ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2022
Familie
EXCELENT

Rhodos - Insula VANTULUI si nu a Soarelui

Buna ziua.

Ne-am intors de o saptamana din Insula Rhodos unde am petrecut un concediu foarte frumos la aceasta locatie de vis, situata pe malul marii.

Plecarea a fost din Iasi cu compania Animawings (calatoria cu ei a fost o premiera absoluta pentru noi). Noi am ales un pachet demipensiune (mic dejun+cina) prin [... ] in valoare de 1800 E (2 adulti+ 1 copil de 10 ani).

Plecarea s-a facut cu o mica intarziere de 10 min iar intoarcerea cu maxim 15 min probabil fluxului mare de zboruri de la noi cat si de la ei.

Despre hotel pot vorbi numai foarte bine. Am ajuns in jur de orele 21:30, am fost intampinati cu zambetul pe buze si predarea camerei s-a facut foarte repede intr-o engleza mai mult decat suficienta si pentru ca nu am mai prins cina am fost recompensati cu un tichet pe care l-am folosit la un pranz.

Ca si spatiu poate camera era un mic micuta pentru 3 persoane, iar patul suplimentar a contribuit la acest mic incovenient, noi nefolosind aproape deloc dulapul.

Curatenia se facea zilnic fara sa ceri expres acest lucru.

Nu ne-a lipsit absolut nimic desi am lasat si bani in camera, iar ulterior am aflat ca insula are infractionalitate „0’’.

Micul dejun si cina foarte variate si pe toate gusturile, nelipsind de la nici o masa salatele traditionale clasice/de fructe si sucurile absolut delicioase. Seara, la cina in special eram intampinati cu traditionalul„Kalispera' ' si eram intrebati nr. camerei.

Personalul amabil dar in acelasi timp discret ne-a creat o atmosfera propice unui concediu reusit.

Ca si in Creta, unde am fost acum 2 ani, doar apa plata era gratuita, pentru orice alta bautura trebuia sa platesti. Spre exemplu un pahar cu vin rose era 4 E, iar daca vroiai internet pt 5 zile trebuia sa platesti 10 E pt doua dispozitive.

Tavernele/magazinele alimentare si nu numai sunt f aproape de hotel si de unde iti poti procura strictul necesar cu preturi cam ca pe la noi dar de o calitate clar mai buna.

Revenind la hotel pot remarca ca 3/4 din sezlonguri sunt situate pe iarba iar restul de vreo 20 de sezlonguri (cred ca tot ale hotelului erau situate pe nisip, care era f fin pe cea mai mare suprafata, intrarea lina in mare pe distante mari dar nu aveau lifeguard.

Pe programul informativ dedicat hotelului si care se vedea pe Tv-ul din camera erau prezentate detaliat pe zile facilitatile precum si spectacolele de seara (tenori, Greek Night etc...) la care nu am participat decat la foarte putin la un grup de tineri care imitau Boney M si care au facut senzatie. In timpul zilei am fost invitati ba la darts ba la AquaGym cu personal calificat si cu mult umor.

Locatia beneficiaza si de Lobby Bar si masa in aer liber cu fast food-uri intre anumite ore si contra cost (probabil pentru cei cu all inclusive era gratuit).

Piscina mare era f curata, si avea 95 cm la margini si 140 cm la mijloc iar cea mica era f mica doar pentru cei pana la cativa anisori. Existau si WC-uri si dusuri la iesirea de pe plaja si permanent se face curatenie si la exterior dar nu prea avea cine sa faca mizerie, media de varsta pentru 50% dintre turisti fiind inaintata.

Statiunea chiar daca nu beneficiaza de o faleza in adevaratul sens al cuvantului este foarte animata si are ceva pitoresc.

O familie ca a noastra putea manca si cu 50 si cu 70 E si depinde pentru ce optai. Cel mai tare ce m-a surprins a fost ca nu prea se gasea pește la masa asa cum ma asteptam, dat fiind specificul zonei.

Despre excursii pot sa va spun ca am optat pentru cea din Rhodos, orasul vechi cu ghida noastra grecoiaca Dora, cu o poveste de viata interesanta, care ne-a vorbit in romana si care merita toti banii.

De asemenea am vizitat superba insula Simy, unde am fost avertizati ca va fi foarte cald si din aceasta cauza ne-am limitat doar la a lua masa si a ne plimba nu foarte departe de unde ne-a lasat nava. In drum spre aceasta, am avut oprire pentru baie/inot la minunatul loc numit St George Bay cu apa sa turcoaz pe care va recomand din toata inima sa nu il ratati.

Pe cont propriu, am vizitat Ladiko care se afla doar la cateva statii de autobuz si care se afla paralel cu aleea principala si pentru care va trebui sa va documenati cum sa ajungeti cu autobuzul. Acolo veti gasi un loc superb cu mancare foarte buna la preturi ok care are acelasi nume si unde va intampina Eric, un sef foarte simpatic. Atentie ca autobuzele circula din ce am auzit doar din ora in ora si va trebui sa prindeti ultimul care e la ora 17.

Cu regretul ca nu am apucat sa vizitam si Lindosul pentru ca locurile erau ocupate iar distanta de 40 km sa o parcurgem cu autobuzul si probabil cu multe opriri ni s-a parut prea obositoare pentru ultima zi consider ca a fost o vacanta reusita atat prin prisma locatiei, a imprejurimilor cat si a potentialului turistic.

De asemenea, va recomand sa nu omiteti Aqua park din Faliraki care se afla la cateva statii de hotel unde adultii intra cu 25 E iar cei pana in 12 ani cu 17 E dar merita cu varf si indesat.

Rhodos-ul fiind considerata insula Soarelui vreau sa atrag atentia la vantul care si-a simtit prezenta in 80% din timp, deoarece poate fi foarte inselator asupra pielii si te poate bronza mult mai repede decat te poti astepta. Asadar, atentie la soare si sa nu va lipseasca crema cu protectie 50+.

In concluzie, avand in vedere istoricul insulei pentru care aveti nevoie de mai multe zile pentru a ale vizita, serviciile de calitate detaliate mai sus comparative cu litoralul romanesc si atitudinea personalului de acolo recomand sa va petreceti concediul in aceasta locatie superba care corespunde descrierii.

Trimis de reddogsv in 06.07.22 14:39:09
Validat / Publicat: 06.07.22 15:53:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini Si Creta (Hotel Albatros)

VIZUALIZĂRI: 4920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (reddogsv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Apus de soare

[06.07.22 15:52:15]

webmasterPHONE
[06.07.22 17:45:11]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

resita2009
[06.07.22 20:08:23]

@reddogsv:

ca o curiozitate, cat te-a costat acest concediu, ai depasit 3.000 de euro?

[07.07.22 09:13:09]

@reddogsv: Din cate se vede ati avut parte de o vacanta reusita, zbor (aproape) la timp, cazare ok, atmosfera placuta, exact ce ii trebuie ca sa iti incarci bateriile.

Felicitari, votat cu mare drag.

Eric s mom
[20.08.22 15:48:01]

Am citit cu interes si cu placere, peste doua zile mergem si noi acolo.

Eric s mom, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂApollo Beach Hotel: