ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2022
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
JUN-2021

Lumea gradinilor japoneze in atmosfera austriaca – Muzeul Bonsai si Castelul Sommeregg

Avand in vedere asa cum v-am spus aici vezi impresii ca prietena a avut parte de reactiile adverse (norocul meu ca cele usoare) nu am putut pleca in calatorie cu gasca AFA, asa ca am ales sa ramanem prin zona, “just in case… …” insa zona este ofertanta incat am avut ce sa facem in prima parte a zile, avand in vedere ca sparam inca sa ne vedem cu prietenii in partea a doua a zilei.

Acestea fiind zise, prima destinatie a fost Muzeul Bonsai, pagina oficiala bonsai.at un muzeu care este printre cele mai vechi din Europa, si care se intinde pe circa 15000 m2.

Aici se gasesc circa 3000 de bonsai din 120 de specii diferite si va garantez ca daca veti ajunge pe aici veti petrece niste ore deosebite, intr-o relaxare care va va scoate (macar doar si pentru cateva ore) din viata noastra de zi cu zi, transportandu-ne in lume minunata a gradinilor japoneze.

Ca o recunoastere a ceea ce reprezinta acest loc, muzeul si proprietarul acestuia au fost decorati in 2017 de Imparatul Japoniei, cu ordinul Soarelui rasare cu raze de aur si argint.

Programul il gasiti in pagina oficiala, la fel si pretul de intrare, exista si reduceri. Ce mi-a placut acolo, a fost ca ne-am putut plimba relaxate prin muzeu dar si prin gradina, pomi, flori, un lac cu pestisori aurii si rosii, locuri unde sa te poti opri sa iti tragi sufletul, mici podete, acesti mici copacei incat te simteai Guliver in tara piticilor, greu de povestit dar si mai greu de aratat pentru ca nu prea ai voie sa faci poze (ne-au rugat sa facem cat mai putine poze), asa ca voi pune (ca scuza), niste poze in care sunt si eu, dar “ocoliti-ma” daca puteti si admirati ce se afla in jurul meu ????.

De aici am mers spre castelul Sommeregg unde vedem ce inseamna sa ai niste ruine pe care sa le transformi in punct de mare interes turistic. Aici ai parte de 3 puncte de interes: Castelul (mai degraba ruinele), Muzeul torturii si Restaurantul.

Castelul, o sa vedeti si in poze, pe un drum printre pomi ajungeti la acele ruine, mai un loc de joaca la intrare, mai o banca asezata strategic, o vedere de vis asupra locurilor inconjuratoare si cam atat, dar nu iti pare rau ca ai ajuns aici.

Muzeul torturii, acesta nu l-am vizitat, si nu din cauza biletului de intrare, ci mai degraba din cauze semnificatiei acestui muzeu. Acest muzeu este considerat a fi cel mai mare muzeu din Europa Centrala, care are ca subiect Justitia medievala, cu mai mult de 100 de exponate si documente istorice ce acopera Evul mediu pana in perioada moderna (inceputurile ei). Noi spunem acum ca exista tortura si moduri sinistre de a chinui oamenii, atunci insa erau si mai si, acum putem spune (cu cinism) ca tortura este “evoluata” , dar tot tortura este.

Asa ca am sarit de muzeu, dar am sarit si de restaurant, dar despre care va voi spune cateva cuvinte, de asemenea sa va arat ce inseamna sa ai spirit de intreprinzator.

A lua masa acolo inseamna sa te transpui in epoca Evului mediu, ok, o sa spuneti, avem si noi astfel de restaurante.

Meniul contine preparate cu nume de printi, printese si alte titluri nobiliare:

- BURGer Sir Lancelor (BURG inseamna castel in germana)

- BURGer-ul regelui

- Romeo si Julieta (inghetata de vanilie cu zmeura fierbinte, frisca si un strop de maraschino)

Ok o sa spuneti din nou, si la noi sunt meniurile numite in acest gen, ei, si aici intervine diferenta (daca stiti locuri asemanatoare va rog sa comentati), prin organizarea unei mese speciale numite “Cina cavalerului” ceea ce inseamna ca pe langa faptul ca sunteti serviti in stil medieval de catre castelanul locului, unul dintre meseni va fi numit “Cavaler al Castelului Sommeregg” si ca atmosfera sa fie completa in jurul acestui cavaler, de la aceasta cina nu lipsesc printesa, scutierul si bufonul.

Acest restaurant organizeaza nunti unde organizarea evenimentului inseamna sa fiti sarbatoriti precum regii si reginele, si totul se transforma in jurul vostru intro poveste din care nu vor lipsi oaspetii, servitoarele, scutierii.

Si pentru ca pandemia ne-a permis sa ne reluam viata, in aceasta vara 3 saptamani din luna august (2-21), aici va fi sarbatoare, vor fi organizate jocuri ale cavalerilor cu tot ce inseamna aceasta, si cred ca daca va ganditi la filmele vazute, cam asa va fi.

Si tot din spirit de organizare, aici la castel se organizeaza frecvent si piete de vechituri/ anticitati. Si ca sa vedeti cam cum arata acest castel aici aveti aici un link, si sper sa va placa youtube

Au fost doua locuri minunate, care merita din plin sa fie vazute, va doresc alegeri inspirate si web, te rog sa inserezi acest flmulet ca sa vedeti cum arata si Muzeul bonsai youtube.

Am sa ma opresc aici cu aceasta poveste in care am fost parte eu si prietena, pentru ca partea a doua a zilei a fost in compania prietenilor din caravana (i-am multumit celui de Sus ca prietena se facuse bine, atfel nu as fi riscat sa ies din zona. Despre ce-a urmat insa, in episodul urmator.

Trimis de mishu in 23.07.22 14:33:52
Validat / Publicat: 23.07.22 19:18:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 467 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P27 Museul Bonsai - o lume fascinanta

[23.07.22 19:15:49]

Mutat în rubrica "La pas prin zona Seeboden, SEEBODEN" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Carinthia]

[23.07.22 19:16:18]

Zoazore
[23.07.22 19:29:46]

@mishu:

Avand in vedere asa cum v-am spus aici [url=https://amfostacolo.ro/impresii9.php?iid=108296&d=familiengut-ertlhof-hotel--seeboden]ca prietena a avut parte de reactiile adverse (norocul meu ca cele usoare) nu am putut pleca in calatorie cu gasca AFA, asa ca am ales sa ramanem prin zona, “just in case… …” insa zona este ofertanta incat am avut ce sa facem in prima parte a zile, avand in vedere ca sparam inca sa ne vedem cu prietenii in partea a doua a zilei. [/url]

Tare frumos pe acolo! Asa de verde si de relaxant! Cat ar costa sa ma mut acolo pe vara? Glumesc, desigur. Vezi, cateodata tot raul e spre bine!

Dar restaurantul de ce nu l-ati vizitat?

[23.07.22 19:31:25]

@webmasterX: Multumesc frumos, o seara linistita si cu ceva racoare

[23.07.22 19:52:03]

@Zoazore:

Nu stiu, dar eu m-as muta acolo pentru 2 vacante de cate 6 luni .

Recunosc cinstit nu mi-ar fi deloc greu sa gasesc un loc in Austria care sa nu imi placa, greutatea ar fi sa ma decid unde as sta ????

A fost minunat si daca noi in doua zile am avut parte de atata frumusete, ai vazut de altfel pe unde s-au plimbat prietenii AFA si ce au vazut. Pentru noi a fost prima parte a zilei, sa vezi ce a urmat, a fost superb, ma bucur ca am si filmat.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

webmasterPHONE
[23.07.22 20:30:44]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[23.07.22 21:13:19]

@webmaster: Multumesc frumos! O seara linistita si racoroasa!

maryka
[23.07.22 21:39:53]

Foarte fain locul, într-adevăr plimbare în aer liber, într-un decor de basm. Și nu-i așa, castelul e în apropiere... deci acolo poți și visa, iar dacă mai mergi nițel, te transformi în prințesă... sau numai domnii se transformă în cavaleri?

Interesantă ideea asta cu restaurantul... trebuie să aibă o garderobă serioasă acolo! Și actori... adică personal!

Foarte fain, aștept continuarea!

robert
[24.07.22 08:12:57]

@mishu: o zonă absolut superbă, unde poți sta cu orele fără să te plictisesti. Poți visa cu ochii deschisi, fără să mai ai noțiunea timpului.

Și toate astea nu ar fi posibile fără oameni gospodari, oameni pasionați în tot ceea ce fac.

Arta asta japoneză a bonsaiului în mod special, dar și al grădinilor îngrijite arătă multe despre caracterul acestor oameni.

Mă bucur foarte tare să văd și în Europa așa ceva!

Am auzit că vrei să-l vizitezi de două ori pe an, câte șase luni, de ce nu o faci? ; -)

Felicitări pentru tot! Votat cu la fel de mare drag!

[24.07.22 09:35:34]

@maryka: A fost un loc minunat intradevar si nu cred ca erau mai mult de 10 persoane la momentul la care am facut noi vizita, asa incat era minunat, as fi fost in stare sa stau acolo toaa ziua fara sa ma plictisesc, fiecare copacel, fiecare floare, pestisor in apa, era o liniste si un calm care te transpuneau intr-o stare ZEN adevarata.

Si intradevar, cele 2 obiective sunt la cateva minute unul de celalalt asa ca poti avea parte de cateva ore minunate. Si in ceea ce priveste restaurantul, cred ca stiu sa isi faca meseria.

Multumesc frumos de vizita si aprecieri, sper sa iti placa si urmatorul, nu pentru scrierile mele ci pentru peisaje, au fost ale cateva ore superbe.

[24.07.22 09:39:48]

@robert:

stii cum e, vrabia malai viseaza si nebunul balamuc, asta e, macar raman cu amintirile, asa ca destul de des ma mai uit la poze si visez. O sa mai ajung pe acolo in mod sigur, asa cum am mai spus, unii iubesc Grecia, altii Turcia, eu ador Austria.

Mi-as lua o casa de vacanta vara acolo ca sa scap macar de caldurile de aici, si intr-o zona unde la distanta de 2 - 3 ore sa ai altceva de vazut, cred ca orasul in care am stat ofera cel mai bine aceasta varianta.

Multumesc de vizita si aprecieri dar si de ecou.

elenaadinaPHONE
[24.07.22 10:21:52]

Minunate locuri ai văzut!

Să-ți dea Dumnezeu sănătate, să vezi multe alte frumuseți și să ni le arăți și nouă!

Votat cu mare drag! ????

[24.07.22 12:50:24]

@elenaadina: Multumesc pentru vizita si aprecieri, iti doresc si eu tie sa te bucuri de tot ce poate fi mai frumos.

elenaadina, maryka, mishu, robert, Zoazore