ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2022
DIN: Gura Humorului [SV]
ÎNSCRIS: 03.09.12
JUL-2022

Circuit Coasta de Est (Santana) cu microbuz - foarte multumiti!

Salutare prieteni!

Tocmai ce m-am intors dintr-un loc grozav de frumos si as vrea sa va impartasesc despre impresiile mele din excursiile optionale facute pe aceasta minunata insula, Madeira, in special celor care intentioneaza sa mearga in acest an.

In primul rand as vrea sa mentionez ca incepand cu 1 iulie au fost ridicate restrictiile de calatorie in Portugalia, astfel ca si in Madeira nu mai este necesara prezentarea in aeroport a certificatului verde, test PCR negativ etc.

Pentru ca imi place sa merg la sigur, m­-am interesat inainte de plecare cu privire la agentiile de turism locale care organizeaza excursii optionale.

Studiul a durat cam o saptamana, timp in care am cautat, vizionat, citit, recitit, comparat si am corespondat pe email. Ce a iesit?

Pentru turul Coasta de Vest (Porto Moniz) si Coasta de Est (Santana) am ales agentia de turism Windsor Travel din Funchal.

ADRESA: ESTRADA MONUMENTAL, NR. 252 9004-504 FUNCHAL/MADEIRA, tel. 351 291 700 615, email: soniasantos@windsortravel. ws

O gasiti chiar la parterul hotelului Girassol, din zona Lido.

Este o agentie mare de turism cu experienta de peste 40 de ani, cu o flota mare de microbuze si autocare marca Mercedes.

Am ales aceasta agentie dupa ce am studiat fiecare agentie locala in parte, din zona hotelul nostru, ce servicii ofera, pretul acestora si gradul de satisfactie care l-au avut turistii in urma serviciilor.

PRETURI

Pentru turul Coasta de Est (Santana) am achitat 35,50 euro de adult.

Copiii de la 0-2 ani beneficiaza de gratuitate și cei de la 3 la 12 ani plătesc jumătate din preț.

Se poate opta si pentru pranz, care mai costa suplimentar 11 euro de persoana.

Eu am facut rezervarea pe email cu o saptamana inainte de sejur pentru toate excursiile.

Am plecat sambata cu avionul in Madeira si luni am achitat si luat biletele de la agentie, pentru cele doua tururi Coasta de Vest (Porto Moniz) si Coasta de Est (Santana), dar am vazut ca se poate plati si direct la soferul de pe microbuz (cash sau card).

La tour operatorul cu care am venit in sejur pretul era de 65 de euro de adult, iar in timp ce ni se facea transferul de la aeroport la hotel, ghida care ne-a insotit ne-a descris excursiile optionale, ocazie cu care am constatat ca se organizau in aceleasi zile si aveau cam aceleasi obiective, dar avantajul era ca ghidul insotitor vorbea in limba romana.

Mai erau agentii locale, care aveau tururi organizate doar cu 20 de euro de persoana, dar am constatat ca si obiectivele vazute erau mai putine (de ex., intr-o zi faceau partea de sud est, in alta cea de sud vest, in alta cea de nord est si tot asa, ar fi fost necesare vreo 6 zile ca sa le faci pe toate... iar la sfarsit, toate adunate ar fi costat mult mai mult!)

TRANSPORT

Circuitul Coasta de Est (Santana) se organizeaza in zilele de marți, joi si sâmbătă.

Am plecat marti, 12 iulie cu un micorbuz Mercedes de 16 locuri, care ne-a luat din fata hotelului Porto Mare, cel mai aproape de hotelul unde am fost cazati.

Pe traseu, in Funchal, microbuzul a mai oprit in 3 statii de unde s-au mai urcat turisti, preponderent englezi.

Microbuzul este modern, de ultima generatie, dotat cu scaune confortabile, cu doua locuri in stanga si unul in dreapta, cu spatiu suficient de mare intre randuri.

Fiind primii, am ales locurile din fata stanga, imediat dupa sofer.

A fost o alegere foarte buna avand vizibilitate atat pe geamul din stanga cat si pe cel din fata.

TIMP

Excursia a durat 9 ore.

Am plecat la ora 08.50 si ne-am intors la ora 18.00.

In acest timp pe traseu s-au facut mai multe opriri pentru poze cam 10-15 minute fiecare si separat am mai stat in Porto da Cruz 45 minute, in Santana 1 ora si 45 minute, in Ribeiro Frio 45 de minute, iar la Pico do Areiro 15 minute. orto da Cruz

ITINERARIU

Funchal, Machico, Caniçal, Peninsula São Lourenço - Ponta do Bode, Ponta do Rosto, satul Porto da Cruz, Faial, Santana, Parcul Natural Ribeiro Frio, Pico do Arieiro, Funchal

Am plecat din Funchal si ne-am indreptat spre Machico admirand in trecere, pe partea dreapta, stalpii ce sustin spectaculoasa pista de aterizare a aeroportului Cristiano Ronaldo din Madeira.

După o oprire de 10 minute la un punct de belvedere, unde ne-am bucurat de vederi magnifice asupra văii Machico (se vedea foarte bine si hotelul Dom Pedro

si plaja cu nisipul auriu) dar si a Peninsulei São Lourenço, am traversat Machico si ne-am indreptat spre satul Caniçal ce face legatura cu Peninsula São Lourenço.

In São Lourenço ne-am oprit la mai multe puncte de belvedere, admirand peisajele ce practic iti taiau respiratia!

Urmatoarea oprire a fost în satul Porto da Cruz, unde am stat 45 de minute, timp in care am vizitat o fabrica cu traditie de rum din Portela, cu degustare si vanzare, dupa care, ne-am plimbat pe o promenada, de asemenea cu peisaje spectaculoase.

Ne-am continuat drumul pe langa Faial, oprind in cateva locuri pentru poze si am ajuns in orasul Santana, pentru o oprire de 1 ora si 45 minute.

Am vazut casele traditionale, ma rog, cele de langa Primarie, care sunt doar de model pentru turisti si in care se vand souveniruri, casele traditionale adevarate le poti vedea daca faci o plimbare prin oras.

Tot in Santana s-a servit si pranzul la un restaurant, pentru cei care au ales aceasta optiune.

Am inteles de la ghid ca pranzul a cuprins un aperitiv, o supa la alegere, file de spada cu banana prajita sau carne cu garnitura, inghetata sau prajitura si cate un pahar de vin.

Noi am avut in rucsac sandvisuri, banane si ciocolata.

După Santana, a urmat Parcul Natural Ribeiro Frio.

Aici am avut o oprire de 45 de minute.

Ne-am plimbat prin PR11 Levada dos Balcões, mai bine zis am alergat cei 3 km pentru a admira puntul de belvedere “Balcoanele” , din nou, foarte frumos peisajul si spectaculos!

Si aerul curat si inmiresmat, a contribuit si el la frumusetea deosebita a locului!

Spun am alergat, pentru ca la “balcoane” am stat 15 minute, iar la intoarcere, sotul care e foarte parolist si nu-i place sa fie asteptat de cineva, a pus presiune pe mine sa ma misc cat de repede pot.

Am ajuns la microbus la fix.

Ne-am continuat drumul spre Pico do Arieiro, cele de al 3-lea varf ca inaltime din Madeira si cel mai inalt unde se poate ajunge cu masina.

Din pacate era innorat si nu am vazut mai nimic.

Cu siguranta trebuie sa revin.

La Pico do Areiro am stat 15 minute.

LIMBA VORBITA

Soferul microbuzului, care ne-a fost si ghid a vorbit pe tot traseul in limba engleza, dupa ce in prealabil ne-a intrebat ce limba preferam pentru conversatie.

RESTRICTII COVID

Pe timpul circuitului toata lumea a purtat in microbus masca, inclusiv soferul care era foarte atent daca purtai masca corect pe fata si atragea atentia in acest sens.

In Madeira s-a prelungit starea de alerta si purtarea mastii in mijloace de trasnport in comun este obligatorie.

GRAD DE SATISFACTIE

100/100!

Am fost foarte multumiti!

Traseul a fost minunat, soferul un bun ghid, sau ghidul un bun sofer! ????????????

Am primit informatii din toate domeniile: istorie, geografie, clima, flora, urbanism, economie, invatamant, populatie, etc., povestirile fiind presarate pe alocuri cu glume amuzante de catre Igor (ghidul-sofer).

Cert e ca nu ne-am plictisit si am si ras, de multe ori!

Am aflat multe lucruri interesante despre Madeira!

Am prins si o vreme insorita, mai putin la Pico do Arieiro, temperatura in aer a fost de 23 de grade, iar geaca mai groasa am purtat doar in plimbarea de la Ribeiro Frio.

Un circuit excelent, pe care vi-l recomand cu drag!

Frumusetile Madeirei sunt fara numar, astfel incat intr-un sejur poti sa-ti faci doar o idee despre ce poti vizita!

Despre Coasta de Vest (Porto Moniz) voi relata in articolul urmator.

Pana atunci, pace, gandire si traire pozitiva tuturor!

Trimis de elenaadina in 22.07.22 10:08:22
Validat / Publicat: 22.07.22 13:15:39

VIZUALIZĂRI: 3548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 belvedere Machico

[22.07.22 13:15:17]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Madeira, MADEIRA [insula]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Carmen IonPHONE
[22.07.22 14:02:07]

@elenaadina: O idee foarte bună asta cu excursia organizată! Preferabila închirierii unei mașini, după mea. În felul asta șoferul nu se stresează și beneficiezi și de explicații. Iar prețul mi se pare foarte bun.

Ați văzut multe locuri frumoase în doar câteva ore.

Felicitări pentru alegere, review și poze.

[22.07.22 14:04:19]

@Carmen Ion: Mulțumesc frumos pentru aprecieri, vizita și ecou! ????

[22.07.22 14:10:13]

@elenaadina: Minunat totul!... mai putin acolo unde a fost ceata, insa asa cel putin ai justificarea ca sa mai ajungi inca o data pe acolo. O excursie minunata, poate fi usor obositor cu atat de multe de vazut, insa bine cel putin ca nu a fost nevoie sa conduceti.

Foarte frumos si interesant (fabrica de rom mi-ar fi placut sa o vizitez , si la fel de mult mi-a placut si acel strand in care chiar te puteai delecta.

Astept urmatoarele povesti, pana atunci insa, felicitari, votat cu mare drag.

[22.07.22 14:19:54]

@mishu:

Mulţumesc mult pentru aprecieri, vizită şi ecou! ????

maryka
[23.07.22 09:58:04]

Foarte faină excursie! V-ați organizat bine, după studiul aprofundat, iată că s-a dovedit că a fost ce trebuia! Deși noi nu prea suntem adeptul excursiilor organizate, sunt unele locuri în care este mai convenabil și mai practic, acest lucru, cum a fost și aici la voi.

Singurul dezavantaj cu care nu mă prea împac este faptul că sunt legată de timp, stresată că trebuie să ajung la x acolo și nu pot face eu câte poze vreau! dar asta-i o altă poveste! Și mai ales șoferul se bucură că scapă de șofat, nu? Poate și el să admire peisajul, fără stress!

În orice caz, m-am plimbat cu tine, pozele sunt superbe, aștept următorul articol!

[23.07.22 10:36:16]

@maryka:

Mulțumesc frumos pentru aprecieri, vizita și ecou! ????

Pentru că sunt foarte multe de vizitat pe insula, planul nostru a fost în acest sejur să ne facem o idee despre ce putem vizita, iar în viitor (eu as reveni cu drag în fiecare an!) sa revedem ce ne-a plăcut cel mai mult și să vedem locuri noi cu o mașină închiriată.

Pentru început, varianta cu ghid e foarte bună pentru că beneficiezi de niste informații direct de la sursa și ei te duc în locuri pe care le cunosc foarte bine.

E bine și pe cont propriu, dar necesită un timp mai mare de documentare și mai multă muncă, în special dacă se ocupă de organizare doar unul din parteneri (în cazul de față eu... ????????????).

Îți doresc o vară frumoasă, fără secetă și cu temperaturi suportabile și dacă mai ai zile libere, excursii cât mai frumoase! ☺️

artemisa24
[25.07.22 20:10:31]

"Pentru turul Coasta de Est (Santana) am achitat 35,50 euro de adult"

"La tour operatorul cu care am venit in sejur pretul era de 65 de euro de adult, iar in timp ce ni se facea transferul de la aeroport la hotel, ghida care ne-a insotit ne-a descris excursiile optionale, ocazie cu care am constatat ca se organizau in aceleasi zile si aveau cam aceleasi obiective, dar avantajul era ca ghidul insotitor vorbea in limba romana"

In principiu... am avut dreptate ????

"Noi am avut in rucsac sandvisuri, banane si ciocolata"

P.S. nu-i asa ca v-a lipsit inghetata?

[26.07.22 08:29:30]

@artemisa24:

"P. S. nu-i asa ca v-a lipsit inghetata? "

????????????

Chiar nu, am mâncat în fiecare zi la greu în Funchal, ne-a plăcut foarte mult cea italiană.

Când am fost la Porto Moniz și am făcut baie în piscinele naturale, apa având 19 grade, "ar fi mers" o înghețată cand am ieșit din apă... ????

Acolo noroc că am avut poncha... ????

mprofeanuPHONE
[04.08.22 06:31:11]

@elenaadina: Foarte frumos ce ați văzut acolo! O idee foarte bună alegerea excursiilor opționale, cu documentare serioasă se pot obține prețuri bune! Madeira este pentru mine pe lista scurtă, am fost în insulele Azore, am vizitat 4 dintre ele, deci trebuie să ajung și acolo, este în plan pentru comparație, sunt insule vulcanice și se aseamănă între ele...

Din pozele superbe cu peisaje de vis, Madeira mi se pare grandioasă și verde, insulele Azore sunt și ele minuni verzi dar de dimensiuni mai mici. Madeira îmi aduce aminte de insula Gomera....

Până atunci citesc și mă documentez. Cu drag, !

[04.08.22 07:19:29]

@mprofeanu:

"am fost în insulele Azore, am vizitat 4 dintre ele, sunt și ele minuni verzi dar de dimensiuni mai mici. Madeira îmi aduce aminte de insula Gomera... "

Super, o idee și pentru mine în viitor!

Sunt convinsă că au peisaje minunate!

Mulțumesc frumos pentru aprecieri, vizita și ecou!

Cu drag, ????

MariaevaPHONE
[11.09.23 10:30:31]

@elenaadina: Buna, am citit toate recenziile dv despre Madeira, sînt extrem de incintată și va voi urma itinerariile pas cu pas dupa descrierile dv. Pe 16 septembrie, peste 5 zile vom merge si noi. Va multumesc pentru toate descriile foarte detaliate și va doresc vacanțe la superlativ oriunde mergeti.

[11.09.23 12:49:09]

@Mariaeva: