ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2022
JUL-2022
Cuplu
EXCELENT

La mare, la castel

Pentru ca ne era dor de Grecia, pe care o vazusem ultima data in 2019, dar trebuia sa fie ceva accesibil cu masina si relativ aproape, m-am gandit in prima faza la Parga, chiar am gasit in Vrachos ceva foarte frumusel, dar m-am mai gandit putin pentru ca politica lor de anulare sau schimbare date nu ma avantaja. Am inteles ca fiind vorba de plin sezon, nu este convenabil pentru ei altfel.

Am mai intrebat, am mai citit, mi-a placut poezia Sithoniei si am mers pe emotia mea. Cineva mi-a spus ca in Sithonia e ca la tara, ca nu ai ce face acolo, in mod vadit negativ comentariul, insa pe mine asta m-a convins ca de fapt este invers. Mie imi place la tara, pace si naturalete ca la tara nu gasesti niciunde iar de gasit, pe langa mare si plaja, sa fim sanatosi ca gasim noi ceva de facut, de vazut, nu stii cu cine vorbesti... ???? Cred ca Grecia este frumoasa toata, ca are locurile ei fancy, categoric atragatoare, dar fiecare cu posibilitatile si nevoile lui de moment. Apropos de asta, discutam cu Niki, una dintre domnisoarele care lucrau la To Kastro si am intrebat-o, ce destinatie din Grecia ne-ai recomanda? A raspuns fara ezitare: Kriti (Creta) - cei mai buni dintre greci, cea mai traditionala mancare, cele mai frumoase peisaje! Si Sithonia? Ne-a spus ca este nascuta si crescuta in Neos Marmaras, ca este fericita sa descopere mereu ceva frumos in zona si apoi a glumit in legatura cu cele trei brate, pe care le-a descris asa: pe Kassandra mergi sa iti gasesti jumatatea, pe Sithonia vii cu familia, iar cand te desparti mergi pe Athos... ???? o glumita de-a lor, scuzati devierea de la subiect.

Pe To Kastro l-am ales pe booking, fara sa clipesc, am simtit ceva inafara de nota mare si comentarii pozitive, desi acestea se pastreaza si pe tripadvisor, cele de pe booking nu au fost relevante intotdeauna dpmdv. Cand am rezervat eu in aprilie mai era disponibila doar camera cu vedere la munte. Nu m-am impacat cu gandul asta, este prea aproape marea ca sa nu o vad oricand vreau, la 8 m de hotel (pensiune de fapt in descrierea de pe booking), doar ce traversezi mica sosea. Asa ca am trimis mail la: tokastro. info@gmail.com (+302375072748 nr de telefon) si le-am spus durerea mea. In momentul acela nu aveau altceva disponibil, dar eu am decis sa rezerv pana la urma la ei direct nu neaparat pentru reducerea semnificativa, dar si pentru promisiunea ca in caz de anulare camera cu vedere la mare voi avea prioritate, ceea ce s-a si intamplat, a trebuit doar sa schimb intrarea de pe 17 pe 19 iulie. Astfel, rezervand direct, costul camerei duble sea view cu md, perioada 19-26.07, a fost de 735 euro, am trimis un avans de 20% si am avut promisiunea ca in caz de orice, putem anula pana cu doua saptamani inainte sau putem modifica pentru o alta perioada. Costul unei camere mountain view ar fi fost 665 euro, pentru cei interesati.

Drumul nu a pus probleme, traseul urmat a fost cel descris aici in multe articole utile pe la Kulata, in vama nu am asteptat niciodata mai mult de 20 de minute. Noi am ales din diverse motive, inclusiv de dragul plimbarii, cate doua opriri atat la dus (Lovech si Blagoevgrad), cat si la intors (Blagoevgrad pentru ca ne-a placut tare mult zona din padure si hotelul si Veliko pentru ca nu l-am mai vazut din clasa a 9-a).

despre SERVICII

Am gasit aici o familie, nu in sensul ca ar fi fost rude ci pentru ca asta am simtit ca si legatura, atat intre ei cat si cu oaspetii. Hotelul este mic, sa zic 7/8 camere, atmosfera este intima, Alexis (proprietarul) este dupa spusele angajatilor " cel mai bun om" si noi confirmam; mai avem pe Reggae Man (asa i-am spus eu ????), cu o alura de jamaican relaxat, tacut dar amabil (el ne-a ajutat cu bagajele), preocupat cu muzica de la beach bar si de mica lui gradina, m-a emotionat cu cat drag mesterea el acolo, aplecat asupra plantelor lui, pe unele le-am regasit si in preparatele de la restaurant, cu micul lui sistem de irigatii... Apoi, tinerii care lucreaza acolo pe timpul verii, trei fete delicioase (cu Niki am vorbit mai mult, studenta in Salonic), fratele ei responsabil cu barul si comenzile de pe plaja si alti doi baieti care, alaturi de fete, deserveau plaja si terasa proprie. Mai era doamna care se ocupa de curatenie, amabila si discreta, ne-a spus sa ii cerem prosoape sau schimbare de lejerie oricand dorim, altfel in camera pentru curatenie se intra la 3 zile.

Cand am ajuns, eram cam lesinati de cald, am gasit ceea ce am visat- Alexis si inca o domnisoara erau la bar, noi am salutat si am intrebat, unde este receptia? Noi suntem receptia, au raspuns ei... Haiosi, asa sunt ei, am ras si ei ne-au invitat la o masa pe terasa, la racoare. Sigur ca au si o mica receptie, dar vorba lor, nu este nicio graba, va asteptam, camera este pregatita, doar stati aici si spuneti ce doriti- o cafea, o apa? Ne-au adus cate o apa rece, Reggae man ne-a ajutat cu bagajele, am primit si un cadou cu inscriptia To Kastro, o sacoșă de plaja ???? si asa a inceput vacanta noastra la mare!

Ce mai pot spune, o echipa cu un farmec aparte, de flower- power, fermecatori, tineri, ne-au rezolvat orice problema, ne-au sugerat locuri de vazut, ne-au incantat cu tot ce am vazut si primit acolo!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera noastra, ca tot hotelul, este din piatra si lemn- podeaua este din piatra, sifonierul incastrat este din lemn, usile din lemn, de aici un usor iz de lemn vechi, dar deloc deranjant, mai ales ca usa de la balcon statea inchisa foarte rar. Sa ne intelegem, nu este lux, este cumva rustic de aici si farmecul aparte si nu lipseste nimic! Totul este curat si mai mult decat suficient pentru o vacanta atat linistita cat si plina de viata!

Se intra intr-un hol, din hol in baie apoi in fata este camera propriu zisa. ' Dar este mare! ' , a exclamat Cristi cand am intrat... Da, este confortabila ca spatiu, cam 20 mp. Am avut un pat dublu cu doua noptiere, de invelit doar cearsaf dar am venit pregatita, aveam pilota de vara dupa mine, ca doar n-o duceam in carca, am fixul asta, amandoi il avem, chiar daca nu ma acopar total, sa simt moliciunea acolo... Veioze pe noptiere, prize suficiente, mini frigider intr-o parte a sifonierului, cateva umerase (dar repet, nu cred sa ai nevoie de ceva, sa ceri si sa nu primesti), o bancuta pentru bagaje, un mic birou cu scaun, cuier, tv plat, AC perfect functionabil si care era plasat foarte bine, perdele si draperii, baia renovata, cu de toate inclusiv un geam maricel pentru aerisire, mai faceam putina apa pe jos la dus dar se usca foarte repede, pe noi nu ne-a deranjat asta. Prosoape suficiente, curate, produse de calitate dar am uitat cum le cheama si oricum noi le folosim pe ale noastre. Am avut o mica problema cu apa calda care in prima zi refuza sa vina, dar a rezolvat-o Alexis rapid si nu s-a repetat, iar wifi ul cam slabut in camera, foarte bun insa pe terasa si plaja.

Balconul este de vis, cu plasa contra insectelor si obloane, mare, cu 2 scaune si o masuta, scrumiera si uscator cu clestisori iar vederea este piesa de rezistenta, catre plaja si marea din care rasare in zare Kelifos, verde si frumoasa, " the turtle" cum o numesc ei!

Liniste am avut mereu. Plecasem putin speriata de unele comentarii pe booking cum ca muzica de la terasa si plaja este prea tare. Nimic mai fals, eu declar ca sunt cu creierul putin obosit dar chiar si asa, nu am intalnit nimic mai placut decat sa stau pe plaja, alintata de briza racoroasa (in nicio zi nu mi-a fost cald pe plaja!), cu nisipul fara pietre si marea superba la doi pasi si cu muzica aceea, selectii inspirate si relaxante, care iti dadea o stare de bine. Volum prea mare, aiurea. Erau multe familii cu copii, multi greci si sarbi, doua familii de romani fiecare cu copil adolescent, oameni foarte placuti. Am avut la un moment dat vecini de camera o familie de sarbi, doi tineri cu o fetita in jur de doi anisori, ea a fost speciala. Avea copilul asta un tignal, cred ca de rasfat o apuca, o lua lin asa si urca gradual- ceva deosebit! Va puteti imagina ca ne plimbam pe strazile din Neos Marmaras si am recunoscut-o dupa urlet, zic ea e, cand ne-am intors capetele, ea era!! Ne-am distrat copios de intamplare... Noroc ca se linistea repede, a incercat o data figura si in prima noapte, dar tatal ei a strigat mai tare ca ea si de atunci n-am mai auzit-o, poate si pentru ca antifonarea era buna! :)) Pe urma am mai vazut-o doar, pe plaja sau in apa, se juca, era fericita...

Parcarea langa hotel, fara taxa, mai mult pe strada dar fara nicio problema am gasit mereu loc, vedeam masina de la balcon, nu am avut absolut niciun incident.

Una peste alta, o cazare foarte, dar foarte draguta si confortabila!

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

M. d. a fost foarte bun, comandai ce doreai, mezeluri de buna calitate, white cheese sau yellow cheese, adica cascaval, oua gatite cum doreai, patiserie (placintele cu branza, cu spanac), prajitura zilei, rosii, masline, lapte, cereale, iaurt, miere, fructe, ceai (un mountain tea excelent), apa, suc natural, cafea foarte buna. Ca sa nu mai spun ca filozofia lui Alexis este: oamenii vin aici sa se odihneasca, programul de md este de la 8 la 12! Minunat...

Atat la terasa hotelului cat si pe plaja puteai comanda dintr-un meniu nu foarte stufos dar suficient, cu o reducere de 10%, pt oaspetii hotelului, incerc sa atasez la poze cateva fotografii cu cate ceva din ce puteai comanada si preturi.

Noi am mancat acolo, la terasa sau direct pe plaja, un club sandwich cu cartofi foarte buni, copti cred, friptura delicioasa cu legume la gratar si sos de mustar, salata greceasca nelipsita, zilnic, paste cu fructe de mare, kolokythakia (dovlecei la gratar, denumirea lor greceasca), prajituri si inghetata, pizza si alte cateva, toate foarte bune.

Am mai incercat si in centrul Neos Marmaras restaurantul To Limanaki, bun dar cu mai multe alegeri mai ales fructe de mare si putin mai scump si, mai aproape de castelul nostru, trebuie sa ma uit pe poze, iarasi foarte bun, un restaurant cu muzica si atmosfera greceasca. Am mai experimentat, evident, si Paul' s Tavern in Parthenonas dar si o terasa excelenta in Old Nikiti.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Ne-a placut Neos Marmaras, un oras vibrant si interesant, cu strazile in panta accentuata si atmosfera de vacanta, ne-am plimbat cu mare placere si am admirat tot ceea ce are de oferit. Nu cred insa ca as alege o cazare chiar in centru, mi s-a parut foarte aglomerat si mai dificil de ajuns la plaja.

Aici, la noi, la capatul golfului, era mult mai relaxat. Am avut plaja noastra, cu nisip putin mai grosier dar fara pietre sau scoici, cu intrare lina in mare, apa linistita, soare placut pana tarziu, de multe ori apusul ne-a prins pe plaja si in mare.

Am avut incluse in pret sezlonguri si umbrele, din material textil dar foarte eficiente, va spune cineva cu pielea alba, care s-a bronzat mai mult recent in cateva zile la munte, decat la mare. Aveau acces si alte persoane, contra consumatie, iar baldachinele se plateau indiferent, 30 de euro. Absolut niciodata nu a fost aglomerat, in plin sezon si nu a trebuit sa ne trezim devreme pentru a prinde sezlong liber, am ajuns si la 12 si am gasit. Dealtfel, pe baza unui card cu nr camerei iti puteai rezerva acelasi sezlong pentru toate zilele si puteai comanda orice pe plaja, mancare sau cocktail uri (sunt recunoscuti pentru ele), cafea, frappe, limonade, consumatia putea fi trecuta pe camera sau plateai atunci pe plaja sau la barul din gradina hotelului. Curtea hotelului este superba, cu terasa la umbra, cu flori, cu palmieri. Exista dusuri si cabine de schimb chiar. Constructia in totalitate este deosebita, are un design special, de mic castel. Ne-a incantat, cu siguranta, si din acest motiv!

Sithonia este frumoasa, poti vizita multe plaje deosebite (de exemplu Orange Beach, frumoasa dar extrem de aglomerata), sau sate traditionale, precum Parthenonas si Old Nikiti. In general, in functie de energia de care dispui, poti pleca mereu la plimbare ca sa te poti bucura de locuri si peisaje calme, traditionale, autentice.

Cred ca acesta este farmecul Sithoniei, este rurala si autentica, te regasesti acolo ca intr-o casa primordiala. Parerea mea!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Ne-am odihnit, ne-am relaxat alaturi de cei mai frumosi oameni pe care i-am intalnit eu, cel putin in turism. Plaja lor este vesela, cu muzica draguta, multi copii dar nu este deranjant, plaja este spatioasa si te lasa sa te bucuri de fericirea si inocenta copiilor, fara sa te simti asediat. Era si un catel al locului, foarte cuminte, cu ochi blanzi si milogi, si cele mai dragute urechi, mari ca niste foi de varza. Asa i-a ramas si numele, pentru noi; foi de varza al nostru era iubit de toata lumea si imi este tare dor, de el si de To Kastro.

In fine, sunt mai multe portiuni de plaje amenajate, cu tot felul de paturi si umbrele, intre centrul Neos Marmaras si castelul nostru. In jur sunt multe taverne, Neos Marmaras te asteapta cu baruri, cluburi, restaurante, magazine, farmacii, tot ce ai nevoie, la 15- 20 de minute de mers pe jos. Am stat pe plaja si in mare pana la apus.

In apropiere mai avem plaja principala Porto Carras, cam 150 m, plaja Porto Carras Koho la 950 m, precum si plaja Paradisos, cam 2 km.

Sunt de facut de toate pentru toti; cu toate ca Kassandra este bratul mai potrivit pentru cei care vor distractie, din ce am inteles, daca esti iubitor de frumos Sithonia este o destinatie frumoasa pentru relaxare. Eu m-am convins de asta personal si m-as intoarce aici, in Grecia "ca la tara", chiar in acest moment!

Calatorii frumoase si multe bucurii, sa aveti!

Trimis de MaraMura in 25.08.22 15:22:04
Validat / Publicat: 25.08.22 17:25:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1294 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MaraMura); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 De la balcon

[25.08.22 17:24:28]

EXCELENTĂ recomandarea

Mutat în rubrica "To Kastro Guesthouse, NEOS MARMARAS [Sithonia]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[25.08.22 18:01:06]

@MaraMura: Ce amintiri plăcute mi-ai trezit cu această cazare în Neos Marmaras, um orășel-stațiune pe care l-am frecventat asiduu la începutul anilor 2000 și pe care l-am îndrăgit foarte tare.

[25.08.22 18:08:13]

@webmasterX: Da, pare ok. ????

[25.08.22 18:12:35]

@Carmen Ion: Ce mult ma bucur ca aveti amintiri frumoase acolo! Si din sufletul meu a ramas ceva la oamenii si locurile acelea!

Multumesc pentru ceea ce scrieti, pentru ecoul si votul de acum si va doresc multe alte calatorii frumoase din care sa ma inspir si eu, pentru viitor! ????

[25.08.22 18:56:53]

@webmasterX: Web, dacă se poate, rog atasarea acestei melodii, articolului: https://youtu. be/CYM-IeUCUyA, cantec/dans trational, radacini turcesti, adus de grecii care s-au refugiat din Asia Minor, se numeste tsiftetellis; eu nu am stiut de existenta acestuia pana nu am ascultat acolo, am inteles ca este popular la ei... Mulțumesc!

[25.08.22 19:03:57]

@MaraMura: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[25.08.22 19:05:45]

@webmasterX: ????

webmasterPHONE
[25.08.22 20:13:16]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

krisstinnaPHONE
[25.08.22 20:26:53]

@MaraMura:

Ce frumos ai scris! M-ai impresionat cu emoțiile tale, mi le-ai transmis

Am fost in aceeași perioada in Halkidiki, pe brațe diferite.

Ai ales excelent, cazare in fața plajei, acea zonă este plată (față de oraselul-stațiune) iar plaja este cu nisip și apa superbă!

Si da, in Creta grecii sunt diferiți, avea dreptate omul

Bravo! Felicitări! Ești minunată!

[25.08.22 21:10:46]

@krisstinna: Mulțumesc ca ai citit si ai simțit la fel, ești un om frumos, sensibil - pentru ca doar un asemenea om poate vedea mai mult decat ceea ce este vizibil pentru toata lumea si asta reiese din ce scrii si din cum citești ce scriu ceilalți ☺️

Creta este o dorință a mea, mai veche, ei doar mi-au confirmat un adevar! Sa fim asadar sănătoși cu toții si sa ajungem prin locuri frumoase din lumea asta, ca multe mai sunt! Îmbrățișări! ????????

marykaPHONE CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[25.08.22 21:19:35]

Mi-a plăcut foarte tare cum ai scris! Se vede, se simte așa de bine că a fost un concediu reușit, într-un loc ce v-a venit "mănușă ".

Să știi că e foarte adevărat, peste 60% din reușita vacanței depinde de cazare. Iar dacă acolo te simți bine, pe gustul tău, succesul e aproape garantat. Astfel de locuri căutăm și noi mereu, cât mai liniștite, cât mai retrase.

Mă bucur că ați avut o vară frumoasă, cu zile senine și relaxante!!! ????

[25.08.22 21:49:15]

@maryka: Multumesc tare mult pentru apreciere! ???? Asa este, a fost o vară deosebită!

Sa știi ca am citit cu sufletul la gură despre Rhodos, aproape ca am mirosit florile din pozele superbe si am fost pe urmele tale, peste tot!

Multe călătorii frumoase si multe bucurii, iti doresc! ????

marykaPHONE CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[25.08.22 21:51:55]

@MaraMura: ????

elenaadinaPHONE
[26.08.22 10:41:33]

Felicitări pentru vacanța reușită dar și pentru articolul frumos scris!

Din ce am văzut în poze mi-ar plăcea și mie, e o simplitate care te cucerește!

Poți simți pacea și liniștea!

Mă bucur că v-ați simțit bine și totul a fost pe placul vostru!

O vară și o toamnă cât mai frumoase, în deplină sănătate și bucurie! ????

[26.08.22 12:42:45]

@elenaadina: Mulțumesc pentru vizita si apreciere! ????

Adevărat, a fost o mare bucurie si relaxare acolo, cu liniste, plimbari, muzică, mare, oameni frumoși, pe scurt viața bună, ce sa iti mai doresti? ????

Asemenea si ție, o toamna cu sănătate si călătorii frumoase! ????

[04.09.22 18:22:25]

@MaraMura:

exact la asta ma gandeam si eu, si asa cum ai povestit si mai departe, este locul unde mi-as dori sa ajung.

cred ca in momentul in care ai parte de asa ceva, deja concediul este o reusita deplina. Si daca in continuare as copia toate pasajle care mi-au placut ar insemna sa copiez intregul articol. Mi-a mers direct la suflet si am sa il salvez pentru o lectura ulterioara.

Feliciri, o alegere minunata, votat cu mare drag.

[05.09.22 15:21:29]

@mishu: Am scris cu mare drag si nostalgie despre To Kastro si Sithonia, au corespuns multor cerinte in acel moment. Castelul il recomand celor care au aceleasi nevoi, care vor si confort dar nu lux, ca nu e lux. E pace la malul mării.

Mulțumesc pentru ecoul deosebit si pentru apreciere! Calatorii frumoase si articole cat mai multe, ca tare imi place sa te citesc! ????????

Mina12PHONE
[03.03.23 23:40:16]

Multumesc pt acest minunat articol! Sithonia e marea noastra dragoste de ani buni, dar in Neos Marmaras vom merge abia vara aceasta. Dupa tot ce am citit mai sus, nu pot sa spun decat ca ma regasesc in fiecare rand si abia astept vacanta! Toate cele bune!

[04.03.23 13:27:18]

@Mina12: Va doresc o vacanta minunată!! Sithonia este frumoasă, iar To Kastro a ramas pentru noi un loc deosebit in care si acum ne intoarcem din cand in cand, in amintire si ne am intoarce si in realitate, oricând. Acolo, la margine de Neos Marmaras, noi am fost foarte fericiți...

Sunt curioasă, veti merge la To Kastro sau altundeva in Neos Marmaras? ????

Multumesc pentru cuvintele frumoase, va doresc o vacanta pe placul inimii si astept review despre aceasta! Toate cele bune! ????

elenaadina, MaraMura, maryka, Mina12, mishu