ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2022
Familie
5 AD. + 3 COPII -- v: 4, 4, 6
EXCELENT

Casa Dintre Văi – o alegere inspirată

O ieșire la munte în familie e un prilej de bucurie, de relaxare, de petrecere a unor clipe frumoase alături de persoane dragi din jurul nostru. Am programat un astfel de weekend prelungit tot în zona Culoarului Rucăr-Bran întrucât peisajele sunt superbe, posibilitățile de drumeție multiple, aerul curat și oamenii frumoși.

Cunoșteam de anii trecuți zona satului Șimon, parte a comunei Bran (vezi impresii), unde am petrecut câteva zile frumoase la pensiunea Casa Lavinia & Laura (vezi impresii). În urma unui consiliu de familie și a comunicării cu mai multe unități de cazare zarurile au fost aruncate, a ieșit: Casa Dintre Văi.

Vizită: iulie 2022

Adresă: Str. Iancu Gonțea nr. 360, localitatea Șimon

FB: pe FB

Sfârșitul de săptămână a sosit, bagajele au fost încărcate, traseul stabilit pe ruta București-Pitești-Câmpulung Muscel-Rucăr-Șimon. Drumul nu a fost aglomerat, Waze-ul ne-a îndrumat pe o diagonală prin Topoloveni-Priboieni-Botești-Oncești (DJ702 – impecabil, fără trafic), apoi din Stoenești pe varianta către Dragoslavele (DJ725 - ok).

Pensiunea – exterior. Unitatea de cazare este situată la circa 4,5 km distanță de la intersecția cu DN73, numele fiind inscripționat pe clădirea principală, poarta deschisă. În curte sunt două corpuri de clădire, unul mai mic în care la parter locuiesc gazdele, iar la etaj se află un apartament cu două camere și bucătărie proprie, și altul mai mare – corpul principal – unde sunt 3 camere duble, o triplă și un apartament cu două camere, plus sală de mese și bucătărie la parter. Camerele de la etaj beneficiază de balcon.

Curtea este plină de flori, sunt disponibile cel puțin 6-7 locuri de parcare pe o suprafață pietruită. Fiind amplasată mai spre capătul satului pensiunea beneficiază de un trafic mai scăzut pe șosea și implicit mai multă liniște. Gazdele, doi bunici simpatici, alături de fetele lor administrează afacerea de familie, ne-au întâmpinat cu amabilitate și ne-au prezentat camerele și facilitățile.

În spatele corpului principal se află un foișor mare, un loc de grătar cu plită (dotat cu ustensile și lemne, iluminat), un balansoar, loc de joacă pentru copii (tobogan, leagăne), un hamac, cinci șezlonguri. Curtea e înierbată, bine întreținută, cu flori pe lângă gard.

Camera. Am beneficiat de o cameră dublă, la parter, în corpul principal. Primul lucru care îți sare în ochi este curățenia care domnește peste tot (am văzut și cum se face curățenie după oaspeți, ore întregi de șmotru în camere și la bucătăria comună). Felicitări! Încăperea are dimensiuni generoase, dotări de bază și parchet pe podea. Găsim un pat dublu matrimonial dotat cu noptiere cu sertar, o măsuță pe roți și două taburete, cuier pe perete, șifonier cu oglindă (înăuntru sunt umerașe și o pernă de rezervă), un tablou pe perete, tv lcd, o veioză. Lenjeria e albă impecabilă, avem o pilotă de vară pentru învelit (avea să ne prindă foarte bine în nopțile reci), perne ok. Fereastra e prevăzută cu draperii și plasă de țânțari. În ultima noapte chiar am avut parte de calorifere călduțe, afară temperatura scăzând bine la 10 grade ori chiar sub această valoare. Nu am avut balcon fiind la parter, wi-fi funcționa foarte bine. Pe măsuța din cameră era o listă cu obiective turistice din zonă, și altă hârtie care ne informa despre facilități (acces bucătărie, parolă wi-fi etc.). Iluminat rezonabil, doar două prize electrice disponibile.

Baia. Am avut o baie spațioasă, dotată cu cabină de duș (cu scurgere oleacă mai lentă, dar etanșă, fără scurgeri) și fereastră mată de aerisire. Setul de prosoape albe era impecabil, am avut la dispoziție uscător de păr, săpunele tip hotel și hârtie igienică. Apă caldă permanent, surse de iluminat suficient de puternice.

Bucătărie. Corpul principal al pensiunii este dotat la parter cu o sală de mese, tv lcd și o bucătărie complet utilată. Avem frigider, aragaz cu hotă, cuptor cu microunde, cafetieră (inclusiv filtre). În privința veselei și a tacâmurilor găsim tot ce vrem, de la cănițe de lapte, pahare și carafe, până la cuțite și ustensile de grătar. Nu lipsesc, uleiul, zahărul, sarea și piperul etc. Tot la parter avem și o toaletă disponibilă, iar la etaj, pe hol, se mai află un frigider și o canapea cu fotolii.

Concluzii. Am petrecut ore frumoase la Casa Dintre Văi, condițiile excelente, comunicarea cu gazdele foarte bună. Într-una din seri am făcut un grătar delicios, alături de niște cartofi copți pe plită – nebunie. ???? Această cazare ne-a oferit o bază perfectă pentru a pleca în drumeții sau plimbări.

Chiar că a fost o alegere inspirată!

Trimis de tata123 🔱 in 20.07.22 18:02:40
Validat / Publicat: 20.07.22 19:08:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 563 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Imagine din balcon.

[20.07.22 20:58:48]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.07.22 10:19:14]

În octombrie 2014 sărbătoream ziua de naștere a soției mele la... Casa Dintre Văi. De ce nu am scris atunci despre această pensiune? Nu știu, chiar nu am nicio „iesplicație” . Noi am avut rezervat apartamentul din corpul principal, cazare fără masă, deși aveam posibilitatea de a lua micul dejun. În prima seară, după un grătar cu păstrăv, fiica cea mare a proprietarilor, care locuiește în Râșnov, din ce mai rețin, ne-a adus tortul din care bineînțeles că am mâncat toți. Mă bucur că proprietarii nu au coborât ștafeta calității serviciilor, și nu și-au schimbat comportamentul față de oaspeți, cum am observat pe la alte case mai mari. Evident că ai făcut o alegere inspirată !

Gânduri bune!

[21.07.22 10:33:31]

@tata123 ????: O cazare chiar inspirata, si grija gazdelor se vede de cum intri in curte, acea gradina cu flori iti spune tot.

Cat despre

, nu ai mentionat si bezelele pe care le-am vazut mai apoi in poze, inspiratie din filmele americane? . Voi cum le-ati mancat? In filme am vazut ca dupa ce "perpelesc" bezeaua la foc, o pun intre doi biscuiti si considera asta ceva delicios, si am vazut ca mai fac ceva, iau biscuitul, pun bezeaua, un cubulet de ciocolata si apoi inca un biscuit, asa ca poti incerca data viitoare.

Felicitari pentru alegere, votat cu mare drag.

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[21.07.22 11:18:44]

@Safta Radu: Casa Dintre Văi și-a păstrat de-a lungul timpului calitatea serviciilor oferite, chiar a îmbunătățit permanent facilitățile destinate turiștilor. O constantă ce apare în aproape toate review-urile postate pe Internet în circa 10 ani este curățenia care domnește la pensiune și amabilitatea gazdelor, atât părinți, cât și copii.

Una din fiicele gazdelor locuiește într-adevăr la Râșnov, dar vine mereu pentru a ajuta la întreținerea pensiunii, împreună cu soțul și copiii. În momentul de față nu mai oferă posibilitatea degustării unui mic dejun, dar accesul la bucătărie e perfect pentru cei care doresc să își prepare singuri o cafea și alte chestii pentru masa de dimineață.

În apropiere se poate achiziționa păstrăv viu, există o plăcuță indicatoare la șosea.

Călătorii frumoase!

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[21.07.22 11:25:14]

@mishu: Gazdele sunt preocupate permanent ca oaspeții să se simtă bine, iar îngrijirea curții și a rondurilor cu flori e o preocupare zilnică.

Pe la noi prin comerț aceste „bezele” se comercializează în pungi sub numele de „marshmallow” . De obicei copiii se înghesuie să le perpelească la foc, dar nici adulții nu dau înapoi. ???? Pur și simplu le-am încălzit la flacără până capătă o culoare aurie și le-am mâncat simple, au un gust bun de caramel. Prichindeii ne-au comunicat „rețeta” pe care ai menționat-o, cu biscuiți și ciocolată, dar nu am avut cu noi și aceste „ingrediente” suplimentare. Vom aplica data viitoare! ????

Numai bine!

[21.07.22 12:18:37]

@tata123 ????: Ca sa nu mai pomenim ca iarna (tot din filme) vedem cum pun cateva bezele (insa micute cat o unghie) in ciocolata calda. Pot spune ca am incercat odata de curiozitate de Craciu, asa de mosft si sa nu spunem ca nu am incercat, insa nu m-au impresionat prea tare. La fel cum nu m-ar impresiona (desi americanii sunt topiti dupa asa ceva) sandvis cu unt de arahide si felii de banana. Insa fiecare cu placerile lui .

mishu, Safta Radu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa dintre văi [Șimon]: