ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2022
Cuplu
RĂU

Către satisfăcător

Nu, dacă te respecți

Am ales acest hotel ca o soluție de compromis, prețurile la hotelurile din Bulgaria au explodat anul acesta. Am vrut să mergem totuși câteva zile la mare, să ne relaxăm cu un buget mic, renunțând la anumite pretenții. Am ales acest hotel având în vedere prețul și faptul că pe unele siteuri era bine cotat.

Drumul a fost greu de parcurs anul acesta, am stat aproape o oră în vama Giurgiu, fiind multe mașini care ieșeau din țară. Drumul prin Bulgaria clasic, Ruse- Varna- Sunny Beach, aglomerat, dar se mergea, ultimii 30 de km până în Sunny Beach i-am făcut în spatele unui camion, eram o coloană mare de mașini și mergeam încet.

Hotelul este ușor de găsit, este în partea de sud a stațiunii, înspre Nessebar, la stradă. Prima impresie a fost bună, ne-am încurajat, apoi, după o zi, ne-am mai schimbat părerea.

Hotelul este renovat, amenajările din camere și părțile comune sunt drăguțe și de bun gust. Spațiul alocat este foarte mic, hotelul are o piscină de mici dimensiuni la care se ajune direct din restaurant, cu puține șezlonguri și cam atît. De la piscină ieși direct în stradă.

În jur câteva magazine și 2 farmacii.

Menționez faptul că mi-am asumat prețul plătit și drept urmare nu aveam așteptări sau pretenții mari de la acest hotel și serviciile sale, astfel încât voi încerca să fiu obiectivă când voi analiza experiența mea la acest hotel.

despre SERVICII

La recepție am fost bine primiți și formalitățile de cazare s-au desfășurat rapid. Personalul vorbitor de limbă engleză și amabil.

Loc de parcare nu am avut la hotel, parcarea era plină, nu știu dacă se plătește sau este inclus în preț.

Ni s-au oferit 2 alternative, o parcare de 20 leva/zi, pe o strada lângă hotel, intr-o zonă așa zis albastră, practic se poate parca pe marginea drumului și o parcare de 15 leva/zi la un partener, aceasta ultimă parcare aflându-se mai departe de hotel (5 minute de condus cu mașina, dacă îmi aduc aminte bine). Am ales parcarea publică. Am o bănuială că cei de la recepție sunt mână în mână cu cei de la parcarea publică, care este administrată de autoritatea locală, întrucât nu am primit o chitanță pe banii achitați, ci un aviz prin care se anunțau soferii care au parcat fără să plătească că li s-a blocat roata și că trebuiau să plătească 35 de leva, taxă de deblocare. Practic mi-au scris pe aviz numărul de zile de pacare și suma de 15 leva. Bănuiesc că prețul real este de 15 leva pe zi. Să nu faceți ca mine, să le cereți și bon fiscal celor de la parcare, eu, de bucurie că am reuțit să parchez mașina și că nu îi voi purta de griă, nu am verificat bine hârtiile primite.

Personalul hotelului nu face față numărului de turiști, atât cameristele cât și personalul de deservire în restaurant fiind în număr foarte mic. În afara băieților de la bar nu am remarcat ca personalul să fie drăguț sau vorbitor de limba engleză, deci nu te puteai înțelege cu ei. Era o fată la restaurant care îți lua farfuria de pe masă într-o secundă, dacă terminai de mâncat, așa că, dacă mai vreți să folosiți farfuriile, țineti bine de ele. Angajații mai degrabă lucrau mecanic, nu păreau să se simtă în largul lor, poate fiind și final de sezon, erau mai obosiți și plictisiți.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera destul de mare, vreo 25-30 m. p., nu te învârteai în jurul patului, mobilată standard pentru o cameră de hotel. Camera era mochetată, curată la prima vedere, dacă te uitati mai atent, vedeai praf peste tot. Patul mare, cu o saltea generoasă, se doarme bine. Un televizor destul de mare, însă nu există canale românești, iar iubitorii de sport, în special fotbal, nu au nici o șansă să vadă vreun meci interesant.

Baia ok, cu gresie și faianță, cabină de duș. Baia nu strălucea de curățenie, iar în zona cabinei de duș rosturile erau murdare. Am avut 3 suluri de hârtie igienică si 2 sticluțe de sampon, respectiv 2 de gel duș, care nu au fost completate. Lipseau casca de duș și bețișoare de urechi, accesorii pe care hotelurile le oferă, mai ales dacă au pretenții de 4 stele.

