ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2022
JUN-2022
Cuplu
EXCELENT

Minunat la Meltemi Coast Suites

Încă de anul trecut, după vacanța din Hersonissos (vezi impresii), ne-am hotărât ca anul acesta să vizităm parte vestică a Cretei.

Ne-am orientat spre Rethymnon, părea să ne ofere cam tot ce dorim.

Când am început să studiez ofertele agențiilor, mi-au atras atenția niște poze cu un balcon din care se vedea marea, în toată splendoarea ei. Nu am avut niciodată cazare așa, chiar pe malul mării, așa că, Meltemi Coast Suites, căci de acolo erau pozele, a intrat imediat pe lista de posibile variante.

Noi preferăm cazare în hoteluri mai mici sau vile, fără masă sau cel mult cu mic dejun. Am mai studiat câteva hoteluri, dar până la urmă vederea la mare a câștigat.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Meltemi Coast Suites este situat chiar pe faleza din Rethymnon, cam la 15-20 de minute de mers lejer de orașul vechi. Este cotat cu 4 stele, pe care le merită din plin.

Nu e chiar un hotel, are o structură mai aparte. Recepția este în aceeași clădire, dar într-un birou separat, și nici nu are program permanent, ci doar de pe la ora 10 până pe la 16. Dar Emmanuela, cea care se ocupă de turiști poate fi contactată pe Whatsapp, este foarte drăguță și de ajutor. Spațiile de cazare, apartamente și camere, sunt situate la etajul unul și la ultimul etaj. La etajul intermediar se află o sală de sport, cu intrare separată. Camerele de la etajul 1 sunt accesibile doar pe scări, iar pentru cele de la ultimul etaj există și lift.

Noi am rezervat, prin agenție, un studio cu vedere la mare. Sunt si apartamente sau studiouri cu vedere laterală dar mare, la un preț un pic mai mic, dar am considerat că merită diferența. Fiecare spațiu de cazare este diferit, dar pe site-ul hotelului sunt descrise foarte corect, iar pozele reflectă în totalitate realitatea.

Nu are restaurant propriu, dar la parter este o tavernă foarte bună.

Așadar, noi am avut parte de o cameră imensă, situată la etajul 1. La intrarea în cameră este o zonă de chicinetă, foarte bine utilată, cu o plită șmecheră (sunt instrucțiuni de utilizare), frigider, cuptor, cafetieră, cană electrică, prăjitor de pâine și tot ce este necesar. Inclusiv, lucru mai rar întâlnit, un burete de vase nou și o sticluță de detergent pentru vase.

În cameră este un pat mare, dublu, și încă unul, separat, destul de mare și acesta. Deci este ok și pentru o familie cu unul sau doi copii. Mai sunt multe spații de depozitare, un televizor maaare cu acces la Netflix, aer condiționat bine poziționat.

Baia este mare (pentru Grecia), cu cabină de duș, uscător și chiar consumabile (șampon, balsam, gel duș) de bună calitate.

Iar cireașa de pe tort este balconul. Spațios, cu o vedere superbă la mare. Bineînțeles este mobilat, cu o măsuță și 3 scaune și nelipsitul uscător de rufe. Balcoanele sunt bine separate între ele, nu te vezi cu vecinii. Este și destul de umbrit, doar dimineața bate un pic soarele și după-amiaza, de pe la ora 18. Dar poți admira atât răsăritul cât și apusul...

S-a făcut curățenie în fiecare zi. Lenjeria de pat, impecabilă, a fost schimbată o dată pe sejur, iar prosoapele, albe și pufoase, au fost schimbate aproape zilnic. Am avut și prosoape pentru plajă, acestea nu se schimbă dar le poți spăla. Aaa, uitasem să spun, pe hol, atât la etajul unu cât și la ultimul, există mașină de spălat rufe și ustensile pentru călcat rufe.

Sigur, fiind pe faleză, este un pic de zgomot. Între clădire și mare este o șosea, destul de circulată, dar pentru noi, obișnuiți cu zgomotul traficului din oraș, nu a fost o problemă. În plus, în zilele în care bate vântul, sunetul valurilor acoperă orice alt zgomot.

Singura problemă ar fi acea sală de sport situată între cele 2 etaje cu spații de cazare. În primele două zile am stat mai mult cu ușa de la balcon deschisă și a fost ok. Când s-a mai potolit vântul și s-a încălzit, am închis-o pentru a porni aerul condiționat. Atunci ne-am dat seama că se aude gălăgie de la sala de sport aflată deasupra. Și pedala cineva, sau alerga pe bandă, nu știu ce făcea, chiar de la 7 dimineața.

Dacă mergeți prin vreo agenție de turism de-a noastră o problemă ar mai fi și faza cu recepția, în special dacă ajungeți seara târziu. Eu obișnuiesc să citesc foarte multe recenzii până să aleg o destinație de vacanță dau un hotel. Așa, din diverse surse, am înțeles că în această locație recepția nu are program permanent, dar persoana care se ocupă de turiști, Emmanuela, poate fi contactată pe mail sau WhatsApp și vă spune unde și cum găsiți cheia. Dacă mă bazam pe agenția de turism, cred ca dormeam pe plajă în prima noapte.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Cum spuneam, hotelul nu are restaurant propriu. Dar în zonă, pe toată faleza, sunt taverne și restaurante de tot felul.

La parter este taverna Nostos, cu mâncare foarte bună, personal drăguț și reducere de 10% pentru cei cazați la Meltemi.

Tot în apropiere sunt supermarketuri și diverse magazine.

Noi am fost foarte mulțumiți de această cazare!

Trimis de carmenmo in 19.07.22 12:58:15
Validat / Publicat: 19.07.22 14:55:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1286 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmenmo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Vedere din balcon
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

[19.07.22 14:51:02]

Mutat în rubrica "Meltemi Coast Suites, RETHYMNON" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

carmenmoAUTOR REVIEW
    [19.07.22 15:16:26]

@webmasterX: Da, este poziționat corect!

[19.07.22 15:18:25]

@carmenmo: O alegere inspirata si din ce am citit, bine studiata. Cat despre

aici este o vina a agentiei de turism care astfel de amanunturi ar trebui sa le cunoasca, in fine, poate ca multi vor spune ca la cate hoteluri au de vandut e greu, insa... nu stiu cui i-ar fi placut sa doarma pe plaja... in situatia in care nu-i ridica politia .

Foarte frumoasa camera si intradevar sa ai marea atat de aproape este minunat.

Felicitari, votat cu mare drag.

carmenmoAUTOR REVIEW
    [19.07.22 15:46:11]

@mishu: Mulțumesc pentru aprecieri.

Poate mă înșel eu cu privire la dezinteresul sau dezorganizarea celor de la agenție. Deși, a doua zi, când trebuia să ne întâlnim cu ghidul local, am constatat că doamna respectivă nici nu știa unde este această unitate de cazare. Cum să mă aștept atunci să știe că ar fi trebuit să ne ofere informații despre self check-in??

Tocmai de aceea am menționat acest aspect, lucrurile se rezolvă simplu, doar să ai informațiile corecte.

crismisPHONE
    [19.07.22 16:11:25]

@carmenmo: Minunat! E genul de cazare pe care aș fi ales-o și eu. O notez, poate-mi trebuie! Mulțumesc pentru pont și îți doresc să ai parte tot de astfel de surprize plăcute!

[19.07.22 19:28:54]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

carmenmo, crismis, mishu