ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2022
ÎNSCRIS: 27.06.22
JUN-2021
Solo
EXCELENT

Recomand mai ales celor lipsiti de mofturi si pretentii

In ceea ce ma priveste, nu este nici prima si nici ultima oara cand am fost cazat la Hotelul Dobrogea din Constanta, aflat aproape de capatul autobuzului 100 (Sat Vacanta), unde intoarce mai ales in extra-sezon. in sezon, autobuzul circula pana la capatul Statiunii Mamaia.

Revenind la " cazarile " solicitate si obtinute pana in prezent la Hotelul Dobrogea, as vrea aici doar sa mentionez ca eu, de obicei fac " rezervari " ori telefonic " (am 3 nr. de telefon ale Hotelului la dispozitie), sau pe loc, adica in momentul cand plec din Hotel dupa expirarea " Sejurului " si sunt sigur ca revin si in luna urmatoare, ma inscriu cu alta " Rezervare " la care precizez ziua sosirii si numarul de zile in care doresc sa fiu cazat.

La mine este ceva mai simplu deoarece, sunt un turist ceva mai vechi al acestui Hotel: prima data am venit aici in februarie 2010. Chiar si atunci, acum peste 12 ani, m-am simtit excelent. Desigur ca nici eu nu sunt un om pretentios sau mofturos. De fiecare data, cand sunt sigur ca pot pleca pe Litoral, prima mea optiune pentru " Cazare " este Hotelul Dobrogea unde sun pentru rezervare. Consider ca am spus destul, aproape totul facand aceasta afirmatie.

Consider fara sa exagerez ca Hotelul Dobrogea, ar merita 3 Stele chiar si nu doar 2 cat are in prezent.

Recomand cu multa placere tuturor dar, atentie! Depinde de gradul fiecaruia in ceea ce priveste pretentiile.

Trimis de Alexandru 56 in 27.06.22 12:21:17
Validat / Publicat: 27.06.22 18:20:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA. A mai fost în/la: Hotel Maria, Hotel Florentina

VIZUALIZĂRI: 296 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexandru 56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 19.00 EUR pe cameră

[27.06.22 18:20:42]

@Alexandru 56: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare - sperăm mai generoase în ce priveşte nivelul de detaliere oferit, pe viitor.

Pentru eventuale completări, adăugiri, corecturi poţi folosi linkul EDIT IMPRESII, afişat sub textul trimis - permanent până la publicarea articolului (şi timp de 30 de minute după publicare). Completări se pot aduce şi ulterior — prin rubrica ECOURI (cea de faţă); eventualele erori se pot corecta prin folosirea funcţiei "Sesizează... ", afişată (cu roşu) dedesubtul textelor sau fotografiilor încărcate.

- completările pot detalia condițiile de cazare întâlnite; gradul de mulțumire referitor la servicii, amabilitatea personalului; detalii referitoare la masă (dacă e cazul); cadrul natural; posibilități de acces în zonă șamd.

- pentru a încărca foto din sejur ori minisejur: click aici.

Sau... poate ceva video de pe acolo? — link încărcare video.

[27.06.22 21:54:24]

Prețul completat == 800 $ — sigur este în dolari??!!

Alex_Macedo
    [28.06.22 08:55:21]

Gradul de pretenție, depinde în mare măsura și de niște imagini personale... niscaiva fotografii. Nu fac parte din grupul Burj Khalifa și în consecință am pretenții la destinația în sine, nu unde pun bila pe cinci... adică somn.

Am trecut deseori pe lângă Hotel Dobrogea, stelele de clasificare nefiind importante. Reticența a fost vizuala, stabilimentul dând senzația de cămin de nefamiliști sau spital. Evident, atât i-a dus capul pe, așa numiții, arhitecți ai timpului care, făceau copy-paste școlii sovietice de factură grobiană în domeniu. Nu e vina hotelului... dar... întotdeauna când susținem ceva că este... cel puțin acceptabil având și posibilitatea de a reda în clar despre ce este vorba, folosim ca mic reper fotografii personale ale locului/hotelului/restaurantului... etc.

Fotografiile turistului sunt de căpătâi, nu reclama care ți-o oferă hotelul prin imagini care măresc camera de la 10m2, la 30...

S' auzim de bine.

[28.06.22 10:03:54]

@webmasterX: > Domnule, eu deocamdata nu dispun nici de vreun telefon performant si nici de vreun alt mijloc pentru a face filme sau poze, desi as fi incantat de acest lucru. Cu timpul poate ca voi avea. Poate chiar anul acesta, mai ales in octombrie sau noiembrie cand voi renunta la " plecarile " pe Litoral. In aceasta situatie, eu nemaiplecand, voi avea la dispozitie bani mai multi pentru a face o achizitie pe masura preferintelor mele. Deocamdata, cand sunt acasa, ma folosesc de Laptop si Internet.

[28.06.22 10:06:51]

@Alex_Macedo: > Domnule, eu deocamdata nu dispun nici de vreun telefon performant si nici de vreun alt mijloc pentru a face filme sau poze, desi as fi incantat de acest lucru. Cu timpul poate ca voi avea. Poate chiar anul acesta, mai ales in octombrie sau noiembrie cand voi renunta la " plecarile " pe Litoral. In aceasta situatie, eu nemaiplecand, voi avea la dispozitie bani mai multi pentru a face o achizitie pe masura preferintelor mele. Deocamdata, cand sunt acasa, ma folosesc de Laptop si Internet. > P. S. > Acelasi raspuns (copy/paste) l-am oferit si domnului webmasterX. O zi excelenta.

[30.06.22 07:57:46]

Consider de datoria mea sa mai aduc unele precizari in ceea ce priveste Hotelul Dobrogea. Am fost cazat la acest Hotel de 14 ori, ceea ce nu este de glumit. Desigur ca nu conteaza numarul ci calitatea Cazarilor obtinute. In 2010 Februarie a fost prima cazare obtinuta. Apoi in 2017 Iunie si Iulie. Au urmat apoi Aprilie si Mai 2018. Mai apoi, Februarie 2019. In 2020 am fost cazat in Iunie, Septembrie, Octombrie si Noiembrie. Anul trecut in 2021, am avut 3 cazari: prima a fost in iunie. In luna iulie am avut 2 cazari. In fine, anul acesta in 2022 am fost cazat in Iunie perioada 23 - 26, si voi veni din nou pe 21 Iulie! Deci sunt 14 - fara Iulie pe care o preconizez. Vreti sa va spun ca mi-am facut rezervare si pentru perioada 27 - 31 August 2022? V-am spus. Niciodata nu am avut motive de critica sau repros. Va dau cuvantul meu de onoare! Si atunci!? Eu imi explic intr-un anumit fel criticile altora pe care le-am citit si cu care nu sunt de acord si pe care, sunt dispus sa le contracarez. Persoanele care au mentionat ca (le citez) " ar fi gasit gandaci in camera... ". De unde stim noi ca persoanele cu pricina nu i-ar fi adus chiar ei?!? Apoi, altii (ii citez): "... am simtit miros neplacut in camera... ". Ei, chiar asa? De unde stim noi ca mirosul respectiv nu provenea chiar de la dansii? Am cunoscut destui oameni care, fiind " certati cu apa si sapunul " isi inchipuiau ca apa nu era buna decat la baut. Haideti sa fim seriosi. Si inca ceva. Ma intreb si va intreb pe toti: un asemenea Hotel de 2 Stele, avand ca pret/persoana circa 150 vara in sezon, cine si ce ii cere mai mult? Ar vrrea cumva, conditii de 4 Stele? Haideti sa fim seriosi. Sa zicem toti " Mersi! " ca mai exista si asemenea hoteluri pe Litoral si sa nu ne mai grabim cum fac unii, sa-l bombardam cu critici si reprosuri, majoritatea fiind nejustificate. V-am vorbit eu, ca om avizat care, la 66 de ani pe care ii am, am fost pe Litoral de 131 de ori pana acum. De 14 ori la Hotelul Dobrogea si imi permit sa cred, dar sa si sper, ca am un cuvant de spus. Urez tuturor celor de aici, sa aiba sejururi minunate acolo unde isi doresc! Cu mult drag, sinceritate, respect si prietenie, Alexandru Ridiche din Bucuresti.

Alex_Macedo
    [30.06.22 13:42:22]

@Alexandru 56:

Stimate domn.

Având în vedere, fervoarea Dvs. de a pune scut narativ acestui Hotel Dobrogea, îmi permit câteva adnotari.

Nu am spus că nu vă cred... aveți o vârstă respectabilă și voi da și eu de ea, din păcate, în viitor. Ideea este că, personal, în primul rând mă înfrupt vizual. De ce? . Este extrem de simplu. La restaurant mă uit pe imagini și aleg. Așa și plaja. Așa și hotelul. Așa și avionul. NU plătesc înainte, pentru a constata după... și să îmi pară și rău, dacă este cazul.

Dumnavoastră spuneți: "sunt dispus să contracarez". Nu aveți cum să faceți asta, pentru că este părerea Dvs., personală. De ce nu? . Simplu. Sunt turiști care au fost în același loc, pe banii lor și au alte păreri, tot personale. Că e miros de mucegai, păr pe pernă, așternuturi pătate și gândaci în cameră. Așa cum vă cred pe Dvs., de sublimul trăit, așa-i cred și pe cei care spun contrariul. Toți avem dreptul să comentăm ce și ce nu ne place. E chestie de unicitate sub care toți suntem născuți.

Dvs., din păcate, în afară de comentariul ce deține destul venin, puneți și ștampila cu afront celor care au altă părere. Acum... haideți sa avem rezon... Cine umblă nespălat la asemenea nivel încât, dupa ce părăsește camera, se dezlipește tapetul de miros??? . Până și oamenii străzii se mai spală într-un râu sau lac; și nu cred că au monetarul necesar să stea la hotel, umplând recepția cu arome de canal. Deasemenea este de Lolek și Bolek... erau niște desene animate... aserțiunea că lumea vine cu buzunarele doldora de gândaci și le dau drumul prin camere ca vacile la păscut.

Înțeleg să vă apărați veșnicul loc sejurial așa cum îi cred și pe cei care-l condamnă.

Cu respect.

neimportantPHONE
    [30.06.22 17:09:17]

@Alexandru 56: nea Alexandru, pe mine m-ai convins! Iau copiii, nevasta, soacra și fro' 2 vecine nurlii și venim acilea. Pare promițător, iar de mica faună ce poate fi întâlnită, după spusele unora citați de matale, nu ne batem capu' , doar avem la fermă orătănii. Dacă ne-o plăcea, facem abonament. La recepție vom declara sincer că venim la sugestia dvs., doar v-ați dat datele. E posibil să primiți o reducere semnificativă în 21 iulie și 27 august.

Toate bune, dar 800 de $ cât ați decontat pentru 6 nopți în 2021, fără potol, mi se pare cam mult pentru 2 stele. Amu cred că în anul aiesta ați decartat mai mult. Cum o fost la preț? Nu de alta, dar s-or spăriet nurliile și nu mai vin, iar eu fără ele nu pot mere, că ele sunt cu mălaiu'

Cu stimă, considerație și respect, dragă domnule Alexandru Ridiche. La mulți ani cu sănătate!

Alex_Macedo, Alexandru 56, neimportant
    Alte impresii din această RUBRICĂDobrogea Hotel: