ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2022
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 4, 0
BUN

încărcat de pe telefon!

Multumita, dar nu as mai reveni, doar in caz de urgenta

Pentru ca vacanta noastra in Grecia, mult planificata, platita si mult asteptata a esuat pentru mine si copii din motive medicale a trebuit totusi sa mergem si noi undeva la mare.

Pentru ca am plecat doar eu cu copiii si o verisoara am ales sa ne oprim la noi in tara pe litoral, din cauza fricii mele de a conduce intr-o tara straina. ???? Ne-am hotarat cu cateva zile inainte de plecare sa mergem si am facut rezervare, la recomandarea unor prieteni care erau deja acolo, la Hotel Victoria 3* in Mamaia.

De ce am ales acest hotel si de ce statiunea Mamaia? Pentru ca lucrul care ma interesa in special era manacarea, sa fie gatita bine si proaspata sa nu avem probleme cu copiii si stiind ca s-a marit plaja si nu mai sunt multi turisti in aceasta statiune era un plus pentru noi sa nu intram in mare aglomeratie.

Asadar a venit ziua plecarii, fara mari asteptari, dar ajunse la locatie nu a fost chiar asa de rau.

Am ajuns in jur de 9:40 in receptia hotelului, am vorbit de camera, ne-au spus ca incepand cu ora 10 se poate face cazarea, am mai stat un pic in receptie, iar la 10:20 eram in camera. Am avut un pic de noroc ca au fost camere libere, alti turisti s-au cazat la ora 18:00 cand se puneau si bratarile pentru All Inclusive.

despre SERVICII

La receptie s-au purtat frumos, am rezolvat cu usurinta zic eu si problema cu mucegaiul.

La restaurant si barul de pe plaja toti se purtau frumos, erau amabili, te ajutau cu ce le cereai.

Parcarea la hotel prea mica, gratuita daca gasesti loc, daca nu langa hotel gasesti dar nu neaparat cu 25 lei pe zi, noi am avut noroc si am gasit un ultim loc cu plata.

Piscina este un plus pentru hotel, ca sa nu mai mergi sutele de metrii pana la mare cand este soarele prea puternic, o poti folosi.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Noi am avut o camera dubla superioara, la etajul 9, deoarece nu mai erau libere camere duble standard care erau un pic mai ieftine.

Din pacate prima camera pe care am primit-o ne-a dezamagit, avea un miros de mucegai de nu puteai sa respiri, renovarea era facuta peste mucegai. In baie era miros de canalizare. Am mers frumusel la receptie si am cerut o camera fara mucegai, initial au spus ca nu se poate schimba, dar cu cateva insistente si o privire mai putin prietenoasa din partea mea ne-au aratat alte 2 camere din care am ales una fara mucegai si fara miros de canalizare.

Toata lumea stie cat de mici sunt camerele la noi, nu are rost sa ma plang pentru ca stiam unde ma duc, dar era foarte curata, proba cu bebelusa din dotare care nu a murdarit pantalonii in timp ce mergea de-a buselea. ????.

In camera am gasit un pat matrimonial aproximativ 1,6 m × 2 m, un tv pe care nu l-am folosit, aparat de aer conditionat, chiar util in aceasta perioada, un minibar care bazaia degeaba ca nu l-am folosit, cateva obiecte de mobilier suspendate, 2 noptiere la pat cu 2 veioze, 2 taburete, la usa un mic dulapior in care era o pilota si minibarul, deasupra niste rafturi suspendate si o bara cu 4 umerase, in orice caz un dulap pentru haine oricum nu avea loc. 2 prosoape mari pentru baie, 2 prosoape mici, uscator de par, 2 halate pe care nu le-am folosit.

Lenjeria era curata, salteaua patului comfortabila.

La baie consumabile care se completau zilnic, spre surprinderea mea chiar de calitate gelurile de dus, cu un miros super.

Seara cam erau probleme cu apa calda. La etajul 9 se incalzea cam dupa 20 de minute????. Deci trebuia sa o pornesti din timp, sa mai faci altele pana venea apa buna de imbaiat, mai ales pe copii, pentru adulti era buna si cum venea prima data, mai putin calda. ????

In camera se facea curatenie zilnic, la noi nu prea aveau loc de bagaje si le-am spus ca nu are rost sa intre, decat sa completeze cu cele necesare si sa schimbe pungile la cosurile de gunoi.

Conform normelor in vigoare la hotel de 3 * lenjeria o schimbau la 3 zile si prosoapele la 2 zile, asa scria pe un afis la receptie, daca imi amintesc bine, sper sa nu gresesc.

Camerele au si un balcon mic dotat cu o masuta si 2 scaune si o sfoara ???? sa usuci prosoape si ce mai trebuie.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Noi am avut All Inclusive, oricum in lunile iulie si august doar pachete cu AI se vand la acest hotel.

Ce sa spun, aici chiar dau nota 10+. Mancarea a fost super buna, pe gustul meu, gatita bine, proaspata, de calitate. La micul dejun gaseai oua in toate formele, mezelurile erau bune, nu d-alea ieftine pe care nu le poti manca, gemuri, lapte, cereale, gris cu lapte, orez cu lapte, fructe etc. Aveai ce sa mananci si erau si bune.

La pranz 3 tipuri de ciorba/supa crema/supa de pui, felul 2 aveai carne de porc/pui gatite in mai multe feluri, paste cu vreo 2 sau 3 tipuri de sosuri, cartofi prajiti nelipsiti, piure de cartofi, prajituri gen pandispan dar bune, fructe, inghetata corso, salate etc.

La cina iar carne de porc, pui in diferite feluri, cartofi in diferite feluri, paste 2,3 tipuri, am mancat niste piftele super bune, peste, scoici (cui îi plac, mie nu), prajiturile la fel ca la pranz, poate o mica schimbare, in plus aveai tort gatit la rece pe pandispan, cu crema din fructe proaspete, destul de bun, mie mi-a placut.

Nu prea variata mancarea din punctul unora de vedere, dar pentru noi mai mult decat suficient. Pentru un hotel de 3* mi s-a parut calitatea mancarii peste altele de 4*.

Bauturile erau din gama pepsi, la dozator, dar bune ca cele la sticla/pet. Era pepsi, pespi fara zahar cred, mirinda, 7 up etc.

La barul de pe plaja se serveau gustari in 2 randuri, intre MD si Pranz, intre pranz si cina. Mini pizza, sandwich uri si fructe.

Restaurantul este super mare, mereu am gasit loc la masa, nu era inghesuiala desi hotelul era peste 90% ocupat.

Ospatarii debarasau fara sa te deranjeze farfuriile goale, aveau mult bun simt, erau foarte zambitori (nu erau romani, am citit pe la altii ca ar fi din Sri Lanka).

Restaurantul are si o terasa destul de mare, seara era muzica live pentru doritori.

Mancarea chiar a fost peste asteptari la calitate fiind vorba de un hotel de 3 *.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja privata, avea sezlonguri pentru toata lumea, incluse in pret, cu saltea si umbrela.

Cei care erau cazati la etajele 8 si 9 aveau sezlonguri in primele 4 randuri de la mare, era scris numarul camerei pe masuta dintre cele 2 sezlonguri. Noi nu le-am folosit pe acelea, ne opream pe sezlonguri la piscina, umbrela era mai serioasa si cine vroia in apa marii mergea de acolo????.

Apa marii a fost foarte curata, limpede, dar plaja din pacate aduce un mare minus hotelului din cauza largirii, nu mai este ce era acum multi ani cu nisip fin, iti tai picioarele in scoici daca nu ai papuci.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

In fiecare seara aveai muzica live pe terasa pentru toata lumea.

Acei animatori pentru copii din descriere nu i-am vazut pe acolo, doar pe la piscina un baiat care invata copiii sa inoate.

In concluzie am fost multumita pentru perioada scurta pentru care ne-am dus, dar nu m-as intoarce. Cu banii platiti se putea merge in Bulgaria la un hotel mult mai bun sau un hotel asemanator ca si servicii dar de 4* zile mai multe.

Daca vrei neaparat pe litoralul nostru este o alegere ok, dar pretul mult prea mare.

Mai este o alegere buna daca ai tichete de vacanta si vrei sa le consumi, dar pentru noi care nu avem nu merita atatia bani.

A fost ceva spontan si fara prea mult timp de cautare la noi.

Trimis de deeutza in 08.08.22 10:24:18
Validat / Publicat: 08.08.22 11:14:09

VIZUALIZĂRI: 2906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deeutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Piscina era amplasata pe plaja, in nisip
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

mishu [08.08.22 11:57:46] »

@deeutza:

din pacate ai dreptate. Cat despre frica de a conduce in afara tarii, cred c ar trebui sa o elimini, nebuni sunt si aici si in afara.

Felicitari, votat cu mare drag.

deeutzascris / TELEFON [08.08.22 12:00:12] »

@mishu: multumesc! Vacante placute!

webmasterscris / TELEFON [08.08.22 12:41:24] »

cris1982scris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [08.08.22 14:36:19] »

@deeutza:

Dă-mi și mie, te rog, un exemplu de astfel de hotel. Că din ce am citit eu pe aici în ultima perioadă, nu am reușit să identific niciunul.

deeutzascris / TELEFON [08.08.22 15:24:50] »

@cris1982: la momentul cand am facut rezervarea erau cateva hoteluri, ca am facut o comparatie, erau hoteluri cu scor bun, peste 8, review uri bune, acum chiar nu am timp sa caut. Poate erau camere last minute habar nu am, dar chiar erau

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [08.08.22 16:47:58] »

erau hoteluri cu scor bun, peste 8, review uri bune,

Dacă te referi la scorul de pe booking, s-a discutat pe aici şi s-a demonstrat că nu este de încredere, pentru că îşi fac hotelierii singuri recenzii bune. S-au mai păcălit şi alţii pe baza scorului de pe booking şi când au ajuns acolo era dezastru.

Credeam că ştii tu un exemplu concret, verificat din surse sigure, şi de actualitate, nu dinainte de pandemie, de aceea te-am întrebat.

Cele mai credibile surse de informare sunt aici pe AFA sau recomandări ale prietenilor sau cunoştinţelor, cum ai primit tu pentru hotelul Victoria de la prieteni care erau deja acolo.

deeutzascris / TELEFON [08.08.22 18:37:45] »

@cris1982: de obicei nu fac rezervari pe booking, sunt si agentii care au review uri scrise de turisti, dar cand aleg o locatie site ul care decide si inclina balanta este AFA. Niciodata nu aleg o locatie fara AFA. Chiar si la Victoria era scor prost pe AFA, dar de anul trecut, intre timp s-au facut niste schimbari pe la restaurant. Unii dau sacor prost ca nu au la hotel de 3* mancare care poate nici acasa nu o au, deci nu tin cont de această notare. Sunt multe detalii la care ma uit inainte de a alege, iar acele hoteluri se incadrau la momentul respectiv in acest raport calitate pret.

Yoda [08.08.22 18:45:21] »

@deeutza:

Acuma, daca te luai strict dupa notele de pe AFA, nu ar foi trebuit sa mergi la Victoria. Pana la urma s-a dovedit ca nu e chiar asa.

Felicitari pentru un concediu reusit!

deeutzascris / TELEFON [08.08.22 19:02:08] »

@Yoda: da, asa este????. Dar fiind cineva cunoscut acolo am aflat ca sunt schimbari in bine si am riscat.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [08.08.22 19:42:17] »

@Yoda:

Acum m-am uitat şi eu la review-rile de pe AFA, unii au fost în extaz, pentru alţii a fost dezastru, dar mai sunt şi unele echilibrate, cum este acesta.

@ deeutza:

Clar trebuie combinate sursele de informare, iar cunoştinţele personale sunt cele mai credibile.

Informaţiile trebuie să fie actualizate, pentru că apar anual modificări, unele în bine, altele în rău. Spre exemplu, dacă până anul acesta eu aş fi ales din toată inima hotelul Dorna, însă anul acesta şi-a schimbat proprietarul şi nu mai e nimic cum era. E dezastru.

În ceea ce-l priveşte pe Victoria, eu nu aveam o părere bună despre el, însă acum mi-am schimbat-o, citind review-urile actuale şi auzind că s-au îmbunătăţit condiţiile.

Concluzia mea este că având doi copii mici, trebuie analizate foarte bine condiţiile necesare copiilor şi puse pe primul loc. Nu camere de 50 mp unde colcăie carcalacii le trebuie copiilor, nici ' nşpe piscine, la un preţ mai mic decât la Victoria, ci prioritare pentru ei sunt curăţenia şi mâncarea proaspătă, adecvată copiilor şi pe gustul acestora.

M-am uitat să văd pe unde ai mai fost prin Bulgaria şi am găsit review-ul despre Althea. Nu îţi mai poţi permite acum cu copiii să alegi un hotel doar pe criteriul că este ieftin şi că e departe de litoralul românesc. Uită-te să vezi ce zicea @nicole33, că la hotelurile foarte proaste şi ieftine mai găseşti camere libere şi cu câteva zile înainte de sejur.

Sper să nu mai primesc voturi negative şi pentru acest ecou şi să se înţeleagă că atunci când ai copii mici e nevoie de multă precauţie, pentru că nimeni nu-şi doreşte să ajungă cu copiii pe la spitale şi mai ales pe la unele din Bulgaria.

deeutzascris / TELEFON [08.08.22 19:59:29] »

@cris1982: Pe vremea cand nu aveam copii am fost la Althea. Cu copil am fost la Melia Sunny Beach si am fost multumita, am putut da copilului din mancarea de acolo fara frica, ca si la hotel Victoria. Nu se poate compara Althea cu Victoria chiar daca au 3* amandoua. Althea este un dezastru, iar la Victoria gasesti calitate, probabil asa se explica pretul destul de mare.

Cand ai 2 copii ai nevoie de o camera mai maricica, dar nu asta sa primeze, raman la parere si eu ca mancarea si curatenia sunt pe primul loc la alegerea hotelului.

Daca ai noroc sa prinzi un pret bun sa le impaci pe toate cum am avut noi la Melia e si mai bine.

Vacante placute va doresc si doar bine! ????

nicole33 [08.08.22 22:03:58] »

@deeutza:

Părerea mea este că teama de a conduce într-o altă ţară nu este justificată, dar, având în vedere durata scurtă a sejurului, nu merită să faci zeci sau sute de kilometri în plus, nu merită timpul pierdut în vămi.

Ai avut noroc pe toate planurile. Şi să găseşti disponibilităţi şi să mai prinzi o reducere a preţului gen last minute şi să poţi rezerva doar trei nopţi în plin sezon şi nu minim cinci şi să prinzi parcare la sfert de preţ.

Unul dintre puţinele avantaje ale lărgirii plajei din Mamaia pare să fie disponibilitatea şezlongurilor şi umbrelelor.

Bună ideea asta cu alocarea setului per cameră. Se termină astfel cu sportul stupid al rezervării cu noaptea în cap şi oamenii nu se mai întorc din concediu mai obosiţi decât au plecat

nicole33 [08.08.22 22:25:31] »

@deeutza:

Şi eu cred că ai fi putut găsi un hotel mai bun la bulgari, însă dacă rezervai din timp, ianuarie maxim martie.

Asta este marea problemă la noi: preţurile prea mari pentru cele oferite

Nici familiile cu doi bugetari nu-şi mai acoperă vacanţele doar cu vouchere.

Foarte bine faci!

Din păcate, la ritmul în care curg pe AFA recenziile preponderent negative, vom ajunge să mergem doar la acele hoteluri care NU au impresii pe sait, cu speranţa că va fi bine dacă nu a reclamat încă nimeni

nicole33 [08.08.22 22:36:44] »

@cris1982:

Fără supărare, dar şi tu parcă ai căutat cu tot dinadinsul numai recenzii negative, fără să observi că sunt de la hoteluri foarte ieftine, de evitat, unde dezamăgirea era previzibilă pentru orice persoană realistă, însă nu şi pentru vânătorii de chilipiruri.

În cazul hotelurilor cu preţuri corecte faţă de serviciile bune oferite, unii turişti au avut pretenţii şi aşteptări absurde şi chiar hilare pe alocuri, fără vreo bază reală şi mai ales fără o minimă informare şi a urmat, firesc, reclamaţia pe AFA

cris1982scris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [08.08.22 23:07:47] »

@nicole33:

Fiind vacanță, am mai mult timp liber și pur și simplu îmi place să le citesc pe toate care se publică, la rând, fără să aleg eu ceva anume. Numai review-ri dintr-astea s-au publicat, la hoteluri ieftine și proaste. Chiar am și comentat pe la unele că nu se poate să se fi așteptat să fie ok la un preț derizoriu. Unul singur am remarcat ca fiind chiar frumos, Wave Resort Aheloy, dar și prețul este pe măsură.

nicole33 [08.08.22 23:38:03] »

@cris1982:

Am fost la Wave şi mie mi-a plăcut maxim, poate fiind mai pe stil turcesc aşa , şi sigur voi reveni.

Nu este un hotel ieftin, însă mie mi-a plăcut mai mult decât la un altul sensibil mai scump la care am mers în acelaşi an şi în aceeaşi perioadă.

Şi Wave are cârcotaşii lui, ba că este situat în mijlocul câmpului, ceea ce este absolut adevărat, ba că trebuie plătită parcarea, ba că nu sunt locuri suficiente, deşi pe câmpul alăturat este loc gârlă şi moka pe deasupra, ba că băuturile nu sunt la sticlă, ci la pahar. Pe mine m-a deranjat că bătea vântul , aş semnala acest aspect, dar nu aş depuncta hotelul pentru asta.

Într-adevăr, hotelurile foarte bune din Bulgaria sunt foarte scumpe în plin sezon, preţurile apropiindu-se de cele din România, însă condiţiile şi serviciile nu se pot compara, fiind cu mult peste.

Discuţia nu era însă despre hotelurile de top, pentru că nici Victoria nu este un hotel de top cu cele trei stele ale lui, ci despre hoteluri de bulgăreşti de patru stele care îţi oferă mai mult pentru aceiaşi bani.

cris1982scris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [08.08.22 23:38:50] »

@deeutza:

Am citit și acel review, au fost serviciile bune și prețul foarte bun. Așa da, merită. Am observat că ai fost până în 15 iulie. În România știu că sunt mai mici prețurile până în 15 iulie, nu știu dacă și în Bulgaria este la fel. Dar anul acesta, dacă ai fi luat sejurul așa din scurt cum ai mers la Victoria, în aceeași perioadă, te-ar fi costat pentru 3 nopți 629 euro, deci mult mai mult decât ai plătit la Victoria.

bela26scris / TELEFON [25.08.22 14:46:21] »

Buna ziua, as vrea să întreb dacă e liniște după ora 24 șicum vi s-a părut mâncarea? Calitativ și cantitativ? Se servea in serii? Pentru cei care nu mănâncă preparate cu carne exista macar o ciorba fara carne și preparate fara carne. Multumesc

deeutzascris / TELEFON [25.08.22 16:28:51] »

@bela26: buna ziua.

Dupa ora 24 este liniste, cel putin asa mi s. a parut, doar masinile care circulau cu viteza pe soseaua principala se auzeau.

Mancarea a fost de calitate, nu prea variata, dar pentru 3 zile nu am simtit lipsa varietatii.

M. am bucurat ca a fost de calitate, gatita foarte bine si gustoasa.

Cantitativ era pentru toata lumea, ce se termina aduceau imediat si completau. Cand am fost noi a fost hotelul plin si auzeam ceva de mancat in serii dar nu se aplica. Noi am mers la masa la ora cand am vrut si mereu gaseam mese libere.

Pentru cei care nu mananca carne este un pic o problema, chiar persoana cu care am fost era in situatia aceasta. Sunt salate, paste fara carne, supa crema fara carne, vinete, lactate, legume fierte, peste, cam asta am vazut asa fugitiv si in timpul scurt pe care l-am avut la dispozitie.

Pentru ca nu este mare diversificare clar daca nu mananci carne sunt si mai putine variante de mancare.

bela26, cris1982, deeutza, mishu, roxxie, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂVictoria Hotel: