ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2022
3 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 14 ani
BUN

încărcat de pe telefon!

O vacanta reusita!

In primul rand trebuie sa mentionez ca a fost prima data cand am fost in Antalya.

Alegerea am facut-o la recomandarea agentiei de turism si a unei cunostinte care a fost acolo inainte de pandemie.

Fiind un grup de 3 adulti si 2 copii am cautat marea, respectiv plaja cu nisip cat mai mult si nu neaparat piscine si aqua park.

Tur operatorul din Cluj a organizat bine totul inclusiv orarul de zbor al avioanelor atat la dus cat si la intors, transferurile la/de la hotel si aeroport, iar reprezentanta lor a fost extrem de amabila cu turistii.

Prima impresie!? Un loc in care m-as mai intoarce! Cu speranta ca nu voi mai nimeri in plin val de canicula si disconfort termic.

despre SERVICII

Un personal prietenos si amabil, mereu dornic sa te serveasca, comunicam cu ei in limba engleza, iar daca se intampla sa nu inteleaga ce vreau chemau colegi care stiu aceasta limba.

O chestiune importanta! S-a intamplat sa serveasca bauturile la masa. Mancarea nu, dar ce venea de la bar da! Cu o cadenta de cca 30 min!

despre CAMERE & COND. CAZARE

As fi dat procent de 100% doar ca am avut un mic incovenient in sensul ca la una din camere la dus se inunda partial baia, probabil era ceva problema la scurgerea de la cada. DAR avand in vedere ca am primit conditii de cazare peste ceea ce ma asteptam (face adevarate "minuni" o atentie de 15-20 inserata in pasaport) Eu aveam pe vaucer 2 camere duble si atat. Cand m-am cazat am primit o camera tripla + canapea extensibila iar cea de a doua a fost camera dubla + canapea extensibila, aflate la mica distanta una de cealalta, ambele la etaj intermediar cu vedere laterala la mare! Frumoasa si placuta surpriza!

Hotelul are un sistem de ventilatie si aer conditionat extraordinar de performant! Mobilierul cam "obosit" dar saltelele bune si confortabile care te invitau la somn!

Minibarul nu avea bauturi alcoolice, dar era plin de apa, sucuri carbo gama coca cola, fuse tea si... o sticla mica de bere Efes. Era reumplut zilnic.

Tot zilnic se facea si curatenie, se schimbau asternuturile si prosoapele.

Ce am observat este ca rusii erau cam grupati in anumite zone ale hotelului, iar romanii si ceilalti turisti (printre care francezi, britanici, olandezi, germani, turci, sarbi, maghiari, moldoveni etc) erau cazati in zone separate.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Complexul detine restaurantul principal unde se servesc mesele principale, 4 restaurante "a la carte" cu specific turcesc, italian, barbecue si sea food care functionau zilnic intre orele 20-22 si la care trebuia sa faci rezervare din timp.

Tot in resort mai functiona un burger house intre orele 12-18, un chiosc unde doua doamne pregateau placinte traditionale gozleme, iar in zona copiilor mai era o locatie cu gustari si junk food.

Tot in incinta hotelului era si o patiserie cu foietaje, prajituri si inghetata. Peste noapte functiona intre orele 24-07 un restaurant late nigt snack.

Mancarea foarte variata si gustoasa, multe si diverse aperitive si feluri principale, grill, toate pe baza de vita, pui/curcan, miel si peste. Erau servite si preparate vegane si vegetariene. In perioada in care am fost s-a servit miel in fiecare zi la pranz si la cina.

Referitor la asa-zisul restaurant "a la carte" Sea food puteai alege doar dintre cele 3 feluri principale pe baza de peste. Fructe de mare ioc! De fapt n-am crezut ca ajung la Mediterana intr-un resort de 5 stele si nu am ocazia sa servesc preparate pe baza de fructe de mare. Intr-o singura zi a fost la pranz ceva inele de calamar pane si tentacule de caracatita la gratar.

Fructe sub orice critica, necoapte, fara gust si tari cu exceptia capsunilor si a pepenului galben. Prajiturile multe si diverse, frumos colorate si ornate, toate extrem de dulci.

Cam atat despre mancare! Referitor la bauturi... erau de toate, sucuri gama coca cola, sucuri naturale, bere Efes si Bud, vodca, whisky, gin, tequila precum si o gramada de cocktailuri. Cafeaua execrabila cu exceptia celei turcesti.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja este cu nisip, putine pietricele in apropierea intrarii in apa, ideala pentru copii. De fapt zona Kadriye / Belek are plajele cele mai bune din toata Antalya. Nu e nevoie de incaltari.

Intrarea in mare nu este chiar lina, in cca 10 m de la mal apa ajunge la piept.

Sezlonguri multe, suficiente, erau impartite in doua zone, una doar pentru adulti, iar cealalta si pentru copii. Bar pe plaja cu bere si sucuri deschis intre 10:00 si 18:00

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Resortul dispune de un amfiteatru unde seara se tin spectacole pentru cei mici si nu numai precum si o scena unde se canta fie muzica live, fie muzica de club, seara retro etc. Pe terasa hotelului se canta jazz/cafe concert iar in lobby se canta seara la pian.

Vreau sa mentionez ca dintre excursiile optionale puse la dispozitie de tur operator am ales cea de la acvariul din Antalya, 55 de euro/persoana, includea transport, intrare la acvariu si intrare la muzeul figurinelor de ceara ce se afla in aceeasi incinta.

Trimis de BogdanAB in 04.08.22 03:24:33
Validat / Publicat: 04.08.22 07:15:56

VIZUALIZĂRI: 2654 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (BogdanAB); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.08.22 07:15:39]

@ux126433: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 108565&hid=1043.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux126433 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

Yoda
    [04.08.22 14:10:41]

@ux126433:

De fapt zona Kadriye / Belek are plajele cele mai bune din toata Antalya.

Ei, uite, cu asta nu sunt de acord. Sunt plaje mult mai bune, iar plaja de aici nu e chiar asa de grozava.

Uite, in poza asta se vad de la distanta pietricelele de pe malul marii: goo.gl/maps/UoeYgSXJajQNpbPG9

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [04.08.22 23:05:00]

@ux126433:

Intrarea in mare nu este chiar lina, in cca 10 m de la mal apa ajunge la piept.

Pietricelele din apropierea intrării în mare mie mi s-au părut destul de deranjante, însă nu într-atât încât să fie necesară folosirea papucilor de apă.

Intrarea în mare mie mi-a plăcut mult tocmai pentru că este mai degrabă abruptă, însă pentru copii nu cred că este atât de "ideală".

Intrarea în mare devine mai lină în cazul hotelurilor aflate mult în stânga cum priveşti marea.

Colegul Yoda are dreptate. Plajele hotelurilor din zona Kadriye & Belek nu sunt cele mai bune din toată Antalya, fiind clar mai slabe decât cele din zona Side (doar Evrenseki şi Colakli)

Dar hotelurile din zona Kadriye şi Belek sunt printre cele mai luxoase din Antalya, foarte verzi şi cu teritorii foarte generoase şi mulţi le aleg pentru plusul de confort şi răsfăţ.

bgmmihai
    [12.01.23 20:36:37]

buna seara! exista seif in camera? multumesc!

BogdanABPHONEAUTOR REVIEW
    [13.01.23 11:30:31]

@bgmmihai: Exista! Cel putin in camera in care am fost cazat.

bgmmihaiPHONE
    [13.01.23 12:42:47]

@ux126433: mulțumesc!

mai am o întrebare dacă nu va supărați magazine sunt în apropiere pt. cumpărat țigări sa știu dacă trebuie să-mi iau din înainte

BogdanABAUTOR REVIEW
    [13.01.23 20:59:59]

@bgmmihai

sunt magazine in holul hotelului, dar sunt cu marfa si preturi pentru rusi. Se gasesc si tigari

in caz de necaz sau ca recomandare pt shopping luati autobuzul de Kadriye (unde se gasesc magazine destule si la preturi de bun simt) are statie in apropierea complexului.

Daca tot iesiti din complex recomand The Land of Legends (parc tematic + aqualand)

bgmmihaiPHONE
    [13.01.23 21:46:56]

@ux126433: mulțumesc și scuze pt. deranj

[07.09.23 16:18:02]

@BogdanAB: Mulțumiri pentru schimbarea username.

bgmmihai, BogdanAB, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Tat Beach Golf Resort & Spa (ex Barcelo) [Kadriye]: