ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2022

încărcat de pe telefon!

Sejur aproape perfect 2022

Am trecut vama pe la Giurgiu (2022-taxa pod autoturisme/ Romania=15 lei, DUS

Bulgaria=4 leva /2 € INTORS

si am mers ghidati de Waze, spre Sunny Beach.

In iunie 2022 (10-20 iunie) statiunea Sunny Beach este foarte animata (toate terasele deschise/toti comerciantii prezenti), am petrecut 10 zile cu AI la acest hotel- rezervare facuta in februarie pe Booking). Hotelul are 12 etaje, receptia este foarte prezentabila, sunt 4 lifturi functionale, impact foarte placut la vedere.

Locatia hotelului este perfecta, este vis-a-vis de plaja, cum traversezi aleea pietonala a statiunii, cam la 20 m de plaja, spre sfarsitul statiunii Sunny Beach, spre Sveti Vlas (la cca. 2 km de centrul Sunny Beach).

Parcarea hotelului este mica si se va ocupa rapid in plin sezon, iar costul este destul de mare - 16 leva/zi. In perioada 10-20 iunie noi nu am intampinat probleme cu parcarea.

despre SERVICII

Am solicitat schimbarea camerei (et. 9) deoarece am prins zile ploioase iar balconul nu avea nimic altceva deasupra (constructia hotelului fiind diferita pe unele parti), noi fiind fumatori, dar cea de la receptie (o babeta bulgaroaica ce pretinde ca stie germana) mi-a oferit o alta camera mult mai mica, la penultimul etaj-etajul 11, in conditiile in care hotelul nu era ocupat mai mult de 60%. Nu a rezolvat rezonabil pt ca vrut si a putut sa-si bata joc de mine. Atentie romani!! Nu primiti camere decat la ultimele 4 etaje!!! Restul rezervat pt straini.

Barmanii de la baruri sunt foarte atenti cu strainii care cotizeaza cu bacsisuri in recipiente speciale, iar daca nu cotizezi esti tratat cam necorespunzator. Romanii saracii platesc sejururile mult mai scump decat strainii (eu am platit pe Booking 1300 €/3 pers/10 nopti, iar niste nemti au platit 900 €/3 pers/10 nopti avand in costul asta si transportul cu avionul si transportul la/de la hotel la aeroportul Burgas. Deci eu roman cheltui mai mult pt bunastarea bulgareasca, dar ei tot pe neamt il venereaza pt. ca il manjeste cu cate 5 -10 €.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Majoritatea camerelor au balcon cu vedere la mare, frontala sau laterala. Hotelul are camere de diferite marimi, si cateva chiar fara balcon. TV-ul mic, cateva programe. In baie au un dus cu perdea (cam nasol pt 4 stele), au uscator de par, gel/sampon/sapun - stocuri necompletate pe parcursul sejurului. Menaj efectuat zilnic, schimbat prosoape at cand doresti iar lenjeria schimbata o data la cele 10 nopti. Paturi confortabile, la fel si fotoliul extensibil. Erau 2 dulapuri cu multe umerase, frigider mic, aer conditionat centralizat dar reglabil dupa preferinte. Mobila arata foarte bine, dar este totusi un miros inconfortabil in camera, cu totul diferit fata de cel din zona receptiei. Deci trebuie sa ai mare noroc la loteria de la cazare.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mesele sunt tip bufet, cu optiuni pt. fiecare, dar problema este ca anumite produse nu le gasesti decat in prima ora de cand incepe servirea mesei si cand de fapt strainii beneficiaza - plin de nemti si englezi- ei sunt cei care mananca asa devreme (ex. : ora 18:00 = cina). Servesc si mic-dejun/pranz tarziu pe terasa restaurantului unde exista si un grill. Se servesc 2 feluri de supa/ciorba, prajituri mai bune si mai rele, 3-4 feluri de fructe, 3-4 feluri de inghetata, aperitive diverse, multe feluri de salate, cartofii sunt baza si sunt gatiti in diferite variante. Poti servi carne la gratar, porumbi copti, hot-dog, gofre, cartofi prajiti, hamburger, omlete - pe terasa restaurantului principal, unde se afla un chef bucatar.

Recomand aparatul de cafea din restaurantul principal, care are boabe cafea pe care le macina la facutul cafelei.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja amenajata cu sezlonguri/umbrele cu plata-9 leva/sezlong si 9 leva/umbrela deci 27 leva completul pt 2 pers. Exista in apropierea hotelului si 2 zone libere pt plaja pe nisip, fara cost suplimentar. Plaja curata, nisip cu scoici insesizabile, apa se adanceste mai in departare in zona libera din partea dreapta (cum stai cu fata la mare).

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Distractii nautice la mare, in zona hotelului.

Au o piscina exterioara, partajata cu un hotel alaturat (H. Slavyanski) cu sezlonguri la liber, dar in plin sezon cred ca sunt insuficiente. Se pot lua de la hotel prosoapele de plaja zilnic, contra unei garantii de 25 leva/prosop. Au un Pool Bar langa piscina si un Lobby Bar la parter, deschise intre orele 08:30-23:30, cu bauturi alcoolice/non-alcoolice bulgaresti, cafea- de o buna calitate.

In zilele de joi au Seara bulgareasca, ospatarii sunt imbracati in ii iar la intrarea in restaurantul principal, la cina, te primesc cu tuica, paine de casa, miere, etc. La cazarea de min. 8 zile hotelul pune la dispozitie o cina gratuita la Restaurantul Bendita-italian, cu 3 variante de meniu din care trebuie sa alegi in prealabil atunci cand anunti la Receptie (cel putin cu 2 zile inainte) data cand vrei sa beneficiezi de respectiva cina. Restaurantul Bendita are si o terasa unde canta un batranel, cam acelasi repertoriu, in fiecare seara intre orele 19:00-23:00. Intr-o seara, pe terasa Restaurant Bendita, au facut un spectacol traditional 4 dansatori frumos costumati, antenand si cativa consumatori de la mese. Oaspetii care "s-au dat in spectacol" (jocuri, dansuri populare) au participat la un fel de concurs iar castigatorul a primit o sampanie.

Sejurul ar fi perfect daca te faci ca nu sesizezi anumite aspecte, dar daca vezi diferentele si esti mai sensibil si reactionezi, iti cam strici cheful de vacanta. Raman la parerea ca e loc de mai bine sub toate aspectele pt cele 4 stele pe care le afiseaza.

Vacante placute sa aveti cu totii!

Trimis de mihanicomiha in 21.06.22 14:49:04
Validat / Publicat: 21.06.22 17:36:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sveti Vlas - Iris Beach Hotel Nisipurile de Aur - Erma Hotel Nisipurile de Aur - Casino Hotel Havana Nisipurile de Aur- Hotel Ambassador Sunny Beach/ MPM Blue Pearl Hotel Sunny Beach - Alba Hotel

VIZUALIZĂRI: 2458 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihanicomiha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Panorama de pe balcon-camera dubla cu vedere laterala la mare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

Yoda
    [21.06.22 23:05:57]

@mihanicomiha: Cum a fost trecerea de la vama Ruse la intoarcere? Ati stat mult? Era coada?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [21.06.22 23:28:46]

@mihanicomiha:

Mie mi se pare un avantaj să primesc o cameră la un etaj superior, astfel având o vedere mai frumoasă la mare, nu o discriminare a românilor în raport cu alte naţionalităţi prezente în hotel. Desigur, cu condiţia ca lifturile să funcţioneze corespunzător.

Dacă ai văzut că anumite feluri nu se mai completează ulterior, puteai merge şi tu la cină mai devreme.

[22.06.22 01:05:34]

@nicole33: 1. Cu hotelul full, la etajele superioare ai nenorocul sa ai probleme cu apa calda, incep sa te lase nervii in asteptarea lifturilor (vorbeste lumea), iar panorama este cu siguranta aceeasi (in cazul de fata).

2. Nu obisnuiesc sa cinez la ora 18:00, eu cam atunci revin de la serviciu. Nu-mi schimbam tabieturile de dragul unei burti de mancare. Faptul in sine m-a deranjat, pana la urma eu consider ca erau obligati sa asigure meniul in integralitate pe toata perioada de servire a mesei. Poate sunt eu prea pretentioasa, dar am considerat ca este un aspect negativ ce trebuie facut cunoscut.

[22.06.22 01:08:42]

@Yoda: Am trecut glont prin vama, luni (20.06.2022) in jurul orei 20:00.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [22.06.22 06:13:01]

@mihanicomiha:

Dacă instalaţiile nu au fost dimensionate corespunzător poţi avea probleme cu presiunea/temperatura apei şi la etaje inferioare la anumite ore.

Tot atât aştepţi la lift şi dacă eşti cazată la etajele 9-12 şi la alte etaje mai jos. Personal, nu folosesc scările pentru a urca mai mult de trei etaje, deci, pentru mine ar fi acelaşi lucru.

Fiecare cu obiceiurile lui. Eu încerc ca măcar în concediu să am un program de masă mai ordonat ca atunci când merg la serviciu şi asta pentru sănătatea mea, nicidecum "de dragul unei burţi de mâncare" , dar fiecare este liber să procedeze cum crede că este mai bine pentru el.

Teoretic, da, practic, se întâmplă frecvent în cazul regimurilor all inclusive ca un fel de mâncare terminat să fie înlocuit cu altceva, chiar la hoteluri mai "cu ştaif" ca acesta. Pretenţioasă sau nu, pentru mine este important să găsesc suficiente opţiuni de mâncare şi în ultima jumătate de oră din programul de masă, nu doar tăvi goale.

Aspectele negative care te-au deranjat pe tine au fost semnalate într-un mod mai degrabă tendenţios, ca şi cum cineva ar discrimina românii în mod deliberat şi nu cred că este chiar aşa.

resita2009
    [22.06.22 10:46:23]

Nu prea cred treaba asta, am mai auzit-o dar am prieteni care si-au luat bilete la acelasi hotel cu mine ei fiind in Spania si aproximativ acelasi pret a fost. Hai sa nu ne consideram buricul pamantului si toti ceilalti au ceva cu romanii ca nu e asa.

MarinaCoPHONE
    [22.06.22 21:29:56]

@resita2009: s-ar putea să nu fie diferența de țară, ci mai degrabă de agenție. Iar Bookingul nu e cel mai ieftin site de rezervări. Cel puțin unul la noi este mai ieftin, am văzut hoteluri din Bulgaria cu 200-300 euro mai ieftine pe alt site (același hotel, același formulă de famile, aceeași perioadă, același tip de cameră).

Apoi ar mai putea fi si o promoție care a apărut pe ultima sută de metri, cred ca văzusem tot aici pe site, un hotel din lanțul Rixon, din Egipt, care a fost mai ieftin în Aprilie decât în Februarie, sejur luat pentru luna Mai.

resita2009
    [23.06.22 07:42:19]

clar, eu niciodata n-am luat de pe Booking, ori la agentia de la colt a unui prieten (ma anunta cand are ceva oferte bune) ori de pe net de pe alte sait-uri

peny67
    [14.07.22 13:56:41]

@nicole33: Hai ca tii cu ursul. Doamna a semnalat citeva aspecte neplacute care si pe mine m-ar fi nemultumit. Multumim pentru informatiile transmise.

doana
    [17.07.22 23:35:37]

Buna ziua,

Cu parcarea ati avut probleme? este cu plata?

Se poae plati si cu E sau primesc doar leva?

Multumesc anticipat!

[18.07.22 09:39:35]

@doana: Buna ziua! La acest hotel totul se plateste in leva (16 leva/zi parcarea). Parcarea este mica, dar noi, in iunie nu am intampinat probleme. Mentionez ca imediat langa hotel (spre strada, vis-a-vis de magazinul ALDO) este o parcare privata, mai mare; nu stiu pretul acolo (pt ca inca nu era deschisa) dar presupun ca tot in jur de 16 leva/zi.

doana
    [19.07.22 14:11:43]

@mihanicomiha: Am inteles ca pretul pt 2 sezlonguri si o umbrela este de 27leva pe plaja. Am citit insa pe un site al unei agentii de turism ca si barul de pe plaja ar fi contra-cost si nu intra in all inclusive. Asa este? Multumesc

[19.07.22 15:46:43]

@doana: Buna ziua! Nu exista un bar pe plaja de la Marea Neagra. Exista un Beach Bar langa hotel (unde este piscina hotelului) de unde se poate consuma fara bani (cafea, bauturi alcoolice/non-alcoolice locale) daca aveti AI. Ca sa ajungeti pe plaja Marii Negre trebuie doar sa traversati aleea pietonala a statiunii (cca. 20-30 metri).

doana, MarinaCo, mihanicomiha, peny67, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂBellevue Hotel: