ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2022
JUL-2022

încărcat de pe telefon!
TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Experiența dureroasa

De la OREAHOVO bacul pleacă doar atunci cand este plin. La ora 13 am urcat pe bac iar acesta a plecat la ora 16.

Angajații nu vorbesc limba engleza.

Am stat 3 ore pe bac, in spatele mașinilor mici erau tiruri si nu puteam ieși. Nu ne-au oferit nici o informație.

Pe bac nu era toaleta.

In zona nu sunt magazine.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Nu sunt magazine. Nu exista toaleta.

Trimis de Anca Bondarev in 13.07.22 17:27:23
Validat / Publicat: 13.07.22 20:57:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BECHET.

VIZUALIZĂRI: 2659 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anca Bondarev); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[13.07.22 20:55:43]

@Anca Bondarev: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

[15.09.22 19:48:06]

buna seara,

sunt din zona, la aprox 60 km de BECHET si pot sa va spun ca in fiecare an in august si in septembrie plec in CO in Grecia. Aceasta este cea mai scurta cale catre Grecia.

Daca aleg Giurgiu ocolesc 180 km,

Daca aleg Vidin ocolesc 160 km

In acesti ani nu stiu sa fi urcat pe bac fara o asteptare de cel putin o ora jumatate. Am facut calcule si am ajuns la concluzia ca asteptarea este mult mai economicoasa decat parcurgerea acelor km de ocolire pe sosele din Romania.

Ai dreptate ca vama Bechet este odioasa in materie de civilizatie. Exista un wc dar bine ca l-au inchis. Esti mai sigura in natura. Culmea nesimtirii ca la intrare si iesire in si din vama achiti o taxa de deratizare care nu este mica deloc.

eu si sotia cand plecam in concediu ne luam masuri si oprim la Petrom la intrare in Bechet si luam cafea la termos mic. ceva biscuiti de rontait, toaleta clar, si nu mai ai treaba cu vama sau bacul. In principiu cea mai lunga asteptare este de 2 ore plus trecerea 20 minute, plus debarcarea 10 minute si ajungi la toaleta bulgara care e ceva gen wc de la piata agroalimentara)) )) ).

Toate aceste probleme sunt compesate cu traseul Oryahovo-Borovan-Vratsa- Botevgrad aprox. 110 km, un traseu destul de usor fata de Montana pe la Vidin, dupa care ajungi la autostrada si pina la Kulata cu o portiune de munte de 35 km ai numai autostrada. La ora 08.00 am plecat din Oryahovo si la ora 13.30 am fost la vama Kulata cu doua opriri scurte in natura.

In acesta an respectiv 09-09-2022 dimineata ora 05.30 a venit bacul, a debarcat si dupa 45 minute a inceput imbarcarea pentru BG. Am fost surprins pt. ca atunci cand am debarcat in BG pentru trecere in Romania era coada de TIR-uri de 3 km. Deci avea de lucru si, de ce a asteptat atat pe malul romanesc?

Alta problema majora este ca bacul este bulgaresc si nu ai nici-o posibilitate de informare despre acesta (daca circula, cand pleaca, cand se intoarce) oricum la cum este Dunarea acum este o minune ca circula.

singura informatie foarte vaga e politia de frontiera care zice ca timpul de asteptare este de 10 minute )) ) dar ce astepti nu se stie.

Eu, cand se apropie ziua de plecare in CO, deoarece am activitate prin Craiova intreb prin statia auto soferii de TIR si acestia imi dau informatiile necesare.

OK. sper te-am lamurit cat de cat. sera frumoasa

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[06.08.23 20:21:24]

BUNA SEARA,

pot sa va spun ca anul acesta bacul de la bechet circula normal fara oprire. deoarece totul este imprevizibil nu poate sa respecte orele pare si impare. au adus un bac mai mare si turismele ca deobicei au prioritate.

in rest la vama bechet aceeasi mizerie.

am citit ca intre Mezdra si Mizia este inchis drumul ca se lucreaza la drum asa ca am mers pe Kneje. drumul este mai bun dar atentie in Kneja la sensul giratoriu iesiti pe a doua iesire care este in urcare. NU o luati pe atreia iesire asa cum arata un indicator de Sofia ca va duce in Pleven. ocoliti 60 km

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]

Alte impresii din această RUBRICĂInfo bac Bechet-Oreahovo: