ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2022
ÎNSCRIS: 17.07.14
JUN-2022
EXCELENT

Mâncare și servicii de nota 10 - ce surpriză ne-a făcut șeful resturantului?

Arta culinară înaltă este singura abilitate umană despre care nu se poate spune nimic rău.

F. Dürrenmatt

Adresa: Emin Sinan, Piyer Loti Cd. No:34,34130 Fatih/İstanbul, Turkey

Puncte de reper: la doar 10 minute de mers pe jos de Moscheea albastra!!

____

In prima seara petrecuta in Istanbul, am mers sa mancam intr-un loc recomandat intens pe social media/forumuri/site-uri de turism, etc.

Am ales asadar Mivan Restaurant & Cafe, un loc bine cotat pe Google Maps, cu (ATENTIE) un rating de 4,9 (din maxim 5 posibil), din aproape 3000 de recenzii!

Fiind si ziua de nastere a sotiei, a fost un prilej numa' bun sa ne rasfatam putin. Am rasfoit meniul de la un cap la altul si in final am ales...

-o supa de pui (74 lire)

-pui la gratar (142 lire)

-pui cu ciuperci (196 lire)

-burger clasic (150 lire)

-limonada (58 lire)

Recunosc ca poate nu au fost cele mai inspirate alegeri culinare dar eram oricum avion dupa drumul din Pamukkale, nu ma odihnisem deloc ziua aia si ma batea foamea cu 2-0 la pauza.

Intre timp tot vine la noi la masa un gagiu turc pe nume "Bairam". Parea sa fie un sef ceva... ii si spune sotia la un moment dat ca este ziua ei de nastere fix azi (in ziua respectiva). Bairam zice ahh... happy birthday!

Dupa 5 minute, ne aduc "on the house", un cos cu lipii taiate + 4 farfurii pe post de aperitiv / startere cu...

-ardei copt

-un fel de salata de cruditati cu maioneza

-pasta de ardei iute

-crema de branza cu castravete si menta

Au fost delicios de bune dar am incercam sa nu mancam chiar tot ca sa ne stricam foamea. ????

Dupa vreo 20-25 de minute vine si mancarea. Toate montate frumos, un plating de top, aspect vizual maxim. Acum sa si gustam zic. Puiul meu cu ciuperci a fost Dumnezeiesc. Deosebit de fraged, facut perfect, nici prea tare, nici prea moale iar sosul de ciuperci... mvai.

Am gustat si din celelalte preparate si erau la fel de bune, la fel de gustoase. Mancam noi ce mancam, la un moment dat terminam si de-odata se inchid luminile in restaurant si se aude pe fundal "Happy Birthday to you... happy birthday to you... "

Vine Bairam al meu cu un platou cu o prajiturica "lava cake" de ciocolata cu 2 cupe de inghetata de vanilie si portocale caramelizate.

Evident cu mici-lumanari... toate pentru sotie, caruia ii spusese cu 20-30 de minute in urma ca isi serbeaza ziua. Va dati seama ca s-a super emotionat si nu se astepta asa ceva in vecii vecilor. Am cantat toti impreuna Happy Birthday si apoi ne-au lasat sa savuram din deliciile aduse.

Mentionez ca toata surpriza a fost DIN PARTEA CASEI! Bairam nu ne-a cerut o lira in plus! Nu am platit nici aperitivul de dinainte, nici surpriza, nici lumanarile, nici painica.

____

Am savurat prajiturica si cupele de inghetata si am cerut nota de plata. Asa cum am scris sus, am platit DOAR felurile principale de mancare, insumand 620 lire turcesti, adica 175 RON la data la care scriu aceasta recenzie.

Evident ca i-am dat lui Bairam un Tips pe masura, de care s-a declarat foarte multumit. I-am multumit si noi de 100 de ori, ne-a multumit si el si sotia a zis sa faca o poza cu el, deh amintire, tipul amabil, prezentabil, turc scos din telenovelele siropoase de pe Kanal D.

Zic gata gata... hai sa mergem draga mea ca se face tarziu si intarziem la non stop. ???? I-am zis lui Bairam ca vom reveni si a doua zi ca sa mancam. Ne-a spus ca el NU va fi prezent dar sa le spunem colegilor lui ca suntem "oaspetii lui Bairam". Tzac Pac. Asa am si facut, dar despre urmatoarea vizita nu va mai povestesc ca a fost ceva mai banal.

Mi s-a confirmat totusi inca o data ca turcii sunt oameni de nota 1000 si isi dau si haina de pe tine ca sa te faca sa te simti bine! Jos palaria si cinste lor!

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 29.06.22 09:47:30
Validat / Publicat: 29.06.22 11:48:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3814 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Mivan Restaurant & Cafe

[29.06.22 12:04:30]

@⭐ValentinB_88⭐: In primul rand La Multi Ani! sotiei, sa aveti parte de cat mai multe bucurii si calatorii frumoase.

Despre ospitalitatea turceasca s-a comentat mult si bine si intotdeauna de bine, lucru demonstrat si de tine inca o data.

Sa va fie de bine, bucatele arata bine de tot, astept urmatoarele impresii.

Felicitari, votat cu mare drag.

⭐ValentinB_88⭐AUTOR REVIEW
[29.06.22 12:19:55]

@mishu: Multumesc pentru gandurile frumoase, vot si ecou!

Despre ospitalitatea turceasca cred ca s-ar putea scrie romane intregi dar cel mai bine este sa ne bucuram de aceasta ospitalitate! Avem de invatat foarte multe de la ei.

As mai avea cateva recenzii de scris, revin. ????

Yoda
[29.06.22 18:58:25]

@⭐ValentinB_88⭐: Sa stii ca mi-ai facut pofta, dupa ce am citit am plecat sa mananc. Preturile nu sunt mici dupa standardul turcesc, doar dupa cel romanesc, dar e un in centru, asa ca e de inteles. Si cel mai important, a fost mancarea buna.

crismisPHONE
[30.06.22 21:00:03]

@⭐ValentinB_88⭐: Să-ți trăiască soața, să-ți trăiască și fetița (că uitai să-ți zic la review-ul cu pricina) și tot așa să sărbătoriți de-acum încolo!

Faină cârciuma, totul arată delicios, iar gestul turcului e de nota 20. Exact așa sunt ei, am și eu o grămadă de exemple (primul care-mi vine în minte e când ne-am cocoțat cu mașina pe un munte, în apropiere de Oludeniz și ne-am oprit să bem o cafea pe o mică terasă spânzurata deasupra văii - ceva mirific ca view! ; eram singurii clienți, ne-au servit frumos. Ei, familia adică, alături, în casă, sărbătoreau Kurbam Bairam și ne-am trezit că ne-au adus și nouă o farfurioara cu câteva bucăți de carne de oaie la grătar. Doamne, ce bună era, îmi plouă în gură când îmi aduc aminte!)

Urmăresc în continuare foiletonul tău despre Turcia, îmi place cum scrii și îți doresc tot așa vacanțe frumoase să organizezi!

⭐ValentinB_88⭐AUTOR REVIEW
[30.06.22 21:08:14]

@crismis: Multumesc frumos pentru urare! Sarut' mana! Intr-adevar sunt foarte ospitalieri. Isi dau si haine de pe ei, doar sa te faca sa te simti bine.

Multumesc pentru gandurile frumoase si pentru incurajari. Sunteti toti oameni faini! Despre micul meu circuit prin Turcia, cred ca am cam terminat. O sa mai verific inca o data pozele, pentru ca acolo vad toate locurile pe unde am bananait, sa ma asigur ca nu am mai scapat nimic memorabil, cum facusem cu Pamukkale... noroc ca mi-a adus aminte @resita2009.

@Yoda: Multumesc frumos pentru gandurile pozitive! Intr-adevar pentru ei probabil nu sunt mici dar pentru noi la cat de devalorizata este lira... Imi aduc aminte, cand am fost prima data in Turcia acum 8 ani, o lira era 1,5 RON, acum nici 30 de bani.

crismis, mishu, Yoda, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Istanbul? :