ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2022
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 9 ani
BUN

Superb dar scurt concediu la Hotel Admiraz Durau

Buna ziua din nou stimati colegi.

Dupa concediul de la mare de 7 nopti de la HVD Club Bor (vezi impresii), dupa o zi de odihna am plecat impreuna cu inca o familie cu copii catre statiunea Durau la Hotel Admiraz (3*) sau Pensiunea Admiraz 4 * sau margarete (denumirea era diferita pe booking dar si la locatie... adica pe cheie si pe cladire apare Hotel Amiraz 3 *, iar pe meniu de ex. apare Pensiunea Admiraz 4*). Am zis ca dupa atata leneveala sa mai dam din burta jos pe la munte la noi in tara.

Am plecat din Buzau pe la ora 12 pe traseul Buzau – Focsani – Adjud – Bacau – Targu Neamt – Durau. Pe traseu ne-am oprit la un peco OMV parca in adjud unde am gasit un loc de joaca pentru copii si apoi am mancat in Bacau (Insula de agrement Bacau).

Urmatoarea oprire a fost in Humulesti la Muzeul Memorial Ion Creanga unde am vizitat si am facut poze cu foarte frumoasa locatie (va recomand sa opriti daca ajungeti in zona). Langa Muzeul Memorial Ion Creanga este si Parcul Tematic in care sunt prezentate o parte din povestile indragitului autor, dar si diverse unelte si porturi populare din zona.

Dupa ce ne-am clatit ochii si ne-am dezmortit picioarele am plecat din nou la drum cu oprire la Manastirea Secu, apoi la Manastirea Sihastria (aici este si mormantul Parintelui Cleopa) unde am reusit sa vedem si o caprioara spre bucuria copiilor din dotare.

Treaba interesanta era ca in acea zi baiatul cel mic implinea 4 anisori si inainte cu 1 zi de a pleca de acasa am zis sa il sarbatorim si pe el cu un tortulet... dar de unde sa il iei daca eram numai pe drumuri. Dupa o scurta cautare pe internet am descoperit Atelierul de torturi Orhideea Durau, care avea si pagina de Fb de unde am luat si numarul de telefon. Am sunat fara prea mari sperante si ne-a raspuns o doamna foarte amabila care a zis ca o sa ne faca un tortulet si ca o sa ne sune a doua zi pentru confirmare. A doua zi, in timp ce eram la masa in Bacau am fost sunati de doamna respectiva si ne-a intrebat ce sa scrie pe tortulet. Toate bune si frumoase... zic am rezolvat-o si pe asta... i-am spus doamnei ca ajungem pe la 18.30 in Durau, mai ales ca vazusem ca e aproape de locul unde ne cazam.

Am zis noi ca ajungem la 18.30 dar nu ne-au iesit socotelile ???? ca dupa ce ne-am tot oprit si am tot vizitat am ajuns in statiunea Durau pe la ora 21.30 (sun-o pe doamna cu cofetaria cu scuzele de rigoare…. suna la cazare si zi ca intarziem….) Am reusit sa ajungem la cazare la ora 21.45 dupa aproape 10 ore de drum.

Se pare ca Romania inca mai are oameni care stiu sa faca turism (cel putin la munte). Am reusit sa recuperam si tortul, iar de la Hotel Admiraz ni s-a spus sa mergem linistiti ca o sa fim asteptati la recepţie si o sa fim cazati la orice ora am ajunge.

Am ajuns intr-un sfarsit la Hotel Admiraz si doamnele care ne-au intampinat au fost de acord sa ne pregateasca si ceva de mancare (ceafa cu cartofi prajiti si salata de muraturi … cea mai rapida cina posibila si fara sa deranjam prea mult), si ne-au ajutat si cu farfurioare si cu tacamuri pentru a il putea sarbatori pe praslea din dotare asa cum se cuvine. Pot sa spun ca recomand cu caldura Atelierul de torturi Orhideea Durau... tortuletul a fost de nota 10 super gustos si revigorant... a fost exact ceea ce aveam nevoie dupa un drum de 10 ore.

Am fost cazati intr-un apartament cu 2 camere, 2 balcoane si 1 baie la etajul 3. In afara de mici urme de praf prin baie totul a fost foarte bine (paturile comode, privelistea minunata catre Varful Toaca, liniste).

A doua zi am reusit sa ne trezim in jurul orei 8 si la ora 9 eram coborati la restaurant sa luam micul dejun (inclus in pretul cazarii). Micul dejun a fost super gustos si suficient, era in 3 variante respectiv:

- Varianta 1 includea: omleta simpla/cascaval, rosii, castraveti, ardei, kaiser, salam, cascaval, paine/paine prajita, unt, dulceata (am avut dulceata de caise… cea mai gustoasa mancata de mine pana acum), cafea expreso sau ceai si 1 sticla de apa plata de 1l (la 2 persoane).

- Varianta 2 includea: 2 oua ochi, cascaval, 2 crenvusti, mustar/ketchup, rosii, castraveti, ardei, paine/paine prajita, unt, dulceata, cafea expreso sau ceai si 1 sticla de apa plata de 1l (la 2 persoane).

- Varianta 3 includea: lapte cu cereale, 2 oua ochi, cascaval, sunca, paine/paine prajita, unt, dulceata, cafea expreso sau ceai si 1 sticla de apa plata de 1l (la 2 persoane).

Toate au fost foarte gustoase si suficiente.

Pe la ora 10.30 am reusit sa plecam la explorat prin impejurimi. Dupa o mica discutie cu un domn foarte amabil de la Salvamont si dupa ce am platit o taxa si am achizitionat o harta, am plecat intr-o mica excursie (credeam noi) catre Cabana Fantanele (marcaj o dunga rosie incadrata de 2 dungi albe. Pe sagetile de marcaj scria ca traseul ar dura 1 ora…. doar ca noi astia cu burti mari abia veniti de la UAI de la vecinii bulgari si cu copii (cel mic de 4 ani) am facut 1 ora si 20 de minute.

Pot sa spun ca pentru niste neinitiati ca noi a fost un traseu greut dar foarte frumos. Am intrebat la Cabana Fantanele cum se face aprovizionarea si ni s-a spus ca in mare parte se face cu elicopterul dar daca o sa vrem sa ne cazam acolo vreodata ne ajuta dumnealor cu bagajele (cu ceva atv-uri). Dupa 1 ora de odihna si liniste la Cabana Fantanele am decis sa revenim la cazare. Urcatul ca urcatul dar sa vezi coboratul (noroc ca eu sunt mai rotunjor si ma pot da de-a dura usor =)) ). La coborare am facut cam 1 ora si 5 minute…. de, ne era foame ????.

Pranzul a fost foarte gustos si apoi am mers in camera la odihna. Dupa amiaza am fost in Durau Park (ca de in romaneste nu mai stim), unde ne-am distrat super cu sania de vara (banuiesc ca aici iarna este si partia de ski/sanie). Apoi am plecat la o mica explorare a statiunii si am vizitat Manastirea Durau, iar apoi ne-am aprovizionat cu bete de drumetie (eu le recomand pe cele tip baston… mi s-au parut mai utile la urcat si mai ales la coborat) ca mai urma o zi de traseu pe munte.

Dupa ce ne-am mai consultat cu domnul de la Salvamont am aflat ca cel mai usor traseu de urmat pentru a ajunge la Varful Toaca (1904 m), mai ales ca aveam si un copil de 4 ani cu noi, este sa mergem cu masinile pana la Poiana Stanile. Am mers pe urmatorul traseu: Durau – Izvoru Muntelui - Bicaz – Bicazu Ardelean – Telec apoi pe un drum forestier de cca 6 km pana la Poiana Stanile unde am parcat la Schitul Stanile (pe drum ne-am gasit cu un domn care ne-a zis sa lasam masinile la schit ca apoi drumul este destul de rau pentru maşini). Am ajuns la ora 11.50 la Schitul Stanile si am pornit spre cabana Dochia cu multa voie buna.

Cei care au mai facut ceva drumuri cu masina pe drumuri pietruite si au ceva experienta in off road cred ca mai pot merge cu masina si mai sus de Schitul Stanile… noi ne-am oprit acolo dar urcand pe jos pe drumul forestier am gasit maşini parcate pana la un izvor (Izvor Stanile) care vine din munte si unde scrie ca e apa potabila… pana acolo noi am facut cam 1 ora, deci ati putea economisi ceva timp.

In imediata apropiere a izvorului am gasit indicatorul cu 1 dunga albastra intre 2 dungi albe care duce spre Cabana Dochia (mai sters pe indicator scrie ca timpul ar fi de 1h si 15 min). Dupa aproximativ 50 de minute de urcat prin padure am ajuns la un platou unde am gasit un alt indicator care este o cruce rosie pe fundal alb spre Cabana Dochia (mai sters pe indicator scrie ca timpul ar fi de 40 min.). De aici noi am mai facut cam 30 de minute pana la Cabana Dochia. Aici am gasit o mare de turisti, multi erau si cu cortul amplasat pe langa cabana. Dupa cam 1 ora de odihna si masa, tot uitandu-ne pe cer ca tot se invarteau nori si mai cadeau cateva picaturi de ploaie am plecat cu mic cu mare spre Varful Toaca si spre renumita lui scara. In 33 de minute am ajuns la cele 519 trepte care se desfasoara pe inaltimea de 101 m. De aici ce sa zic fiecare cu fricile lui…. daca aveti rau de inaltime va recomand sa nu va uitati in jos????.

Cred ca urcarea scarilor a durat cam 4 minute pentru mine ca am avut grija si de praslea si cand nu mai putea il mai ajutam si pe el. Aici sus este statia meteorologica (1897 altitudine). Ce sa zic, peisajul e superb si merita. Acum urmeaza partea interesanta ???? coborarea ????????. Am vazut persoane care au coborat cu spatele treptele de exemplu. Sus pe Varful Toaca este si o pictura care il prezinta pe Stefan cel Mare, cred ca e donata de niste Romani din Basarabia la 6 august 2001 (daca ne luam dupa ce scrie pe ea). Pot sa spun ca am ajuns la masina dupa 3 ore plini de energie si veselie. Multumim Romania ca ai atatea sa ne oferi…... pacat ca nu stim sa le promovam si sa avem grija de ele. In aceasta drumetie telefonul mi-a aratat ca am parcurs peste 31000 de pasi aproximativ 23 de km.

In timp ce eram la Cabana Dochia la urcare au inceput sa primi alerte meteo pe telefoane si chiar au fost cateva tunete/fulgere dar furtuna ne-a ocolit dar a plouat puternic prin Bicaz.

Pe drumul de intoarcere am sunat la receptia hotelului/pensiunii si i-am rugat sa ne pregateasc si noua ceva de mancare ca la ce foame aveam il mancam noi pe urs daca ne intalneam???? (cand ne apropiam de cazare am primit alerta de urs la Cascada Duruitoarea), si doamnele au fost din nou de nota 10 si ne-au pregatit tot ce am cerut.

A doua zi, cu regret a trebuit sa ne indreptam spre casa dar nu inainte de a mai face cateva opriri la Manastirea Neamt si la o alta biserica pictata foarte frumos pe exterior (cu hramul Sf. Ioan Iacob Hozevitul), apoi la cetatea Neamt.

In fata Manastirii Neamt este un magazin al manastirii pe care va recomand sa il vizitati si unde gasiti diverse … de la untura de bursuc (la 35 de lei nu 90 ca pe internet) pana la diverse alifii, dulceturi si carti. Dupa ce am coborat de la cetatea Neamt a inceput o ploaie de vara si ne-am oprit si am mancat la Terasa Casa Arcasului (mancarea gustoasa si ok la pret).

Ma scuzati pentru multa polologhie dar incep sa descopar si eu muntii nostri si oameni care stiu sa faca turism.

Concedii linistite si reusite sa aveti!!!

Trimis de crismcl313 in 04.08.22 15:59:49
Validat / Publicat: 04.08.22 19:15:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în DURĂU

VIZUALIZĂRI: 1730 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crismcl313); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Tort super

[04.08.22 19:13:48]

Mutat în rubrica "Pensiunea (Hotel) Admiraz, DURĂU" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[04.08.22 19:14:46]

@crismcl313, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[04.08.22 19:17:53]

@webmasterX: pare ok locatia

[04.08.22 19:21:44]

@webmasterX: Multumesc pentru sugestie, o sa țin cont pe viitor. L-am scris in 2 zile diferite printre concedii si urcări pe munte si apoi l-am copiat aici... mi-a fost mai usor asa. ????

webmasterPHONE
[04.08.22 21:32:02]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

MarinaCoPHONE
[04.08.22 22:25:52]

@crismcl313: Ce bine sa mai citesc și ceva se bine despre Durau. Nemțeanca din mine foarte mândra. Cred ca cei mici au fost incantați de bobul de vara. Pe al meu nu mai reușeam sa îl dam jos, iar cursa nu era chiar ieftină, din cel de la Borsec. N-ar strica sa dau o fuga pe la Durau când mai mergem la mama acasă.

Ați fost curajoși sa urcați cu un copil de 4 ani pe munte.

Aveti dreptate ca avem o țara minunata, in special in zona de munte, dar aproape deloc pusă in valoare. Poate încet încet se vor schimba lucrurile in bine.

Vacante frumoase in continuare!

[04.08.22 23:18:52]

@MarinaCo: Multumesc la fel, ieri am fost la Babele, Sfinxul si la Crucea Eroilor... sper sa pun si de acolo impresii cat de curând.

zara67
[23.12.23 19:54:47]

Am rezervat pe booking un apartament la acest hotel din luna aprilie 2023 pentru petrecerea revelionului. Pe 22 dec primesc un telefon prin care o doamna de la hotel ma anunta ca pentru rezervarea facuta prin booking nu sunt camere libere si imi sugereaza sa anulez rezervarea, altfel ma taxeaza chiar daca nu au camere... greu de inteles. Am cerut explicatii... Raspuns- Alte persoane au platit mai mult, asa ca rezervarea mea a fost redistribuita unora cu dare de mana mai consistenta. Tot din spusele doamnei am inteles ca aceasta este o practica frecventa la acest hotel adica ce rezervi pe booking nu se reflecta si in teren.

Dragoș_MDPHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[23.12.23 20:02:34]

@zara67: în calitate de vechi client al booking, vă sfătuiesc să luați legătura cu serviciul clienți și să le explicați situația. E datoria lor să rezolve problema.

crismcl313, MarinaCo

• pagină generată în 0.070478200912476 sec