ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2022
JUN-2022
Familie
BUN

Hotel Ilayda - vis a vis de mânuţa cu porumbei in Kusadasi

Pentru a doua noapte intermediara am plecat de la Hotel Hilton Gelibolu spre Kusadasi unde rezervasem cazare tot pe faleza la Hotel Ilayda.

Aceasta cazare a fost la dorinta sotului meu care de obicei nu se baga, dar pentru ca l-am intrebat, a zis ca vrea pe faleza la Kusadasi, desi ne abateam un pic de la drumul catre Marmaris. Mi a placut amplasarea acestui hotel, chiar vis a vis de mânuţa cu porumbei asa ca l-am ales si am fost foarte multumiti.

Am ajuns dupa amiaza la Kusadasi intr-o aglomeratie de nedescris. Hotelul fiind situat chiar pe bulevardul Ataturk dar fara parcare (stiam lucrul acesta), n-am avut incotro si am facut stanga pe langa el pe o straduta foarte ingusta. Am sarit din masina si am intrat in hotel sa intreb pe cineva cum putem parca la hotelul lor. Am aflat ca nu sunt locuri libere pe langa hotel, vazusem si noi asta, dar ne-au indrumat pe terenul viran din spatele hotelului unde era o parcare cu plata care a fost “parfum” . Destul de mare, neasfaltata dar cu un pret derizoriu, 40 lire ne-a costat pe noi pana a doua zi dimineata cand am plecat. Parcarea aceasta este buna de tinut minte pentru alte vizite in oras.

Linistiti ca am reusit sa punem masinile la odihna in haosul acela, am mers la receptie sa ne luam camerele in primire. Rezervasem camere land view, dar receptionerul a zis ca are o surpriza pentru noi si doua dintre camere vor fi cu sea view. Am pus mana fiecare pe cate o cartela si da, am fost printe norocosi, am luat camera sea view.

Dar aici s-a cam terminat norocul meu pentru ca in celelalte locatii au fost altii care au beneficiat de surprize placute, o sa va povestesc. Intr adevar, privelistea uimitoare, primul lucru cum am intrat in camera m-am repezit la geamul care era pe tot peretele de sus pana jos si mi-a placut maxim ce am vazut. Nici acest hotel nu are balcoane, stiam asta, dar pentru ca am descoperit in Gelibolu cat de minunat este sa-ti bei cafeaua pe faleza, am repetat figura si aici in dimineata urmatoare. Oricum, timpul petrecut in camera a fost strict pentru somn. Problema este ca nu stiu cum se face dar nu am nicio poza din camera, nu am facut, le am pierdut?!... habar n am!

Timpul petrecut in aceste hoteluri de tranzit este foarte scurt, deoarece noi fiind gasca mare petrecem serile afara, de aceea si pozele sunt mai mult de la plimbare.

Camera nu foarte mare, cu mobilierul foarte bine intretinut, curatenie peste tot, toate dotarile necesare atat in camera cat si in baie, ce sa-ti doresti mai mult la o cazare intermediara?! Asternuturi si prosoape curate, AC ul bun, TV, frigider, produse cosmetice, foen, dusul si presiunea apei bune. Parca aici imi amintesc ca am avut patul mai putin lat, pentru ca am dormit un pic mai “unul in altul” . Aaaa, foarte important ca wi-fi a mers foarte bine in toate hotelurile, pentru ca am continuat sa vad filme pe Netflix chiar si pe acolo.

Micul dejun care a fost destul de bogat, l-am servit a doua zi dimineata pe terasa aflata pe acoperisul hotelului, inconjurata de o balustrade din sticla care la fel oferea o priveliste grozava. Am inteles ca au si o piscina pe acoperis pe care n-am vazut-o. Serviciile mi s-au parut extraordinare in sensul ca am mancat seara pe terasa restaurantului de jos. Mancare delicioasa, preturi super rezonabile, si chelnerii “pe sarma” .

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Amplasarea acestui hotel este foarte buna deoarece marea, faleza, portul, bazarul sunt acolo toate cu freamatul specific, cu unul din simbolurile orasului, mana cu porumbei care mie imi place mult, cu leandrii bogati in flori si nave de croaziera maiestuoase in port. Toate acestea le-am savurat atat noaptea, dar mai ales in linistea si racoarea diminetii.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Am incheiat o seara cu o cina buna, cu rasete si veselie, tota lumea destinsa cu pofta de vacanta si cu o plimbare pe faleza, in port si f putin in bazar.

Kusadasi ul este feeric noaptea, mi-a placut, sotul meu a avut o idée excelenta cu aceasta cazare, de aceea eu o recomand ca fiind ideala pentru tranzit mai ales pentru pozitie si servicii.

Alegeri bune va doresc si voua!

Trimis de michaela_1961 in 15.08.22 13:22:24
Validat / Publicat: 15.08.22 13:58:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Marmaris, Bodrum, Alanya, Antalia

VIZUALIZĂRI: 648 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (michaela_1961); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 Vedere din camera
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 31900 PMA (din 23 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.02 EUR pe cameră

[15.08.22 13:47:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Ilayda Avantgarde Hotel (ex Atinc), KUSADASI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

[15.08.22 14:04:16]

@webmasterX: Nu este Ilayda Avangarde, este Ilayda Hotel Kusadasi pe faleza. Nu are rubrica altfel il incadram eu la Avangarde. Multumesc!

[15.08.22 14:07:09]

@webmasterX: Pe harta sunt amandoua, destul de aproape unul de altul.

Yoda
    [15.08.22 14:26:41]

@michaela_1961: Da, chiar ma uitam ca pozele de pe net de la Avangarde nu se prea potriveau cu cele de aici.

Mai am niste intrebari:

- Ce feluri sunt in pozele 5 si 6?

- Hotelul este de doua stele? M-am uitat la poze si arata destul de elegant, parca i-as da ceva mai mult de doua stele...

[15.08.22 14:34:38]

Mutat în rubrica "Ilayda Hotel, KUSADASI" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[15.08.22 14:35:29]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [15.08.22 14:58:21]

@michaela_1961:

Felicitări pentru alegerea inspirată şi pentru articol!

Uite şi ăsta este unul din motivele pentru care eu nu-mi întreb soţul aproape niciodată, ci doar îl informez în legătură cu ce am ales şi rezervat

Ştii părerea mea despre această oprire, "în plus" cum i-am zis eu, însă la mine zilele de concediu sunt numărate şi caut să le folosesc cât mai eficient, dar voi nu aveţi griji din astea şi sunteţi mult mai relaxaţi .

Cu toate acestea, nu pot să nu recunosc că ai făcut o alegere tare bună, poziţia hotelului este extraordinară, chiar în mijlocul evenimentelor

Abaterea de la drum nu a fost prea mare şi se pare că a meritat din plin.

După ghinioanele de anul trecut de la Hilton Aliaga şi mai ales de la Plazza, uite că norocul ţi-a surâs şi ai prins o cameră cu super vedere.

Citind cele de mai sus am realizat că sunt peste zece ani de când nu am mai luat pulsul oraşului care mi-a plăcut tare mult în urmă cu nişte ani.

[15.08.22 15:03:40]

@webmaster45: Da, pozitionarea este perfecta.

michaela_1961AUTOR REVIEW
    [15.08.22 15:34:08]

@Yoda:

Crede-ma ca nici n-am stiut pana acum ca are doua stele, de fapt nu gasesc aceasta clasificare decat pe [***]. Eu l-am luat de pe Booking unde nu zice nimic de stele, are nota 8,6 si avea toate facilitatile care ma interesau. N-am vazut diferenta fata de unul de patru stele, poate decat camera mai mica, dar 21 mp sunt suficienti, baia ok, patul mai putin lat si e clar ca nu este un hotel nou, dar f curat si bine intretinut totul.

Daca as fi stiut ca are 2 stele cred ca nici nu l-as fi luat si mare greseala faceam. ????

Ce feluri sunt in pozele 5 si 6?

Desi nu m-ai intrebat, in poza 4 este hamburgerul meu de vita, excelent! Eram in cautare de Urfa Kebab dar nu-l aveau asa ca m-am multumit cu alta tocatura. In poza 5 este un sos alb cu carne de vita si garnitura, nu mai stiu cum se numeste, l-a comandat sotul meu. El de fapt a crezut ca e numai friptura de vita, sosul nu era in programul lui pentru ca este reticient la orice este nou. Prima reactie a fost ca mai bine isi lua snitel, apoi a "lins" farfuria, atat de bun a fost. In poza P6 este Quesadilla, excelenta, nici in farfuria aceea n-a ramas nimic. Restul au luat in toate felurile, peste, coaste de berbecut, pui... totul delicios si pretul... undeva la 100 lei de familie cu beri cu tot (palinca/visinata erau la purtator). ????

Multumesc de vizita!

Yoda
    [15.08.22 15:40:54]

@michaela_1961:

Eu l-am vazut clasificat la doua stele pe google maps. Da, nu arata in nici un caz a doua stele.

Multumesc, sunt convins ca au fost bune toate. Eu sunt invers, daca merg undeva, vreau sa mananc cat mai multe feluri noi.

michaela_1961AUTOR REVIEW
    [15.08.22 15:55:13]

@nicole33:

Felicitări pentru alegerea inspirată şi pentru articol!

Multumesc mult pentru aprecieri si instructiunile particulare! ????

Nici eu nu procedam asa, pentru ca nu avea rabdare sa ma asculte, dar de data aceasta s-a uitat chiar pe poze, review-uri i-am mai citit eu pe fuga alergandu-l prin casa/curte Si chiar i le-am aratat pe toate cand l-am prins, pentru ca el ar putea fi singurul posibil carcotas din grup.

Vezi, de aceea e bine sa intrebam si barbatii, cat am fi noi de Leoaice, ca mai au si idei bune.

Stai sa vezi ca aici mi s-a terminat norocul Dar nici ghinion nu pot numi ce a urmat, eu am primit ce am platit, unii au primit superior. Asa a fost sa fie, norocul lor, eu daca am vreo problema ma duc la receptie si schimb camera (dar nu a fost cazul) si nu ma intereseaza " curtea vecinului ".

Anul trecut cred ca si eu implinisem mai mult de 10 ani de cand nu mai fusesem in Kusadasi si l-am revazut cu drag si anul trecut si anul acesta.

Iti doresc sa ajungi unde vrei tu si cand vrei tu!

michaela_1961, Yoda