Balconul mititel, 2 scaune și o masă de platic mizerabile. Nu am avut uscător de rufe în balcon, practic lipseau în tot hotelul, astfel încât îti puneai prosoapele și hainele ude pe unde apucai. Era un grilaj metalic între balcoane, care nu oferea intimitate față de balconul vecinului.

Nici vorba de minibar, deși teoretic hotelul oferă servicii UAI.

Impresia generală când am intrat în cameră a fost că era curată, însă nu se simțea un miros, proaspăt, ca și cum s-ar fi făcut curățenie ți dezinfectat suprafețele din baie. Cred ca făceau economie chiar și la soluțiile de curățat.

Curățenia în cameră a costat în făcutul patului în prima zi apoi nu s-a mai întâmplat nimic. Vedeam mereu dimineața sau spre prânz cameristele pe lângă camera noastră, cred că se ocupau cu prioritate de curățenia în camerele care se eliberau, iar de restul, după noroc. Le-am lăsat cu coșurile de gunoi pline la plecare, deși, intr-o zi, mă bătea gândul să le las pungile în fața ușii, pe hol.

Camera are climă, a funcționat ok, însă se aude zgomotul noaptea.

Noi am avut noroc, am avut o cameră cu vedere la mare, însă am văzut că anumite camere aveau ferestere spre un spațiu închis unde se depozita gunoiul.

Hotelul cred că are un singur lift, cel puțin eu am văzut și folosit doar unul. La orele când se mânca era imposibil de folosit, riscai să te plimbi între etaje sus -jos, până când ajungeai unde vroiai, am preferat să mergem pe scări.

Mocheta de pe hol jegoasă, ăsta este cuvântul potrivit, plină de pete. De altfel spațiile comune erau murdare și nici nu am observat să se facă curățenie. Toate geamurile, ușile de la parter din zona restaurantului și recepției murdare, de ziceai că s-au lipit toși turiștii cu mâinile și nasul de ele, mă îndoiesc că au fost curățate de la începutul sezonului. Pe jos, în restaurant, pe terasă și la piscinaă de asemenea, murdar, nu se curăța. Eu sunt de acord că toată mizeria era făcută de către turiști, însă nu este o scuză să nu se facă curățenie în cursul zilei.

De asemenea nu am văzut să se spele șezlongurile și mesele de la umbrele, seara sau dimineața, obiceiuri bune practicate de hoteluri de 4 stele.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Cuvântul de ordine este economie și aici. Se vedea ca managementul aveau un preț fix alocat mâncării și bauturilor și drept urmare se făcea economie la sânge.

Toate cele trei mese pe zi erau la limita bunului simț. Mic dejun slab, in afară de niște salam și niște feluri de brânză din uleiuri vegetale, o omleta răscoaptă, ouă fierte, niște roșii și castraveți, nu aveai ce mânca. Nici urmă de omletă făcută pe plită cu ingredinte la alegere, clătite, gogoși, iauturi sau alte bunătățuri. Niște cutiuțe cu un așa zis gem, fără gust, o cafea execrabilă, pentru care stăteai la coadă. Iar pentru a nu mai sta la o altă coadă, nu exista prăjitor de pâine și rămâneai fericit cu coada făcută la cafea.

Nu era niciun fel de mâncare specială pentr copii la micul dejun, mai ales pentru cei mici, doar niște fulgi de ovăz si prune, stafide si caise uscate. Nici în restul zilei nu era ceva special.

La prânz și cină situația era aceeși, cu mențiunea că la cină mâncai mai bine ca la prânz. Câte 2 feluri de carne, 2 - 3 feluri de garnituri, aceiași roșii și castraveți, niște măsline, nici urmă de sosuri de salate. Seara aveai privilegiul să mănânci pui sau porc făcute pe plită, depinde de seară și scăpai de carnea cu sos de la prânz. Dulciurile erau o glumă, niște prăjituri cu cremă pe care le cunoaște toată lumea la hotelurile din Bulgaria și niște fursecuri. Cu desertul se petrecea un fel de miracol, pe măsură ce treceau orele de mesei, se schimba și felul prăjiturilor, astfel încât dacă vedeai vreo prăjitură pe farfuria cuiva, nu inseamnă că mai apucai și tu, ci luai altceva.

Fructele nu erau variate, multe piersici, prune, pere, pepene rosu, pepene însă nu în fiecare zi și cu șanse mici să pui mâna pe vreo felie. Ce nu mi-a plăcut este că nu aveau clești pentru fructe și am văzut mulți care puneau mâna pe mai multe fructe, pană să aleagă una, na, nu-i ca la piață, astfel încât am evitat să mănânc fructe.

Per total nu rămâi mort de foame și dacă nu ești pretențios, poți să spui că ai mâncat bine cu ce ai avut la dispoziție.

Bulgarii le-au venit de hac și românilor cărora le place să își umple farfuriile până la refuz, aveau la orice masă niște farfurii mici, iar farfuriile mai mari aveau niște dimensiuni de bun simț. Drept urmare, mai mergea un drum pentru reumplerea farfuriilor, dacă mai găseai ceva.

Restaurantul și terasa nu aveau locuri suficiente, au fost situații în care am căutat un loc de masă, mai aveam noroc să găsim locuri la snack bar.

Băuturi slabe, atât sucurile cât și cele alcoolice, oferite în câteva variante, de către personal, nu puteai să își iei singur de la dozator. Nu știu cum sunt berea și vinul, m-am axat pe cocktailuri.

Vă recomand să vă luați apă de la magazinul Aldo din apropiere, la magazinele din jurul hotelului e mai scumpă.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Sincer, plaja nu este departe de hotel, nu înțeleg pe cei care se plâng. Hotelul nu este pe plajă, deci faci câțiva pași, nu mori.

Plaja mică și subdimensinată. Nu cred că erau mai mult de 30 de umbrele. Până pe la 8,30 se mai găsesc locuri libere, însă apoi doar dacă pleacă cineva.

Am observat că câteva persoane au avut conflicte cu persoana care se ocupă de zona de plajă a hotelului. Din ce am observat eu, pretenția acestuia era să nu se ia șezlonguri și să se pună la alte umbrele. Spre exemplu, vin trei persoane, au 2 șezlonguri și mai pun unul la aceeași umbrelă. Tipul ține piept la discuții, la fel și cei nemulțumiți. Noroc că al treilea câștigă, repectiv vine alt cuplu și se așează pe șezlongul în disputa și revin lucrurile la normal. Regula mi se pare de bun simț, o umbrelă și două șezlonguri de cameră, nu pe principiul am plătit pentru x persoane, deci mi se cuvine tot.

Mi-a plăcut mult marea, cu intrare lină și puțin adâncă pe o distanță mare, pentru cei care vor să înnoate singuri în liniște este loc suficient după ce treci de mulțime, iar marea nu este adâncă.

Calitatea persoanelor lăsa de dorit, scuipau pe plajă, scuipau în mare, oribil.

Plaja murdară, jumătate dintre turiști lăsau resturile pe plajă și nu se făceau curățenie ca lumea.

Prosoape pe plajă nu am observat să ofere hotelul, iar barul de pe plajă e o glumă, oferă apă și 2 feluri de sucuri, cu ușoare urme de gust. Întrucât plaja nu e departe de hotel, puteți găsi voluntari în grup să meragă la barul hotelului pentru băuturi ceva mai de soi, în special băuturi alcoolice.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Unul dintre motivele pentru care am ales acest hotel este faptul că este undeva la jumătatea distanței dintre centrul Sunny Beach și Nessebar. Așadar vă puteți îndrepta între cele două direcții, oricare dintre ele fiind la circa 3 km de hotel. Dacă nu vă țin bine picioarele, mai bine luași trenulețul sau autobuzul, căci aveti de făcut drumul și înapoi.

Sunny Beach este o stațiune foarte scumpă anul acesta, toate prețurile s-au dublat, inclusiv la barurile de pe plajă sau în parcurile de distracții.

Insă nu am văzut niciodată stațiunea așa plină și atâția oameni hotărâți să își cheltuie banii.

Distracția la hotel lipsește, au 3 animatoare care nu fac nimic, de altfel nici nu prea le-am văzut, au organizat într-o zi water polo. Seara nimic, doar ceva mini disco cu 3 copii.

Nu au tenis de masa sau altceva, de altfel nu au nici spatiu să organizeze vreo activitate. Un teren de beach voley lângă hotel, dar n-ai cu cine și nici nu se chinuie să promoveze această activitate printre turiști

Hotelul are un spa, dar nu am fost, am înțeles că sauna și piscina interioară erau incluse în preț.

Trimis de biapia in 28.08.22 19:28:41
Validat / Publicat: 28.08.22 20:45:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Helena Park - Sunny Beach, HVD Viva Club Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 789 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (biapia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.08.22 19:48:08]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 109105&hid=1943.

Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂNobel Hotel: