ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2022
ÎNSCRIS: 17.07.14
JUN-2022
Familie
EXCELENT

O cazare superbă, pe partea asiatică. De ce ne-a oprit politia, a doua zi?

Cred ca multa lume asteapta recenzia aceasta, mai ales Yoda. ????

Asadar... plecam din Pamukkale de la Dort Mevsim unde am avut cea mai ieftina cazare, si ajungem aici in Istanbul la cea mai scumpa cazare (pe noapte) sau pe locul 2 din tot circuitul daca luam in calcul si all inclusive-ul de la Kusadasi.

Am cautat cred ca peste o saptamana doua cazare in Istanbul, cea mai mare frica a mea fiind cu parcarea. Am facut cautarea pe booking dar in paralel am stat si cu google street view ca sa vad ce fel de parcare au si cum arata strazile din jur.

Nu de alta dar multe cazari au notata bifa de "parking available" dar in realitate nu au nici o parcare ci doar o "combinatie" cu vreun parcangiu care are teren pe langa ei, parcarea aia de iti lasi cheia la Gigel si Gigel iti freaca masina de 100 de ori pe zi ca sa o scoata pe alta sau sa o bage mai in fund pe a ta. Cum am vrut sa evit chestia asta am tot cautat o cazare cu parcare propie.

Pe partea europeana erau cam scumpe cazarile care chiar aveau parcare. In schimb am gasit si cazari de mega lux, chiar mai ieftine decat aici la Ebrus insa ramanea problema cu parcarea.

La recomandarea lui @Yoda caruia ii si multumesc din nou pe aceasta cale, am rezervat intr-un final o "camera tripla deluxe" la pretul de 180 de euro/ 3 nopti / 3 adulti +1 copil/ mic dejun inclus.

Am ajuns destul de tarziu aici, undeva pe la 16:30 pentru ca am avut de condus vreo 5-6 ore de la Pamukkale. Desi am plecat de la cazare pe la 9 dimineata, am mai tot oprit, am si alimentat cu benzina si s-a dus repede ziua.

Am intrat pe O5 pe la Akhisar pe la 11:20

Am oprit la un Shell pe la 14:00

Pe la 14:25 am trecut de prima bariera si am platit 157,50 TL

Am mai trecut de niste porti la un moment dar dar nu erau nici porti si nu mergeau nici semafoarele.

Aproape de podul Hersek am platit iar 244,5 TL apoi nu am mai platit nimic pana la cazare in Istanbul, deci ai de plata 402 TL!!! Am platit doar CASH, nu am mai intrat pe la HGS pentru ca nu prea mai aveam bani pe el si am vrut sa nu mai stau cu grija daca imi ajung, daca nu-mi ajung, daca mai gasesc sau nu PTT...

Waze ne-a bagat numai pe autostrazi pana aproape de cazare, asa ca in Istanbul la intersectia E80 cu D100, am mers pe E80 si apoi parca pe autostrada O2 o mica bucata. Am ajuns intr-un final si la cazare undeva pe la 16:30.

Din start problema mea cu pitici pe creier referitoare la locul de parcare, s-a stins. Hotelul dispune de 8-10 locuri exact in fata, iar aproape TOATE erau goale! Asadar am avut de ales unde parcam. Un nene turc mai in varsta imi facea semne cand dadeam cu spatele sa parchez (nestiind ca am si senzori + camera) dar ma rog, l-am lasat in pace. Era genul ala bagator de seama, imbracat asa modest in haine de strada si nu stia gram de engleza. Aveam sa aflu mai tarziu ca el era... vezi mai jos!

Apropo Yoda, mai ales tie sa iti spun ca ai fost acolo. Cum te uiti la hotel, primul loc din dreapta scarilor de pe centru, l-au inchis. Avea acoperis si bariera. Probabil loc de VIP... era folosit cand venea vreun super star sau sefu cel mare.

Tot aici, parca a doua zi, cand ne intorceam seara din centru, spre hotel, cum sa iesim din metrou pac, 4 politisti, direct pe noi... PASSPORT PLEASE.

PFFFFF noroc ca le aveam la noi! Ca ziceati voi ca domne sa pui pasapoartele in seif. Ce sa pui? Ca daca nu le aveam, ma punea Grigore sa dau cu subsemnatul pe la sectie sau mai stiu eu ce... am apucat sa il arat doar pe al meu, a vazut ca suntem turisti si ne-a lasat in pace.

despre SERVICII

La receptie un gagiu care parlea engleza destul de bine. Ne-a cerut pasapoartele, i-am cerut si noi 2 cartele pentru camera, sa fie acolo, cine stie cum ne impartim.

Ii platesc tot cash in EURO. A stat vreo 20-30 de secunde a tot frecat banii, ii dadea cu virgula, desi erau doar 3-4 hartii... il ajut eu: look my friend... 4 bills of 50 euro is 200 euro... give me change. Intr-un final i-a picat si lui fisa. Greu tare cu euroii astia.

In totalul celor 4 zile in care am stat, am prins toti receptionerii. Unii erau mai normali si sociabili, dar am prins si unu mai dubios, cu mustata care nu prea parlea engleza dar era si el destul de ok.

Cred ca a doua zi cand ne-am intors, am urcat si nu mai functiona nici una din cartele... dadea eroare. Ma ce dreaq? Merg jos la Ahmed si ii zic my friend, door does not open... ma intreaba el ce camera, ii zic camera, pune iar cartelele si le reprogrameaza si merg iar sus si BAM, functionau.

Defapt facusera curat in camera, luase gunoiul, ne lasase si 4 sticle de apa mari la 1,5 L. Dar nu am inteles de ce a trebuit sa schimbe codul. In fine...

Sa continui cu tataie amintit mai sus. In fiecare zi cand plecam dimineata si ne intorceam seara, se baga si el in seama, zic da da hello, bye bye, hahaha hihihi. ???? Na sa fim si noi amabili desi era enervant ca nu intelegeam nici noi ce zice el, nici el ce zicem noi.

In prima zi intreb eu care e treaba cu mancarea? Aveti restaurant, comandam sau cum facem? Zice ca dam comanda ca au un CHEF care vine de la 11 ziua la 11 noaptea... OK perfect ms.

Intr-una din zile comandam mancare, tot vazand ceva pliante pe la receptie si lipite prin lift, cu diverse mancaruri la preturi foarte ok. Intreb unde mancam? Aici sau in camera? Gagiul de la receptie... no no, we bring food at your room. Si unde platim? Pai platiti cand vine mancarea. Gata Vasile asa facem.

Aduce mancarea o tanti, ii dam banii, buna de-ti bateai copiii! Geniala mancarea.

Apoi urmatoarea zi, dau eu sa intru pe holul hotelului si ce vad? Tataie ala de se baga in seama mereu, si ma dirija in parcare, cu costum dala de bucatar senior, cu emblemele Turciei pe laterale, bam smeker de smeker. Zic ia uite baaaaaaa sa ma bata mama, ce inseamna sa judeci o carte dupa coperti. Vasilakis bagator de seama era Master Chef-ul hotelului. Am ramas PROST! ????????????

In ultima zi am comandat o cafea si cine a adus-o? Fix Master Chef! O aduce cu candelabru dala de cafele :)) pregatesc eu 15 lire ca il lift cea mai scumpa cafea era 12 lire. Tataie imi arata pe degete nu nu! 20 lire! Eh firar coasta, ta... bine fie 20, ce sa fac acum ma cert cu el pentru 1 leu 50? Unde in Romania iti mai aduce cafeaua sus in camera, bucatarul sef?

Tot despre servicii, sa mentionez despre tantiile de la micul dejun. Bai frate si aici dubioase dinalea cu basma in cap. Femeile astea is ciudate rau. Prima data am zis ca mi se pare dar nu mi se parea, asa sunt ele! Se uitau urat pe noi zici ca venisem la furat, nu ca dadusem bani si eram cazati. In ultima zi de cazare m-am prins eu de ce... ele asteptau ca ELE sa ne serveasca, nu sa ne bagam noi ghearele si sa ne luam ce vrem dar de unde dreaq sa stim? Ca nu ne-a zis nimeni! Cum mergeam noi acolo, fugeau ca potarnichile, zici ca eram in Covasna sau Sf. Gheorghe la noi, cand fugeau maghiarii de noi.

Am vazut ca pe alti turisti, tot dastia mohamedani, rabini, pana mea ce erau, ii servea! Adica vasilakis ii arata vreau deaia, vreau deaia, si tanti cu basma ii punea.

Tot jos la receptie era si un pisic simpatic foc care avea doar 3 picioruse. Era pisica hotelului, avea patul lui, mancare, apa si era mai toata ziua pe la parter.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Despre conditiile de cazare...

Camera care era defapt un soi de garsoniera imensa. Era formata dintr-o

=>camera mare principala, cu 1 pat dublu, 1 pat single, 1 canapea extensibila si 1 canapea normala + TV, masa cu 4 scaune si fiind pe colt aveam vedere in 2 laturi ale hotelului

=> baie spatioasa

=> hol foarte mare care era totodata si kicineta

=> inca o camera incuiata care se descuia la nevoie

Mai pe larg, eu in poza chiar rezervasem o tripla deluxe adica erau 3 paturi single la distanta de jumatate de metru de ele. Usa de la intrare dadea intr-un hol imens, in dreapta era camera principala, in stanga baia care era imensa, tot pe hol era si o kicineta DAR mai era inca o camera incuiata care se deschidea evident contra cost si la nevoie, cand erau mai multi turisti.

Dupa calculele mele toata "garsoniera" putea primi 7 adulti (2 in camera inchisa, 2 in patul dublu, 1 in patul single si 2 in canapeaua extensibila).

Ce ne-a placut:

-camera mare, mai mare decat am platit

-aer conditionat modern, functional

-baie imensa, dotata cu cabina spatioasa si uscator de par

-bucatarie

-hol mare

-masa cu scaune in living

-televizor mare care se vedea clar

-usa de la intrare solida, care se inchidea ermetic

-holuri si parcare supravegheata video

Ce nu ne-a placut:

-evident ca blestemul geamurilor care nu se inchid a continua si aici la Ebrus. Ori am nimerit cea mai praf camera la capitolul geamuri, ori erau toate asa.

-geamurile erau VECHI, tamplarie de ALUMINIU cu geamuri termopan. Camera fiind mare, avea parca 4 geamuri care se deschideau. Nici unul nu se inchidea ermetic asa ca se simtea curent pe la chedere si se auzea si zgomot de afara. La un moment dat avand un scoci lat la mine, am dat efectiv cu scoci pe margine ca sa tina macar curentul sa nu mai intre. :))

-peretii erau loviti pe ici colo, undeva era chiar o gaura. O sa caut poza si o sa o urc si aici.

-distanta mare fata de centru, vezi mai jos rubrica speciala cu detalii

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Aici au fost 2 componente.

Prima componenta: puteai comanda cateva feluri de mancare propuse de ei. Era un meniu la receptie dar si vreo 2 lipite prin lift. Deh... reclama sufletul comertului. Preparatele comandate aici erau facute de master chef tataie, mentionat anterior.

Cum am scris mai sus, am comandat in una din zile ceva pui cu orez si a fost foarte bun, vreo 80 de lire portia si in alta zi o cafea.

Componenta doi: Micul Dejun.

Micul Dejun nu mi s-a parut WOW. Era genul ala cat sa nu pleci flamand de acolo... pepene, ou fiert, gem, unt, castraveti, rosii, branza, cascaval si inca 2-3 chestii.

Ce mi s-a parut stupid. In ultima zi, desi era vreo 9 ceasul si micul dejun se servea oficial pana la 10, se terminase cafeaua. Ii zic unei tanti cu basma, tanti, yok coffee, si ea cica yok yok... nu mai e cafea. Pai trai-ti-ar familia ta e 9 ceasu, ce vorbesti ma, a plecat si inainte imi zice ca daca vreau nes sa-mi fac singur cu apa fiarta. ???? Joac-o pe asta Valentine.

M-am apucat sa-mi fac nes singur ca deh era dimineata si aveam nevoie de putina energie.

Asadar micul dejun nu mi s-a parut foarte bogat, cel putin nu la fel de bogat precum la cazarea din Canakkale

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotelul este localizat intr-o zona de cladiri de birouri... foarte multe firme in jur! Problema este ca se afla foarte departe de partea europeana, cam la 60-80 de minute de mers cu transportul in comun.

Evident ca stiam de acest aspect inca de cand am facut rezervarea si mi l-am asumat dar s-a dovedit a fi obositor sa faci in fiecare zi cel putin un "dus-intors" cu mijloacele de transport in comun.

Ca sa ajungem de exemplu in zona Marelui Bazar foloseam metroul M4 + Marmaray sau ferry. Destul de aproape de cazare este un mall denumite Maltepe Piazza. Tot aproape de hotel este drumul D100 care are 3 benzi / sens, cred ca un fel de autostrada sau chiar autostrada... groaznic de aglomerata chiar si noaptea la 11-12.

Tot prin preajma sunt si mici magazine de cartier cu diverse chestii, farmacii, benzinarii si multe sedii de firme care vand camioane si tiruri...

Ca si obiective nu cred ca ai ce vizita, "grosul" fiind pe partea europeana.

____

CONCLUZII

Pentru poze cu camera si cu micul dejun, verificati pozele urcate! Am incercat sa cuprind tot ce am detaliat in recenzie.

Pe scurt noua ne-a placut cazarea, a fost curata, personalul a fost amabil, am avut si loc de parcare la discretie. Defapt cele 3-4 zile cat am stat, parcarea a fost mai mereu goala! Micul dejun a fost suficient cat sa nu-ti mai fie foame pana la 11-12 iar mancarea comandata si facuta pe comanda era foarte buna si ok la pret.

Singurul inconvenient major este locatia, fiind foarte departe de partea europeana, pierzi cam 2 ore... 2 ore si jumatate de la cazare pana in centru si inapoi. Daca ai de vizitat un obiectiv si mai indepartat atunci te duci in 3 ore cu transportul in comun pentru ca trebuie sa schimbi chiar si 3 mijloace!

Pe viitor as face un efort si as cauta ceva pe partea europeana ca sa fiu si mai aproape de casa cand plec. Sincer am cautat si acum pe partea europeana dar fiind si din scurt, se cam dusese toate cazarile ok iar alea care erau bine cu camera, cu dotarile si aveau si parcare, fie era toate date, fie erau foarte foarte scumpe, gen 500... 800 lei/ noapte.

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 26.06.22 18:57:12
Validat / Publicat: 26.06.22 20:04:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1846 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Ebrus'un Konagi - camera principala

webmasterX [26.06.22 20:03:05] »

Foarte bun și acest review

Mutat în rubrica "Ebrusun Konagi Suite Hotel [Maltepe], ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterX [26.06.22 20:04:39] »

Rog nu mai puneți PUNCT după titluri...

webmasterscris / TELEFON [26.06.22 20:36:40] »

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Yoda [26.06.22 20:51:46] »

@webmasterX: Acest hotel se numea "Sanli Suites Hotel" si s-a mai scris despre el pe AFA aici: amfostacolo.ro/hotel9.php ... tanbul&id=25439

webmasterX [26.06.22 20:58:41] »

@Yoda: Mulțumiri

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Ebrusun Konagi Suite Hotel (ex Șanli Suites) [Maltepe], ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Yoda [26.06.22 21:01:17] »

@⭐ValentinB_88⭐:

Ai dreptate, dar eu m-am gandit atunci cand ti l-am recomandat ca o sa-ti fie greu sa strabati Istanbulul pana in partea europeana la o ora de maxima aglomeratie, tu fiind la primul drum in Turcia. Dar daca ti-a placut Istanbulul si o sa vrei sa-l revezi, cel mai bine este sa faci un drum dedicat, cu sedere de 4-5 nopti si sa alegi un hotel in partea europeana. Trebuie sa stii insa ca hotelurile din partea aia sunt putin mai scumpe. In afara de asta, voi erati patru persoane si m-am gandit ca aici sunt camerele mai mari si ca veti sta mai comod.

Yoda [26.06.22 21:33:16] »

@⭐ValentinB_88⭐: In care parte a hotelului ati stat? In cea din stanga, sau in cea din dreapta, cum privesti hotelul din strada?

⭐ValentinB_88⭐ [26.06.22 21:41:13] »

@Yoda: Da stiu de ce mi-ai recomandat. Ca in ziua check-inului sa ajung mai repede si sa nu strabat Istanbulul de pe o parte pe alta. Eu n-am zis-o cu suparare, ci cu rol informativ pentru viitori potentiali turisti. ????Stiam de la inceput la ce ma inham.

Am cautat si singur cazare pe partea europeana si cum am scris mai sus, DA erau mai scumpe si mai greu cu parcarea!

Am stat pe partea stanga, etajul 4, ultima camera din stanga de pe colț.

Yoda [27.06.22 08:05:53] »

@⭐ValentinB_88⭐:

Ca ziceati voi ca domne sa pui pasapoartele in seif. Ce sa pui?

Stai, ca n-ai inteles bine. Nu aici trebuie sa lasi pasapoartele in seif, la Batihan trebuie. Cand te duci la plaja, de exemplu, te duci cu pasaportul si carnetul de conducere si cartea de identitate cu tine? Iei cheile de la masina pe plaja? Banuiesc ca nu, asa ca in loc sa le lasi prin camera, le pui in seif.

⭐ValentinB_88⭐scris / TELEFON [27.06.22 08:19:57] »

@Yoda: oki, am înțeles. Noi le-am lăsat în cameră. Data viitoare promit că mă interesez de seif. ????

Aurici [27.06.22 14:10:51] »

De vreo 17 ani mergem aproape anual la Istanbul și în 90% din cazuri i-am dat cheia mașinii lui Gigel. În afară de primul drum, când ni s-a părut dubios și ne-a fost teamă, am dat cheia cu toată încrederea. Este o practică la Istanbul, în zona orașului vechi. Nu știu dacă cineva a avut o problemă cu asta vreodată, chiar aș fi curioasă. Pe viitor, dacă ți-a plăcut Istanbul-ul și mai ai de gând, să nu-ți fie teamă din punctul ăsta de vedere.

Eu m-aș fi cazat așa departe doar dacă era vorba despre o noapte de tranzit, dar fiind vorba de 3, fără discuție, în miezul lucrurilor.

Apropo de tataie de la recepție, care nu prea ți-a fost pe plac, să știi că în atâția ani nu am întâlnit niciodată un turc care ne-a oferit servicii, de orice fel, care să fie ciufut.

Tantile de la micul dejun erau în țara lor, cu religia și portul lor, pe care noi, ca intruși ocazionali ce suntem, n-avem decât să le respectăm.

⭐ValentinB_88⭐ [27.06.22 17:56:03] »

@Aurici: Multumesc pentru vizita, ecou si vot!

Nu contest informatiile dumneavoastra, cu siguranta aveti dreptate insa nu am avut (inca) curajul sa testam treaba cu parcarea.

Referitor la tataie de la recepție am spus ca initial mi s-a parut cam libidinos dar ulterior mi-am dat seama ca e super ok si pe deasupra un bucatar desavarsit. Am judecat cartea dupa coperta ceea ce a fost o prostie din partea mea.

Referitor la tantiile cu basmale, m-am prins ca-s dalea cu religia lor cu treburile lor dar pana la urma ar trebui sa incerce sa fie mai prietenoase! Am observat ca astea imbrobodite dar mai tinere (de le vedeai prin malluri la casele de marcat... DeFacto, waikiki, etc) erau super prietenoase si stiau si engleza. Aparent noua generatie din spate este mai destupata, ceea ce este un lucru fain.

sagitarius [08.07.22 13:24:26] »

Valentin, nu te dezminți: scrii fantastic! Ce bine că am intrat aici, am cont de 10 ani cred... Caut cazare pentru august, zici că e mai OK pe partea europeană, chiar dacă e mai expensiv?

Călătorii inspirate! ????

⭐ValentinB_88⭐ [08.07.22 13:33:18] »

@sagitarius: Multumesc pentru vizita si ecou!

Avand in vedere ca mergi direct din RO spre Istanbul, nu vad sensul in a trece pe partea asiatica mai ales ca mai tot ce ai de vizitat, se afla pe partea europeana.

Noi cand am fost am venit dinspre Izmir-Balikesir- Bursa - Gebze dupa un drum de 6 ore. Deja eram cam obositi de pe drum si ar fi fost un efort in plus sa traversam spre partea europeana.

Asadar iti recomand cazare pe partea EUROPEANA, mai ales ca NU mergi cu masina deci nu stai cu grija gasirii unui loc de parcare. Cazari sunt cu miile (nu glumesc, chiar sunt vreo 2000-2500 de unitati de cazare pe booking pentru Istanbul). Gasisem si eu destule cazari faine si IEFTINE pe partea europeana dar nu le-am ales pentru ca nu prea aveau parcare dedicata. La cazarea prezentata aici nu am avut probleme cu parcarea, fiind locuri la discretie in fiecare zi!

Gasesti pe booking multe cazari, eventual sa alegi una aproape de punctul de debarcare al pasagerilor dar si in proximitatea unei statii de metrou/marmaray ca sa poti ajunge rapid spre punctele de interes.

Vacanta frumoasa!

ariella [03.10.22 12:21:25] »

Va recomand un hotel foarte bun la care am stat in 2021:World Heritage Center. Foarte aproape de obiectivele emblematice ale Istanbulului. Sunt 2 hoteluri cu numele World Heritage, foarte aproape unul de celalalt. Cel la care am stat noi fiind pe strada principala nu avea parcare, dar am putut parca la al doilea, care este pe o straduta perpendiculara pe aceasta strada si are parcare in fata hotelului. Nu am lasat nicio cheie si nu ne-a miscat nimeni masina. Pentru 4 nopti noi am platit 1023 lei dar anul trecut au fost alte preturi.

ariella, Aurici, sagitarius, Yoda, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂEbrusun Konagi Suite Hotel (ex Șanli Suites) [Maltepe]: