ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2022
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
JUL-2022
EXCELENT

Maisonette – Mai mult decât un restaurant, un stil de viață!

Cu această deviză se deschide meniul acestui local din orășelul submontan Câmpulung Muscel. Nu este prima dată când am oprit la acest restaurant și nici primul articol pe care îl dedic acestui loc. Am mâncat de mai multe ori aici și de fiecare dată am fost mulțumiți de preparate, costuri și servicii.

Vizită: iulie 2022

Adresă: Str. Negru Vodă nr. 56, Câmpulung Muscel

Program: 10.00 – 22.00

Site web: restaurantmaisonette.ro

La doar 180 m distanță de Mănăstirea Negru Vodă din Câmpulung Muscel (vezi impresii) se află Casa Baștea, monument istoric de începutul anilor 1900, clădire în stil neoromânesc aparținând unui negustor înstărit. Restaurată în ultima decadă, casa găzduiește începând din 2015 un restaurant bine apreciat în zonă.

Ca element de noutate, pe lângă cele patru camere din vechiul imobil a apărut o clădire nouă de cazare în spatele grădinii-restaurant. Sub titulatura Maisonette Apartments (vezi impresii) găsiți informații pe Booking, dar și pe site-ul propriu (restaurantmaisonette.ro/m ... apartments.html).

Restaurantul dispune de câteva locuri de parcare la stradă și alte câteva în curtea interioară. Dacă pe perioada rece puteți mânca în interior, într-o ambianță plăcută de epocă, pe perioada verii e deschisă grădina exterioară din curtea interioară. Terasa exterioară beneficiază de umbră, mobilier din ratan, multă verdeață și e deservită de un bar.

Am primit rapid meniurile, le puteți studia online aici: restaurantmaisonette.ro/meniu.html. Am studiat rubricile, am analizat preparatele aparținând diverselor bucătării mondiale, am citit și scurtul meniu de „summer” prezent pe masă (în fiecare vară vin cu preparate noi) și am comandat. Ca de obicei lichidele vin primele: cafeaua esspreso însoțită de lapte și biscuite (9,5 lei), limonadă clasică cu miere (16 lei), apă plată (7,5 lei/0,33 l). Dacă inițial ne oprisem doar pentru o ciorbiță, meniul ne-a deschis pofta pentru un fel principal. Astfel am comandat pui englezesc (24 lei), cartofi steak/sote (12/13 lei), piept de pui milanese (29 lei), fajitas de pui (34 lei) și pizza capriciosa (28 lei).

Preparatele au sosit în circa 25 minute, fierbinți, frumos aranjate, apetisante doar când le priveai. Porțiile destul de mari, gustul foarte bun. Deși eram sătui nu am putut rata desertul pe care îl luăm întotdeauna la Maisonette: desert italian cu pere (15 lei), dar și o înghețată super bună de fructe de pădure (6 lei/cupa).

Plata se poate efectua cash sau cu cardul, serviciile au fost prompte, personalul amabil și săritor, grupurile sanitare curate.

Concluzii. Întotdeauna am petrecut clipe relaxante la Restaurantul Maisonette, ne-am bucurat de preparate gustoase și servicii bune. Recomand celor care trec prin Câmpulung Muscel un popas de refresh la Maisonette.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 15.07.22 11:09:48
Validat / Publicat: 15.07.22 11:49:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CÂMPULUNG-MUSCEL.

VIZUALIZĂRI: 961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Terasa-grădină.