ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2022
Cuplu
BUN

Minunat

Bună.

Am ales Vila Alexis prin agenția de turism care ne-a facilitat șederea în Grecia. Am stat 7 nopți la sfârșitul lui august 2022.

De la aeroport, transportul a fost inclus și am fost aduși cu un autocar. Doar noi, fără bagaje... Acestea au venit cam la o jumătate de oră separat și au fost lăsate la... un copac. Noroc că am mai citit aici despre acest sistem practicat pe Skiathos că altfel, am fi fost puțin sceptici.

Vila arată foarte bine atât pe exterior cât și în interior, este înconjurată de multă vegetație - portocali, oleandri, măslini etc.

Camera noastră era la etajul 1 și am avut o terasă generoasă unde era o masă și două scaune de foarte bună calitate.

despre SERVICII

Cheile le-am găsit în ușă și orice problemă am discutat-o cu reprezentantul agenției. Nu am interacționat deloc cu gazdele.

Se face curățenie la două zile.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am fost cazați într-o cameră dublă.

Camera în sine a fost foarte spațioasă cu mobilier adecvat și o chicinetă.

Baia însă era foarte mică și cu dotări puțin învechite. Avea un robinet tip lebădă care împroșca peste tot deoarece chiuveta era prea mică. Nu am găsit deloc săpun. Nici la bucătărie nu este detergent de vase sau burete. Era însă prosop de bucătărie.

Am fost mulțumiți de curățenie. Aerul condiționat se plătește separat - este 5 euro pe zi și trebuie solicitată telecomandă.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Noi am avut doar cazare, dar pot menționa că sunt foarte multe taverne pe drumul principal la câteva minute de vilă.

La câțiva pași este și un supermarket care se deschide destul de devreme și are și produse de patiserie pe care le puteți lua calde dacă mergeți dimineața.

Apropo de tavernele din Skiathos, există un obicei de a aduce tacâmurile într-un coșuleț cu o pâine feliată. Deși pare din partea casei, acea pâine va apărea la final pe bon. Nu este mult - cam în jur de 5 euro, în funcție de tavernă, dar e bine de luat în calcul.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja Koukonaries este cam la zece minute de mers pe jos. Se poate ajuunge fie pe stradă sau pe o potecă printr-o rezervație naturală unde veți putea admira multe soiuri de arbori și arbuști, dar și diferite păsări.

Plaja în sine este minunată - nisip fin, peisaj deosebit și apă foarte clară unde se pot vedea tot soiul de peștișori. Sunt WC-uri publice destul de curate și cu acces gratuit și foarte multe cabine de schimb. Perechea de șezlonguri cu o umbrelă a fost 10 euro. Dacă vă luați mai în spatele plajei înspre pădurea de pini, atenție la ace - nu umblați desculț.

Sunt și trei baruri care servesc și mâncare. Ni s-a recomandat să nu luăm de acolo mâncare, ci doar băutură. Cocktailurile sau cafeaua erau mai scumpe cu 1-2 euro decât la taverne. Este și un magazinaș chiar la intrarea pe plajă de unde se pot lua diverse.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Relaxarea principală pentru noi a fost mersul la plajă! Dacă doriți alte feluri de distracții, se poate merge cu autobuzul în orașul Skiathos sau la numersoasele taverne de prin zonă. Este un singur autobuz care circulă și biletul se ia din interior și costă 2 euro. Autobuzele circulă până la 1.30 noaptea.

Noi am mai fost în două croaziere facilitate prin agenția de turism. A doua a fost extrem de reușită cu Elisabetcruises - a fost o croazieră de o zi la celelalte insule Skopelos și Allonisos.

Trimis de Monica79 in 03.09.22 19:09:48
Validat / Publicat: 03.09.22 19:41:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Nostos Hotel

VIZUALIZĂRI: 1818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Monica79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Priveliștea de pe terasă

[03.09.22 19:37:23]

@Monica79: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmasterPHONE
[03.09.22 19:44:45]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

resita2009
[04.09.22 11:56:01]

@Monica79: poate ca nu tiu eu preturile de pe Skiathos dar 1.432 de euro (cu tot cu avion) doar cazarea mi se pare cam mult. La banii astia, sigur puteai avea ceva mai bun (in opinia mea) dar fiecare hotaraste ce e mai bine pentru el.

Sunt curios, in cele 7 zile cat ati mai cheltuit pe mancare si pe restul tinanad cont unde va aflati , mai ales in plin sezon.

Monica79AUTOR REVIEW
[04.09.22 16:00:18]

@resita2009: Nu am făcut un total al cheltuielilor. Noi mâncam o singură dată pe zi la diverse taverne și, în funcție de comandă, am dat aproximativ 16-18 euro de persoană la o masă. În rest, am mai cheltuit vreo 50-60 euro pentru restul meselor pe care ni le pregăteam singuri. La acestea, se adaugă cheltuielile cu șezlongurile - 40 euro (două zile nu am fost la plajă) și vreo câteva drumuri cu autobuzul (2 euro de persoană/cursă). În rest, am mai cheltuit pe croaziere, suveniruri etc. dar acestea nu sunt strictul necesar...

Monica79, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂVila Alexis [Koukounaries]: