ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2022
ÎNSCRIS: 03.06.15
JUN-2022

San Francisco - cel mai frumos oras din SUA

In luna iunie 2022 am fost la San Francisco, unde am stat 10 zile. In prima zi am luat busul turistic hop on, care m-a plimbat peste tot si asa am aflat despre obiectivele turistice ale orasului. Nu ratati traseul de noapte, care are o alta ruta decat cea de zi.

Hotelul in care am stat - Club Donatello - il recomand tuturor, este foarte aproape de Union Square (km. 0) si este amplasat intr-o zona plata a orasului. Fiti atenti unde va cazati, San Francisco e asezat pe mai multe coline, iar o cazare in varful unui deal nu e chiar o placere, panta fiind destul de abrupta. O alta zona foarte buna este langa Market Street, o strada lunga, centrala, frumoasa si plina de magazine de tot felul.

Am fost in toate orasele importante ale SUA, dar San Francisco mi s-a parut cel mai frumos. Este somptuos, elegant, discret, curat, primitor, vesel si cu arhitectura tipic americana. Acest oras traieste in primul rand din turism.

Celebrul tramvai de epoca strabate intregul oras si are mai multe trasee, vizitati-le pe toate. Mai este un tramvai care merge pe Market Street si in zona pierurilor. De la pierul 35 se pot cumpara biletele pentru insula - muzeu Alcatraz. Atentie, numai de acolo pleaca cursele cu vizitarea insulei, celelalte firme de turism au oferte care inconjoara insula, fara vizitarea ei. Luati-va bilete din timp, e aproape imposibil sa gasiti bilete in ziua cand doriti sa ajungeti la foarte frumosul si interesantul Alcatraz. Privelistea cea mai frumoasa a orasului se poate vedea de pe insula.

Pier 39 este o zona animata, plina de magazine de tot felul, restaurante, muzica, acolo sunt si pontoanele cu leii de mare (spectacolul e gratuit). Tot la pier 39 este restarantul Boudin, unde se poate manca o supa in paine foarte buna. In San Francisco s-a inventat aceasta mancare, acum vreo suta de ani. Tot in acea zona este piata Ghirardelli, un fel de mall foarte frumos si elegant unde poti cumpara cam tot ce insemna in lumea asta ciocolata. Zeci de arome, compozitii, culori etc. Sunt si vreo cateva restaurante numai cu produse Ghirardelli. Desi nu ma omor dupa dulciuri, am mancat un fel de profiterol Ghirardelli cu un gust cu adevarat memorabil!

Recomand vizitarea primariei San Francisco, o cladire mare, impunatoare si cu arhitectura tipic americana, mai putin cupola care este suflata cu aur si este o copie a cupolei Domului Invalizilor din Paris. Primaria este aproape de Market Street.

Busul nr. 7 ajungepe Haight Street, o zona unde atmosfera hippie este foarte prezenta - in restaurante, magazine, arhitectura etc. De asemenea, puteti vedea casa rosie unde a locuit Jimmy Hendrix.

Podul Golden Gate este una dintre atractiile importante. Cand a fost dat in folosinta era cel mai mare pod din lume si este conceput sa reziste la un balans lateral de 8 metri.

Parcul Golden Gate merita vizitat, iar de acolo se poate ajunge usor si repede la Haight Street.

Pe strada California se afla catedrala Grace, copiata dupa celebra Notre Dame din Paris, iar in zona catedralei este cartierul locuintelor de lux din San Francisco. Prin fata catedralei trece tramvaiul de epoca despre care va scriam mai sus.

Pe strada Lambert, dar in varful colinei se afla o strada care intersecteaza Lambert si care are un profil ingust si serpuitor, fiind promovata ca obiectiv turistic. Mie nu mi s-a parut remarcabila, mai ales ca am urcat pe jos pana acolo, dar se poate ajunge (am aflat a doua zi) si cu transportul public.

Va sugerez sa fiti atenti la detaliile arhitecturale ale orasului, care tradeaza mult bun-gust si rafinament. Hotelul Palace, spre exemplu, arata si acum foarte bine si, cand a fost dat in folosinta, acum mai bine de un secol, era cotat ca fiind cel mai luxos hotel din lume.

Pentru intregul transport public va recomand sa cumparati un card MUNI, costa cam 45 $/saptamana. E valabil si pentru tramvaiele de epoca.

E bine sa aveti si o geaca la dvs., seara e cam frig si bate vantul.

Va recomand sustinut vizitarea acestui oras, mie mi-a facut o impresie excelenta si foarte puternica.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Am scris in articol

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Am scris in articol

Trimis de câinele roşu in 03.07.22 12:05:27
Validat / Publicat: 03.07.22 20:32:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 2126 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (câinele roşu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.07.22 20:31:07]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă San Francisco și împrejurimile, SAN FRANCISCO" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 107963&hid=5485.

[03.07.22 22:24:10]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[04.07.22 10:29:21]

@câinele roşu: Foarte frumos povestit! Imi doresc si eu sa ajung in Statele Unite, insa deocamdata raman la stadiul de dorinta. Ca sa ma amagesc putin , imi spun ca voi merge acolo la pensie (nu mai am chiar mult pana acolo ????) ca sa stau o luna (lucru pe care acum nu mi-l permit ca timp), cat despre cheltuieli, mai vedem .

In timp ce citeam imi si imaginam cum arata locurile, asta pentru ca orasul este prezent destul de mult in filme, si am ramas si la final tot cu imaginatia, pentru ca poze nu ai pus .

Felicitari, votat cu mare drag.

⭐ValentinB_88⭐
[04.07.22 12:08:56]

San Francisco... WOW! Cine nu-si doreste sa mearga macar o data in statele unite? La fel ca si mishu, am si eu aceasta dorinta. Poate s-o adeveri candva...

Votat cu drag.

mprofeanuPHONE
[04.07.22 17:06:47]

@câinele roşu: Bine structurat articolul, cu informații foarte bune pentru doritori dar și pentru mine care citindu-te am mai aflat câte ceva despre o metropolă americană atât de cunoscută... Chiar dacă nu voi ajunge acolo, mi-a plăcut ce am citit... ????

mishu, mprofeanu, Yoda, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă San Francisco și împrejurimile: