ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2022
ÎNSCRIS: 08.07.19
DEC-2021

încărcat de pe telefon!

Elveția fără autostrăzi

Ca sa nu pierdeți replica soțului meu: “Natura, natura, dar ajunge și cu atâta natura! Da pe autostrada, gata, nu mai vreau! , Ma înțeapă inima de la atâta adrenalina pe ziua de azi!” ????????????.

Sunt in drum spre casa, dinspre Spania înspre Brasov. Dimineața asta nu M-am grăbit sa conduc eu. De anul trecut tot zic ca scriu alte impresii și văd ca dacă nu le scrii cât sunt proaspete, le uiți amănuntele.

Sper sa nu se șteargă site-ul asta vreodată, când imbratranesc as vrea sa recitesc tot ????.

Ce vreau eu sa povestesc azi, este despre Elveția fără autostrăzi (sunt a doua oară in Elveția). După ce am trecut din Franța in Elveția, o idee greu de pus in aplicare ???? (asta e după ce am încercat), a fost sa scoatem autostrăzile. In Elveția se plătește o singura taxa pe an -vigneta- 40 de franci elvețieni.

Ca sa fac o comparație, am mers 800 km in America prin canioane si e mereu același peisaj in mare, apare câte o minunăție care se tot repeta, aici in Elveția in 2 zile de mers mi-au explodat ochii de atâtea minunății si cred ca îmi place mai mult verdele amestecat cu albastru decât roșu (canioanele din America).

Am intrat in Elveția pe la Saint-Gingolph, pe lângă lacul Leman, nu va spun și ce peisaje sunt și in Franța dacă scoți autostrăzile, (eu zic ca e cea mai frumoasa țara din lume este Franța), și am Mers de-a lungul fluviului Ron. Și cum v-am obișnuit eu nu vin cu informații exacte despre câți km, ani și alte copy paste de pe alte site-uri despre locurile Pe care le vizitez.

Prima parte de la Saint- Gingolph pana la Sion a fost intensa ca peisaje prin Cantonul Vaud chiar am sacrificat un telefon și am filmat pe repede înainte (atasez). In prima zi am condus prin Elveția doar 100km, ca prima parte a zilei a fost prin Franța. Ca și oprire spectaculoasa a fost Cascada de la Pissevache, va atașez poze, după care am “belit” ochii cât am putut pentru ca eu am condus, și ne-am oprit la Sion la hotelul Ibis. Ce sa zic de Ibis-ul asta, scump, Foarte scump, 280 euro 2 camere și un pic cam frig, nu am putut sa incarc telefonul pentru ca au pus niște prize sa facă economie și nu intra încărcătorul, foarte urat.

A doua zi am pornit la drum din nou, de la Sion da-i iar fără autostrăzi, pe unde ne-o duce GPS-ul, ca el trebuie Sa știe ????. La un moment dat a apărut un semn cu 2 mașini pe o platforma și drum la dreapta dacă vrei sa îți urci masina in tren, și noi râdeam: He, he, ce? , astia se cred pe bac ca trec apa ????, încă un semn dacă vrei totuși sa urci in tren, și încă o Șansa, semn /direcție: Du-te la tren odată! , nuuu, noi vrem sa conducem sa vedem noi cu ochii noștri frumusețile Elveției.

Munții sunt înfricoșători și frumoși in același timp, te simți atât de mic ca ființa in fata lor, și iar spun ce mici suntem noi in fata naturii.

Au început serpentinele in sus, tot mai sus, drumul se îngusta, a început și ploaia, și am ajuns pe Furkastrasse in Cantonul Valais la Rhone Glacier (ghețarul Ronului), undeva la 2427 de metri, și? , au venit și norii.

La un moment dat nu încăpeau 2 mașini pe Drum și norocoșii de noi eram pe partea cu prăpastiaaaa, cu niște stâlpișori pe margine sau fără. Și soțul stătea pe partea dreapta, el era mai aproape de margine, și a început ????, mă, da ce nu M-am gândit eu de ce sa urci masina in tren? De ce urcau aia masina in tren și eu Batman? Și eu ca sa îl ajut, râdeam și ii spuneam și ți-a zis de trei ori cu semne, desene :urca masina in tren odată! ???????? M-am amuzat tare pe serpentine.

Și am si nimerit la o competiție pe biciclete, mulți bicicliști, stăteam in spatele lor sa ii depășesc, deci oamenii aia au urcat pe biciclete pana la cota 2427 m si pe urma au coborât odată cu noi, ce bicicleta fac eu la Brasov?! , muntele ăla e mic, nici nu ma mai pot da mare acum ????.

Am văzut ca se oprește lumea si am zis sa mai scăpăm de adrenalina asta si sa bem un ceai cald.

Aici la Rhone Glacier e un mic loc amenajat cu băuturi si cumpărături de artizanat si casieria sa intri la ghețar - 9 euro de adult si 6 euro de copil, atenție la bani, nu merita sa dai euro si sa îți dea rest in franci elvețieni. Pierdeam 9 euro dacă nu aveam fix 30 euro, la o bancnota de 50 de euro, nu le mergea POS-ul (cred ca nu le merge niciodată). Am zis mic, ca noi oamenii vedem doar un pic, capătul ghețarului și un mic lac urmat de o cascada, ca ghețarul am înțeles ca are vreo 17km pătrați.

Am intrat efectiv intr-un ghețar făcut de oameni lângă ghețarul natural, noi iar nepregătiți, eram in fusta și pantaloni scurți, șlapi și tricouri la zero grade.

Impresionat sa vezi și sa atingi un ghețar, n-am crezut ca Îți trezeste o senzație uimitoare momentul asta. Am

Ieșit din ghețar înghețați și uzi, am fugit la masina și da-i maxim la caldura, nici ceai nu ne-a mai trebuit.

Pe drumurile astea prin munți am avut parte de vederea a câtorva satuce, stațiuni cu case imense de lemn, frumos amenajate și îngrijite, (Heidi)

Am plecat acum in jos pe serpentine, pe ceata ????????‍♀️, cu o liniște fantastica ????, ca soțul era plin de adrenalina la fiecare curba. Când am ajuns la baza muntelui soțul: “Am scăpat, da-i pe autostrada, natura, natura, da? Câtă natura? Nu mai vreau natura aZi, ma înțeapă inima de atâta adrenalina!”

Și n-a avut noroc de autostrada decât după vreo 60-70 km, chiar am ocolit un pic ca cea mai apropiată autostrada era spre Zürich.

In Elveția am văzut ceva diferit, copacii fructiferi, sunt pe verticala fără coroana, sunt legati și crescuți pe verticala in sus, crengile sunt legate sa nu stea in coroana. Perele si Merii arată ciudat așa pe crenguțele alea, zici ca sunt niște sperie ciori. Au o agricultura bine pusă la punct, au vie aproape peste tot si sus pe munți, totul e amenajat in scări.

Și ca sa închid, voi face o vacanța prin Elveția fără autostrăzi pregătită cu tot, și cu adrenalina soțului ????, si o sa încerc sa si scriu aici.

Vacante plăcute tuturor! Și dacă vedeți un t5 de BV, întrebându-va ce caută pe aici? -eu sunt! ????

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Rhone Glacier

cantonul nidwald, cantonul uri și cantonul schwyz (sunt toate trei legate între ele cu vaporul e frumos)

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Shopping -doar mancare, relaxare câte vrei in natura și mai ales pe marginea lacurilor ai locuri special amenajate sa te odihnești, sport la greu

Trimis de Aniram in 04.09.22 14:05:54
Validat / Publicat: 04.09.22 19:31:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA. A mai fost în/la: Geneva, Laussane

VIZUALIZĂRI: 354 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aniram); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Lacul de lângă ghețar
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

ionyde
[05.09.22 12:20:54]

@Aniram: prizele sunt speciale in Elvetia cu 3 gauri si ai nevoie de adaptor ca si in UK, cam toate hotelurile au, daca nu, gasesti la un market sau benzinarii. Se pot introduce doar unele incarcatoare de telefon, cel de laptop nu merge.

Vigneta intr-adevar e pe 1 an la ei indiferent cat circuli.

Trenul acela e pentru masini, e spectaculos intunericul neluminat din tunelul Kandersteg–Goppenstein, daca zici ca ai fost in zona Sion.

Nu ne-ai povestit de mancare si preturile piperate de pe acolo, chiar si la supermarket. Intr-adevar in zona Sion sunt foarte multe livezi cu mere si vie. Si interesant ca in supermarketurile Coop am gasit struguri din Italia.

O sa fie interesant sa ne povestesti si drumul prin Austria si Ungaria.

[05.09.22 15:02:02]

@Aniram: Am citit articolul tau de doua ori, prima data pe repede ' nainte sa vad ce ai povestit pentru ca era clar cat va fi de frumos, apoi, asa, mai pe indelete sa ma bucur de tot si sa imi si imaginez... spaima sotului pe marginea prapastiei (cred ca asa as fi fost si eu , imaginea voastra la vizitarea ghetarului

, biciclistii pe care i-ai invidiat ca urcau muntii.

Nu cred insa ca pe astfel de drumuri chiar mi-ar fi teama, acolo soferii sunt mult mai cumpatati si civilizati (chiar si soferii romani).

Felicitari pentru articol, votat cu mare drag si astept urmatorul articol. Si ai mare dreptate, toate aceste articole de aici, ne raman in amintire. Eu daca vreau sa imi aduc aminte ceva, nu caut in memoria laptopului, ci caut pe site .

AniramPHONEAUTOR REVIEW
[05.09.22 16:01:38]

@ionyde: știu cum sunt toate prizele ????, crede-ma, am toate adaptoarele. La iPhone acum este un încărcător rapid, asta nu intra. Încărcătoarele care au brick-ul mai gros, nu intra. Nici cele de laptop, nici cele de feon, nimic care ar consuma. Sunt tare dezamagita de cazările care tot cresc ca pret dar nu oferă nimic in plus.

cred ca data viitoare sigur vom urca pe alte serpentine care ghici ce? Alea n-o sa aibă tren ???? Totul este scump, dar intrarea la ghetar nu mi s-a părut scumpă. Un magnet e 5 euro ????

Gaseai totuși mancare, de exemplu era pret pe farfurii mici, medii și mari. 9 euro cea medie cât încape in ea. O salAta la Coop 9-10 euro (foarte mult) dar supravietuiesti ????

Am mult de scris Drumul întreg a fost România-Europa Park-Spania -Portugalia -Spania-Franța-Elveția -direct fără oprire România. Deci de fiecare data când trecem pe la parndorf se Nimerește Duminica sau după ora 19 ????

AniramPHONEAUTOR REVIEW
[05.09.22 16:10:07]

@mishu: vezi filmarea pe serpentine ca sa razi mai tare. Sa știi ca unul s-a supărat ca am oprit și l-am lăsat sa treacă, pentru ca efectiv nu aveam loc și nu Cunoșteam drumul. Soțul se ținea cu mâna de piept ????????????

Și când te vezi acolo sus pe ploaie și mai vine și ceata de nu vezi 1m in fata, și nici nu poți staționa ca nu ai unde, te ia un pic grija. E suficient sa greșești in lateral grosimea unei roti, cred ca iarna drumurile astea sunt Închise, n-ai cum altfel.

am uitat sa scriu in articol ca la intrarea pe serpentine era semn de interzis cu orice rulota atașata de masina

[05.09.22 17:19:47]

@Aniram: M-am uitat la filmulete, dar cu sonorul mai mic, din cauza de pogram de lucru , dar imi imaginam ce e pe otul tau, si mi se pare corec t sa nu ai voie cu rulota pe aici, nici nu ai avea cum decat daca ar fi drum cu sens unic .

Spectaculos si astept continuarea.

Aniram, ionyde, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Alpii elveţieni: