ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2022
STATUS: APOLLO
JUN-2022
BUN

Oldies but goldies - Bacania veche, delicatese & gradina

Pe 1 iunie ne intorceam dintr-o minivacanta in Bulgaria, despre care tocmai am incheiat povestile, si am incheiat cu un restaurant minunat vezi impresii Credeati ca ati scapat? Ei bine, nu, asta deoarece pe 1 iunie era ziua mamei (oldies but goldies ????), cum insa noi ne intorceam acasa pe 1 iunie si nu stiam exact cam pe la ce ora, am hotarat sa o sarbatorim in data de 2 iunie. Cum intre timp a mai ajuns o data acolo, povestea noastra va avea doua parti.

Asadar, pe 2 iunie, mai pe seara, ne infiintam noi la Restaurantul Bacania Veche, situat in Bdul Dacia nr 25 (langa hotel Duke la Piata Romana pentru cei ce cunosc orasul Bcuresti), pagina oficiala este bacaniaveche.ro/povestea iar restaurantul il gasiti mai degraba pe FB. In pagina oficiala gasiti mai magazinul precum si produsele pe care le comercializeaza, mancare si produse de la producatori locali, cred ca as putea epuiza spatiul povestindu-va, insa daca accesati pagina oficiala puteti vedea multitudinea de produse. Recunosc cinstit ca inca nu am incercat, insa e interesant de vazut, multe par atractive.

Revenind la local, acesta este amenajat intr-o casa veche, aici va puteti insela, exact la intrare este o curticica micuta cu cateva mese si scaune, din fier forjat cu blaturile cu marmura, ceea ce este placut de tot, sunt de cate 2 persoane, dar terasa adevarata este in curtea interioara. Imi plac mult de tot terasele interioare, deja esti rupt de lume si esti doar tu si atmosfera. Eu, sotul si mama am ajuns primii, nu exista parcare proprie, insa am gasit loc pentru masina in apropiere si flacaii la fel (noroc ca ei au masinile mai micute).

Meniul este format din cateva foi A4, fara poze si descrise pe scurt. Insa fata de acest meniu general, mai este unul care este schimbat cam la fiecare 2 zile, este scris de mana pe o tabla si se numeste foarte dragut: “Derapajele zilei” si care sunt atractive de multe ori.

Am comandat mai intai bautura: bere Zaganu blonda, bere Peroni fara alcool, un sirop de casa (de fapt a fost un amestec de siropuri, un Hugo fara alcool, un gin tonic dar fara alcool ????. A urmat partea cea mai grea, alegerea bucatelor, in final a fost muschi de porc gatit in unt si mirodenii (cimbrisor), carnati proaspeti de casa “signature Bacania Veche” cu mamaliga si sos de ardei copti, salata cu pui (marinat) la gratar, pui de ferma la cuptor cu sos lejer de miere, lamai si Za’atar (ceva condiment, nu ma intrebati mai mult), mamaliga cremoasa cu selectie de ciuperci de macar 4 feluri in unt si cimbrisor.

Sa va povestesc cum au fost bucatele? Cred ca as fi sadica rau de tot, dar curcubeu pe cerul gurii, normal ca am gustat fiecare de la celalalt, si eram incantati de gust, totul minunat.

Am sa va povestesc insa putin de tot despre amabilitatea fetelor care serveau, in primul rand daca doreai ceva anume se ofereau sa verifice daca se poate, de exemplu sotul meu a vrut ca siropul sa fie facut intr-un anume fel, a verificat, a fost ok. Baietii fiind amandoi cu permisul in buzunar si vrand sa il pastreze tot acolo au cerut varianta fara alcool a unui gin tonic si a unui Hugo ????, l-au facut atat de prezentabil incat treceai peste faptul ca este fara alcool.

Fetele se miscau mereu pe terasa, te intrebau daca mai vrei ceva iar in momentul in care strangeau farfuriile goale te intrebau daca a fost totul in regula, daca ti-a placut, pot spune ca acolo m-am simtit de parca as fi ajuns cu pile ????

In final a venit si amenda, care nu ne-a mirat pentru ca stiam ca este un local cu preturi maricele, pe bon a fost 384 lei, platita normal, de mama ca doar era ziua ei ???? si ne-am obisnuit ca atunci cand este ziua cuiva, sarbatoritul sa ne scoata la restaurant, insa am plecat de acolo multumiti de o aniversare atat de placuta, pe o vreme minunata, era ora la care era placut sa te plimbi.

Am sa trec la cea de-a doua vizita, care s-a lasat materializata greu, dupa vreo 3 incercari si amanari din diverse motive (despre una am sa va povestesc intr-un viitor articol) Am planificat o iesire cu o prietena care se poate spune ca este destul de mult iesita in lume (fara sa fie insa fitoasa), nu cunostea localul si speram sa ii placa. Ea a ajuns prima, i-am trimis mesaj ca ajung si eu in 5 minute si mi-a raspuns ca nu e graba, e ffff frumos ????. Acum mai ramanea sa ii placa si bucatele, eu speram ca derapajele zilei anterioare sa fie si astazi pentru ca ochisem placinta ciobanului, insa nu, asa ca eu am mers pe ce luase flacaul meu, adica mamaliguta cremoasa cu 4 feluri de ciuperci si prietena si-a luat pulpa de rata cu piure cu trufe. De baut am luat cate un Hugo (cu alcool) ???? pentru ca amandoua eram cu transportul in comun, ea si-a luat si o cafea. Am invitat-o sa guste din portia mea, asta deoarece aceasta mamaliguta a lor este vestita (flacaul cand ajunge pe acolo o cere mai mereu), are si branza in ea, este gatita minunat. De data aceasta am uitat sa fac poza la derapajele zilei, insa tin minte ca aveau si supa crema de rosii cu branza si crutoane. De ce am retinut asta, pentru ca la o masa era un cuplu cu o fetita micuta (intre 1-2 ani) si asta ii luasera copilei, care manca cu mare placere.

Mai vreau sa mentionez ca avand in vedere tantarii care ne chinuiesc, aveti la indemana un Autan spray. De data aceasta ne-au servit alte fete, insa la fel de dragute si amabile. Am ajuns si la toaleta, este curat, inca o bila alba.

Ce vreau sa comentez in final, nu este genul de local in care sa imi permit sa merg des, insa pentru ocazii este un loc in care mergi la sigur si daca va aflati in zona, puteti incerca.

Alegeri inspirate va doresc si sa ne auzim de bine.

Trimis de mishu in 10.07.22 14:18:04
Validat / Publicat: 10.07.22 15:51:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 527 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Bacania veche, delicatese & gradina - muschi de porc

Carmen IonPHONE
[10.07.22 16:25:06]

@mishu: Drăguț local, deși cam scump, dar vorba ta, foarte potrivit pentru ocazii speciale, ca cea în care a făcut cinste mama ta...

[10.07.22 18:17:11]

@Carmen Ion: Pentru local mama s-a sfatuit cu flacaul, si au cazut impreuna de acord, dupa mine putea fi si la coltul strazii daca se mananca bine ... oricum si la mine la coltul strazii sunt ceva restaurante si nu sunt chiar ieftine, mai am de incercat insa pentru ca nu le-am bifat ca "Am fost acolo! ".

Oricum, ne-am revansat cu cadoul, si pana anul viitor de ziua ei mai vedem noi unde mai mergem .

Multumesc de vizita si aprecieri.

crismisPHONE
[11.07.22 07:05:13]

@mishu: Minunat! Să vă fie de bine și să vă trăiască sărbătorita!

[11.07.22 07:33:21]

@mishu: Cam tarziu, dar La multi ani mamicii tale!

Dar stiu ca a fost o alegere minunata! Adevarul ca "derapajele" ma incanta si pe mine.

Iata niste oameni care, desi au preturi mari, stiu sa-si vanda marfa! Totul arata minunat! Inclusiv coctailurile fara alcool! Portiile nu par mici, deci isi justifica banii si , dupa cum arata, au fost si savuroase!

Sa va fie de bine!

[11.07.22 09:19:39]

@crismis: Multumesc foarte frumos pentru urari, dar si pentru vizita si aprecieri.

[11.07.22 09:48:06]

@Zoazore: Multumesc frumos de urari. Derapajele sunt gandite cu cap, au anumite produse pe care le pun pe lista doua zile asa incat stiu cam cate ingrediente sa comande/ foloseasca si din ce am citit pe FB ca si comentarii, sunt unele feluri care sunt foarte solicitate, asa ca eu cred ca deja cam stiu cum sta treaba. Si de fiecare data am vazut ca erau clienti destui, asa ca lumea deja cunoaste locul.

Si portiile au fost intradevar indestulatoare iar noi satisfacuti.

DOINITA
[11.07.22 11:32:34]

Pentru inceput, la multi ani cu sanatate, mamei!

Acum, vine si randul invitatilor si va doresc sa va bucurati multi ani de prezenta mamei si sa va fie de bine bucatele alese, alaturi de "derapajele"zilei!

Ca intotdeauna, ne prezinti bucatele in asa fel incat sa inghitim in sec macar o data, dar suntem caliti!

Am notat recomandarea si sper sa ii trec pragul candva...

Mika
[11.07.22 15:54:14]

@mishu: Abia acum am citit review-ul tau., deoarece am cam absentat din AFA un timp. Mai intai, ii urez mamei tale La mulți ani, chiar daca este cu ceva intarziere. Apoi vreu sa iti spun ca la acest local vom petrece după botezul nepotului meu. Copiii au aranjat acolo, habar nu aveam de el. Citisem ceva pe net dar acum, după ce am citit review-ul tău m-am liniștit. E de bine. Mulțumesc pentru frumoasa prezentare.

[11.07.22 18:49:57]

@DOINITA: Multumesc frumos! Si ai dreptate, urmeaza flacaul cel mare si cu ocazia asta mi-a amintit ca nu am povestit unde ne-a invitat anul trecut, si unde "amenda" a fost mai mare decat cea de acum, insa a fost tare frumos .

Apoi urmez eu, anul trecut m-au tras in piept, a fost si cazare si doua restaurante, pai e corect?

Nu conteaza, este important ca suntem in familie si imi doresc sa fim cat mai mult timp in formatia asta, sau chiar largita .

[11.07.22 18:53:15]

@Mika: In primul rand multumesc pentru urari si iti doresc si eu tie numai bine. Localul mi-a placut si prima data si a doua oara, este micut si in acest fel este mai intim.

Iar serviciile au fost minunate, mai rar sa vad ca vin sa te intrebe daca e ok, daca mai vrei ceva, iar la final daca ai fost multumit.

Sunt convinsa ca va veti simti minunat si astept sa ne povestesti.

nicole33
[11.07.22 23:42:01]

@mishu:

Încep prin a-i ura sănătate maximă mamei şi un La Mulţi Ani! întârziat, iar vouă să vă fie de bine şi să repetaţi, ceea ce se pare că tu deja ai făcut.

Ambientul este drăguţ, îmi place grija pentru detalii, şi intim totodată.

Preţurile nu prea îmi plac, dar... obrazul subţire... şi evenimentul...

Mâncarea arată bine, felurile sunt mai deosebite, nu ce găseşti peste tot. Uite ce-mi faci tu mie la miezul nopţii

Ce m-a dezamăgit total au fost băuturile băieţilor, ba chiar mi-au pus imaginaţia la încercare. Cum naiba să bei gin tonic fără gin? Sau Hugo fără Prosecco? Ce au pus în loc?

Mojito sau PinaColada fără alcool am încercat, dar acolo este simplu: nu pui rom şi gata, iar gustul nu este mult diferit.

Bine că la a doua vizită aţi luat şi voi băuturi normale

[12.07.22 09:17:53]

@mishu: Multumesc frumos pentru urari, niciodata nu vin prea tarziu, pot spune ca tu i-ai spus mamei mele La Multi Ani! in avans pentru anul urmator . Cat despre

Cum naiba să bei gin tonic fără gin? Sau Hugo fără Prosecco? Ce au pus în loc?

nu stiu, cert este ca bauturile au fost bune iar ei nu puteau risca sa bea si mai apoi sa conduca iar de masini aveau nevoie amandoi.

Cat despre mine, acestea sunt momentele in care ma bucur ca nu conduc, nu poate face nimeni aluzie la mine ca macar un sofer sa scutesc .

Cat despre preturi? stai ca mai urmeaza, nu pot spune ca ma incanta preturile mari, insa sunt momente sau persoane cu care ma intalnesc nu intotdeauna la alegerea mea in ceea ce priveste localul, sau daca este alegerea mea trebuie sa fie mai altfel.

Insa cel putin m-am bucurat ca a fost bine altfel si... si cu banii luati , chira ca as fi plans.

Multumesc de vizita si aprecieri si de ecoul savuros.

[12.07.22 09:19:09]

@mishu: Vorbesti tu cu tine? Woow!

[12.07.22 10:30:57]

@Zoazore: , ma grabeam si mi-am raspuns mie in loc sa-i raspund lui @nicole33, hai ca sunt dusa rau de tot ????, noroc ca esti vigilenta

[12.07.22 10:33:43]

@nicole33: Nicole, eu sunt dusa, te rog citeste raspunsul meu asa cum trebuie nu cum l-am postat eu ,

[12.07.22 10:34:16]

@mishu:

Am patit-o si eu! M-a atentionat @crismis! :????

nicole33
[15.07.22 06:38:59]

@mishu:

Am citit, am zâmbit şi am înţeles răspunsul tău.

Nici pe mine nu mă încântă să cheltuiesc mult pentru o ieşire, însă admit că există situaţii şi situaţii şi că anumite evenimente merită o atenţie mai specială şi un efort financiar.

Am citit şi cealaltă experienţă

crismis, DOINITA, Mika, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: