ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2010
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
JAN-2010

Ce poti face intr-un week-end iarna in judetul Mures?

Ce poti face intr-o zi?

Putine tari ce si-au gasit gazduire pe batranul nostru continent au si "munte" si "mare" precum putine sunt si cele care n-au deloc, nici munte si nici macar mare! De obicei toate tarile latine (Spania, Portugalia, Franta, Italia si tara noastra, bine-nteles) le au pe amandoua, adica si munte si mare. (Au stiut ei, smcherii de romani in urma cu 2 milenii, pe unde sa puna piciorul! ).

Dintre acestea, si mai putine tari au muntele langa mare. Franta este una dintre acele tari care se lauda cu acest lucru. Dimineata iti bei linistit cafeaua imbunatatita cu un degetar de absint pe plaja de la Nisa, apoi sari intr-un TGV care te duce in 2 ore la Chamonix in Alpi, la 3000 de metri, unde si in august e zapada, aluneci asa, alene, pe skiuri cateva ore iar seara cu un alt tren rapid esti din nou la Nisa pe plaje unde sezlongul tau inca te mai asteapta ca sa prinzi cateva superbe sclipiri de ultraviolete. Cancerigene bine-nteles, ca deh! , suntem in anul 2010, an cu multe eruptii solare si maxima activitate a astrului zilei.

Dar, vai! si noi putem face acest lucru, aici, in Romania!

De la Mamaia, unde pe la 8 dimineata, dupa 2 ore de plaje "sub" un soare ce a rasarit feeric din mare pe la 5, caci e bine stiut ca plaja romaneasca e orientata spre Rusia, tara de la care ne vin nu numai gazele ci si lumina, deci dupa ce ti-ai baut pe plaje cafeaua dreasa cu cateva picaturi de palinca, insa atentie!! nu prea multe ca-n acest an a aparut radarul invizibi, pe care nu-l vezi, nu-l auzi, dar el iti simte vai! chiar si vaporii tariei din cafea, te-arunci curajos la volanul Jeep-ului tau luat in "leasing" pentru care ti-ai inchiriat 2 din cele 3 camare de la bloc iar la baie si bucatarie ai agatat program pe use pentru fiecare chirias, dar, iata!... in cateva ore esti sus la Balea la 2200 de metri, unde si vara ai zapada, skiezi un pic, apoi te-ntorci inapoi la Mamaia, ceva mai bine bronzat, caci e binestiut ca soarele de munte bronzeaza mai tare. Si asta o faci doar asa... ca sa le rupi gura amicilor tai de concediu cu ce-ai reusit tu sa faci azi.

Pai nu-i asa c-avem si noi o Nisa si un Chamonix la noi acasa?

Aici, in judetul Mures, nici noi nu suntem mai prejos decat ceilalti eroi ai review-ului meu, amintiti in prima parte a sa, caci doar oameni suntem si noi, nu-iasa? . Adica suntem uneori la fel de snobi ca si ei. Si noi stim sa aplicam bine acest joc scotian sau poate finlandez de calire, "cald-rece-cald" (apropo, intotdeuna se incepe cu cald! ).

Dimineata o pornim spre SPA-Sangeorgiu Mures sau SPA-Sovata, ne balacim vreo 2 ore in bazinul cald, in jacuzzi sau intram in sauna umeda sau uscata pana ne iese prin toti porii, toata rautatea (de substante toxice, vreau sa zic) acumulata in timpul saptamanii, apoi ne repezim "val-vartej" pe partia de ski de langa Sovata (la 6 km de statiune), sarim pe telescaun, care in 10 minute ne duce in varf la pensiunea lui Nea Vasile Harsan, patron care, impreuna cu fiica sa, Ramona ne va servi cu mici cu mustar, cu gratar cu cartofi prajiti sau'cu vin fiert cu scortisoara, sau ne va imbia sa inchiriem un ATV, o pereche de schiuri cu clapari sau o placa. Daca nu ne permitem, findca e an de criza, cautam prin pubela o punga mare de plastic ce ne-o punem sub fund si... da-i nene distractie! Spre seara coboram iar in vale spre casa de bilete, (acolo unde un "dus-intors" te costa cam 12 lei, dar daca iei abonament pe toata ziua, e mai rentabil), si, ... ca distractia sa fie completa, mai faci inca o baie calda la Baza de tratament Danubius Sovata sau la SPA-Sangeorgiu de Mures unde vei scoate insa ceva mai multi bani, caci a inceput programul vesperal pentru VIP-uri. Dar ce conteaza!... a doua zi, la servici vei avea ce povesti, ii vei lasa pe toti colegii tai "gura-casca"! Poate chiar si pe sefu', daca trage cu urechea.

Dorgo

Trimis de dorgo in 12.07.10 17:13:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în [ALTE ZONE].

VIZUALIZĂRI: 4825 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Mai intai faci o baie calda la piscina Hotelului Danubius din Sovata

[12.07.10 18:23:00]

redenumit sectiune in "Descopera judetul Mures", poate mai apar si alte review-uri despre zona.

• Alte impresii din această RUBRICĂAlte locuri de vizitat în județul Mureş: