ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
JUL-2010

Romania Halkidiki via Bulgaria

Intors dupa un scurt raid prin Elada, dee... ce sa faci din an in an vacantele devin tot mai rare dar tristetea cea mai mare este ca devin si mai scurte.

Dar pentru ca Speranta moare ultima si anul inca nu s-a terminat, sa traim la maxim clipele actuale.

Dupa cele citite pe aici, prin alte parti si patite de mine in toate calatoriile catre Grecia am ales un traseu stiut si testat de mine in alti ani.

Traseul acesta a fost dus - intrors:

Braila - Slobozia - Calarasi - bac - Silistra - Dulovo - Shumen – Jambol (Yambol) - Elhovo - Topolovgrad - Svilengrad - granita greco-bulgara - Orestiada (E85) – (E90) - Alexandroupolis - Autostrada Egnatia Odos (E90) – Kavala – Thessalonik-Gerakini - Nikiti - Elia

Tot drumul fara devieri, GPS fiind prietenul meu si al rezervorului, IGO. 8 instalat cu hartile actualizate, 1100 km.

Plecarea din cetatea Danubiana in jur de ora 5-5, 30 la ora 7 eram deja la coada la bac (ferry) dupa traversare am poposit in vama bulgara.

Aici vamesi bulgari nu aveau nici o graba l-au foit pe un cetatean mai bronzat vreo 20 de minute nu stiu ce ii cauta in microbuz ca tot venea cite un vames de ii ridica cite ceva de prin masina.

In sfirsit dupa ce vama a durat mai mult decit trecerea cu bacul iar dupa ce am cumparat celebra vigneta ne-am intins la drum dar nu innainte sa prind un bulgar din urma si sa il tachinez de aproape.

Norocul meu a fost ca respectivul a mers pina Jambol (Yambol) si viteza medie 90 km/h pe o distanta de circa 300 km, pina la granita imi mai ramase circa 130km.

Pina la granita am zarit un singur echipaj de politie dotat cu un Opel Astra alb si cu radarul pe capota, dar pina sa se dumireasca am facut la dreapta la intersectie si bice mai departe iar ei au ramas cu un gust amar ca le-a scapat un roman din plasa.

Traseul pe care l-am urmat la bulgari este bun, covorul asfaltic este acceptabil nu sunt gropi dar ca si in Romania din gropi dupa ce se asfalteaza se ivesc dimburi. Cred ca au invatat sa asfalteze la vre-o scoala din Romania.

Politia foarte rara aproape deloc sau poate am prins eu cind schimbau turele???

La granita bulgaro-greaca am trecut fara probleme chiar intr-un timp record circa 20 de minute amindoua, bineinteles dupa ce am prezentat cartile de indentitate, certificatul de inmatriculare si cartea verde.

Intrand in Grecia drumul a fost foarte bun iar de la Alexandroupolis am mers pe autostrada Egnatia Odos (E90) pe care poti sa incerci bolidul sa vezi cit poate duce pentru ca ai unde numai sa ai cu ce!!

Dusmanul pe autostrada nu era radarul politiei ci vintul care batea foarte tare si care iti sufla si benzina din rezervor daca apasai pedala de acceleratie mai tare.

Un amanunt de luat in seama cum a amintit si @pepsi autostrada Egnatia Odos (E90) este FREE pe linga faptul ca este impecabila nu se percepe nici o taxa deocamdata.

De la Thessalonik si pina in localitatea Elia mai sunt 150 km.

In apropierea Thessalonik-ului gasim indicatoare foarte mari atatit in engleza dar si in greaca care te indruma foarte bine spre locatia pe care o doresti.

Totul este sa rulezi cu o viteza adecvata sa poti observa indicatoarele din timp si sa te poti incadra din timp pe banda care trebuie.

Pe centura Thessalonik-ului mare atentie la motociclisti.

Acestia sunt foarte multi si circula cu viteza mare facind slalom printre masini fara nici o semnalizare, asa ca trebuie sa stai numai cu ochii in oglinzile exterioare.

De la Thessalonik si pina la Elia soseaua este foarte buna si libera, poti merge foarte lejer iar pe anumite portiuni poti forta putin regimul de viteza.

Asa ca in jurul orei 19 -19, 30 cu ajutorul GPS care a mers fara greseala am poposit in parcarea primitoare a hotelului.

Acest traseu pe care l-am ales este bun pentru cei care aleg sa intre la bulgari pe la Silistra si vor sa mearga spre Thassos, dar este bun si spre Halkidiki pentru ca se merge foarte bine la bulgari fara suprize neplacute din partea politiei bulgare si se evita aglomeratia de pe centura Sofiei iar pe teritoriul elen se merge mai tare pe autostrada.

Dar bineinteles fiecare alege traseul pe care il cunoaste pentru ca acela este cel mai bun si cel mai scurt.

"Cea mai pretioasa calatorie este aceea catre sufletul nostru, catre noi insine. Calatorie ce o facem in singuratate. ""

"Autor: Mircea Eliade"

Trimis de dannek in 12.07.10 21:26:49

VIZUALIZĂRI: 8824 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mirelutza
[12.07.10 21:51:03]

Imi place mult felul tau de a scrie dannek ; la obiect, fara sa te pierzi in amanunte neesentiale, cu punctarea a ceea ce este cu adevarat important...; primul vot ca... nu am mai avut rabdare pana la SB.

georgiana
[13.07.10 07:34:07]

Bine ai revenit@Dannek!

Nici macar nu ne-ai zis ca pleci, misteriosule!

Ai desparut si atat!

Chiar daca au devenit mai scurte si mai rare iesirile in Grecia anul acesta, sa ne bucuram ca inca se mai poate si cate un pic!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[13.07.10 07:46:49]

Asa este, nu prea e politie in Bulgaria pe drumul asta, am mers si eu pe o mare portiune din drumul tau spre Thasos anul trecut intre Shumen si Xanthi si am vazut mai multa politie in Grecia decat in Bulgaria. Mi-a placut prin Bulgaria, drum scurt, rapid asa ca ne-am intors tot pe acolo, dar nu m-as duce la Salonic pe aici din Bucuresti parca sunt prea multi km si costurile devin prea mari. Ar mai fi o varianta pe la Zlatograd dar am auzit ca desi distanta Bucuresti - Egnatia Odos e cea mai mica pe aici, se ajunge foarte greu din cauza muntilor si a serpentinelor din Bulgaria dar si din Grecia.

@Georgiana chiar trebuie sa stii tu tot?

raduu1972
[14.07.10 08:26:50]

foarte buna descrierea ta

dannekAUTOR REVIEW
[14.07.10 09:30:45]

@georgiana

Sunt dator cu o prajitura(ca sa te mai indulcesc)

[28.07.14 08:24:09]

Mutat la rubrica "Drumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă" (deja existentă pe sait);

dannek, georgiana, ionescunic, mirelutza, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă: