ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2022
JUN-2022
Cuplu
EXCELENT

Casa Tudor - locul potrivit pentru odihnă și relaxare

De aproape 8 ani nu am mai avut o cazare în Voineasa, o stațiune cu care am legături vechi, care îmi trezește amintiri plăcute, chiar dacă în prezent pare o localitate părăsită, care suspină după vremurile de glorie, când era considerată, pe bună dreptate, una din „perlele Carpaților” .

Cu gândul la câteva zile de odihnă, de încărcare a bateriilor, am ales totuși Voineasa, și am făcut o rezervare pentru 3 nopți la Casa Tudor. Mergând la început de săptămână, nu am avut probleme cu drumul, ne-am întâlnit cu puține mașini, o plăcere să circuli lejer pe drum de munte.

Casa Tudor este situată pe strada Pârâul Cărării nr. 12, cam la 250-300 de metri de la intrarea în Voineasa dinspre Brezoi. Atenție, e o stradă foarte îngustă, pe o pantă cu înclinație destul de mare, nu veți avea o senzație plăcută dacă din sens opus apare altă mașină. Doamna Tudor ne aștepta în fața pensiunii, pregătită pentru orice solicitare venită din partea noastră. Pe parcursul celor 3 zile am purtat multe discuții, naturalețea și simplitatea dumneaei ne-au cucerit pe loc, ne-au creat o stare de bine, de relaxare. Vă mai spun un secret: doamna face niște cozonaci senzaționali! Nu-mi amintesc când am mâncat ultima dată cozonac de casă atât de bun.

Casa Tudor nu e o unitate de cazare mare, are 6 camere duble, cu pat matrimonial, din care 3 la parter și 3 la etaj, mansarda nefiind dată în folosință. Camerele nu au balcoane, dar la etaj sunt amenajate terase, atât pe partea din față cât și pe cea din spate. De pe terasa din față aveți posibilitatea de a vedea stațiunea și munții în toată splendoarea lor. În parcarea din fața pensiunii, aflată tot în pantă, încap 6-7 mașini, dacă sunt parcate cu chibzuință. La parter găsiți sala de mese și bucătăria, dotată cu tot ce este necesar, gazda oferind doar la cerere micul dejun.

Camera în care am stat e de mărime medie, curată, cu șifonier pentru haine, comodă și televizor, fără aer condiționat, iar semnalul la telefonia mobilă este bun în toate rețelele. Baia este spațioasă, am avut la dispoziție prosoape curate și consumabile.

În pensiune, atât la etaj cât și la parter, sunt spații de relaxare, cu mobilier clasic, de calitate. La exterior vă puteți relaxa în foișorul amplasat mai sus, pe dealul de lângă pensiune, tot acolo fiind și grătarul. Gazda este o mare iubitoare de flori, grădina pensiunii este frumoasă și bine întreținută. Ne-au plăcut mult trandafirii, o avalanșă de culori, forme și miresme care să-ți bucure ochii și să-ți mângâie sufletul. Când vremea nu permite plimbările în împrejurimi, aveți la dispoziție șah, table, rummy și cărți de joc. Plus 2 motani simpatici și șmecheri, care se dau pe lângă tine și tot te determină să le dai ceva de mâncare. ;)

Legat de mâncare, noi am preferat să ne autogospodărim, atât la micul dejun cât și la restul meselor. Într-una din zile am căutat să mâncăm o ciorbă, dar nici măcar la puținele variante de luat masa în stațiune nu a fost posibil, la unul din restaurante era un grup mare și n-au mai fost serviți alți clienți, iar la o pensiune ni s-a spus cu nonșalanță că din lipsă de clienți nu se gătește ciorbă, doar grătar. În consecință, m-am supărat rău de tot și am mers la o păstrăvărie, de unde am cumpărat vreo 20 de pești, din care am mâncat în 2 seri și am luat și acasă! Pe lângă păstrăvăria amintită, turiștii au la dispoziție 2 magazine Annabella, destul de bine aprovizionate.

Așa cum spuneam mai pe la început, Voineasa e o stațiune care trăiește din amintiri, însă potențialul turistic e imens, cu mult efort și cu mulți bani investiți i se poate reda strălucirea de odinioară, trebuie doar să se dorească treaba asta, care nu poate să aducă decât beneficii turismului montan din țara noastră. Cu toate acestea, pentru cei care doresc să beneficieze de aer curat și liniște e locul ideal, poate în week-end, când sunt mai mulți turiști să fie mai multă agitație, dar așa cum am fost noi, în cursul săptămânii, a fost minunat!

La final, nu pot decât să spun că a fost frumos la Casa Tudor, recomand această pensiune, iar pentru cei care vor să-și încarce bateriile în mijlocul naturii, Voineasa poate fi locul potrivit.

Vacanțe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 24.06.22 14:09:39
Validat / Publicat: 24.06.22 15:57:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VOINEASA / VALEA LOTRULUI.

VIZUALIZĂRI: 1270 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Casa Tudor din Voineasa.

webmaster26 [24.06.22 15:57:29] »

Mutat în rubrica "Casa Tudor [Voineasa], VOINEASA / VALEA LOTRULUI" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [24.06.22 16:03:58] »

@webmaster26: Da, este ok.

webmaster [24.06.22 17:20:49] »

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Zoazore [24.06.22 19:38:50] »

@Safta Radu: Nici nu mai comentez! M-am obisnuit cu cazarile voastre superbe, dragii mei!

Iata, inca o cazare care nu face decat sa-mi intareasca convingerea ca esti un rege neincoronat (dar premiat) al cazarilor superbe!

Casa Tudor parca e din povesti! Atat de multi trandafiri, liniste, aer curat... Cum sa nu-ti incarci bateriile?

Dar pot eu sa nu carcotesc? Pernele mi se par cam micute si lesinate! Na, sa nu lipseasca!

Faza cu ciorba... Poate in weekend, avand clienti mai multi, gaseati! Nici la pastravarie nu aveau?

Apai, sa va fie de bine si sa mai repetati!

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [24.06.22 20:21:20] »

@Zoazore:

Mulțumesc pentru apreciere, dar știi bine că nici pe departe nu e așa, nu există niciun rege al cazărilor superbe.

N-ai fi tu dacă n-ai avea ceva de cârcotit într-un ecou! Aș trăi cu impresia că l-a scris altcineva. Cu pernele chiar nu am avut probleme.

Păstrăvăria nu are restaurant, cumperi pește și pleci.

Dacă nu vrei să alergi toată ziua pe la diverse obiective, și vrei doar să te plimbi, să lenevești pur și simplu, Voineasa e locul care corespnde acestor cerințe.

Mulțumesc pentru ecou și pentru vot.

k-lator [24.06.22 20:47:43] »

@Safta Radu:

Radu iar ai scormonit după pensiuni drăguțe/Și-ai găsit la Tudori Casa, pe un deal, printre căsuțe.

Să fi fost o întâmplare sau poate doar un noroc/” Colțul relaxat” să aibă chiar și mobilă baroc?

Trandafirii-s puși pe ață, la bucătărie lună, /Zona-i plină de verdeață către deal, vederea-i bună!

Locul îngrijit s-arată, nu e cazul de-ndoială/Pernele cică nu-s bune!... de-ar avea altă croială... ????

Safta Raduscris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [24.06.22 21:50:44] »

@k-lator:

A venit, ne-a încântat,

Ca de fiecare dat' ,

Prietena k-lator,

Maestru al rimelor.

Nu știu daca-i dar divin,

Dar eu pot sa spun: mă-nclin!

k-lator [24.06.22 22:34:35] »

@Safta Radu: Câteodată îmi vin rimele astea în vârful degetelor și trebuie să mă scarpin de tastatură ... daaaar, îmi face și plăcere

Gânduri bune și descoperiri cu dezvăluiri... către noi, zic!

elenaadinascris / TELEFON [25.06.22 08:59:24] »

Un loc frumos la un preț foarte bun!

????????

elenaadinascris / TELEFON [25.06.22 09:10:43] »

@k-lator: ????????????????????????

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.06.22 09:53:05] »

@elenaadina:

Corect! Un loc frumos, la preț convenabil. Mulțumesc pentru vizită și vot.

nicole33 [25.06.22 10:45:15] »

@Safta Radu:

Felicitări pentru această nouă alegere inspirată şi pentru review!

Aşteptam acest articol şi iată că a venit.

Eu nu am mai fost la Voineasa din copilărie, amintirile s-au estompat, astfel că ar fi oportună o revenire după câteva decenii

Asta da ispită. Simt cum mi-a crescut instantaneu glicemia doar citind despre cozonaci .

Terasele par să suplinească cu brio absenţa balcoanelor. Mi-ar plăcea să zac pe un asemenea balansoar privind munţii.

Explozia de flori şi culori este cu adevărat uimitoare.

Mai greu ar fi cu autogospodărirea, dacă numărul restaurantelor este limitat în această staţiune, dar nu cred că ar putea rămâne cineva nemâncat.

Mi-a plăcut camera voastră.

nicole33 [25.06.22 10:50:28] »

@Zoazore:

Nici nu mai comentez!

Nici nu mai comentezi, dar o faci de fiecare dată

M-am obisnuit cu cazarile voastre superbe, dragii mei!

Şi eu şi tocmai de aceea aştept cu nerăbdare fiecare nouă descoperire a lui Radu

Ai mare dreptate, însă Radu este prea modest ca să recunoască

Dar pot eu sa nu carcotesc?

Păi dacă nu ai cârcoti atunci n-ai mai fi Cârcoleta

nicole33 [25.06.22 10:56:03] »

@Safta Radu:

Păstrăvăria nu are restaurant, cumperi pește și pleci.

Şi dacă nu mănânc peşte eu ce fac?

Exact asta îmi doresc eu de la o astfel de minivacanţă: relaxare totală!

Las bucuroasă alergatul de colo colo pentru bifarea câtor mai multe obiective în seama celor mai tineri şi/sau mai neliniştiţi

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.06.22 11:23:56] »

@nicole33:

O revenire la Voineasa, după atâția ani n-ar strica, peisajele și liniștea fac toți banii. Eu chiar am probleme cu glicemia, doar am gustat din cozonac, dar Nina a mâncat câteva felii, foarte bun! Pe terasa din față, în balansoare ne relaxam și noi, vântul adia ușor, mai-mai să ne ia somnul. Nu cred că ar fi așa de greu cu autogospodărirea dacă îți cumperi de la început tot ce e necesar pentru un sejur, de aceea am mers și eu pe varianta asta, știind că în Voineasa sunt puține opțiuni de a lua masa. Hotel Zan, și pensiunile Maison Platanus și Edelweiss au restaurant, dar la 2 din acestea eu nu am avut posibilitatea de a mânca o ciorbă, la a treia fiind obosit am renunțat.

Mulțumesc pentru vizită, aprecieri și vot.

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.06.22 12:34:42] »

@nicole33:

Cunosc puține persoane care nu consumă pește, mai ales păstrăv, care e atât de bun! Dar așa cum am menționat și în ecoul anterior, sunt câteva restaurante în Voineasa, ceva de potolit foamea sigur se găsește. Pe lângă opțiunile din Voineasa ar mai fi încă 2 în Mălaia, la pensiunea Alpina și terasa Dexi, dar asta ar însemna să stai toată ziua în mașină ca să mergi la masă.

Îți spun cum am procedat noi, am luat de acasă o pătură, am ieșit din Voineasa câțiva kilometri către Obârșia Lotrului, ne-am găsit un locșor la iarbă verde, la umbră, lângă un pârâu, și am stat acolo până ni s-au încărcat bateriile, metodă de relaxare mai bună nu există.

nicole33 [25.06.22 12:55:48] »

@Safta Radu:

Eu sunt mai ciudată şi mai mofturoasă. Cine aude câte nu mănânc şi nu mă cunoaşte ar putea crede că mă bate vântul

Spre deosebire de multe altele, peştele mi-a plăcut până în urmă cu vreo douăzeci de ani. Nu mă omoram eu prea tare, dar îmi plăcea. Îmi amintesc şi acum câteva vacanţe petrecute în Delta Dunării unde timp de câte două săptămâni mâncam doar peşte, atât la restaurantul hotelului, cât şi la localnici. Pe atunci nici nu concepeam măcar să merg în deltă şi să mănânc sarmale sau ceafă de porc . Însă când se gătea peşte la mama acasă, destul de rar din fericire, mie îmi venea să fug în lume din cauza mirosului, oricum cred că motanul era singurul bucuros, chiar în extaz , dar la mine acasă clar nu gătesc peşte.

Mi s-a făcut rău la un moment dat de la nişte cegă, prea bună şi mâncată prea cu poftă, iar de atunci nu mai pun gura pe peşte mai des de o dată, maxim de două ori într-un an şi atunci aleg fileuri, să nu am şi grija oaselor.

Nu-mi fac griji că rămân nemâncată la Voineasa. Ştiu că soluţii se găsesc întotdeauna.

Superb! Cât mi-aş dori şi eu o asemenea relaxare!

Zoazore [25.06.22 21:53:38] »

Nici nu mai comentezi, dar o faci de fiecare dată

Ete-asa, sa stresez si io lumea!

Păi dacă nu ai cârcoti atunci n-ai mai fi Cârcoleta

Pai vezi? Trebuie sa-mi merit si eu numele. Dar mie tot lesinate mi se par pernele. Si baia cam mica, si nu-mi plac draperiile ca sunt mov, asa ca voi sta pe terasa dinspre munte, na!

La pastrav nu ma bag, deocamdata!Cel de la Hanzu mi s-a parut superb!

sorindezmi [27.06.22 07:24:39] »

Cum ați făcut rezervarea? Prin telefon?

Safta Raduscris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [27.06.22 07:28:56] »

@sorindezmi: Da, telefonic.

elenaadina, k-lator, Safta Radu, sorindezmi, Zoazore