ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2010
ÎNSCRIS: 08.07.10
JAN-2010

Doresc un deja vu

Am plecat pe 30 Ianuarie din Bucuresti la 5 dimineata intrucat sunt in jur de 560Km. Atentie mare cand setati GPS. hartile din Bulgaria sunt cam saracute si mi s-a intamplat de doua ori sa-mi arate ca merg pe camp. Dupa peripetii (am gresit drumul) am ajuns in jur de 13, 30. Am fost 2 familii. Am dat pasapoartele si stupoare eu cu sotia eram pe scara B amicii nostri cu copilul lor si al nostru erau pe scara C. Noi am avut garsoniera si nu e permis cu copil iar amicii au avut apartament 2+2. Le-am explicat in engleza ca nu este posibil sa am copilul la amicii nostrii si sa ne dea in doua locuri diferite, ce facem cu copilul. Nu le-am dat nimic si ne-au pus pe acelasi palier. Amicul ma intreba cati euro am dat?

Garsoniera era bestiala: cred ca avea 30 metri patrati, bucatarie complet utilata si cu vesela si tacamuri pentru 4 persoane. Baia super bestiala: 3 prosoape de persoana, papuci de unica folosinta, halate, sampon, gel de dus si balsam pentru piele in flacoane. Aceam si muzica in baie si un maner de alarma in cazul in care ti se facea rau in baie. La parter hotelul are piscina de 10/30metri de la 1, 5 la 2metri, apa este incalzita la 24 grade. In aceeasi sala cu piscina este jacuzzi. Pe coridor: sauna umeda, sauna uscata la 75 grade si alta la 90 grade (aici nu am reusit sa intru), Vestiar cu dusuri si sala de forta. Toate sunt la liber incepand de la ora 10, 00 pana la ora 20, 00. Piscina are "salvamar". Cemai hotelul este bestial si am avut si noroc pentru ca s-a dat in folosinta in 2009.

Buletinul meteo il luam de la camerele video de pe Todorka, Bunderitza poliana, Plecare gondola sau de la cealta partie care nu-mi aduc aminte cum se numeste. Ganditiva ca mai aveam de mers vreo 60 Km si intram in Grecia (adica mai cald ca la noi) si era zapada la greu. In Poiana Brasov, stralucea soarele la firul ierbii.

Euro i-am schimbat in centru (cam 2 Km pe strada principala) la Alpha Bank cu 1, 95. Langa partie cursul era de 1, 80 sau 1, 85. Primesc si lei dar este cursul prost 0, 4 leva la un leu. Hotelul este echipat cu echipament de iarna si-l poti lua cu ziua sau cu abonament. Skipass-ul se poate lua tot de la receptie. Pentru o zi era 25 leva de persoana valabil pentru urcari nelimitate si pentru oricare teleski, gondola etc.

Localnicii super: daca te vad ca esti rus sau roman nu-ti mai dau drumul. Cica noi cheltuim cel mai mult fata de englezi, nemti etc, in vacante. La Mehana (adica taverna dar nu bomba de a noastra) se mananca super bine. Majoritatea sunt pe strada principala. Este de preferat cand va hotarati sa mancati sa cereti menu-ul ca sa vedeti preturile. Sunt multi care ofera 10 -20% discount dar preturile sunt umflate cu 30% fata de altii si cu discount si tot dai mai mult.

Portiile de mancare sunt imense. Farfuriile lor sunt de neam prost. Daca ceri o friptura, este ca si cum ai manca un gratar intreg la noi. Noi doi si cu copilul ne-am fi saturat cu doua portii. Noi am cerut paine traditionala bulgareasca. Amicii nostri nu manaca paine. Ne-au adus un fel de pizza caltone (numai painica) pe care am mancat-o instant. Au comandat si amicii nostri iar noi am cerut inca o portie. A venit imediat bucatareasa sa ne multumeasca pentru apreciere!!! Incercati sa mancati Kavarma. Este mancarea lor traditionala (un fel de ghiveci cu multa carne si un ou batut deasupra). Pe noi 3 ne-a costat o masa 65 leva (cu rakia care e foarte scumpa si berea mea) si i-am dat 70 leva. La plecare ospatarul ne-a condus pana la usa si ne invitat sa mai trecem.

Partia super bestiala. Dau drumul la tunurile de zapada iar seara dupa ora 17 baga niste masini s-o niveleze. Au si nocturna dar nu am vazut pe nimeni sa skieze nocturn???

Noi in fiecare seara eram abonati la piscina jacuzzi, saune.

Mancarea am adus-o de acasa. Sa nu va cumparati carne din Romanica. In Bansko costa tot ca la noi cu diferenta ca era curatata de toate pielitele si parca mai frumos prezentata. Berea este FFF scumpa cam 4 leva PET de 2 litri adica 8lei. Apa minerala sau plata la fel este scumpa. mai bine veniti cu ea de acasa Nu are rost sa dati 4lei pe sticla lor.

N-o sa va vina sa credeti dar statiunea cred ca 20% era cu romani, deci te descurcai usor.

Cand am plecat era o super ninsoare. Am mers cu 60 la ora si ma gandeam ca ajungem f tarziu. Majoritatea accidentelor erau facute de ai nostri si nu pentru ca nu curatau ci din faptul ca dadeau cox. Atatea sararici pe sosea nu am vazut niciodata. A nins in continuu pana am ajuns acasa. Diferenta?? In Bulgaria n-am derapat dar la CALUGARENI era sa raman inzapezit. De ce? Ai nostrii nu au bagat nici un utilaj.

Concluzie: A fost atat de frumos ca nu ne-am dat seama cand a trecut timpul. Mai vreau!!! sper in iarna 2010 sa nu da-ti buzna caci mai vreau sa merg. O sa postez si ceva poze

Trimis de fanespoitorul in 13.07.10 20:26:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: povestesc pe site

VIZUALIZĂRI: 3632 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Partia plecare gondola. in departare pe stanga se vede un tun de zapada care functioneaza. Pe dreapta se vede Kempinski Hotel Grand.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[13.07.10 20:32:03]

Super , am si eu rezervare in Bansko la sfarsit de august , multumesc pentru info.

pepsi70ro
[13.07.10 20:42:24]

daca citesti presa din acea vreme vei constata ca au fost cateva autocare care au ramas inzapezite in zona Kavarna si Durankulak, in timp ce pe soselele noastre din Dobrogea se circula excelent, desi cu o zi inainte erau inzapezite. Dece?

Utilajele noastre (romanesti) au avut acceptul sa intre pe teritoriul bulgaresc sa ajute autocarele. De ce?

Haideti sa fim corecti si sa nu privim intr-o singura directie.

[13.07.10 22:12:41]

@pepsi70ro

Salut, diferenta era ca bulgarii aveau plug dupa plug pe tot drumul de la Bansko pana la Ruse. Este un drum foarte folosit. Bansko este o statiune facuta de austrieci si este un fel de Poiana Brasov dar civilizata. Ningea de rupea si trecea utilajul sa curete strada. La Calugareni, am mers in spatele unui TIR daca lasam distanta mai mare nu vedeam stopurile. Pe serpentinele de la Calugareni erau locuri pe marginea soselei de a, 5-2 metri inaltime. Ziceai ca e cornisa. Pe partea litoralului nu stiu cum se circula.

molko*
[13.07.10 23:29:02]

ski pass este 50 leva/zi (nu 25), cu engleza te descurci fara nici o problema peste tot (britanicii erau clientii nr 1 acum 2-3 ani), iar eu am ramas inzapezit in Ruse... vorba lui Pepsi.. sa fim corecti.

[13.07.10 23:45:22]

@molko

Ok am uitat cat era skipassul. Nu skiez. M-am dat cu bobul si cu ligheanul.

Referitor la engleza, eu am scris: "Prin magazine nu faceti nimic cu engleza. Cei de la restaurante, locuri de distractie si unele magazine mai mari stiu boabe de engleza." Incearca pe strada Pirin in oricare macelarie (sunt vreo trei pana in centru) si vei vedea raspunsuri. La fel si la cele care par afaceri familiale. Mi-am luat tricou cu sigla BANSKO si mi-a spus cat costa in bulgara.

Daca te vei uita la pozele postate despre bansko vei observa ca este una facuta din masina si soseau este aproape alba. Se putea circula. Nu am gipan. Cum spune pepsi sa fim corecti, dar la el nu am inteles legatura cu Kavarna care este pe litoral si de unde am venit noi. Pe autostrada din Sofia spre Ruse, mergeau cate trei dar lasau distanta destul de mare astfel incat sa treci de ele. Anul asta erau multi romani si rusi. Acum 2-3 ani nu erau atatea hoteluri construite. Am inteles ca au probleme cu gasirea personalului. Camerista care ne facea curat era OK si nea aratat prin semne ca daca vrem sa ne schimbe prosoapele sa le aruncam pe jos. Nu stia o boaba de engleza dar avea cu ea o foaie cu: garbage, clean the room, etc.

Parkland mirosea inca a prospat vopsit. Si in fata si in spate erau alte doua construite si nedate in folosinta iar pe alt teren era un incepu de fundatie sau pari infipti dupa masuratori.

molko*
[13.07.10 23:51:56]

fane,

Drumul meu de intoarcere (cred ca pe 30 Ian anul asta) a nins si am stat vreo 2 ore pe bucata mica de autostrada in apropiere de Sofia (cum vii dinspre Kulata/Bansko), tot drumul m-a nins cumplit, iar cand am intrat in districtul Ruse... deja era nasol. Drept dovada s-a blocat de la niste tiruri derapate... si am ramas la 30 km de ruse...

Deci... depinde cum ti-e norocul... si ei sunt din acelasi aluat, stai linistit.

pepsi70ro
[14.07.10 06:40:53]

fane, faceam o paralela intre 2 drumuri total diferite Bansko-Calugareni, bun pe partea bulgara si Nisipuri - Vama veche inzapezit pe partea bulgara si fara posibilitatea de a ajuta turistii romani din acele autocare. Daca cineva care citeste a fost in acele autocare rog sa confirme faptul ca bulgarii n-au avut nici o treaba cu drumul, a fost nevoie sa se intervina prin ambasada pentru a permite volelor romanesti sa intre pe teritoriul bulgaresc sa scoata autocarele pentru ca ei nu mai aveau cu ce.

[14.07.10 09:08:48]

molko & pepsi70ro

Scuze. Este adevarat pe 30 Ianuarie a nins de a rupt. Noi am plecat pe 30 Ianuarie la 5 dimineata si am stat in comuna 1 Decembrie destul tot pentru un tir derapat. Eram toti terminati si ne gandeam cum vom ajunge. Probabil ca pe la Kavarna nu bagau utilaje ca nu este folosit???

[14.07.10 11:07:06]

M-a amuzat un pic titlul. In rest, insa - apreciez ca bun review-ul postat, multumiri pentru impartasirea experientei si recomandarilor.

abbilbal*
[17.07.10 18:28:17]

Acum nu se mai potriveşte. Vara nu-i ca iarna şi de aceea nu mai sunt şosele înzăpezite. Lo noi de ani buni ne prinde iarna nepregătiţi. Şi cum nici iarna nu-i ca vara, numai turist cu limuzină să nu fi. Cu un 4x4, mai treacă meargă. Dar şi cu ăla trebuie să fi dotat pentru orice eventualitate.

adryana
[13.10.10 12:17:40]

help! cine poate clar sa ma lamureasca? pentru revelion Bansko, ce sa alegem intre autocar sau masina?

cum e drumul iarna prin Bulgaria, se curata? sau e ca pe la noi?

[17.10.10 14:36:13]

@adryana

In februarie 2010 a nins de a rupt cand am plecat. Era plin de sararite si/sau pluguri. Majoritatea masinilor erau de Romania. Cand am plecat din Bansko era un accident de 3 masini din romania. In general se circula bine. Cu toata ninsoarea (abundenta) si tot puteai sa mergi cu 60 la ora, in conditiile in care daca mai accelerai nu vedeai de fulgii care cadeau, nu din cauza drumului. Faci cam 7-8 ore in functie de conditii si de trafic. Soseaua spre Bansko este OK si este destul de bine intretinuta. Fara viteza si depasiri inutile si nu vei avea probleme cu politia bulgara. Iti recomand daca pleci cu masina personala, anvelope de iarna. Probabil ca daca plecati cu autocarul va dura cam 10 ore dar nu va fi nici o persoana obosita de la condus. Succes

adryana
[18.10.10 13:40:55]

multumesc pentru sfaturi, erau asteptate, daca se poate totusi circula si cand ninge abundent, e ok... atunci vom lua masina, dupa cum anunta astia ca ar fi cea mai grea iarna din ultimii 30 ani, parca ne-a cam taiat curajul, dar vom vedea cum va fi vremea.

[29.01.11 17:32:32]

@fanespoitorul,

Am adaugat coordonatele gps intr-adevar sunt putine informatii despre localizarea acestui hotel, daca ne poti confirma ne-ar fi de mare ajutor, multumim.

[29.01.11 20:36:11]

@webmaster10

M-am uitat pe coordonate, dar nu apare. Ca localizare: este in spatele lui Royal Tower Apart hotel. Am incercat sa rezerv direct la hotel pentru 4 familii. Mi-a raspuns managerul (un englez) care gestioneaza hotelul/proprietatile. A fost o viitura mare care a distrus parterul hotelului. Firma de asigurare nu le-a platit daunele si i-au dat in judecata. Sper sa ma contacteze cand se vor deschide. Acum sunt in Bansko la Grand Montana. NU se compara la nimic cu Parksland. Suntem 3 familii. O alta familie sta in Vihren si au avut socul viitorului iar alta familie sta in Belle vue (super hotel)

[29.01.11 21:47:56]

Royal Tower Apart hotel apare in centrul localitatii iar informatiile despre Parklands indica ca acesta s-ar situa in partea de sud a statiunii, pe langa hotelul Kempinski dincolo de rau, la 120 m de telegondola si 300 metri de centrul localitatii. Este corect?

costin1968
[29.01.11 23:08:09]

Dragul meu nu te-ai prins ca romanilor le place sa se stie ca sunt in criza? Ce fac ei in particular nu are nici o legatura cu suferinta crizoasa...

[31.01.11 22:01:41]

@webmaster

Este corect. Este peste raul Glazne cam vis a vis de kempinsi cu mentiunea ca este in planul secund. Royal Tower Apart hotel este chiar langa parcare dar despartit de raul Glazne. Nu sunt chiar 300 de metri pana in centru. dupa mine este cam 1 km. Toti spun 40,80 100,200 etc. Nu trebuie luat de buna tot ce spun bulgarii cand prezinta un hotel. Acum stau in Grand Montana care nu are parcare, iar parcarea subterana este pentru 10 masini. Piscina este de 3/5 metri, sauna este pentru maxim 2 persoane.

iriss27
[25.09.11 11:12:41]

Unde ai facut rezervarea, prin agentie sau pe net? Daca poti sa-mi recomanzi situl pe PM...

Multumesc

[25.09.11 14:25:31]

Este al doilea sezon cand hotelul nu mai apare ca deschis. In primavara 2010 a fost o viitura puternica in Bansko si hotelul a fost inundat. Eu am incercat sa rezerva apartament direct de la hotel. Mi-a raspuns managerul hotelului (un englez) care mi-a explicat ca nu li s-au platit asigurarile de catre firma asiguratoare si nu pot sa-l renoveze dupa inundatie. Probabil nici acum nu au rezolvat. Am rezervat de la o agentie care apare cu banner pe acest site.

abbilbal*, adryana, costin1968, fanespoitorul, iriss27, molko*

• pagină generată în 0.066420078277588 sec