ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2022
MAY-2022
Prieteni
REZONABIL

Către satisfăcător

Un hotel modest amplasat într-un loc deosebit

După cum spuneam în articolul precedent am înnoptat în localitatea Chilas la hotelul Shangrila. Am ajuns seara târziu și din fericire aveam camerele pregătite, așa că nu ne-am mai pierdut vremea cu serviciul de cheqin. Eu m-am dus direct în cameră, am făcut un duș și apoi la nani, în schimb colegii mei au ales să și servească cina la restaurantul hotelului.

Hotelul Shangrila Chilas oferă până la 100 de camere spațioase, care sunt proiectate unic. Fiecare dintre ele are un design tradițional. Totuși camerele sunt destul de simple, iar calitatea mobilierului este cel mult acceptabilă, să spun așa de un șapte cu indulgență. Camera noastră avea vedere la râul Indus.

Noi am beneficiat de două paturi de câte o persoană, destul de înguste și cu o saltea care a îndurat pe mulți oameni la vremea ei, destul de inconfortabilă. Aveam aer condiționat, dar era contra cost. Oricum nu l-am folosit deoarece nu sunt un fan al acestuia. În schimb aveam un ventilator extrem de zgomotos.

Mai aveam două scaune și o măsuță și cam atât. Bagajele le-am lăsat pe jos. Pe gresia de pe pardoseală. La geam aveam o pătură ca să ne protejeze de soarele dimineții.

Baia era foarte mare ca dimensiuni, dar destul de nașpa. Obiectele sanitare erau vechi și destul de obosite, apa caldă venea cu greu. O baie cam de nota cinci. Doar mărimea acesteia să zicem că ne-a impresionat.

Una peste alta am dormit câteva ore într-un pat cald, chiar foarte cald și a doua zi am purces la drum. Dar să spun câte ceva și despre istoria acestui hotel.

Shangrila a fost înființată în 1983, odată cu deschiderea primului Resort Hotel în Skardu, Baltistan. A fost numit „RAI PE PĂMÂNT” datorită frumuseții sale spectaculoase, priveliștii uluitoare și atmosferei pașnice. Shangrila Resort Hotel a fost fondat de regretatul Brig. (Retd) Muhammad Aslam Khan, primul comandant al cercetașilor nordici care a eliberat zonele nordice în 1948. ​ Shangrila a fost numit după o carte intitulată „ORIZONT PIERDUT” de James Hilton. În carte, autorul povestește o poveste fictivă în care un avion a aterizat lângă albia unui râu, la începutul anilor 1920. Pasagerii supraviețuitori au dat peste câțiva călugări budiști dintr-un templu din apropiere și le-au căutat ajutorul. Au fost duși la o frumoasă grădină plină cu o varietate de fructe și flori. Călugării păreau destul de tineri, deși pretindeau că au sute de ani. Locul idilic a fost numit Shangrila, un cuvânt chinezesc care înseamnă „Raiul pe pământ” !

Shangrila sau Raiul pe pământ este situat în zonele de nord ale Pakistanului. Această regiune are unele dintre cele mai bune atracții turistice din lume, cum ar fi K-2 (8611. M) al doilea vârf ca înalt de pe pământ. Câmpia Deosai cel mai lung, cel mai lat și cel mai înalt platou din lume, râul Indus cu curgere rapidă, care pornește din Ladakh și își străbate lanțurile Karakoram și Himalaya, de-a lungul văilor pitorești, ghețarilor, vieții sălbatice naturale, pădurilor și monumentelor istorice, datând din urmă de mii de ani și în toată țara până la revărsarea în Marea Arabiei.

Dimineața la cafea chiar am ieșit în curtea interioară a resortului și am băut cafeaua cu o vedere senzațională la râul Indus, dar și la munții din apropiere.

Micul dejun era contra cost vreo trei dolari jumate. Scump pentru Pakistan! Ca în majoritatea locurilor din Pakistan acesta era compus din unt și gem plus omletă. Cafeaua exista, dar doar solubilă. Ți-o preparai singur și nu era cine știe ce.

Atât recepția, cât și restaurantul erau decorate frumos cu motive tradiționale locale. Amplasarea hotelului este într-o zonă sigură și liniștită, ferită de tumultul orașului. Dacă se prelungește șederea la acest hotel se pot organiza excursii în zonă la lacurile ori râurile frumoase din zonă sau la descoperirea sculpturilor budiste unele datând din anii 2000 î. Hr!!!

Internet exista, dar mergea destul de prost. Am reușit totuși să dau cu chiu cu vai câteva mesaje acasă.

Am dormit doar o noapte la acest hotel de tranzit și am supraviețuit, înseamnă că totul a fost bine! Recomand, dar doar pentru tranzit.

despre SERVICII

una peste alta au fost ok!

despre CAMERE & COND. CAZARE

nici mai mult, nici mai puțin decqt satisfacător!

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

tot așa și cu foarte micul dejun!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locația acestui hotel făcea toți banii!

Trimis de robert in 27.07.22 09:46:18
Validat / Publicat: 27.07.22 10:18:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 192 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 la cafeaua de dimineață

[27.07.22 10:09:27]

Mutat în rubrica "Shangrila Chilas Hotel [Chilas], #EXCURSII si CALATORII" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

robertAUTOR REVIEW
[27.07.22 10:16:36]

@webmasterX: e ok mersi frumos!

[27.07.22 10:25:16]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

robertPHONEAUTOR REVIEW
[27.07.22 10:53:19]

@webmaster: mersi frumos!

[27.07.22 11:37:35]

@robert:

interesant totusi, si este o experienta pana la urma. Din poze mi-a placut intrarea la receptie (felul in care arata usa) insa nu mi-au placut covorasele, iar in ceea ce priveste paturile, latimea nu o mai comentez, dar ca lungime v-au fost ok? ca mie mi se par cam scurte.

Micul dejun din cate am citit cam modest, ca si hotelul, insa cafeaua cu priveliste face intradevar toti banii. Si cred ca intradevar, daca stai cateva zile aici ai ce vedea.

Cat despre afisul de la receptie cu "pastrav disponibil... si niste nr de telefon" oare exista si in meniul hotelului?

Felicitari, votat cu mare drag.

robertAUTOR REVIEW
[27.07.22 11:43:19]

@mishu: dacă au fost înguste evident că au fost și scurte în special pentru"colega' de cameră de 200 de centimetri! ; -)

Într-adevăr a fost o experiență interesantă, o experiență tradițională pakistaneză.

Colegii mei au fost la cină, eu am sărit-o de oboseală Cu siguranță că aveau și pește în meniu, dacă nici aici lângă râu atunci unde??

Mulțumesc frumos pentru vizită și comentariu!

mishu, robert