ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2022
2 AD. + 2 COPII -- v: 4, 0
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Weekend relaxant

Pentru ca am fost printre cei 3 castigatori ai voucherului de 600 lei din luna martie am ales sa petrecem un weekend la munte, dar nu departe de casa. Perioada a fost 1-3 iulie.

In urma cu 8 ani am fost in Moeciu de sus la o alta vila pe aceeasi strada si pur si simplu m-am indragostit de aceasta zona, acest peisaj senzational, cu multa verdeata, cu aer curat, miros de padure, ce sa mai zic, intr-un cuvant superb.

De data aceasta am ales pensiunea Casa Rares din Moeciu de sus.

Aceasta se afla pe strada Valea Popii, nr. 61 A, Moeciu de sus.

Inca un motiv pentru care am ales aceasta pensiune a fost posibilitatea de a lua toate cele 3 mese la locatie, iar noi am intrat cu cina in prima zi, iar a doua zi am ales sa luam doar pranzul si cina, micul dejun l-am luat de acasa, ca sa nu fim fortati sa ne trezim la o anumita ora.

Inca de la convorbirea telefonica pentru rezervare am intrebat daca se poate da factura pe persoana fizica si mi s-a spus ca da. Rezervarea a fost facuta fara a se cere o plata in avans a mini sejurului.

despre SERVICII

Curtea pensiunii este destul de mare, noi am bagat masina in interior, mai erau inca 4 masini parcate in afara de noi.

Afara se afla un foisor dotat cu 2 mese lungi si cate 2 canapele la fiecare si gratar.

Pentru copii sunt 2 leagane, un tobogan si o trambulina.

In vila se afla un living foarte mare cu o canapea super confortabila, un tv mare si 5 mese cu cate 4 scaune fiecare pentru a lua masa. Exista si o baie de serviciu cu intrare din living.

Peste tot este foarte curat si in spatiile comune si in camere.

Gazda super, nota 10 +. Foarte amabila, ne-a intrebat mereu daca suntem bine, daca ne trebuie ceva. Ba chiar pentru ca a fost un pic racoare seara si dimineata a spus ca ne porneste un pic caldura pentru ca suntem cu copiii si sa nu le fie rece. Se adapteaza la nevoile noastre, de exemplu pranzul a trebuit sa-l mancam pe rand eu si sotul deoarece copiii din dotare dupa plimbarea de dimineata au cazut pe front ???? si am facut cu schimbul, unul la copii unul la masa si invers, iar mancarea a fost adusa pentru fiecare in parte, fierbinte si proaspata.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Vila dispune de 9 camere de cazare duble si triple, cele triple avand o canapea extensibila.

De cand am intrat pe poarta pensiunii, gazda a iesit la usa sa ne intampine, ne-a dus direct la camera, ne-a intrebat daca vrem camera la etajul 1 sau 2, dar am ales la 1 sa fim mai aproape de iesire, sa nu mai caram de copii inca un etaj????.

Noi am avut o camera tripla, destul de mare ca suprafata, dotata cu pat dublu cu 2 noptiere in laterale si o canapea extensibila destul de mare, o masuta cu 2 taburete, un tv prins in perete, un dulap cu o usa (cu umerase si 2 sertare si cuier), un mini frigider, util daca iti iei mic dejun de acasa.

Pe jos prin camera este o mocheta, pot sa confirm ca este foarte curata, bebelusa din dotare a explorat toata camera de-a buselea si nu s-a murdarit pe pantaloni????.

Balconul este foarte mare dotat cu o canapea, numai bun sa servesti cafeaua de dimineata si o tigara pentru fumatori.

In camera am gasit pe pat 2 prosoape mari pentru dus si un sapunel micut.

Baia este destul de mare dotata cu cabina de dus, cu scurgere foarte buna, nu te inunzi, usile etansau destul de bine, wc, chiuveta, oglinda cu etajera, 2 prosoape mici pentru maini, un prosop de pus pe jos sa iesi din dus, 2 plicuri cu gel de dus si cam atat. Destule dotari pentru o pensiune neclasificata.

Curatenia este impecabila si in camera si in baie. Un mic minus sa zicem la baie lipsa unui gemulet, dar are o mica aerisire, nu ramane aburul mult timp dupa dus. Miroase bine in baie, nu a canalizare ca in alte unitati de cazare.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Cu o seara inainte de a ajunge am vorbit pe whatsapp cu gazda si ne-a propus pentru cina din prima zi urmatoarele variante de mancare: pastramă, șnițel pui sau porc, tochitură vițel sau porc, bulz, păstrăv cu mămăligă. Noi am ales tochitură vițel si a venit la pachet cu garnitura de piure si castraveti si gogosari in otet, plus paine. Portia este suficient de mare, nu ai cum sa nu te saturi, iar gustul este delicios. Carnea a fost gatita foarte bine, frageda, iar sosul super bun, a fost chiar pe gustul nostru.

Orele de masa se stabilesc de comun acord cu gazda, din cate am observat mancarea se pregateste in ziua cand o servesti, totul este proaspat.

Dupa cina din prima zi am stabilit ce sa pregateasca pentru pranzul de a doua zi si am ales ciorba de perisoare din carne de vitel, iar la felul 2 friptura de pui si porc la grill si cartofi copti. Bineinteles mancarea este delicoasa, mai buna decat la multe restaurante, iar pentru seara am ales pastrav cu mamaliguta.

Cine vrea sa isi pregateasca singur masa are la dispozitie o bucatarie complet utilata si dotata cu cele necesare: farfurii, castroane, oale, tigaie, tacamuri, aragaz si cuptor pe gaze, cuptor cu microunde etc.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Casa Rares este situata intr-o zona linistita, departe de aglomeratie, unde te poti relaxa si odihni, iti poti incarca bateriile in natura, aceasta aflandu-se foarte aproape de padure, la o scurta plimbare la pas.

Nu departe de locatie se afla Complexul Cheile Gradistei, de unde poti admira de la inaltime frumusetea zonei.

Daca vrei aglomeratie, restaurante, tarabe de suveniruri, fast food etc. gasesti in statiunea Bran care se afla la cativa km de Moeciu de sus.

Recomand aceasta pensiune cu drag, liniste, mancare excelenta, inconjurata de un peisaj superb de munte.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Mai mult relaxare, iar noi asta am cautat.

Trimis de deeutza in 04.07.22 08:24:44
Validat / Publicat: 04.07.22 10:50:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU.

VIZUALIZĂRI: 910 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deeutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.07.22 12:12:49]

Și eu AmFostAcolo, de două ori! Dacă anul trecut am fost în aprilie, și am avut parte de soare, ploaie și zăpadă, anul acesta am fost în mai, de data asta am prins timp frumos.

Nu pot decât să mă bucur de faptul că v-a plăcut la Casa Rareș, o pensiune așezată într-o zonă mirifică, unde ne-am simțit foarte bine și unde în mod sigur vom mai ajunge.

Frumos review ai scris, mi-a plăcut.

Gânduri bune!

⭐ValentinB_88⭐
[04.07.22 13:36:42]

Foarte frumos, votat cu mare drag!

deeutzaPHONEAUTOR REVIEW
[04.07.22 13:53:15]