ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2022
RĂU

Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Am fost acolo: Mera Resort Venus

Am ales locația de pe internet. Am fost 4 ani consecutiv.

În primul an am fost foarte încântați după care în fiecare an calitatea a scăzut. Au investit în vile, dar au sacrificat restul: mâncare, loc de joacă, spectacole pt copii, artiști, plaja, toate s-au degradat în timp.

Anul acesta am fost destul de dezamăgiți și cred că a fost ultimul

despre SERVICII

Covor murdar, toaletă curățată superficial, terasa neglijată complet. În una dintre zile chiar a uitat să vină să facă curățenie.

La locul de joacă în aer liber am găsit un caca de copil, care nu a fost sesizat de personalul din resort și nici nu a fost curățat. Probabil nu merg pe acolo defel.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Ne-au cazat destul de repede, dar camera lasă mult de dorit

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Aceeași. mâncare în fiecare zi la micul dejun, masa de fructe aproape nu a existat: prune, piers8ci, nectarine și pere total necomestibile, tari ca piatra. Singurele fructe acceptabile au fost caisele. Au vrut să își spele păcatele cu fructe confiate și nuci. Lebenița era doar la gustarea de dupăamiază, strugurii au lipsit.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locul din mare din dreptul plajei Mera este plin de bolovani, nu prea poți face baie acolo, barul de la plajă nu a mai fost renovat și prezintă pericol, șezlongurile necurățate, iar bureții de pe ele cred că nu au fost spălați niciodată.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

În anii anteriori existau spectacole pt copii la locul de joacă, acum nu au existat defel, iar mica scenă este deteriorată. Locul de joacă interior nu are decât cuburi„lego„mari și niște mașinuțe pt bebeluși. Copii de 4-5 -6 ani nu prea au ce să facă acolo.

După-amiaza erau activități pt copii, teatru, mascote, distracție, anul acesta au lipsit, singurele spectacole pt copii sunt maxim jumătate de oră seara, la ora 8. Artiștii mai mari stau cam jumătate de oră și gata.

Animatorii de pe plajă fac activități distractive la ora 11 când este mai cald, dar dacă este noros nu ai nimic de făcut.

Trimis de ux126392 in 02.08.22 09:37:36
Validat / Publicat: 02.08.22 17:00:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS. A mai fost în/la: Tot Mera Resort

VIZUALIZĂRI: 2412 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ux126392); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [02.08.22 16:46:11] »

@ux126392: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... =108533&hid=846.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux126392 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

neimportantscris / TELEFON [02.08.22 21:42:33] »

@ux126392: la cât de apreciat și lăudat a fost (!) acest resort, o fotografie neretușată cu "norocul" de copil surprins la lux, ar da greutate argumentelor.

"Mexicanii" ce despănușau porumbul luat cu "împrumut", în urmă cu 10 ani, în vilele nemodernizate ale Complexului Bâlea, azi Resortul Mera, sunt răzbunați. "Norocul" nu a dispărut, oricâtă vopsea a fost aplicată gardului, leopardul e în dos.

nicole33 [02.08.22 21:59:39] »

@ux126392:

Am fost 4 ani consecutiv.

Anul acesta am fost destul de dezamăgiți și cred că a fost ultimul

Curiozitatea mea este alta: de ce nu ai scris pe AFA impresiile după prima vizită la Mera, atunci când aţi fost încântaţi şi aţi tot revenit? Ai fi ajutat şi alţi oameni să meargă acolo când totul era bine, să se bucure şi ei de o vacanţă frumoasă.

Abia după dezamăgirea cauzată de al patrulea sejur ai găsit disponibilitatea de timp pentru a împărtăşi şi cu noi impresiile despre Mera, de această dată negative.

Hmmm... ciudat, tare ciudat.

Probabil că eu am fost extrem de norocoasă să nu dau peste niciun bolovan de câte ori am făcut baie în mare pe plaja Mera. Am şi filmări de acolo făcute cu camera subacvatică şi... niciun bolovan, doar câţiva peştişori.

Green????scris / TELEFON [02.08.22 23:32:42] »

Aceeași. mâncare în fiecare zi la micul dejun

Poți detalia ce era la micul dejun? Și ce ai fi vrut sa fie, ce lipsea?

cris1982scris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [24.08.22 07:23:16] »

@ux126392:

@zapacitu:

Este cunoscut faptul că personalul hotelului face curățenie respectând un anumit program. Presupun că a durat ceva timp între momentul producerii incidentului și momentul curățării lui. Nu cred că mai există și acum "norocul" acolo. Ar fi absurd să pretinzi că ar trebui să stea cineva tot timpul la locul de joacă să urmărească eventuale "noroace" pentru că acelea nu au ce căuta acolo prin definiție. În loc să criticați nesimțitul care și-a pus copilul să facă așa ceva acolo, criticați hotelul. ????????‍♀️Sau dacă tot l-a pus să îl facă acolo, un părinte cu bun simț ar fi curățat locul faptei. Este la fel ca în cazul celor care ies cu animalele de companie la plimbare prin parcuri și nu strâng mizeria lăsată.

Eu știu că la plaja Mera Onix există această problemă, dar la Mera Resort nu. Plaja Mera Resort se află pe cordonul de plajă dintre Venus și Saturn, care este cunoscută pentru nisipul fin, intrarea lină în apă și apa curată, fără bolovani. În anii trecuți cum era plaja?

Nu am niciun interes să iau apărarea hotelului, doar că mă deranjează exagerările de orice fel.

Am fost 4 ani consecutiv.

Se poate să te plictisești după atâția ani și de aceea cred și eu că e cazul să schimbi locația. A trecut ceva timp de la inaugurarea hotelului, e firesc să se mai uzeze. Să ne anunți și noi dacă ai găsit pe litoralul românesc ceva mai bun decât Mera. Să nu mai ții secretul doar pentru tine, cum ai procedat cu Mera în anii precedenți, când era bine și nu ne-ai povestit și nouă.

Green????scris / TELEFON [24.08.22 08:06:06] »

@cris1982: Confirm, nu existau bolovani în apă anul trecut, nu știu cum ar fi putut să "apară" anul acesta.

ux126392scris / TELEFON [25.08.22 10:40:08] »

@cris1982: în fiecare an a fost mai rău decât în anul precedent, dar am sperat la mai bine. Au fost mai multe bune decât rele, dar anul acesta relele le-au depăsit pe cele bune. La anul nu am la ce să mă aștept să se îmbunătățească!

ux126392scris / TELEFON [25.08.22 10:42:13] »

@Green????: ai fost anul acesta la Venus, în dreptul plajei private de la Mera? Și nu erau bolovani? Înseamnă că ai intrat cu picioarele doar până la glezne!

Green????scris / TELEFON [25.08.22 10:59:43] »

@ux126392: Asa cum am spus, am fost anul trecut si nu, nu am intrat doar pana la glezne si nu existau bolovani in apă. @nicole33 ti-a spus mai sus ca a filmat cu camera subacvatică si nici urma de bolovani. Ce să înțelegem, ca au apărut anul ăsta?

neimportantscris / TELEFON [25.08.22 13:19:10] »

@cris1982: Ar fi absurd să pretinzi că ar trebui să stea cineva tot timpul la locul de joacă să urmărească eventuale "noroace" pentru că acelea nu au ce căuta acolo prin definiție. În loc să criticați nesimțitul care și-a pus copilul să facă așa ceva acolo, criticați hotelul. ????????‍♀️Sau dacă tot l-a pus să îl facă acolo, un părinte cu bun simț ar fi curățat locul faptei. Este la fel ca în cazul celor care ies cu animalele de companie la plimbare prin parcuri și nu strâng mizeria lăsată.

Ba eu cred, fără supărare, că la banii pe care îi încasează un astfel de hotel pentru un sejur, ar trebui să angajeze un om care să urmărească, super-discret, producerea unor astfel de evenimente. Eu nu țin partea părintelui care a aprobat "exprimarea" naturală a copilului, chiar l-aș fi dat afară din complex sau amendat cumva. Nici un alt turist cazat la Mera nu e obligat să "înghită" deșeurile altora, iar reprezentanții hotelului sunt vinovați că au lăsat la vedere "norocul". Până nu sunt luate măsuri forte, nu vom putea schimba comportamentul celor care practică nesimțirea, grobianismul.

De ce atunci când sunt pe alte meleaguri turistice, amatorii noștri de noroace nu procedează la fel? Pentru că străinii știu să combată astfel de comportamente și ustură al naibii. Comparația cu patrupedele în parcuri, iertată-mi fie părerea, nu prea ține. Parcul e domeniul public. Poate are sau nu, camere de supraveghere, iar atunci există bază sau nu pentru a amenda pe stăpânul patrupedului. Mera e privat 100%, iar "norocul" în iarbă e inacceptabil, intolerabil. Dacă fortuit, guguștiucul s-a scăpat la privat, lăsându-și "comoara" în văzul mulțimii, atunci, tu ca hotel, faci tot posibilul ca mulțimea să nu prindă locuri în față, nici măcar la matineu.

Încă odată, scuze dacă am supărat, dar nu am cum să mai ajung la Mera, Dana, Raluca din Venus, oricât de tentante ar părea "fetele"... poate doar dacă vor urma cursurile de cizelare, cu implicațiile aferente...

Părerea mea...

cris1982scris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.08.22 14:24:05] »

@zapacitu:

"norocul".

Dar găsirăm subiect de dezbatere și de despicat firu' n patru! ????????‍♀️

Nu știu dacă ai supărat pe cineva, dar pe mine în niciun caz. E corect ceea ce zici, pentru că fiecare își alege ce este pe placul lui.

cris1982, Filip#16, Green????, Mera, neimportant, ux126392
    Alte impresii din această RUBRICĂMera Resort: