ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2022
ÎNSCRIS: 19.08.10
JUN-2022

Inchirierea unui catamaran in Grecia (useful tips)

In continuarea articolului de zilele trecute (cel cu impresiile din Insulele Saronice, vezi impresii), am promis sa pun pe hartie detaliile "tehnice" referitoare la inchirierea catamaranului.

De cativa ani am tot auzit prieteni/cunostinte care au ales tipul acesta de vacanta/experienta. Au inceput sa apara si multe companii din Romania care iti ofera o vacanta de tipul acesta - private charter - se ocupa ei de stabilirea itinerariului (bineinteles, in urma discutiilor cu clientul), de inchirierea barcii si de alegerea skipperului.

Nu este neaparat obligatoriu sa apelezi la o astfel de firma, poti sa iei tu direct legatura cu firmele grecesti care inchiriaza barci (2 destul de mari ar fi: Istinion si Kavas). Intrucat eram la prima astfel de vacanta, am apelat la o astfel de firma pentru vacanta noastra (nu stiu daca pot sa dau aici denumirea dar va raspund in privat). Practic ei s-au ocupat de inchirierea barcii, de toate actele care trebuie facute, de alegerea skipperului (intrucat daca nu detii un permis de skipper nu poti naviga singur) - >noi doar am urcat pe barca si ne-am distrat (si am platit ????).

Intrucat eram 8 prieteni (4 cupluri) am ales un catamaran (in detrimentul unui velier intrucat acesta este mai stabil si mai “prietenos cu vantul/valurile“). Existau 2 variante pe care puteam sa le alegem: un model Bali sau Lagoon (sunt 2 branduri diferite de barci, nu sunt diferente majore tehnice ci doar de design si compartimentare). Noi am ales un Bali 42 (42 fiind dimensiunea barcii, consider ca acesta este suficient de comfortabil pentru 4 cupluri; un 38 de exemplu este mult mai mic si are mai putin spatiu).

Preturile difera destul de mult, conteaza cu cat timp inainte iti rezervi, in ce perioada vrei sa mergi (daca e peak season sau nu), tipul de barca pe care il alegi. Un pret bun/corect in sezon pentru un Bali 42/Lagoon 42 variaza intre 6.000-8.000 EUR. Practic acesta este pretul per barca (se va imparti la 8 pers), insa mai trebuie sa platesti si:

- skipper-ul (taxa lui difera in functie de senioritate - de la aprox. EUR 800-1.200)

- combustibilul consumat (noi am platit pt acest circuit EUR 500)

- curatenie de final (cam EUR 150)

- taxele de marina si electricitate/apa (aici in Grecia sunt foarte mici - maxim 10 EUR/port)

Ceea ce mai trebuie sa stiti este ca la fel ca si in cazul inchirierii unei masini, vi se va solicita un depozit/garantie. La modelele noi de barci (cele din 2022, cum a fost cazul la noi) exista doar o varianta - depozitul rambusabil (ti se blocheaza de pe card o suma, sau lasi cash si la final cand te intorci ii recuperezi in cazul in care nu sunt stricaciuni); insa in cazul barcilor model mai vechi, se poate opta si pentru depozit nerambursabil (platesti o suma mai mica dar pe care nu o mai recuperezi; suma era undeva la EUR 600-800).

Depozitul nostru a fost destul de mare 3.200 EUR (adica 800 EUR de cuplu) intrucat barca era noua si recunosc ca am stat destul de stresati sa nu se intample nimic si sa nu ne taxeze la intoarcere -> noi nu am avut probleme insa am auzit povesti.

Barca (o sa va atasez poze) este incredibil de bine organizata, cu tot felul de spatii de depozitare si mai mult decat comfortabila. Zona principala are un coltar cu o masa mare si zona de bucatarie (echipata full - cuptor, plita, frigider dimensiune normala, vesela, pahare etc) iar in fata exista loc de bronzat; skipper-ul are panoul de control pe puntea superioara a barcii - unde exista loc pentru toata lumea. Dormitoarele sunt de o parte si de alta a carenei barcii (sunt cate 2 pe fiecare parte si au baie proprie). Precizez faptul ca skipper-ul doarme intr-un loc special (in fata barcii, intr-o “cutie") insa va trebui sa foloseasca baia uneia dintre camere.

Aspecte importante: barca are un sistem de aer conditionat insa poate fi folosit doar in mers, nu si noaptea cand motorul nu este pornit - desi era vara si foarte cald, seara cand dormeam era acceptabil cu geamul deschis (insa la ora 6 cand rasare soarele automat te vei trezi pt ca incepe sa se faca un mic efect de sera); foarte important sa consumati apa cumpatati (exista 2 tank-uri de apa care in mod normal ar trebui sa iti ajunga pentru 2 zile iar in marine poti reincarca); foarte important este faptul ca atunci cand ajungi in larg trebuie sa deschizi celalalte tank-uri (cele aferente wc-ului pentru a deversa) - aici sincer eu nu credeam ca este ok sa procedezi asa dar pare ca asa este practica (ma gandeam ca vine in marina cineva care iti goleste rezervoarele). Poti sa consumi mai putin combustibil daca deschizi velele (insa trebuie sa ai vant, si sa nu te grabesti intrucat viteza este mai mica stand la vele).

In cazul in care nu poti sa andochezi la port, poti ramane in larg si deplasarea catre insula se poate face cu barcuta mica (dinghi) - cu aceasta barcuta poti si sa decoperi golfuri sau sa te plimbi prin larg.

Ne-a placut foarte mult experienta, nu am avut incidente/rau de mare (desi am avut la noi pastile de rau de mare); mi se pare foarte misto libertatea pe care ti-o ofera barca, intr-adevar platesti un pret destul de mare (daca stai sa faci un total al cheltuielilor iesi la un pret de 300 EUR/noapte/camera, ceea ce este destul de mult) dar cred ca se merita. In plus intrucat Grecia are vreme buna, cred ca poti sa mai reduci acest cost prin programarea vacantei la sfarsitul sezonului (sfarsit de septembrie).

Trimis de ailynuka in 14.09.22 18:12:59
Validat / Publicat: 14.09.22 20:08:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1076 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 flotila de barci

crismisscris / TELEFON [14.09.22 20:18:48] »

@ailynuka: Super-tare! Soțul meu a fost de câteva ori cu barca "cu băieții", la început n-am fost prea interesată, dar tot povestindu-mi, parcă începe să-mi vină pofta... Rău de mare n-am, cu spațiile economicoase sunt obișnuită, marea e iubirea mea, deci ar trebui să iasă bine! Acum, că povestești și tu, capăt tot mai mult curaj...

Bravo, să mai faceți de-astea și să ne mai spui și nouă!

Nasshu [14.09.22 20:27:34] »

@ailynuka: si eu am fost interesat la un moment dat de experienta culcatului pe mare, dar n-am gasit ' ' echipaj' ' .

De curiozitate (nu ai mentionat in caseta tehnica) cit a costat TOTUL / familie din momentul in care ati urcat pe barca pina la debarcare (inchiriere, manacare, taxe etc), aproximativ (cand pleci intr-o astfel de aventura nu conteaza prea mult ' ' firfireii' ')

ailynukascris / TELEFON [14.09.22 21:56:45] »

@Nasshu: cu tot cu mancare/bautura ne-a costat putin peste 3000 Euro (avion+barca+ ch extra+cumparaturi pt barca + mancare in oras + vizitat insule); daca mananci doar pe barca iesi chiar mai ieftin (practic doar costurile din articol -> cam 2400 euro) pt ca mancarea impartita la 8 e foarte putin de om (nu te gandi ca am gatit sarmale... am mancat paste, chestii rapid de facut)

mishu [15.09.22 10:46:15] »

@ailynuka: Ce pot spune, o experienta frumoasa si am vazut ca este din ce in ce mai apreciata. Si daca mai esti si cu prietenii asa cum ati fost voi, e cu atat mai frumos.

Cat despre spatiu, sunt convinsa ca a fost impartit eficient asa incat sa va simtiti bine.

Singura chestie care mi se pare usor nepotrivita este ca skipperul sa foloseasca una dintre baile pasagerilor, insa asta e.

Frumos este ca avand la indemana aceasta posibilitate ati putut merge in fiecare zi in alta parte si aici se poate spune ca ati economisit inchirierea unei masini .

Frumos, sa va fie de bine, felicitari, votat cu mare drag.

ailynuka, crismis, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insulele Saronice: