ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2022
AUG-2022
Familie
EXCELENT

Super vacanta!

Am ales acest Hotel prin internet, ca si criterii esentiale fiind: existenta unui Aqua Park, peisaj munte-mare (spectaculos!), si transport direct din Timisoara.

Observatie: la ora 18:00, soarele se ascundea dupa munte.

Ca si raport calitate/pret, a fost excelent! Am platit 2400 euro pentru 3 persoane, in timp ce la toate celelalte oferte consultate, tariful era peste 3000 de euro (la o calitate inferioara, sau cel mult la aceeasi calitate).

despre SERVICII

Personalul face orice ca se te simti confortabil si rasfatat. Exemple:

- am avut nevoie de un plasture, D-na Manager (nu stiu pe ce ramura) a venit cu mine la cabinetul medical si mi-a obtinut niste plasturi. Cu o zi inainte am fost personal acolo, iar medicul mi-a dezinfectat o mica zgarietura (nu era deloc necesar - medicul a facut exces de zel), apoi mi-a aplicat un plasture. Eu aveam nevoie doar de un mic plasture rezistent la apa, sa nu ma ciuguleasca pestii! Mi-a spus ca primul plasture este gratuit, iar al doilea este 5 euro!

- s-a intrerupt curentul in camera de doua ori. La apelul meu telefonic, au repus in functiune reteaua in termen de maxim 15'

- s-a blocat seiful - la interventia mea telefonica, dupa 15 minute a aparut un angajat si l-a repus in functiune.

- de ziua de nastere a sotiei mele am gasit in camera un set de sampanie, un mic tort, iar a doua zi inca o sampanie si o farfurie cu fructe feliate.

- echipa de Entertainment face tot ce ii sta in putinta sa te simti bine ca turist.

Exista o singura piscina mare, pentru adulti, dar da senzatia de inghesuiala, deoarece sunt foarte multe sezlonguri unul langa altul, fara loc de trecere intre ele.

Exista un Aqua park foarte OK, cu 5 tobogane. Toboganul cu 3 (sau 4 tobogane lipite) nu este recomandat, deoarece nu ajunge suficienta apa pe margini, si utilizatorul se poate rani prin frictiune. In rest e foarte ok!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera este foarte mica pentru trei persoane (2 adulti+un copil de 15 ani), inclusiv balcon f. mic. Dar a fost singura optiune pe care am putut sa o alegem la Agentia de turism (Confort Room). Oricum, este doar un foarte mic impediment, deoarece doar am dormit in camera. Pentru a putea usca hainele in balcon, am cumparat cu 1 euro o sfoara de la magazinul din incinta hotelului, si am intins-o prin balcon. Oricum, hainele se usuca doar ziua, deoarece noaptea este atmosfera umeda.

In rest, camerele sunt raspandite prin unitati locative cu parter, et. 1 si mansarda, prin toata incinta, inundate de verdeata, bananieri, flori, plante, etc. Minunata atmosfera!

Am avut o camera la et. 1. Nu recomand la mansarda, deoarece este foarte cald, iar aerul conditionat s-ar putea sa nu faca fata! Noi am lasat aerul c. de la ora 19, pana la 24:00, apoi il opream. Spre dimineata resimteam destula caldura, dar suportabila.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am fost in 3 Hoteluri (acesta inclusiv) in Turcia. Pe acesta il apreciem ca fiind cel mai bun dpdv al gastronomiei: in fiecare seara era o specialitate (locala mai ales) pe care nu o prea puteai face acasa (pulpe intregi de miel, coaste de vita, ton intreg in sare, curcan intreg, etc), foarte bune!! Bineinteles, si in celelalte sectoare ale restaurantului aveai ce alege, chiar daca erai cel mai carcotas! Dulciuri foarte bune, cu gust, fructe foarte savuroase! Gastronomie excelenta!!

De asemenea, o foarte mare diversitate pe timpul zilei: gozleme (carne, spanac+menta, branza, cartofi), porumb fiert, inghetata specifica, cu o textura elastica, oferita cu spectacolul de prestidigitatie aferent de catre vanzator, pizza, burgeri, cartofi prajiti, peste, kebap, patiserie, cafea espresso etc, etc!

Existau si sticle cu alcool de import (whisky), dar, cand am gustat cel oferit in pahar, s-a dovedit a fi fake, deci nu recomand! Alcoolul este indigen. Votca este ok, atat in votca tonic, cat si in cocktailuri.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Au 3 sectoare de plaja: unul cu mult nisip (pana la 1,3; 1,4 m adancime), apoi incep pietre mari, rotunde pe fundul apei. Alt sector cu nisip pana la 1 metru, 1,2m de mal, iar al treilea sector cu pietre rotunde incepand inca de la mal (era si cel mai putin frecventat sector - doar aici erau necesari papuci de apa). Sectoarele sunt delimitate de 3 pontoane, 2 deschise gratuit publicului (cine ajunge pana la ora 08:00 aprox), iar unul privat, contra cost (40 euro/foisor). Foisoare erau si pe mal (12 buc), cu 20 de euro/foisor. Dar trebuie rezervate rapid, de cum ajungi in hotel, caci sunt foarte solicitate!

Marea este sub cea din Grecia, ca si limpezime si culoare (deoarece au fost valuri care au tulburat nisipul si au conferit o culoare cenusie apei). Cand nu erau valuri (si in zonele cu pietre), apa era limpede, dar nu la calitatea celei din Grecia. Oricum, a fost foarte ok, inclusiv foarte calda.

Un scafandru gestiona foarte atent un utilaj care trimitea nisip de la aprox 50 m din larg catre plaja, astfel incat plaja cu pietre specifica zonei Kemer-Beldibi era acoperita cu nisip. Inca un plus pentru Hotel!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nu exista plictiseala, ci timp insuficient ca sa beneficiezi de toate optiunile de distractie:

- gimnastica acvatica, yoga, tenis de masa, jocuri distractive acvatice, tir cu arma cu aer comprimat, volei pe plaja, fotbal pe plaja (pe timpul zilei).

Seara, exista o minidiscoteca/club pentru copii, apoi urmeaza un spectacol in amfiteatrul hotelului (de calitate), apoi in imediata vecinatate a amfiteatrului (in Garden Pub) muzica live, sau spectacole, iar in alta terasa muzica live.

Exista si sporturi acvatice, dar foarte scumpe, de exemplu: 15' cu Ski Jetul 80 euro (negociabil, dar tot scump).

Sunt si mai multe excursii oferite de agentul de turism alocat. Noi am cumparat doar o singura excursie. Am participa la o excursie de Antalya shopping Tour, dar de fapt este o excursie sponzorizata de o firma de bijuterii si de o firma de pielarie, pentru ca turistii sa cumpere de la ei. Pranzul este inclus, dar lasa f. mult de dorit (este normal, deoarece in suma de 20 euro era inclus totul: transport, pranz, ghid!). Apoi mai aveam 2 ore de vizitat centrul vechi (un mare plus, de neratat!), sau de shopping - nimic deosebit :(Oricum, am iesit pe plus, deoarece am achizitionat doua jachete de piele cu 280 euro amble (am fost multumiti de suma si calitatea achizitiei).

Trimis de danielciucur in 27.08.22 18:42:46
Validat / Publicat: 27.08.22 19:40:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: 2018, Side, Crystal Sunset Family Resort 2021, Kemer, Limak Limra

VIZUALIZĂRI: 2918 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danielciucur); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Vedere catre plaja, de pe un ponton

[27.08.22 19:39:29]

Odată cu primul review, @danielciucur: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[27.08.22 20:07:56]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

danielciucurAUTOR REVIEW
    [28.08.22 15:10:17]

@webmasterX: Multumesc frumos! Faceti o treaba excelenta!

[04.09.22 21:10:45]

@danielciucur: Bun venit! si succes in continuare, te mai asteptam si cu alte impresii pe site. Felicitari si pentru alegere si pentru articol, votat cu mare drag.

danielciucurAUTOR REVIEW
    [05.09.22 00:03:02]