ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2010
DIN: pitesti
ÎNSCRIS: 04.05.10
JUL-2010
2 AD. + 2, COPII -- v: 3 si 10 ani

Am sa ma intorc in Bulgaria

Sejur 5-11 iulie. Drumul dus spre Albena l-am facut prin Constanta, cu pierdere de 2 ore in vama deoarece nu era curent si s-a format o coada ingrozitoare. La intoarcere am venit prin Varna, un drum excelent, cu mici portiuni in lucru, in rest 120 pe ora.

La hotel am ajuns in jurul orei 13 si am fost cazati la ora 14. Locuri in parcare am gasit imediat, deoarece la acea ora au plecat cateva masini. Una din fam. care pleca, pitesteni de-ai mei, ne-a recomandat sa nu acceptam sub nici o forma camera la parter deoarece miros ingrozitor. Nu a fost cazul deoarece am fost cazati la etajul 3.

O surpriza neplacuta am avut la receptie, unde doi romani cazati la Magnolia in vile au fost jefuiti de bagaje si cautau pe cineva sa vorbeasca engleza fluent pt. ai ajuta la politie. Sincer, ne-am speriat. In fine, am fost cazati si bratarile puse pe mana. Acum sa segmentez putin:

1. Servicii bune, curatenie zilnic, prosoape schimbate la doua zile, lenjerie o data. Se vorbeste engleza binisor la receptie si la bar, personal tanar, destul de incordat.

2. Cazare buna, camera dubla destul de spatioasa, cu un pat dublu si unul single. In baie dusul era defect, am anuntat la receptie si a doua zi s-a rezolvat. Gresie in toata camera ceea ce nu prea e placut pt. confort. Piscina pt. adulti si piscina ptr. copii super, dar cu sezlonguri insuficiente. Spatii verzi multe si destul de ingrijite.

3. Masa buna la restaurant, pt. toate gusturile. Exista si coltul copiilor, dar nu e mare lucru. La Snack bar piscina si plaja, mancare, in special minuturi. Bauturi bune, bere, vin alb si rosu, tarii si sucuri bune, cafea solubila la dozator.

4. Plaja si marea excelente, atat ca vremea nu a tinut cu noi si asta m-a suparat ingrozitor.

5. Distractie si relaxare: trei animatori draguti, doua fete si un baiat. Aveau un program fix in care dansau la piscina pt. copii, invitau lumea la volei pe plaja (de fapt este un teren cu nisip, ingradit cu gard, langa hotel), organizau concursuri cu premii.

Sunt doua locuri de joaca pt. copii, la piscina si plaja, dar insuficiente pt. nr. copiilor din hotel. Internet si snoocker contra cost la receptie.

Am incercat sa fiu cat mai obiectiva si sper ca am reusit. Sa fiu un pic si subiectiva:

-mi-au placut romanii din hotel, oameni decenti si cu bun simt (jos palaria in fata lor), nu mi-au placut rusii, sunt zgomotosi, violenti verbal si fizic in special cu familiile lor.

-mi-a placut mancarea, dar mi-au lipsit ciorbele si gratarele.

-mi-a lipsit o cafea buna, dar se poate si fara o perioada.

-mi-au placut animatorii, dar totusi erau cam plictisiti

-mi-a placut statiunea si linistea de acolo dar pe plaja cred ca ar fi mers ceva animatie (nu exista de niciun fel).

Copiii mei au fost super incantati, sotul semiincantat iar eu multumita.

Daca vremea ar fi tinut cu noi ar fi fost un concediu excellent.

Trimis de anadragusin in 13.07.10 18:43:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3488 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anadragusin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bazarul Panorama, in cautare de suveniruri

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [13.07.10 18:55:16]

Felicitari ai reusit sa prinzi destul de multe detalii in rev tau!

Am ajuns sa urasc un cuvant pe limba mea: GRATAR, urasc aceasta denumire, oamenii nu inteleg, acest fel nu e obligatoriu, iar ciorbele oameni buni sunt numai pentru romani, care dupa razboi stiti povestea pentru a umple burtile... mancau ciorbe lungi de orice. Alte neamuri nu prea mananca ciorbe deloc. Daca privim un grup de romani de peste 35 de ani si un alt grup de straini de orice neam vedem o diferenta majora, la noi toti au burti consistente de la ciorbe si bere, nici gratarul nu e strain. Si eu sunt posesor de burta dar moderata cred, tot de la ciorbe si bere...

anadragusinAUTOR REVIEW
    [13.07.10 19:01:21]

Multumesc. Din fericire nu suntem posesori de burti, suntem chiar o familie de sportivi si sincer copilul meu de 3 ani jumatate care a incercat supa crema de legume mi-a spus ca de ce ii dau asa ceva, doar nu e bolnav. Gratarul nu este obligatoriu, dar eu i-am dus dorul, iar ciorba mea de legume sau de carne nu o dau pe supa lor crema.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [13.07.10 19:18:58]

Nu am nimic cu ciorbele , supele dar trebuie avut in vedere ca in alte tara nu prea se gasesc pentru ca nu prea e cerere. Eu iubesc borsul de peste si ciorba de vacuta facuta cu zeama de varza , dar ar trebui sa fiu nebun sa cer asa ceva unui hotel din Bulgaria.

Sunteti niste fericiti daca sunteti supli asta inseamna sanatate si lipsa unor probleme in plus. Allinclusive-ul aduce dupa sine probleme destul de complicate , vara pe caldura mare se fac toxiinfectii alimentare destul de severe din cauza reciclarii si a proastei conservari a mancarii. Un motiv in plus sa iubesc ... Grecia.

[14.07.10 10:38:36]

bun review, multumiri, felicitari si bun-venit autoarei la debutul pe site

Patras Camelia
    [09.08.10 21:22:43]

V-aş ruga foarte mult să-mi spuneţi de unde se ia autobuzul ce merge la plajă (la ce distanţă este de hotel) şi dacă e cel cu care merg şi cei de la Ralitsa, Vita Park, de culoare albastră.Vă mulţumesc foarte mult.

anadragusinAUTOR REVIEW
    [11.08.10 09:50:21]

Am fost o singura data cu bus-ul, dar era foarte aglomerat si am renuntat. Statia se afla vizavi de hotel, pe partea cealalta a drumului, cca. 5 m in dreapta, este marcata. Nu am retinut culoarea, dar nu este cel de la Ralitsa, cred ca cel de vine de la Magnolia. Puteti intreba soferul, dar din cate imi amintesc, scrie si pe bus. Concediu placut.

Patras Camelia
    [11.08.10 10:05:08]

Multumesc foarte mult pentru informatii.Eu voi sta 3 zile la Magnolia şi trei la Kompas.Aşa am găsit locuri în perioada solicitată, de pe 21 august pe 27 august.

dannek
    [21.10.10 01:33:31]

Neplacuta situatie daca in iulie ai prins ploaie dar in septembrie, pina la urma trebuie sa alegi grecia!

magdalena
    [18.11.10 08:01:31]

Ce-i drept, ciorbele mi-au lipsit si mie in Bulgaria, desi nu mananc zilnic. La ei am intalnit supele de scoici, capsuni, linte si ciuperci, iar cele de vacuta cu fidea pareau ca cele de la "pachet".

Din acest an, am vazut mamaliga, ceea ce m-a impresionat, dat fiind afluxul mare de romani la ei.

Cat priveste gratarul, am vazut ca se prefera, multa lume sta la coada pentru o friptura facuta astfel.

Eu persoanal sunt adepta salatelor si al legumelor care... il pot insoti, dar si mancarurile gatite pot fi la fel de bune.

La greci am vrut si eu supa si am incercat doua si nu am fost multumita. Tot de la pachet erau... La nemti supa era ciudata, la unguri parca era ca un felul doi, nu prea deosebeam gulasul supa de gulasul mancare, iar la cehi, la fel, nu ai ce alege, am mancat un minestrone aiurea, insa o supa de usturoi a fost interesanta.

dorgo
    [12.12.10 19:19:37]

La acest review intitulat "Am sa ma intorc in Bulgaria" nu pot sa-ti raspund decat "si eu! "

bessondm
    [14.12.10 16:58:41]

Mie mi s-a parut ca bulgarii au, totusi, o bucatarie mult asemanatoare cu a noastra, doar ca un pic mai condimentata si aromata... probabil, influente orientale mai puternice decat la noi. In principiu, la all inclusive poti alege ceva ce-ti prieste, fara probleme. Ca mananci pentru-a trai si nu traiesti pentru-a manca, nu?

Ma bucur ca v-a placut Bulgaria, se vede si din poze . Si noi am fost incantati, intr-o statiune mai la Sud un pic (mai mult) - in Sunny Beach, la Hrizantema.

anadragusin, bessondm, dannek, dorgo, ionescunic, magdalena, Patras Camelia
    Alte impresii din această RUBRICĂPanorama Hotel: