ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2008
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 01.09.08
    AUG-2008

Zakynthos - o destinatie perfecta pentru o vacanta activa

In aceasta luna am fost si noi din Alykanas, insula Zakynthos, si ma gandesc ca asa cum m-am documentat si eu pe internet, inainte de plecare, poate impresiile mele va pot fi utile unora, asa ca o sa postez si eu cateva.

Am plecat prin Christian Tour si am stat la Hotel Danny in perioada 22-29 august. Hotelul nu este extraordinar, este destul de departe de plaja si cam la marginea statiunii, dar este curat si, pentru cat am stat noi in camera, a fost suficient. Importantde mentionat ca aerul conditionat se plateste (5 euro pe zi) - noua insa nu ne-a folosit, camera fiind foarte bine pozitionata. Pentru informatii detaliate despre hotel, va stau la dispozitie.

Cat am stat noi a fost foarte cald, inclusiv seara. Puteai sa stai lejer in tricou, doar in ultimele doua zile ale sejurului nostru au mai scazut temperaturile, dar tot era cald seara. Pana la plaja faci cel mult zece minute - noi mergeam prin livada de maslini (este o poteca la stanga, din strada principala unde se afla hotelul, care traverseaza livada de maslini si ajunge destul de aproape de plaja).

Ce merita cu adevarat detaliate sunt, in opinia mea, sunt calatoriile si amintirile minunate pe care ti le ofera acestea. Primele trei zile am inchiriat o masina (un Fiat Punto, la pretul de 100 de euro), cu care am colindat insula de la un capat la celalalt. Cred ca ar fi fost mai bine sa inchiriem o masina mai puternica (erau unele pante pe care nu le urca decat cu viteza intai), poate un jeep micut - avand in vedere ca drumurile lor sunt foarte inguste. Oricum, ne-a fost de mare folos masina, pentru ca altfel am fi ratat cele mai frumoase zone ale insulei.

Am vazut aproape toata insula - partea de vest cu cele cateva plaje, nordul cu capul Schinari si Blue Caves, partea de sud-est cu Gerakas, Vassilikos, Dafni si putin din golful Laganas, orasul Zante si dealul Bohali. Cel mai mult ne-a placut plaja de la Gerakas (unde nu poti sta decat 2 ore). Dafni mie mi s-a parut un pic mai agitata decat Gerakas - poate si din cauza italienilor :P, dar la fel de frumoasa.

Am facut si croaziera in jurul insulei, cu o agentie locala - Mamfredas Tours, care alaturi de Pelargos si alte cateva fac parte din grupul TEZ - turoperatorul prezent si pe piata romaneasca. Am platit 20 de euro (erau si de 27 de euro, cu un vas mai mare, cu piscina), iar turul a fost destul de complet - oprire la Marathonisi, la plaja Schiza si la Makrigialos. Nu ne-am putut bucura de popasul planificat la Navagio, dar din cauza valurilor puternice am oprit doar pentru poze, pauza de inot fiind inlocuita cu cea de la Makrigialos. Senzatia de rau a fost destul de accentuata pentru multe persoane, din aceeasi cauza, a valurilor agitate. In pretul de 20 de euro a fost inclus transportul cu autocarul din Alikanas in Zante (de unde pleca vaporul) si invers, la intoarcere.

As vrea sa mai adaug cate ceva si despre Alikanas. Statiunea este destul de mica si linistita, iar plaja la fel. Este foarte aproape de Alykes - drumul se poate face pe jos. Plaja din Alikanas nu pot sa spun ca mi-a placut foarte mult - mi s-a parut un pic cam murdara - poate si din cauza turistilor, pentru ca se facea curatenie. In statiune sunt multi englezi, romani, unguri si ceva polonezi - din ce am identificat eu...

In privinta posibilitatilor de a lua masa, taverne sunt destule, iar preturile acceptabile. Din ce am incercat noi, cel mai mult ne-a placut la Poseidon (in special pentru fructele de mare, care erau foarte bine preparate). Un plus pe care l-am remarcat la toate tavernele, barurile etc. este ca aveau apa la sticla de un litru - 1,5 litri la preturi acceptabile, cuprinse intre 1 si 1,5 euro (in conditiile in care in magazin costa 0,7-0,8 euro) - ceea ce a fost foarte bine cand ne-am plimbat cu masina. Tot la capitolul preturi, mancarea si bautura pe vapor erau la si ele la preturi accesibile (poate apa ceva mai scumpa - sticla de 0,5 la 1 euro)

Cum intrari in Alikanas este si un fast food si o taverna cu personal roman. La fast food au televizor unde transmit meciurile - important de retinut pentru cei amatori :). La taverna, noi nu am mancat niciodata.

Trimis de iulia79* in 01.09.08 13:24:30

VIZUALIZĂRI: 4630 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulia79*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Navagio
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂDanny's & Kali Pigi Hotel: