ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2022
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUL-2022
Cuplu
EXCELENT

Perfect, mai mult decât perfect pentru noi

Câteodată n-ai timp să te gândești la… timp liber:(

Ba ne luptăm cu cineva invizibil, ba ne uităm neputincioși la un război parcă interminabil, privim mereu soarele ce răsare și apune, de parcă s-ar grăbi mereu undeva anume… Eram la mijloc de iulie și nu aveam nimic planificat, nicio dorință, nicio idee de… vară.

A venit vacanța dar a și trecut rapid. O să încerc să vă povestesc de ce am ales acest loc numit Siviri și cum de-am ajuns la Siviris Golden Beach, dar mai ales ce am găsit acolo, având in vedere că impresiile anterioare despre hotel sunt negative.

Pentru cine nu mă cunoaște: sunt pozitivă, optimistă, mă bucur de fiecare nimic și mă mulțumesc și cu puțin, dar NICIODATĂ nu voi lăuda excesiv ceva (indiferent ce) fără să merite.

Așadar, criteriile mele ținând cont de dorințele soțului:

Pentru localitatea Siviri:

-ceva drăguț, o mare limpede, să fie la maxim 800 km de mers cu mașina

-să existe plaja cu nisip, aceasta să nu fie prea lată, intrare lina în mare și apa mică, ca pentru copilași

-să existe taverne, magazine cu suvenire

Pentru cazare:

-obligatoriu hotel

-exclus oale și tigăi, ibrice și polonice

-să nu fie prea ieftin ca să nu nimerim în vreo bombă rapandulă

-musai cu MD

-parcare

-să fie pe plajă

-să aibă bar pe plajă

Grea alegere, cam totul era ocupat, am trimis câteva e-mailuri, l-am pus și pe domn să-i contacteze pe FB pe câțiva proprietari, niciun rezultat pozitiv. Spații de cazare erau destule dar toate cu bucătării, nici nu doream să accept așa ceva de data asta.

Am ales micuța localitate Siviri pentru că citisem articolele lui @Dragoș, reținusem că e un loc frumușel. Mulțumesc frumos, @Dragoș!

Siviris Golden Beach a fost ales pe ultima sută de metri, înainte de plecare, cu toate că citisem ultimul articol de pe AFA am plecat optimistă, hotelul întrunea toate cerințele domnului soț. Mai puțin parcarea, pe Booking scria că hotelul nu-mi asigură parcare dar studiind google maps am văzut destule străzi pe unde puteam lăsa mașina. Eram in Grecia, era imposibil să nu găsim parcare, chiar si cu plată, nu conta prețul, eram in vacanță. Nu căutăm pomană în vacanță, trebuie să se răsfețe și mașina, nu numai oamenii.

despre SERVICII

După aproape 800 km ajungem la hotel. Aglomerație maximă, stradă îngustă. Există parcare cu blocator, pe două dintre laturile clădirii, insuficiente pentru toți turiștii. Mi-am asumat :)

Intru în recepția mare și superbă, văd o tanti mascată. Arăt rezervarea, cartea de identitate.

Amabilă, scoate o schiță, îmi dă o cheie micuță pentru blocatorul locului de parcare și o cheie normală pentru ușa camerei. Îmi explică pe desen unde e camera mea și unde e parcarea rezervată cu blocator.

Bucuroasă de o așa primire, îndrum omul-soț către parcare, îi arăt camera, la parter.

Măi, parcă eram în Dubai la șapte stele, rar am văzut așa bucurie la omul meu ciufut.

WI-FI funcționa excelent peste tot, l-am testat cu toate că aveam semnal maxim la telefon.

Mentionez că nu am dat absolut deloc șpagă!

Obișnuiți cu grecii, nu aveam mari speranțe in ceea ce privește ospitalitatea greceasca. Uite că se poate și in Grecia.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Voi descrie doar camera noastră, altele nu am văzut, tot hotelul era plin, eu am rezervat ultima camera disponibilă pe Booking, una cu vedere la grădină, fără parcare, cu MD, destul de pitică, cu plata imediat la rezervare.

Zarurile fuseseră aruncate :)

Hotelul Siviris are doua clădiri, una dreptunghiulară, alta în spatele primei, în formă de L.

Între cele doua este o piscină arătoasă, nu foarte mare, cu adâncimea de 1,5 m. Alături este o piscinică pentru pitici. De menționat că la piscină exista un program, la mijlocul zilei erau câteva ore de liniște (vedeți în poze), mie mi-a plăcut tare mult acest program al lor, nu-mi țipa nimeni în creier, nu sărea niciun pitic în apă, ne puteam odihni.

Spațiul pentru plajă este deosebit de frumos, șezlonguri de calitate, cu saltele groase, cu umbrele vietnameze primenite parcă pentru o paradă de zile mari. Excelent spațiul, priviți pozele, cei interesați.

Am primit o cameră la parter, în fața camerei aveam parcată mașina. Clădirea din spate, cu vedere la piscină și, culmea, pe fundal vedeam și marea :) O altă surpriză din partea hotelului, am avut noroc.

Camera nu era nici mare, nici mică, era perfectă.

Știam că am două paturi lipite, saltelele au fost excelente, lenjeria albă, pernele cam mici și anemice.

Mobilată modern, cu noptiere, etajere, un scaun, o masă pentru valiză, cuier, dulap cu umerașe și sertare. In șifonier era pitit un seif și frigi care era de fapt un răcitor.

A. C. funcționa bine, TV era mititel, proțăpit pe perete, îl mai porneam din când in când, la orele prânzului.

Lumina naturală o aveam de la cele doua ferestre, cea artificiala de la aplicele răspândite prin cameră. Mi-am văzut mutra zilnic, în cele două oglinzi.

Balconul a fost cireașa de pe tortul Siviris: era uriaș, aveam o masă si două scaune, uscător de rufe și o aplică pentru a ne lumina serile la un pahar de vorbă. Apropos: un minus am constatat, nu existau pahare în cameră. Nu am întrebat la receptie, ăia erau toți mascați, ce rost avea întrebarea mea? Am cumpărat doua pahare din sticla și am rezolvat minusul.

Dimi „săream” balconul si mergeam la plajă, la ora MD (8-10) reveneam în cameră sătulă de briză si soare.

Ușile balconului erau gătite cu draperii dar și cu obloane, nu am avut plasă contra insectelor dar nici nu am avut nevoie.

Baia era spațioasă, curată, modernă, avea cabină de duș, prosoape albe, săpun lichid, h. ig.

Un ventilator se agita să scoată aburul din baie, și-a făcut bine treaba. Nu am avut mucegai, mirosuri neplăcute, refulări. Pardoseala era acoperită cu gresie, peste tot.

Lenjeria se schimba la trei zile (inutil, apă aruncată degeaba), prosoapele se schimbau zilnic chiar dacă NU le lăsam pe jos.

Curățenia se făcea zilnic, între 10-12. Până la ora zece se curățau toate spațiile comune, inclusiv terasa piscinei.

Zâmbărețe menajerele, n-am mai întâlnit așa ceva in Grecia. Și harnice si discrete.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul Dejun nu era deloc mic. Eu nu am acasă atâtea produse pentru MD. Da, același în fiecare zi: ouă fierte, omlete, vreo patru feluri de pateuri calde, cârnăciori prăjiți, brânza, pizza, două feluri de cașcaval, două feluri de salam/șuncă. Roșii, ardei, castraveți, măsline, iaurt, lapte, fructe proaspete de sezon, cereale, rahat, biscuiți, unt, gem, pâine, fructe confiate, doua feluri de chec, ruladă cu ciocolată, Nutela, o cafea excelenta, ness, ceaiuri.

Perfect pentru noi, am avut de unde alege.

Restaurantul era aerisit, terasele erau foarte mari, etajate. Foarte multe mese, fețele de masă erau albe, se schimbau după fiecare client.

Am mâncat acolo de multe ori, prânzul, cina. Ospătarii erau puțini, românul ospătar le ținea afacerea pe roate, totul mergea brici.

Foarte atenți, amabili, respectuoși toți.

Mâncarea foarte gustoasa, prețurile bune, nu depășeam 25 euro niciodată, am fost foarte încantați.

Nu lipsea nici desertul din partea casei: salam de biscuiți, pepene, înghețată, mereu primeam câte ceva din partea lor.

Minunata noastră terasă era așezată sub un copac moșneag, tare bună era umbra lui :)

Barul Siviris este lângă terasă, în fața falezei. Corect spus: hotelul nu e pe plaja, este în fața plajei, între ele stătea o faleză lată cam cât zece pași de-ai mei (eu sunt pitică).

Barmanii erau cam aerieni, amabili dar foarte tineri, depășiți de situație. Drăguți :)

Plaja deservita de Siviris este pentru tot poporul, șezlongurile ieftine erau acoperite cu saltele pensionare, acestea erau gratuite, consumam o băuturică și astfel ne achitam de plata șezlongurilor. La ora 8 dimi abia mai gaseai un șezlong liber, așa buluceală n-am mai întâlnit. E drept că eram în vârf de sezon. Mă amuzam privind situația… Barul se deschidea după ora 9, v-am spus că tinerii barmani se mișcau în reluare.

Prețuri? Normale pentru Grecia, mult sub Kefalonia.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Marea era superbă: liniștita, curată, nisipoasă, se răsfața sub soarele deloc blând în luna iulie.

Plaja avea câteva rânduri de șezlonguri, era nisipoasă, intrarea in apă era lină, bună pentru copiii-copii și pentru copiii-bătrâni, se adâncea nu foarte departe, nu am auzit să fie rechini prin zonă, ne-am scăldat în siguranță :)

Normal că n-am rezistat, mă saturasem de nisip lipit pe corp, trei zile am fost la plaje cu pietre, îmi era dor de cataroaie. Poate voi povesti cândva despre cele trei plaje excepționale, nu prea mai dispun de timp liber, din păcate:(

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Distracție în Siviri? Da, desigur, pentru românii care ne deranjau nopțile la hotel și ne-au trimis la “Sângeorz Băi” , cică la vârsta noastră nu avem ce căuta în Siviri:(

Nu sunt baruri de noapte, cluburi, manele, hotelul e liniștit, într-un sat liniștit. Exact ce am dorit anul acesta: liniște, somn, mâncare bună, curățenie, fără chicinete și bureți de vase…

Te poți relaxa la piscina hotelului (n-am testat apa, nu am stat deloc acolo), poți savura ceva delicios la terasa restaurantul Siviris Golden Beach, te poți răsfața cu o bere rece pe plajă, te poți bucura că ai parte de ceva ce alții nu au: PACE

Cam așa e distracția la acest hotel perfect pentru noi, un loc adorabil de care am profitat din plin, un loc pe care îl recomand cu sinceritate.

Alegeri inspirate vă doresc!

Trimis de krisstinna in 23.08.22 10:32:12
Validat / Publicat: 23.08.22 11:23:11

VIZUALIZĂRI: 3017 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Locul nostru preferat, umbră din belșug

Zoazore
[23.08.22 11:55:37]

@krisstinna:

Așadar, serviciile oferite de acest Siviris Golden Beach au fost mult peste asteptarile noastre. [... ] Siviris Golden Beach a fost ales pe ultima sută de metri, înainte de plecare, cu toate că citisem... am plecat optimistă, hotelul întrunea toate cerințele domnului soț. Mai puțin parcarea, pe Booking scria că hotelul nu-mi asigură parcare dar studiind google maps am văzut destule străzi pe unde puteam lăsa mașina. Eram in Grecia, era imposibil să nu găsim parcare, chiar si cu plată, nu conta prețul, eram in vacanță. Nu căutăm pomană în vacanță, trebuie să se răsfețe și mașina, nu numai oamenii.

Asta da noroc: sa ai balcon la parter, sa ai masina la geam, sub ochi si sa ajungi la plaja rapid. Arata tare bine prin statiune. Cred ca dl C a fost foarte fericit de alegerea ta.

Una peste alta, ati avut o vacanta superba, chiar si pe ultima suta de metri.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][11 voturi]
[23.08.22 12:08:04]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Dragoș_MD
[23.08.22 12:15:13]

@krisstinna: Să vă fie de bine. Da' să știi că nu doar eu am scris despre Siviri; atât că am fost primul aici dintre cei ce au povastit pe AFA...

Și recunosc - revin ori de câte ori sunt prin zonă, măcar la Sto Kyma, dacă nu și la plajă... Anul trecut încă nu am apucat să povestesc toate frumusețile văzute...

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[23.08.22 12:28:49]

@krisstinna: O alegere excelenta si un concediu relaxant, asa cum inteleg ca ti-ai dorit. Bravo!

Eu sunt acum in Grecia, tot in Halkidiki dar pe bratul Athos. In fiecare zi primim cate o atentie de la gazda (stam la o vila, nu la hotel), ba gogosele inotand in miere, ba smochine sau pere varatece. Cu amabilitatea grecilor cred ca e chestie de sansa...

In orice caz, m-ai pus pe ganduri cu Siviri - am trecut prin el fara sa oprim, dar inteleg ca plaja e cu nisip fin, ceea ce e important pentru noi. De retinut asadar!

Mersi pentru info!

[23.08.22 12:29:56]

@krisstinna:

Mentionez că nu am dat absolut deloc șpagă!

, stiu ca aceasta dilema: a da sau nu spaga este mult controversata si mi se pare ca a multumi pentru un serviciu se face dupa ce ai primit serviciul si ai fost multumit, sau daca vrei ceva mai aparte decat ai platit, in fine, nu sunt nici eu pentru spaga.

din punctul asta de vedere sunt convinsa ca a fost asa cum iti doreai si chiar arata minuat, o placere sa stai acolo la relaxare.

ok, ai dreptate, si daca ma gandesc ca imi plac toate insa nu le pot manca pe toate intr-o zi, cred ca pot roti produsele astfel incat sa am variatie in fiecare zi. Si as vrea eu sa vad acele persoane care si acasa mananca diferit in fiecare zi. Eu am anumite lucruri pe care le mananc invariabil zilnic dimineaa, adica o salata cu de toate si branza, si mai variez cu cate altceva eventual.

Prețuri? Normale pentru Grecia, mult sub Kefalonia.

ma gandesc acum oare cat au cheltuit flacaii mei in Kefalonia , iar acum bantuie de vreo saptamana Croatia si mai stau vreo 2-3 zile, si intre acestea 2 au fost la Stuttgart... dar in interes de serviciu (chit ca si-au platit ei deplasarea), au fost la un concurs de dans cu copiii pe care ii pregatesc.

Ma bucur pentru aceasta frumoasa vacanta, pe gustul tau dar si al sotului, sa va fie de bine, votat cu mare drag.

[23.08.22 12:35:19]

@Zoazore: Când omul meu e multumit, vacanța e perfectă pentru mine, nu mă stresează nimeni

Zilnic îmi spune că Siviri și Siviris sunt absolut minunate, așa locuri vrea in fiecare vacanță, indiferent de țară.

Multumesc pentru vizită, te imbratisez cu drag

[23.08.22 12:36:04]

@webmaster:

[23.08.22 12:40:36]

@Dragoș_????????: Mulțumesc încă o dată, mulțumiri și din partea soțului meu!

In tine, in voi doi am încredere, știu ce vă place, vă cunosc , am mers la sigur cu Siviri, e un loc micuț, frumos, are toate ingredientele unei vacanțe reușite.

Toate cele bune vă doresc!

[23.08.22 12:45:01]

@Carmen Ion: Vacanță frumoasa vă doresc!

Dacă vezi vreun hotel pe plajă sau in fața plajei, te rog frumos sa îmi spui. Vreau să merg și pe Athos dar să beneficiez de condiții asemănătoare hotelului Siviris

Multumesc

[23.08.22 12:50:04]

@mishu: Tot ce e insulă e mai scump, e normal să fie așa.

Croatia? Merita fiecare cent, e altceva. E fabuloasă, nu vreau să o compar cu nimic, e unică.

Ce contează banii? Sunt tineri, se plimbă și se distrează. Mai ales că nu știi ce vremuri vin, e bine să profite de fiecare zi de vară.

Multumesc de vizită

Carmen IonPHONE CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[23.08.22 13:22:18]

@krisstinna: Cam greu de găsit un hotel ca în Siviri pe brațul Athos. În Ierissos sau Nea Roda sunt mai mult vile iar hoteluri vizavi de plajă sunt între Tripiti și Ouranopoli, dar în afara localităților- sunt mai degrabă resorturi.

Merită probabil căutat în Ouranopoli

diana2015PHONE
[23.08.22 14:16:31]

@krisstinna: Anul trecut în iunie, noi am fost în Posidi la Calma Beach, cred că ai citit review-ul și în două seri am mers în Siviri să ne plimbăm dar să și mâncăm. Pentru că ne-a plăcut, am revenit, ce să vezi? Chiar aici unde ați stat voi am mâncat un platou cu fructe de mare (eu) la recomandarea ospătarului Mihai -apropo mai era acolo? - a fost de pomină întâlnirea cu el, noi vorbeam cu el în engleză și la un moment dat trece cineva pe plajă și-l salută :"salut Mihai, ce-mi recomanzi pentru diseară? " Ne-a bufnit râsul și am început o conversație lungă cu el, ne-a povestit diverse peripeții cu conaționali.

În fine, am pornit de la una și-am ajuns la alta. Am și uitat ce vroiam să scriu

Frumos și review-ul, frumoasă și cazarea dar și locația uaileuuuu dar ce aglomerat a fost anul acesta

În legătură cu criteriile voastre pot spune că sunt identice cu ale noastre, sub nici o formă noi nu ne atingem de oale nici ele de noi , aproape de plajă - dacă venim la mare noi nu vedem rostul piscinei, cu parcare, cu MD și mai ales cu plata la destinație și nu în avans.

Votat cu mare drag pupici și vacanțe frumoase

ANILUPHONE
[23.08.22 17:38:26]

Felicitări pentru alegerea lui Siviris, sunt convinsă că ați avut o vacanță așa cum v-ați dorit... și eu aș fi ales Siviris dacă voiam iar pe Kasandra. În Policrono am fost... era prima vacanță în Grecia... ce mult a trecut de atunci...

Arată bine hotelul, lângă plajă... șezlonguri contra consumație... terasă la umbră... mâncare bună... relaxare totală... vacanța perfectă!!!

Am înțeles eu bine, conaționali de-ai noștri v-au trimis la "băi "... voiau mai multă distracție probabil...

Aștept să ne scrii și despre plimbările pe Kasandra și nu numai... asta pentru aducere aminte...

În rest numai de bine!

[23.08.22 18:35:16]

@Carmen Ion: Mulțumesc frumos, eu caut in mijlocul satului, evit cât pot de mult cazările "pe coclauri", seara vreau bazar, taverne și luminițe

[23.08.22 18:37:17]

Locul vostru perfect imi aminteste mult de locul nostru perfect din Grecia, din iulie... Parcă nici nu pot scrie încă, imi este prea dor! ????

Frumos scris si descris, ca de obicei. Felicitări pentru alegere, toate gandurile bune si la multe alte vacanțe așa cum vi le doriți! ????

[23.08.22 18:47:05]

@diana2015: Foarte, foarte aglomerat peste tot. Nu m-a deranjat, asta înseamnă viață, nu restricții.

Da, era ospătarul roman, nu știu cum îl cheamă, nu l-am întrebat. Omul meu era foarte fericit, comanda "ca la mama acasă", in limba română: cartofi prăjiți cu brânza rasa și oua ochiuri deasupra. Doar era in Grecia

Foarte muncitor romanul, tare de treaba.

Nici eu nu caut cazare cu piscina, e mai scumpă și nici măcar nu ne tentează, abia fac baie in piscina mea, n-am timp de așa ceva.

Cat privește plata in avans, a fost ultima camera disponibilă, cu plata in momentul rezervării, nu am avut alternativa.

La fel și cazarea in Turcia, după Siviri. Ambele cazări mi le-am asumat, banii au fost retrași de pe card. Dar nu prea am emoții, cred că totul va fi bine, gândesc pozitiv și chiar "imi iese".

Emotiile mele sunt legate de domnul, el face mereu figuri.

De data asta nu mi-a reproșat nimic, ambele cazări au fost spectaculoase, am avut noroc

Vă imbratisez cu drag

[23.08.22 19:02:28]

@ANILU: Am mai fost pe brațul Kassandra, acum am ales rapid, aveam in minte Siviri de la Dragoș, localitatea îmi era fixată pe creier, greu a fost cu hotelul, nu prea aveam ce alege pe ultima suta de metri.

Hotelul ăsta vi se potrivește și vouă, aveți fix aceleași gusturi ca și noi

Da, cateva familii de tineri români, beți toți, obraznici și tupeiști, au țipat la noi, doi bătrânei ramoliti, sa mergem la băi dacă vrem odihna. Făceau o gălăgie infernala, copilașii lor urlau și alergau pe la piscină, era miezul nopții.

Siviri e un sat destinat familiilor cu pitici, nu alcoolistilor, acolo e liniște totala la 23:30

Dacă o să am un pic de timp voi scrie despre cele trei plaje cu pietre, superbe și scumpe.

Acest articol l-am scris in trei săptămâni, câteva cuvinte pe zi, in autobuz sau in metrou, in agenda telefonului. Nici dacă scriam despre toate muzeele lumii nu îmi lua atât timp

[23.08.22 19:32:37]

@MaraMura: Ai un loc frumos, cu hotelase, cu taverne, luminițe, cu plaja nisipoasă și intrarea lină in mare, cu apă curată, un loc până in 800 km de capitală?

După Siviri îmi e greu să aleg ceva pentru septembrie, mă tem că omul soț va face comparații

Nu mă grăbesc, găsesc eu ceva înainte cu o zi doua de plecare

Te imbratisez cu drag

[23.08.22 19:56:18]

@krisstinna Eu așa zic, pentru noi a fost prima dată in Sithonia, la margine (cam 15 min pe jos) de centrul Neos Marmaras... dar stiu ca voi ati mai fost, deci nu stiu daca iti poate folosi! Se numește To Kastro, voi scrie detaliat despre el, pentru ca desi nu este lux, ne a oferit foarte mult! La plecare i am spus lui Alexis ca sotul meu nu vrea sa i mai dea cheia!! Am râs cu totii, dar nu ne am despartit de castelul nostru prea ușor. Plaja si marea, in zona asta, f frumoase. ???? ????

[23.08.22 20:24:03]

@MaraMura: Foarte bună zona, e plată, plaja superbă, apa minunată, hotelul super.

Sithonia mi-a plăcut foarte mult, pot spune că mai mult decât Kassandra.

Sper să revin cândva pe brațul acesta, chiar in Neos Marmaras, o localitate vie, veselă, cu multe magazine și taverne, cu Fratelli Beach Bar, cu târgul săptămânal din micul port.

Multumesc, scumpa mea

[23.08.22 20:30:55]

Cu mare drag, te imbratisez! ????

ANILU, Carmen Ion, diana2015, MaraMura, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂSiviris Golden Beach Hotel: