe plajă şi în apropierea plajei era mai plăcut şi mai suportabil. Eu am prins un val de caniculă neaşteptat la începutul lunii iunie.

Am foarte mari îndoieli că ai găsit carne de porc la Rixos Seagate, în condiţiile în care nici anul trecut şi nici anul acesta vreme de două săptămâni eu nu am văzut aşa ceva.

În rest, confirm varietatea extrem de mare a felurilor de mâncare oferite.

Aţi fost norocoşi. Eu am plecat cu TAROM-ul care a ajuns seara în Sharm şi m-am întors cu HiSky, teoretic după amiaza, însă zborul a avut două ore întârziere şi tot noaptea am ajuns la Bucureşti.

Felicitări pentru vacanţă şi pentru articol!

lumi1987 [19.09.22 08:12:43] »

@⭐ValentinB_88⭐: multumesc frumos! Sigur voi mai scrie si despre alte destinatii.

lumi1987 [19.09.22 08:21:04] »

@nicole33: Multumesc pentru pareri.

cool [06.06.23 11:23:34] »

Stie cineva daca la vilutele de la Aqua Land au lift. Merg anul acesta, camera am citit ca este la etajul 2 si necazul este ca am cateva kg. (multe) in plus

cool, lumi1987, mishu, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂRixos Premium Seagate Resort: