ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2022
ÎNSCRIS: 20.11.15
JUL-2022

încărcat de pe telefon!

Informatii pentru pelerinaj la Muntele Athos pe cont propriu

Vacanta mult planificata din Grecia care a esuat pentru mine si copii din motive medicale era dorita in mod special pentru a ajunge la Muntele Athos sotul, care de altfel a plecat singur, i-am spus ca nu are alta varianta, dar la Athos trebuie sa ajunga. ????

Am hotarat sa scriu cateva informatii despre cum sa ajungi la Muntele Athos pe cont propriu, pentru a ajuta cumva pe cei care doresc sa faca un pelerinaj acolo.

(Scriu aceste informatii pentru ca eu m-am ocupat de toate cele necesare pentru a ajunge acolo sotul????)

Cred ca toata lumea stie ca este permis doar barbatilor sa ajunga in acest loc sfant.

In primul rand ca sa ai acces pe Sfantul Munte ai nevoie de un permis de intrare (diamonitirio, care costa 25 euro), pe care îl ridici de acolo de la biroul de permise in ziua in care trebuie sa ajungi pe Sfantul Munte.

Pentru a obtine acest permis de acces trebuie sa iei legatura cu cineva de acolo telefonic sau prin e mail pentru a cere cazare si ulterior sa faca permisul de acces.

Eu am gasit site ul chilieathonita.ro de la Schitul Lacul, unde se afla parintele Pimen Vlad, cu adresa de e mail contact@chilieathonita.ro. Pe aceasta adresa de e mail puteti trimite cerere de cazare, raspund destul de repede, ei trimit un formular pentru completare si se ocupa de cele necesare. (Schitul Lacul si Schitul Prodromul sunt romanesti, ei te ajuta sa obtii si permisul de acces)

Alte manastiri sau schituri doar iti ofera cazare, dar de permis te ocupi singur, sunand la biroul de permise, dar dupa ce ai stabilit unde te cazezi.

Din informatiile pe care le am se poate sta intr-o manastire o singura noapte, gratuit, poti lua masa tot gratuit, dar trebuie sa lasi pomelnic cu o donatie, fiecare cat poate sa lase.

Pe site ul de mai sus gasiti date de contact despre foarte multe manastiri si schituri de pe Sfantul Munte cat si programul vapoarelor cu orele si statiile de unde pleaca si pana unde.

Teoretic trebuie sa ajungi cu 30 de minute inainte de plecarea vaporului in portul Ouranopolis pentru a face toate demersurile, dar practic ai nevoie de mai mult timp.

Anul acesta s-a facut si testare covid gratuit pentru toti cei care urca in Sfantul munte iar timpul de asteptare a fost destul de lung, astfel incat sotul s-a urcat pe vapor in ultimul minut inainte de plecare ????, el plecand cu vaporul de la ora 9:40, iar statia la care a coborat se numeste Dafni.

Cand ajungi in portul de pe Athos gasesti mai multe microbuze care merg in mai multe directii (manastiri). Costul unui drum este aproximativ 45 de euro pe microbuz, daca esti o singura persoana platesti 45 euro, daca sunt 9 persoane platesti 5 euro. Costul se face in functie de numarul de persoane.

La intoarcere fiecare manastirea face seara o lista cu persoanele care pleaca cu microbuzul catre port, iar calugarii suna pe cei de la microbuze si cer microbuz pentru cei care pleaca.

Costul la ferry boat la dus a fost 8,5 euro de persoana, iar la intoarcere a plecat cu ferry rapid si a platit 14,3 euro tot din statia Dafni catre Ouranopolis.

Din ce mai stiu eu pe Muntele Athos poti sa stai maxim 4 nopti. Trebuie sa stii de la inceput ziua intrarii si ziua iesirii pentru a putea face permisul de acces.

Parcarea cu plata in apropierea portului, la aproximativ 10 minute de mers pe jos este 4 euro/zi.

Daca vreti sa stati o noapte la dus sau la intors pentru odihna in Ouranopolis sunt destule pensiuni la pret decent.

Sper ca va sunt folositoare aceste informatii si calatorii placute va doresc.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Peisaj superb.

Poze in atasament facute de sotul meu.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Relaxarea sufletului cu siguranta.

Trimis de deeutza in 10.08.22 08:59:59
Validat / Publicat: 10.08.22 09:36:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 9078 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deeutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.08.22 09:35:48]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Croazieră la Muntele Athos, OURANOPOLIS [Athos]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

webmasterPHONE
[10.08.22 10:51:40]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

resita2009PHONE
[10.08.22 18:24:28]

@deeutza: superbe poze, fiind cazat in Ouranopolis ieri am fost si eu intr-o croaziera in jurul muntelui Athos. Intradevar cazare se gaseste fara probleme iar excursii in jurul muntelui sunt zilnice, dar pe munte doar cu permis, exact cum ai descris tu mai sus.

Cand ajung in Romania o sa scriu si eu un review despre experinta mea aici, precum si despre croaziere etc etc.

[10.08.22 21:48:43]

Da, permisul trebuie luat din timp, din ce m-am interesat si eu se dau maxim 100 permise pe zi.

Concediu placut!

[11.08.22 08:29:53]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pelerinaj la Muntele Athos, OURANOPOLIS [Athos]"

(fosta rubrică „Cazare chilii Mt Athos”, redenumită în „Pelerinaj la Mt Athos&rdquo

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[12.08.22 14:04:29]

@deeutza:

imi pare rau de vacanta esuata sper ca totul este in regula acum.

Intradevar o experienta pe muntele Athos este o experienta de neratat pentru barbati si sotul tau a fost norocos ca te-ai ocupat de organizare, insa pot spune ca si el a facut poze interesante.

Frumos, felicitari, votat cu mare drag.

[12.08.22 15:10:04]

@mishu: multumesc. Intr adevar a fost norocos ca m-am ocupat si ca a ajuns. Se pare ca ajungi foarte greu. Se pun piedici foarte multe cand te duci intr-un loc Sfant. A avut obstacole si inainte de plecare si pe drum si chiar si la destinatie. De aceea a ajuns in ultimul minut pe vapor.

Andru Mada
[15.08.22 18:05:16]

Buna, este curent electric si semnal la telefon pe munte?

Multumesc frumos

[15.08.22 22:59:38]

@Andru Mada: la schitul Prodromu unde a stat sotul a fost si curent si semnal la telefon, semnalul fiind doar la poarta. Apa calda nu a fost, asa ca s-a adaptat si a facut cel mai rapid dus cu apa rece. ????

La manastirile mai mari din cate am inteles ai mai multe conditii, dar sunt manastiri rusesti, sarbesti, grecesti.

cso73PHONE
[10.11.22 18:13:35]

Serios, trebuie sa ajungă neapărat pe Athos, nu are încotro. Intr un loc sfant nu mergi cu sacul. Trebuie pregătire, post și binecuvintare de la duhovnic. Din acest motiv, ușa este foarte mica. Transformam locul în curiozitate sau picnic. Mai este o duduie care întreabă de curent, apa calda și semnal la telefon. Se ajunge greu, trebuie rezervare, sunt ispite și acolo mergi sa te rogi.

[10.11.22 21:14:53]

@cso73: Nu vreau sa imi bat capul cu ecoul scris de tine. Mai usor e sa arunci cu noroi, in loc sa. ti vezi de treaba. Stiu prea bine cum se merge la Muntele Athos, dar sunt foarte multi care nu accepta credinta aceasta cu post si rugaciune si nu stau eu sa dau sfaturi despre asta. Fiecare are credinta lui. Daca ai stii ce se afla in spatele acestui "neaparat trebuie sa ajunga" nu cred ca ai fi comentat asta. Scopul a fost rugaciunea pentru linistea dumneavoastra si nu picnicul. Dar ma repet, daca ati stii cu adevarat motivele nu ati fi comentat asta. Eu vad AFA ca pe un site cu informatii turistice folositoare, nu ca pe un site in care iti prezinti problemele. Sanatate va doresc si calatorii placute!

Chiar nu sunt in masura sa. mi prezint credintele mele aici. Fiecare are credinta lui si trebuie respectata

Despre cei care se duc de curiozitate si la picnic pot spune ca este strict problema lor si nu a mea.

Andru Mada, cso73, deeutza, mishu, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂPelerinaj la Muntele Athos: