ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2010
JUN-2008
team-building

Un hotel sanatos

Un hotel sanatos

Sa-i dau si numele pe post! E vorba de Hotelul Apollo din Sangeorgiu de Mures, localitate balneara "lipita" de orasul Tg. Mures.

In acel an de gratie 2008 am fost solicitat sa insotesc echipa de fotbal FC Municipal pentru un cantonament de 10 zile la Hotel Apollo din Sangeorgiu Mures, un hotel de 2 stele la al carui restaurant nu ai voie sa fumezi, sa consumi bauturi alcoolice sau sa mananci carne de porc. De aceea, in pofida conditiilor excelente de cazare, antrenament si recuperare, am avut probleme cu alcatuirea meniului sportivilor. Doar cu mazare, orez, spanac si pulpe de pui nu te saturi cand ai de alergat cateva zeci de km in fiecare zi.

In urma cu un an mai cazasem eu aici la Hotel Apollo de 2 stele, pentru 2 zile, o familie de prieteni, pretul era tot de 90 de lei pe zi plus micul dejun inclus de tip suedez, mi s-a parut avantajos. Deoarece eu plateam totul si din fire sunt cam zgarcit rau de tot, nu i-am cazat la Hotel Apollo 4 stele, unde pretul era mult mai mare. Asadar, Hotel Apollo e format de fapt din 2 hoteluri Apollo, unite intre ele printr-un corp ce adaposteste receptia iar mai apoi, dupa ce ai ales, ascensorul te poarta, ba la "dreapta" la 2 stele, ba la "stanga" la 4 stele. Un hotel pentru toate buzunarele! Totul a fost excelent la acest hotel in afara (paradoxal) de tineretea receptionerelor si a unei chelnerite ce ne-a servit la restaurant. Erau probabil fete angajate "din somaj" sau din liceu si n-aveau prea multa experienta...

In prima zi, la ora 9, 30 trecute fix, imi astept familia de prieteni venita de foarte departe, ca sa coboare la masa, dar se facuse 10 si ei nimic. Telefon in camera. Amicii mei coboara in fine, cu ochii cat cepele de oboseala. La 10, 30 suntem la bufetul suedez care era superb, aproape ca-n Bulgaria la "all inclusive", unde si la ora 12 la pranz cineva te intreaba daca ti-a ajuns ce-ai mancat dimineata si daca nu mai doresti cumva un mic sandvici. Dar bufetul superb si suedez de la Apollo, lipsea cu deavarsire. M-am dus si am intrebat recetionera, o proaspata absolventa de liceu, de ce nu e mancare. "Oooo, domnule, micul dejun se serveste doar intre 7 si 10 dimineata, probabil a uitat aseara colega mea sa va spuna, ea e "nou-venita" la noi". Fata avea dreptate, ce, puteai sa te superi pe ea? Macar a fost sincera. Prietenii mei de departe, un pic jenati, imi spun ca nu le e foame. Ne asezam totusi la o masa a modernului restaurant Apollo, restaurant plin de "mahon, marmura, si sticla" ca sa bem si noi ceva, apoi sa intram in apa sarata a piscinei si s-o luam din loc prin munti. Intreb. "Aveti vreun suc natural, domnisoara? " " Da, avem, spuse fata, nectar de piersici" " Buun, adu-ne atunci te rog 3 pahare". Dupa un minut fata reapare rosie in obraji "Stiti, sucul de piersici s-a terminat" "Ei, nu-i nici o problema, atunci adu-ne niste apa minerala". Fata pleaca din nou dar dupa putin timp isi scoate capul pe usa bucatariei si ne spune... "Stiti s-a terminat si apa minerala, dar s-a dus acum un baiat sa aduca, merge repede! " Atunci mie mi-a cam sarit mustarul in acest restaurant plin cu marmura, pereti de sticla si mese de mahon dar fara nici o bautura mai serioasa si am luat-o pe alt ton, ceva mai putin suav "Da macar apa sarata aveti? "

In final bem 3 cafele si plecam sa gustam cate ceva din salbaticia Transilvaniei.

Sa revin insa la cantonamentul meu din 2008, pentru ca in afara de aceste mici inadvertente, Hotelul Apollo are numai si numai calitati. Un SPA de exceptie, cum nu gasesti altul in toata Transilvania, SPA dotat cu un bazin cu apa dulce de dimensiuni aproape olimpice, 15/40 metri, cu apa la 26 de grade Celsius, un alt bazin cu apa sarata calda, la 35-36 grade Celsius, dimensiuni 7/6 metri, trei saune superbe, una umeda si doua uscate, "o camera de racire"-pentru cei ce practica procedurile alternante, o sumedenie de dusuri, o sala de fitness, un jacuzzi pentru adulti, un altul pentru copii, cabine de masaj si un "fitness bar" de unde puteai comanda suc preparat "ad hoc" din mere, portocale sau grep-fruit. In jurul bazinelor, gaseai banchete de sub care glisa o masuta ca suport pentru sucul ce tocmai l-ai comndat si care ti se aducea "la pat", sau mai bine zis la patul de lemn pe care aveai voie sa te lafai timp de 4 ore. Pe tejgheaua barului gaseai pahare cu apa minerala puse la discretia publicului, gratuit.

La intrare in SPA, primesti 2 prosoape curate, unul mare, altul mic, o cheita de la un dulap, in vestiar te duci la dulapul tau, ai un filtru cu dusuri, toalete elegante cu senzori si economizor de apa. Pretul la SPA pentru 4 ore, (anul 2008) - 20 lei in cursul saptamanii si 25 in week end. In prezent pretul crescut la 35 de lei daca vii din afara hotelului si la 37, 5 lei daca esti cazat in hotel, dar ai in schimb SPA-ul toata ziulica la picioarele tale, nu doar 4 ore.

Nu departe de hotel gasesti si 3 piscine estivale, 2 cu apa sarata si una cu apa dulce. Ai cafenea, bufet si vestiare la intrare. Scaune cu umbrelute, priciuri de lemn sau sezlonguri peste tot. Bazinul cu apa dulce are forme circulare iar in mijocul lui ajungi traversand un pod pana pe o insulita unde se afla un bar elegant. Localitatea balneara Sangeorgiu de Mures se intinde pe 14 hectare si de curand si-a depus dosarul pentru a deveni o adevarat statiune balneara a tarii. Numai mega-parcarea pazita non stop din fata hotelurilor are o capacitate de peste 400 de locuri. Iar de-aici, din parcare, inca n-a disparut nici o masina. La cele doua extreme ale hotelului se gasesc, "la dreapta" un teren de fotbal cu nocturna iar "la stanga", baza de tratament, loc in care se efectueaza o multime de proceduri de electroterapie, masaj, presopunctura, impachetari cu namol, bai sarate calde intr-un mini-bazin de 4x4 m, proceduri care se desfasoara sub atenta supraveghere a unui personal mediu si superior de specialitate. Totul aici e in sistem privat.

Dar sa revin la sportivii mei... "Ne e foame, vrem un munte de cotlete si ciolane de porc si cate-o gura de bere" ne-am saturat de fructe, orez si papanasi din branza de vaci.

"Nu e voie baieti, abtine-ti-va! Fructele au vitamine iar voi va tarati pe teren ca niste melci schiopi asezati in niste scaune cu rotile de la care cineva a furat rotile! "

"Voi n-ati auzit de emirul Bruneiului, Paduka" mai precis "Paduka Seri Baginda Sultan Haji Hassanal Bolkiah Mu'izzadin Waddulah", daca nu cumva ma inseala memoria? ". Mereu dau acest exemplu sportivilor. Baietii ciulesc urechile. "El, maria-sa, emirul din Brunei, unul dintre cei mai bogati oameni din lume, cum poate trai fara alcool si fara carne de porc? Voi credeti ca n-ar putea acest om bogat porunci soferului sau personal sa ia unul din cele 80 de Rolls Royce-uri ale sale ca sa-i aduca o sticla de palinca, sau macar una de wiskey? Si credeti voi ca n-ar putea el apoi sa se-ascunda intr-una din cele 1788 de incaperi ale cochetului sau palat si sa bea pe-ascuns? Emirul are insa vointa, nu ca voi, care, uite, dupa fiecare vacanta cantariti aproape cu o tona mai mult decat ar trebui. Hotelul asta, asa cum e el, e sanatate curata! ".

Baietii incep sa intre in discutie. "La banii lui cred c-are un harem intreg" chicoteste un junior.

"Da de unde, n-are decat doua neveste, nu ca unii dintre voi!! , una e prima regina care locuieste impreuna cu el si mai e inca o a doua regina care locuieste la 20 de km departare, intr-un palat mai modest, doar de cateva sute de camere"...

Baietii raman consternati, acum cred ca i-am convins.

In primul an echipa a iesit pe locul 3 iar anul acesta, in 2010, au iesit pe locul 1 si a intrat in prima liga. FC Municipal Tg. Mures va juca cu Steaua, Rapid, Dinamo, CFR Cluj su U. Timisoara.

Si asta cred ca se datoreste numai emirului din Brunei, Hotelului Apollo si puterii energizante a apelor sarate de la Baile Sangeorgiu de Mures.

Dorgo

Trimis de dorgo in 12.07.10 22:48:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ. A mai fost în/la: aproape peste tot

VIZUALIZĂRI: 6873 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Baile Sangeorgiu de Mures, inainte de 1989
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

mirelutza
    [12.07.10 22:53:49]

@dorgo draga cred ca ti s-au tocit degetele de la tastatura tot scriind review-uri ...glumeam desigur. Esti foarte activ/activa si asta e de laudat. Primul vot de la mine. Vad ca scormonesti toata tara sa cauti locuri inedite.... bravo, tine-o tot asa ca suntem cu ochii pe tine.

[12.07.10 23:33:49]

@dorgo, ce prezentare!

Un singur lucru nu-mi place aici: piscinele exterioare sunt prea mici pentru orasul nostru! In weekend e foarte aglomerat, cred ca jumatate din Tg. Mures vine aici de cand Baile s-au modernizat (parca prin 2006? ) si s-a facut si bazinul de apa dulce. Pentru piscinele exterioare se plateste separat, iar pretul e diferit in cursul saptamanii fata de cel din week-end.

Lasand la o parte aglomeratia, e un loc foarte apreciat de targumureseni, in zilele toride de vara!

Si... mult succes echipei de fotbal!

dorgoAUTOR REVIEW
    [13.07.10 05:10:48]

Multumesc de apreciere! Istoria statiunii e intersanta, trebuie s-o revad de la nascare si pana azi, seamana pe alocuri cu cea a pasarii Phoenix, a renascut mereu, a avut suisuri si coborasuri, e interesanta precum viata unui om, o am pe undeva pe-o fila ingalbenita de vreme, poate ar merita s-o caut pt un review.

Da, stiu, in ciuda eforturilor d-lui Remus Benta (directorul firmei BentaTransCom) si a dnei Benta (directoarea statiunii), in week-endurile toride de vara n-ai unde arunca un ac de gamalie in bazine. Cred ca intr-o cutie de sardele, acestea au mai mult loc liber decat acei oameni din bazine. E de laudat faptul ca aceasta statiune, care in 1989, era in abandon, a fost luata in primire de o singura familie si pusa pe picioare la standarde internationale.

Dar...cu 3 SPA-uri in zona (Concordia, Bussiness Hotel, Sangeorgiu de Mures, cu superbul complex Week-end si cu Sovata, Ideciu si Jabenita nu prea departe, judetul Mures nu duce deloc lipsa de bai. Seamana cu jud Valcea, Timis, Oradea, Satu Mare si litoralul, unde posibilitatile de a face o baie, e mare.

dorgoAUTOR REVIEW
    [13.07.10 05:41:32]

@ mirelutza, multumesc pentru apreciere.

Se scrie intr-un ritm infernal pe acest site de succes, n-ai timp sa termini de citit un review ca incepe altul. Cred ca la toamna dupa ce se intoarce lumea din concedii, va fi nebunie curata! Va trebui sa le printez si sa le citesc la servici. Saracul webmaister!!, care e nevoit sa le citeasca pe toate, n-are o munca usoara...

Am scormonit deja multe cotloane ale tarii, tolba mea de amintiri turistice nu s-a golit inca, incerc sa aduc nitica sare si piper in plus, caut ineditul. Deviza mea este "decat sa scriu ceva despre care s-a mai scris, mai bine abandonez, scriu doar daca eu pot s-o fac mai bine" si uneori se intampla si aici, cand vezi ca despre o statiune sau hotel se scrie mai mult decat pe forum-urile turistice directe ale statiunii sau hotelului respectiv. Lucrurile uneori se repeta, n-ai cum sa stii ca cineva a mai scris inaintea ta acelasi lucru, apoi cand citesti, e ca si cum ai privi o biluta de otel din mai multe pozitii, nu vezi nimica nou...

Sunt sigur ca multe review-uri interesante nu pot fi citite din lipsa de timp. Fiecare citeste ceea ce-l intereseaza.

Eu am deja cativa preferati pe care-i citesc, indiferent de ceea ce scriu, pentru ca imi place "cum" scriu, imi place stilul lor... Ingrid, Biancuta, Mirelutza, Bogdan, Valimi, Rose ce-a scris despre Africa, si mai sunt cativa din TOP 25 carora imi scapa acum numele, sa ma ierte... altii insa au prins ideea obtinerii de puncte... au un scris comercial, semi-telegrafic, fotografii multe si de calitate, detalii si info cat incape, in detrimentul artei narative sau macar reportericesti, mult gustata azi, altii le combina, dar exista cititori pentru toate aceste genuri... Oricum, e un site care mie imi place si promit sa scriu cel putin pana la sfarsitul anului.

[13.01.11 08:51:40]

sunt in cautarea unei baze de tratament, alternativa la hotel International din Felix.

ceva mai de soi la noi in tara sunt destul de putine.

inteleg ca aici este destul de aglomerat in vacanta de vara si mai ales sambata si duminica, asa ca voi trece locatia, din pacate, sub linia rosie (cum era pe vremuri la admitere).

[13.01.11 09:58:34]

@cosminp, e adevarat ca e destul de aglomerat in weekend, dar daca iti iei un sejur de 7-10 zile aici in cursul saptamanii nu vor fi probleme. Ai de suportat doar sambata si duminica. Fata de Hotelul International din Felix am inteles ca preturile sunt mai mici. In plus, aici ai si bazin cu apa sarata, si la Felix este?

Pozele atasate la acest review nu mai sunt actuale, piscinele exterioare nu mai arata asa. Despre Baile Sarate Sangeorgiu de Mures am scris si eu aici: click aici, iar despre hotel, la deschidere, este inca un review aici: click aici.

Pentru cei cazati in hotel accesul la piscine, atat cele exterioare cat si cele interioare este gratuit. In impresiile mele am pus si o oferta luata dintr-un pliant, fata de hotelul din Felix am inteles ca pretul era foarte bun.

Eu nu vreau sa te conving sa iti iei aici un bilet si nu a nici un interes, nu-ti cunosc gusturile si pretentiile si nu pot face o comparatie intre cele doua hoteluri, deoarece eu nu am fost in nici unul din ele, dar toti care au fost la acest hotel au fost multumiti.

Eventual (daca-ti permite buzunarul) poti incerca un weekend la inceput de sezon sa-ti faci o parere si daca-ti place, prelungesti sau iti faci rezervare pentru sezon plin. De obicei e foarte aglomerat in perioadele caniculare, cand apa e foarte calda si trece frecvent de 30 grade. Cand e aglomerat te poti retrage la piscinele interioare.

Inca ceva: in impresiile mele am scris ca au camere si doua stele si de patru stele (asa era atunci). Zilele trecute m-am uitat pe site-ul lor si am vazut ca sunt trecute camere de 3 si 4 stele.

[13.01.11 10:39:26]

multumesc @biancuta.

la International in Felix piscina are apa termala si este calda chiar si iarna (am vazut la tv).

aici este piscina cu apa termala? ca nu am vazut scris pe site.

[13.01.11 10:49:47]

Cu placere, @cosminp.

Nu, apa nu e termala. Pe timp de iarna piscinele exterioare nu functioneaza, cele din interior sunt incalzite. La Felix e apa foarte calda in orice anotimp, aici depinde de conditiile meteo. Din pacate... Nu ezita sa ma intrebi daca crezi ca te mai pot ajuta cu ceva.

[13.01.11 10:56:40]

asa ca, eu daca vreau sa merg in iunie, elimin aceasta locatie de pe lista, din pacate.

biancuta, cosminp, dorgo, mirelutza
    Alte impresii din această RUBRICĂApollo Wellness Club [Sângeorgiu de Mureș]: