ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2022
ÎNSCRIS: 10.03.08
JUN-2022

Pestera Devetashka si Cascadele Krushuna

Pestera Devetashka

Un drum de aproape patru ore si un pic peste 200 de km. Atat se face din Bucuresti si pana la acesta pestera din apropierea orasului Loveci din Bulgaria. Asta cu cu tot cu vama si cu statul la coada pentru plata taxei de pod. De la Ruse pe directia Sofia se trece de Beala si mai apoi se face la stanga in dreptul localitatiii Kozar Belene. Soseaua pe E 83 a fost buna fara gropi, insa cu portiuni de asfalt usor razuite.

La iesirea din drumul European si intrarea pe drumul judetean 301, se trece prin cateva localitati mai putin dezvoltate. Drumul prin acestea este foarte peticit si usor denivelat. Cand ajungi in dreptul pesterii se face stanga din sosea si mai mergi inca 500 de metrii pe un drum pietruit. Aici este parcarea care nu este cu plata. De aici vei merge doar pe jos pana la pestera, pe un drum drept si pietruit, circa 500 de metri. La intrarea pe acest drum vei gasi cateva tarabe cu magneti si artizanat local. Langa acestea este o mica casa de bilete unde se plateste 3 leva de persoana pentru biletul de intrare. Apoi urmeaza un pod metallic peste un rau si imediat este intrarea in pestera. Pestera are intrarea de 30 metri inaltime. Insa apoi dupa vreo 50 metri aceasta inaltime ajunge si la la 60 metri. Aici este locul in care pestera formeaza o sala imensa ca dimensiuni. Gaurile de mari dimensiuni din tavan lasa lumina sa patrunda in pestera si sa creeze un efect vizual de senzatie. Vei vedea si multi lilieci zburand de colo colo. Aleea pe care se merge prin pestera este larga si plina de vizitatori. Langa aceasta alee curge si un mic rau. Pestera are programul de vizitare de la ora opt dimineata pana la opt seara. Merita vazuta si fotografiata. Nu cred ca am stat mai mult de o ora aici deoarece nu se viziteaza decat partea de la intrare, asa ca ne-am intors la masina si am plecat mai departe sa vedem si cascada Krushuna aflata in apropiere.

Cascadele Krushuna

La doar 16 km de la pestera Devetashka se gaseaste acest loc foarte frumos care si el este o atractie a acestei zone. Drumul a fost bun intre aceste doua obiective turistice. La fel ca si la pestera, drumul se termina intr-o parcare mare, asfaltata si fara plata. La intrarea in parc se afla casa de bilete unde intrarea a costat 5 leva de persoana. Imediat dupa intrare, pe partea stanga sant cateva tarabe cu produse specifice zonei si vreo doua terase dragute la care dadeau foc la gratare. Cu ajutorul unei harti printate, primita odata cu biletele am urmat drumul spre cascada. Drumul pana la locul unde incep cele doua trasee, rosu si albastru este o alee larga si asfaltata care trece prin padure si care pe margini are multe bancute pe care te poti aseza daca doresti. Pe partea stanga a aleii am vazut si o piscina mare cu multe sezlonguri, insa aceasta era inchisa. Dupa circa 500 de metri am ajuns la bifurcatie si am luat-o pe drumul din dreapta, deoarece aproape toti turistii o luau in aceasta directie. Imediat cum am inceput sa urcam am dat de o terasa mare la umbra si ne-am opit aici sa bem cate o cafea. Apoi am continuat urcusul pe poteca. Inclinatia nu era mare asa ca efortul nu a fost deposebit. Am intalnit si batrani si multi copii care mergeau lejer pe aceasta poteca. Din loc in loc gaseai si cate o banca. Nu cred ca am facut mai mult de 10-15 minute pana la cascada. Locul e minunat. Noua, locul acesta ne-a semanat cu Plitvice Jezera din Croatia, insa la o scara mult mai redusa. In dreptul cascadei mari pe un podet de lemn era foarte multa lume care fotografia locul sau isi faceau selfie. Dupa ce am facut si noi cateva poze am continuat traseul, de acesta data coborand pe poteca. De-a lungul drumului am mai vazut cateva mici lacuri si cascade cu o apa albastra si foarte limpede. Tot drumul am facut poze acestui traseu de o frumusete deosebita. Au iesit niste poze super. Locul merita vizitat daca aveti drum prin zona sau daca doriti o iesire de o zi in natura.

Trimis de cristimicle in 23.06.22 20:52:07
Validat / Publicat: 23.06.22 22:49:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2302 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[23.06.22 22:46:15]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Lovech și împrejurimile, LOVECH / LOVECI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[24.06.22 09:55:33]

@cristimicle: Am mai citit articole despre cele 2 destinatii asa incat sunt convinsa ca merita cu adevarat.

Felicitari, votat cu mare drag.

elenaadinaPHONE
[24.06.22 14:11:57]

Frumoase locuri, merită vizitate! ????

elenaadina, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lovech și împrejurimile: