ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2008
AUG-2008
[?] AD. + 1 COPII

Ar fi fost prea frumos

salut, noutatzi din ANTALYA-ALANYA AUGUST 2008

Tocmai am ajuns acasa dintr-o vacanta de 10 zile petrecuta in Turcia, regiunea Antalya (Alanya) la hotel KRIZANTEM 4 stele.

Prima impresie a fost promitatoare, chiar placuta (nu mai fusesem in Turcia) si am avut parte de o prezentare dragutza a regiunii de catre ghidul agentiei (Alibaba Tour din Bucuresti), in microbuzul care ne-a preluat de la aeroportul din Antalya pana la Analya(130 km). In cele ce urmeaza, ca sa simplific voi nota pe o scala de la 1 la 10 criteriile care cred eu ca sunt mai importante pentru o vacantza reusita.

1. despre HOTEL - amplasat exact langa un bulevard intens circulat (noaptea traficul deranjeaza prin zgomot), cu acces usor catre plaja (aproximativ 30m) prezinta 3 corpuri de cate 6 etaje. Noi am stat in corpul principal, cel cu receptia. Se pare ca era cel mai elegant, dar in opinia mea nu merita 4 stele. Avea wireles free in receptie, insa si cateodata miros de canalizare in camera (etaj 2). Curatenia era la nivel acceptabil, dar am auzit discutzii despre starea deplorabila a celui de al treilea corp de cladire care este cotat la aceleasi stele. In concluzie: dezamagitor, nota 6 spre 7.

2. MANCAREA si RESTAURANTUL - am avut regim all inclusive. Complexul prezinta carentze mari la curatzenie; meniul de dimineatza este mereu acelasi, aproape identic; cel de pranz si seara un pic mai diversificat, dar aveam senzatia ca se amesteca produse servite cu o masa in urma, senzatia ca nu sunt tocmai proaspete. Bauturile alcoolice si racoritoare au fost servite de regula in pahare de plastic de unica folosinta, fapt care pe mine m-a deranjat rau, drept consecintza am avut o discutzie destul de zgomotoasa cu unul din manageri, chiar la unul din barurile (doua la numar) ce deservesc piscinele.

Despre personal - ah, credeam ca e nu mai prin lucrurile astea, dar personalul a fost de o delasare totala si un tupeu fantastic, lucru mi-a adus aminte de serile petrecute pe litoralul romanesc cu multzi ani in urma. Tacamurile si vesela erau deseori murdare, paharele de sticla insuficiente, servire in lehamite. Ca plusuri: mancare gustoasa la pranz si seara.

Concluzia acestui capitol: slab, nota 6.

3. Despre PLAJA - este de nisip, plina insa de chistoace si alte mizerii, cu sezlonguri si umbrele gratuite, dar infecte. Nu m-a atras deloc, concluzie: catastrofa, nota 4.

4.Cateva cuvinte despre CLIMA. In perioada cand am fost noi, 22. 08 - 01. 09 s-a dovedit insuportabila, cu temperaturi peste 40 grade, umiditate excesiva, aer greu respirabil, practic trebuia sa stai ori in piscina ori in mare ori in camera, altfel transpiram una intruna. In noapte era aproape insesizabila racorirea. Concluzionand: putin placuta, dificila, nota 6.

5. Regiunea ALANYA - usor accesibila cu microbuse sau busuri (cost 1 lira / persoana pana in centru), prezinta o larga paleta de distractzii incepand cu shopingul nocturn in bazare imense si terminind cu terase pline de culoare si foarte animate... Concluzie: foarte frumos, nota 9.

6. APA si MAREA - am lasat la urma cel mai important element pentru ca a contribuit decisiv la reusita vacantzei. Constant la 30 grade (nu sesizai cand intri in apa, nu aveai acea senzatie de rece la inceput), cu o culoare magnifica - ceva spre turcoaz-, cu valuri zilnic, imense cateodata, practic te coplesea ca placere... Am ajuns sa stau si peste o ora neintrerupt, in mijlocul acelor valuri spumoase, albe si calde. Concluzie: ca un vis frumos, nota 10.

Acestea sunt impresiile mele la cald, la care vreau sa mai adaug un mic comentariu legat de agentzia ALIBABA TOUR, agentie prin intermediul careia am ajuns in Turcia

Am fost preluati la aeroport, in Antalya de catre unul din busurile firmei (toate prezentau sigla firmei, ceeace indica o prezentza puternica pe piatza turca), cu un ghid extrem de placut (o moldoveanca licentiata in drept la Chisinau), care de-a lungul drumului a stiut sa creze si intretina o atmosfera placuta, plasand pe langa informatiile extrem de utile pentru un turist si anecdote legate de zonele prin care treceam. Asta ca prima impresie.

Cand sa plecam, in schimb, in penultima zi am fost instintatzi printr-un fax ca ziua urmatoare la ora 5:50 vom fi preluati de catre un autocar al firmei si condusi la aeroport, urmand sa decolam la 10:35 am. Grijulii, toti cei 13 turisti romani cazati la Krizantem ne-am intalnit la 5:30 am in receptia hotelului, avertizati fiind ca ghidul nu ne asteapta decat max 10 min, riscand sa pierdem astfel autocarul. Surpriza extrem de neplacuta si nebinevenita a fost ca autocarul complet gol a venit la ora 6:30 am, iar ghidul, intamplator am retzinut ca se numeste Laurentiu, a coborat somnoros si lejer imbracat, din hotel krizantem, la aceeasi ora 6:30, probabil anuntat prin telefon de catre sofer.

La intrebarea normala, cred eu, cum se poate ca 13 turisti sa stea 40 min cu bagaje in drumul mare la ora 6 dimineatza,a raspuns senin ca AUTOCARELE MAI INTARZIE. Subliniez ca noi eram primii turisti preluati, deci a venit gol in primul punct de intalnire, fara ca cineva sa prezinta macar niste scuze, formale. Nu are rost sa spun ca au mai fost 5-6 opriri pentru preluarea celorlalti turisti, cc 35, evident totzi asteptand cele 40 minute aiurea. In rest numai de bine.

O vacanta placuta tuturora.

Trimis de cretzu64 in 02.09.08 06:09:25

VIZUALIZĂRI: 2327 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cretzu64); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 TEMPERATURA APEI 30-31 GRADE CELSIUS!UN VIS!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

cretzu64
    Alte impresii din această RUBRICĂKrizantem Beach Hotel [Oba]: