ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2022
ÎNSCRIS: 16.01.16
JUN-2022
Familie
REZONABIL

O vacanta placuta, dar se putea si mai bine! Mai degraba hotel de 4 stele!

Am ales acest resort deoarece il mai vizitasem in 2015, la deschidere, cand am petrecut un sejur ok, si din considerente de distanta, fiind mai aproape de Romania, in Ozdere, la aprox. 35 km de Kusadasi.

Am calatorit cu masina pe traseul Bucuresti, Giurgiu, Ruse, Razgrad, Targoviste, Omurtag, vama Hamzabeyli, Edirne, podul cel nou de la Cannakale, Edremit, Aliaga, Ozdere.

despre SERVICII

Cazarea s-a facut destul de rapid desi am ajuns pe la ora 12.00, am primit 5 din cele 7 camere (landview) rezervate, cu vedere la mare si piscine contra unui tips de 10 euro/camera.

In general personalul a fost amabil! Nu prea stiau engleza. Ospatarii isi schimbau total atitudinea la vederea celui mai mic bacsis.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera este destul de spatioasa, 29 mp, cu un pat dublu mare confortabil si o canapea extensibila foarte tare si incomoda. Aer conditionat centralizat, minibar reumplut zilnic cu o cola normala, o cola zero, un sprite, o fanta, 2 beri efes la cutie de 330 ml, 2 ape plate, 2 ape minerale, plicuri de ceai si cafea solubila - in 2 din cele 7 camere "au uitat" sa realimenteze vreo 2 zile.

In tot sejurul de 8 nopti nu s-au schimbat decat prosoapele zilnic desi am lasat un tips pentru camerista la 6 din cele 7 camere rezervate.

Curatenia in camere a lasat de dorit, para de dus infundata - abia curgea, praful nesters, etc.

Parchetul in camere este deteriorat si umflat iar covoarele din fotografiile de prezentare ale camerelor nu mai existau (acum 7 ani erau).

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea nu este prea diversificata, daca se termina un anume produs mai cautat de turisti gen peste, creveti sau carne de oaie nu se mai realimenta - daca mergeai la masa la ora deschiderii erai mai castigat!

Pentru a diversifica putin, alternam in a lua masa de pranz cand la restaurant, cand la terasa de langa piscine unde aveai mancare gen fast food.

In primele 4 zile am gasit inghetata doar la patriseria din hotel si abia ulterior au adus si la terasa, cate putina. Daca se termina te trimiteau la patiserie.

In a 3-a zi de sejur am mers sa facem rezervare la unul dintre restaurantele a la carte (inclus in pretul sejurului) dar nu mai erau locuri libere si, oricum ni s-a spus ca nu se pot face mese pentru grupuri mai mari de 10 persoane. Unul dintre prietenii mei a primit o rezervare la restaurantul de peste, dupa indelungi insistente. Acesta a constatat in ziua rezervarii ca restaurantele a la carte erau mai mult goale desi la relatii cu publicul ne spusese ca e totul ocupat - vedeti filmarea incarcata.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Suprafata resortului este una mica spre medie, in opinia mea, are piscine generoase, tobogane pentru adulti si copii, o plaja de nisip, destul de ingusta (doua randuri de sezlonguri) pe latimea resortului cu intrare lina in mare cu ceva pietricele, un ponton cu o parte "la liber" si o parte, cu vreo 10 casute dotate cu paturi si frigider la interior si sezlonguri si intrare separata in mare, contracost (75 euro/zi sau 450 euro/saptamana).

La piscine si la plaja erau suficiente sezlonguri chiar daca mare parte erau "rezervate" cu prosoape sau jucarii.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Ca un plus as specifica prezenta bauturilor de import diverse specifica hotelurilor de top din Antalya, de la Vodca Absolut, rom Captain Morgan, Wiskey JB, Chivas 12 yo si 18 yo, Johnnye Walker, Baileys, Tequilla, etc. O sa mentionez ca un plus faptul ca barmanul de la barul de pe ponton facea un coktail special (reteta personala) delicios.

Ca si la mancare as semnala acelasi minus si la bauturi. De exemplu s-a terminat Baileys-ul preferatul unuia dintre prietenii mei si i s-a spus ca vor primi a doua zi. In ziua urmatoare serveau un fel de cafea cu alcool (un soi de baileys local) si doar dupa ce a dat 5 euro unui ospatar a primit ceea ce a cerut.

Echipa de animatori isi incepea activitatea pe la 10.30 si era destul de putin vizibila, spectacolele de la amfiteatru erau destul de slabute, a fost ceva muzica live, disco la terasa de la piscine, clubul din hotel era in general gol: max 10-15 pers.

La centrul SPA, in partea gratuita (inclusa in pret), nu functiona decat sauna uscata, la dusuri faianta e umflata si desprinsa de pe pereti, scurgerile infundate, becuri arse, nu era gel de dus. Nu se poate spune acelasi lucru despre partea de welness unde se faceau masaje, bai turcesti, pilling contracost unde doamnele grupului s-au rasfatat.

Trimis de adr!an in 04.07.22 12:37:28
Validat / Publicat: 04.07.22 16:16:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya, Antalya, Belek, Kusadasi, Didim

VIZUALIZĂRI: 846 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adr!an); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂSunis Efes Royal Palace Resort & Spa:

• pagină generată în 0.05433201789856 sec