ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2022
JUN-2022

Super insula

continuare review Seychelles

PRASLIN

Transferul de ferry la cazare ne-a fost pus la dispozitie pentru 300 SCR. Avand in vedere experienta cu preturile din Mahe, pentru o distanta de 14 min ni s-a parut foarte mult, asa ca am zis ca ne descurcam singuri. Ne-am descurcat praf, pt ca tot atat am ajuns sa dam si noi din port. Au preturile stabilite, nu prea ai mare loc de negociat.

In prima zi intreaga ne-am folosit de mijlocul de transport in comun. Pentru urmatoarele 2 zile am inchiriat o masina cu cutie automata, deoarece traficul pe Praslin nu era asa grav ca pe Mahe si ne-am facut curaj. Pretul a fost de 50 eur/zi. Am pornit noi o zi intreaga stergatoarele in loc de semnalizare, dar macar uneori mai ploua si nu paream asa fraieri ????) si nici nu am avut niciun incident, asa ca a fost o alegere buna (desi in primele ore am fost la un pas de divort din cauza certurilor ca sotul conduce prea aproape de marginea rapei si eu mor acolo).

Plajele din Praslin:

Plaja Grand Anse: din pacate, din cauza musonului, era plina plina de alge (munti de alge). Ar fi fost o plaja frumoasa, cu intrare lina in apa, daca nu erau algele. Se practica mult windsurfing aici.

Anse Lazio – Am hotarat sa facem putin hiking, astfel ca am mers cu autobuzul pana la Mont Plaisir, iar de acolo am mers pe jos pana la Anse Lazio. Prima parte a drumului prin padure a fost pe un drum asfaltat. A doua parte a fost drum de munte, dar usor de parcurs. In total ne-a luat vreo 45 min si chiar ne-am simtit bine facand o astfel de drumetie (in papuci de plaja) si bucurandu-ne de vegetatie. Inainte de Anse Lazio mai sunt 2 golfuri minunate, unul dintre ele fiind Petite Lazio.

Anse Lazio este plaja superba, foarte intinsa, cu un peisaj de vis si perfecta pentru snorkeling.

Exista un restaurant pe plaja, magazin suveniruri si nu exista wifi. De asemenea, nici noi si nici alti turisti nu am reusit sa avem semnal la internet, astfel ca acolo nu poti ridica drone, deoarece ai nevoie de internet pentru a primi permisiune de decolare, in zona fiind aeroportul.

Pe plaja se servesc fructi proaspete, smoothie-uri si cocos direct in nuca.

Bautura cocos cu floare, de instagram ????) -60 scr

Fructe proaspete (pepene rosu, mango, ananas, banana, fructul pasiunii si alte ceva ce nu am recunoscut) -100 scr, gust incredibil

La 9 jum dimineata cand am ajuns noi prima data, plaja era aproape pustie. Am stat pana la 12:30 si in continuare nu era deloc aglomerata.

Ne-a placut atat de mult sa facem snorkeling aici, pt ca era o diversitate marina impresionanta, incat am mai venit si a doua zi dupa ce am facut o vizita si la plaja Cote D’or. Desi este foarte frumoasa, noi cautam un loc bun de snorkeling, asa ca nu am ramas.

Petite Anse Lazio

Asa cum am zis, este lipita de anse lazio (dupa stanci). Este superba si ea, mai alea datorita rocilor rosiatice.

Este un bar in zona, ca sa nu mergi tocmai pana la restaurantul de la Anse Lazio pt ceva de baut.

Zona foarte buna de snorkeling.

Multi corali pe plaja.

Anse Georgette

Se ajunge prin padure, traversand muntele, fie facand rezervare la hotel constance lemuria, fie de pe mare cu barca. Aici pe noi ne-a lovit spiritul aventurier. Pentru ca atunci cand am mers de la Mont Plaisir catre Anse Lazio, am avut de coborat muntele destul de mult, am considerat noi ca o sa ne dam sufletul daca mergem pe acelasi drum inapoi ca sa intram prin resort, avand deja rezervare. Asa cam ales “scurtatura” si am mers prin padurea/jungle seychelleza. La inceput a fost amuzant, dar cand poteca a devenit din ce in ce mai putin vizibila, padurea din ce in ce mai deasa si noi habar nu aveam daca suntem in directia buna, ni s-a cam dus entuziasmul. Chiar ziceam ca daca am sti ca suntem pe drumul bun, ne-am bucura altfel de experienta.

Dureaza cam 45 de min sa traversezi jungla extrem de deasa. View-ul din varf este nemaipomenit. La un moment dat, dupa ce ai ajuns in varf, gasesti un indicator cu “Danger! Wrong way” . Dupa atata oboseala, primul meu sentiment a fost de groaza cand l-am vazut. Insa 2 secunde de calmitate au fost suficiente ca sa imi dau seama ca indicatorul era cu spatele la noi si era de la Constance Lemuria si noi doar intram pe spatiul lor, ceea ce era un semn bun. In plus, ei au marcat drumul catre plaja, astfel ca de acolo macar ne-am bucurat si noi de drumetie. Anse Georgette se vede superb de sus, apa este minunata, dar nu poti inota departe pt ca este pupping area pt rechini.

In total, de la Anse Lazio pana la Anse Georgette, traseul a durat 70 min.

Anse Petite Cour – plaja tine de hotelul Le Domaine de la Reserve. Nu este nevoie de rezervare sau taxa pentru a intra, solicita doar sa consumi ceva de la bar. Locatia foarte faina, peisajul super. Se spune ca ar fi buna de snorkeling, dar nu am mai testat.

Am mai vizitat rapid cateva plaje, insa nu am ramas deloc, doar am facut cateva poze si am plecat.

In plus, in Praslin, am vizitat Vallee de Mai. Intrare 350 SCR/pers. O varianta buna este sa iti iei si ghid pentru a intelege mai bine si a afla mai multe. Costa 1000 SCR pt 2-6 pers. Din pacate, noi fiind foarte matinali, nu am gasit alte persoane cu care sa ne cuplam si ni s-a parut mult sa dam 1000 SCR doar pt noi. Aici poti vedea renumitele nuci endemic Coco de Mer si poti face poze cu ele. Acest palmier este dioic, adica are 2 sexe pe plante diferite si reprezinta foarte fidel partile umane femeiesti si barbatesti. Este pe cale de disparitie, in special din cauza braconierilor, pt ca necesita aproximativ 50 de ani pentru a ajunge la maturitate sexuala, iar guvernul a inceput o actiune prin care localnicii pot primi pana la 5 nuci Coco de Mer pentru a le planta pe terenurilor proprii, daca au anumite conditii (suficient spatiu de exemplu, tipul specific de sol).

Desi nu este la fel de impresionant ca gradina botanica din prisma vegetatiei, pentru mine unicitatea acestui parc m-a facut sa nu regret taxa de intrare platita. Un localnic imi spunea ca mai interesant i s-a parut parcul Fond Ferdinand si mai ieftin, dar recunosc ca eu am ales Vallee de Mai pt istoria pe care o are.

Unde am mancat in Praslin?

Lobster bay – un restaurant deschis de curand, foarte dragut, unde se servesc in mare parte homari, de la mici la monstri ????

Preturi medii si mancare foarte buna

Pizzeria de langa hotel Palm Beach – nu ii mai stiu numele, insa avea pizza buna, foarte multe feluri si preturi ok.

Trimis de Roxelly in 25.07.22 14:05:16
Validat / Publicat: 25.07.22 16:27:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SEYCHELLES

VIZUALIZĂRI: 1868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Roxelly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Anse Georgette

[25.07.22 17:40:50]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[26.07.22 12:43:11]

@Roxelly:

am inchiriat o masina cu cutie automata, deoarece traficul pe Praslin nu era asa grav ca pe Mahe si ne-am facut curaj. Am pornit noi o zi intreaga stergatoarele in loc de semnalizare, dar macar uneori mai ploua si nu paream asa fraieri ????) si nici nu am avut niciun incident, asa ca a fost o alegere buna (desi in primele ore am fost la un pas de divort din cauza certurilor ca sotul conduce prea aproape de marginea rapei si eu mor acolo).

amuzanta faza cu stergatoarele , insa cu condusul la marginea rapei, parca ma vad pe mine in locul tau, cred ca ma dadeam jos din masina si o luam pe jos.

Pe plaja se servesc fructi proaspete, smoothie-uri si cocos direct in nuca.

de vis asa cum se vede si in poze.

Intr-o astfel de vacanta cu astfel de poze zici ca ai nimerit in rai.

Felicitari, votat cu mare drag.

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula Praslin: